Спеціальні потреби

У деяких регіонах США гине промислова риба

Останніми роками в річках Сполучених Штатів, зокрема в південних районах східного узбережжя, гине промислова риба. Які причини цього явища?

Люди вийшли не на просту рибалку. Електричний струм, пущений у воду, оглушує рибу, і вона вспливає.

Говорить голова Відділу екологічної якості штату Вірджинія Рик Раутер:

«Ми використовуємо близько трьохсот вольтів потужністю в шість амперів. Це не вбиває рибу, це її моментально оглушує».

За хвилину-дві риба оживає. Але ненадовго. Вчені, взявши аналізи крові, відтак розтинають її.

На річці Потомак, на південь від столичного Вашингтона, риба виловлюється для детальних аналізів, які проводяться в рамках спільного дослідження між штатами і федеральним урядом.

Дослідження почато сім років тому, коли виявилась загибель тисяч риб у річках у районі долини Шенандоа на східному узбережжі США. Виникла необхідність виявити причину.

Одним з науковців, що займаються цим, є рибний патологоанатом Вікі Блейзер. За її словами, поки що виявлено два важливі чинники: шкідливі зовнішні пошкодження і явище під назвою гермофродизм, або фемінізація риб. Обидва вони пов’язані з забруденням води.
Керівник служби геології, геодезії і картографії США Вікі Блейзер говорить:

«Гермофродизм, який ми спостерігаємо в окуня, полягає в наявності в дітородних органах самця недозрілих ооцитів – яйцеклітин. Поки що самиці виглядають досить нормально, хоча коли риба гине масово, то гинуть і самиці також, не тільки самці».

Блейзер та її команда досліджують риб в районі річки Потомак:

«Ми беремо проби крові, з якої відтак в лабораторіях на центрифугах отримуємо плазму».

Плазма відтак вивчається в пошуках причин загибелі риб. Блейзер також перевіряє на зовнішні ураження і аномалії в пошуках відповідей. Вона каже:

«В однієї риби аномальне одне око, а в іншої – дефекти плавника. Тут бліда знебарвлена шкіра біля плавників, це аномалія».

Біолог Люк Іванович готує внутрішні органи для дослідження:

«Це самець. Це яєчко. Є багато відхилень, що їх не можна побачити неозброєним оком. Тому доводиться досліджувати під мікроскопом».

Вікі Блейзер каже, що у все-американських дослідженнях також виявлені відхилення у риб.

Дослідники погоджуються, що зміни викликані якістю води. В річках знайдено такі забруднювачі, як пестициди, гербициди, естроген і хімічні речовини з протизаплідних пігулок. Більша їх концентрація просліджується там, де знаходиться більше ферм і біля густонаселених місць. Водоочисні підприємства не видаляють усі хімікати перед тим, як спустити ужиту воду в річки.

Ендокринні відхилення викликають занепокоєння, оскільки можуть змінити поведінку риб. Вікі Блейзер каже:

«Непокоїть, що менш агресивний самець менш спроможний захистити гніздо. Ми провели дослідження на якість і кількість сперми, і сперамозоїди фемінізованих окунів були менш рухливі і їх було менше».

Біолог Фред Пінкні досліджує інший район – Чесапікську затоку. Він вказує на забруднення води:

«Ця риба плаває в суміші пестицидів і гормонів, випущених водоочисними спорудами чи зіпсованими септичними системами».

Дослідник вважає, що проблема пов’язана з гормонами – чи то з медичних установ чи з ферм з великою кількість тварин. А через забруднення природи риба всюди у світі може опинитись перед подібними проблемами.
XS
SM
MD
LG