Спеціальні потреби

Актуально

‘Солідарність’ у час падіння Берлінської стіни
Падіння Берлінської стіни поклало кінець антикомуністичним протестам, що десятиліттями вибухали у Центральній та Східній Європі. Комуністична влада часто застосовувала силу для придушення цих акцій непокори, втім так і не змогла зупинити мільйони людей від висловлення своєї незгоди.

У Польщі майже 10 мільйонів людей приєдналися до профспілкового руху «Солідарність», вимагаючи від влади більших політичних та громадянських свобод. Через 20 років після падіння Берлінської стіни, у польському місті Ґданськ, робітники суднобудівельного заводу, де виник рух «Солідарність», розповідають, що для них значить свобода, здобута 20 років тому.

Поваленню комунізму у Польщі передували десятки років протестів профспілок. Павел Адамович, нинішній мер Ґданська, у 80-х роках допомагав організовувати антикомуністичні страйки. Він говорить:

«Падіння комунізму дало Польщі свободу. Це найважливіше. І це дало нам економічну та інші свободи».

Профспілка «Солідарність» народилася на суднобудівельному заводі у Ґданську. Сьогодні членами об’єднання є два мільйони людей. Це значно менше, ніж 20 років тому, коли членами «Солідарності» були майже 10 мільйонів поляків. Чимало людей у Польщі тепер переконані, що члени «Солідарності» постраждали від успіху своєї організації.

«Солідарність» допомогла Польщі позбутися комунізму. Однак ринкова система, яка прийшла на зміну соціалізму, принесла в країну безробіття, втрату державних субсидій, зростання конкуренції на світовому ринку та зменшення замовлень на виробництво польських суден.

Говорить робітник верфі Людвік Прадзинський:

«Порівняно з минулим, ми тепер не почуваємося впевнено. Не зважаючи на мій 34-річний стаж, я боюся втратити роботу».

Тепер власником Ґданської верфі є інвестор з України, виконавчим директором – фахівець з Болгарії, а багато працівників – з Кореї, В’єтнаму і України.

Мер міста Павел Адамович каже, що суднобудівний завод був змушений пристосуватися до конкурентних умов ринку і втрати субсидій.

«Багато менших суднобудівних компаній було побудовано біля Ґданська, які виробляють частини кораблів. Ці компанії гнучкіші і краще задовольняють вимоги сучасного ринку».

Французька компанія Sunreef Yachts купила декілька будинків суднобудівельного заводу. Раніше, коли на заводі почалися масові звільнення, вона найняла на роботу 400 працівників. Однак тепер, каже менеджер компанії Мацей Стомпор, ситуація змінилася:

«На ринку праці залишились в основному низько кваліфіковані працівники, тому що високо кваліфіковані фахівці галузі суднобудування знаходять роботу за кордоном. Тепер не так легко знайти добрих робітників».

Керівники заводу кажуть, що незабаром будуть змушені зменшити кількість працівників до двох тисяч, аби залишатись конкурентоздатними. Тим, кого чекає скорочення, «Солідарність» пропонує курси, аби підвищити їхні шанси знайти іншу роботу.

Говорить представник профспілки Єжи Боровчак:

«Щоб працівник був мобільнішим, він має володіти англійською мовою, вміти працювати з комп’ютером. На наших курсах також вчать, як вести переговори, як себе правильно презентувати.

Деякі працівники відчувають образу, адже їхня боротьба проти комунізму закінчилась для них втратою роботи. Втім, вони горді, що були причетними до історичного руху «Солідарності», який допоміг повалити тоталітаризм у Польщі.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG