Спеціальні потреби

Актуально

Вплив падіння Берлінської стіни на події в Росії

З часу падіння Берлінської стіни 20 років тому багато колишніх комуністичних країн Центральної і Східної Європи відмежувалися від Росії рядом військових, політичних та економічних реформ. Але сама Росія і далі намагається очолювати ефективний військовий союз, модернізувати свою – основану на сировині – економіку та лібералізувати авторитарну політичну систему.

Падіння Берлінської стіни 9 листопада 1989 року означало не лише колапс комунізму в Європі, але також кінець московського контролю над колишнім східним блоком. З того часу кілька країн регіону були прийняті до Європейського Союзу і стали членами НАТО. Незалежний російський військовий експерт Олександр Коновалов каже, що нові члени НАТО шукали захисту від Росії:

«Радянський Союз стільки разів накидав їм свою політичну волю, що, хоча вони ніколи до цього відкрито не признавалися, тим не менше, головною причиною приєднання до НАТО була історична боязнь Росії і Радянського Союзу як сили, яка може накинути їм щось, чого вони не хочуть».

Росія намагалася створити новий оборонний союз – Організацію договору про колективну безпеку, яка включає п’ять колишніх радянських республік. Але, як вважається, у вияві зневаги на адресу Москви, Білорусь бойкотувала саміт альянсу у червні, а Узбекистан відмовився підписати важливу угоду про сили швидкого реагування. Коновалов каже, що Росія також втратила ініціативу в іншому угрупованні з питань безпеки – Шанхайській організації співробітництва (ШОС):

Коновалов підкреслює, що хоча до неї хоче вступити багато країн, їм тепер надають лише статус спостерігачів. ШОС не тому не стала успішною, що її організувала Росія, але тому, що в ній є Китай. Він додає, що це азійська організація, а не пострадянська.

Коновалов каже, що падіння Берлінської стіни відкрило Росію на впливи ринкових сил і виявило, що її командна економіка з радянських часів неконкурентноздатна. Нині російські лідери часто говорять про диверсифікацію економіки, але країна і далі імпортує більшість готових товарів та експортує переважно нафту, газ та інші природні ресурси. Це робить Росію дуже залежною від змін світових цін. За повідомленням РИА-Новости, міністр фінансів Олексій Кудрін заявив, що вартість російського експорту зменшиться на 190 мільярдів доларів з приводу зменшення світового попиту.

Голова московської Фундації Нова Євразія Андрій Кортунов сказав, що багатство природних ресурсів у Росії означає, що немає великих спонук до проведення економічних реформ. Він додає, що в Росії немає також інших спонук, які дали великий поштовх іншим, залежним колись від СРСР, країнам:

«Вони хотіли приєднатися до Європейського Союзу, і це стало ключовим фактором, який визначив політику перетворення їх економіки. Росія не має такої спонуки. Росія, за всіма ознаками, не приєднається до Європейського Союзу в найближчому майбутньому. Отже немає провідної мети, до якої Росія могла б стреміти».

Кортунов каже, що соціальний контракт ще з радянських часів між пересічними росіянами і державою продовжується через інерцію. Відповідно до цього контракту, багато пересічних росіян і далі вважають, що держава відповідальна за їх добробут:

«За Путіна відбулося відновлення старого соціального контракту. З одного боку держава постачає громадянам дедалі більші реальні доходи, але водночас громадяни – населення - готові ставитися з політичною лояльністю до держави».

Ця інерція, каже Кортунов, унеможливлює багатьом росіянам бачити зв’язок між їх економічними інтересами і свободою стреміти до них самостійно.

Маша Ліпман з Московського центру Карнеґі погоджується з цим, але звертає увагу не те, що Росія зробила значний поступ з часу розвалу Радянського Союзу:

«З’явилася свобода подорожування, свобода займатися підприємництвом, якщо порівняти це з СРСР, де приватна власність і прибуток були злочином. Це величезна, величезна різниця, і для багатьох людей це відкриває нові можливості самореалізації. Не без обмежень, не без застережень, але, все-таки, це величезна різниця».

Ліпман каже, що деякі старші віком росіяни тужать за статусом великодержави, яким вони втішалися за Радянського Союзу. Якщо йдеться про молоде покоління, додає вона, то воно має труднощі з уявленням собі обмеження життя в тоталітарній радянській поліцейській державі:

«І справді, це важко собі уявити, якщо ви не жили в той час, як вам можна відмовити у дуже звичайних речах, таких як, наприклад, грати музику, яка вам подобається, одягатися так, як вам подобається, мати задоволення із себе як молода людина».

Маша Ліпман каже, що нині Росія є країною, яка шукає свого характеру, характеру, що впав разом з Берлінською стіною. Вона додає, що в багатьох росіян мішані відчуття про цей історичний день, який східні європейці вважають відновленням свого статусу незалежних країн. Однак росіяни, як здається, розірвані між радянським і царським минулим, між комунізмом і капіталізмом, і навіть між авторитарним і демократичним правлінням.

Всі новини дня

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

За умовами обміну полонених, п’ятеро звільнених командирів “Азовсталі” до кінця війни перебуватимуть в Туреччині. Один із них - Сергій Волинський. "Голос Америки" поспілкувався з його дружиною Русланою.

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України. Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Додаткові 12 мільярдів доларів Україні може виділити Конгрес США - Reuters

Жителі Ізюма у черзі на отримання гуманітарної допомоги, Харківщина, 25 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Конгрес США може виділити Україні додаткових 12 мільярдів доларів у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена. Зараз американські законодавці ведуть обговорення щодо нового федерального бюджету, а голосування може відбутись у вівторок або середу.

Допомога Україні закладена в цей законопроект, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела. У проекті бюджету також закладено допомогу для афганських біженців.

Фіскальний рік у США триває з 1 жовтня по 30 вересня, тож, аби уникнути часткової зупинки роботи урядових установ, коли відсутнє фінансування для федеральних програм, представникам Конгресу необхідно домовитись про новий бюджет до п'ятниці опівночі.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що попри наявну двопартійну підтримку України у Конгресі, все більше республіканців можуть почати виступати проти додаткового виділення грошей для України, зокрема, це критикує екс-президент Дональд Трамп.

Нагадаємо, з початку року на боротьбу з Росією Конгрес США схвалив понад 53 мільярди доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом, за оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку через війну Росії проти України світ втратить 2,8 трильйона доларів. Дослідники вважають: криза може поглибитись, якщо Росія спровокує енергетичну кризу взимку в Європі, тоді Європі загрожує рецесія.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG