Спеціальні потреби

Актуально

Ветерани Другої світової згадують історію ‘пропалого батальйону’
Наприкінці жовтня 1944 року перший батальйон 141 піхотного полку США прорвався через німецьку лінію фронту в північно-східній частині Франції, і опинився в оточенні. Солдати «пропалого батальйону», як назвало їх військове командування того часу, були приречені на загибель або полон, якби не героїчна рятувальна операція, проведена бойовою групою 442 полку, що складалася головно із американських солдатів японського походження. Напередодні дня ветеранів, яке у США відзначали 11 листопада, у Г’юстоні зібралися головні учасники цієї події.

Цим чоловікам далеко за 80. Але поважний вік не завадив їм приїхати на зустріч, влаштовану Національним меморіальним фондом японських американців, з нагоди 65 річниці їх героїчної операції. Привітати ветеранів прибув і голова об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США адмірал Майкл Мален:

«Ви представляєте особливу групу того надзвичайного покоління, мужність, доблесть і героїзм», - сказав він, звертаючись до присутніх.

Пригадуючи події того часу, 88-літній ветеран війни Джордж Сакато досі дивується, що зумів вижити.

«Три-чотири рази біля мене ставалися вибухи, в мене стріляли не знати скільки разів. Я хворів на дифтерію, кір і запалення легенів».

Чотириста сорок друга бойова команда, яка складалася переважно з американців японського походження, під час операції визволення оточених, зазнала важких втрат. Один з найближчих друзів Сакато загинув, коли німці контратакували:

«Я підповз до нього і він помер у моїх обіймах. Я втратив контроль над собою і вирішив, що вб’ю негідника, який стріляв або сам загину».

Серед понад двохсот солдатів, яких Сакато і його друзі врятувати, був Джек Вільсон, якому тепер вісімдесят п’ять. «Як би не вони, мене не було б тут сьогодні», - згадує він.

Американські японці пішли на війну, не дивлячись на те, що їх сім’ї знаходилися у США в таборах для інтернованих, куди їх запроторив уряд, підозрюючи їх у шпигунській діяльності. Вільсон вважає це ганебним розділом в історії США:

«Їх запроторили в ці табори для інтернованих. Багато з них втратили все крім одягу, який мали на собі».

Джек Вільсон каже, що американські вояки японського походження продемонстрували і свою лояльність, і свою стійкість:

«Вони прагнули довести і вони довели, що вони – щирі американці».

Дон Секі, якому зараз вісімдесят п’ять, втратив ліву руку через поранення з кулемета. Він не вважає врятування «Пропалого батальйону» актом героїзму:

«Ми мусили це зробити. Хтось мусив це зробити.... Ми пішли ва-банк, на всіх сто відсотків».

Діти японських іммігрантів, каже Секі, не могли діяти інакше:

«Нас так виховали, що ні свою країну ні свою сім’ю не можна залишати в біді».

Хоч ці учасники тодішніх подій, можливо, не такі вже сильні тілом, дух любові до батьківщини, яка не завжди їм довіряла, вони зберігають досі.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG