Актуально
Екс-прем`єр Павло Лазаренко вже скоро буде на волі?
Павло Лазаренко уже відсидів своє в американській тюрмі і невдовзі вийде на свободу. Про це заявили адвокати колишнього прем’єр-міністра, коментуючи остаточний судовий вирок, винесений у справі Лазаренка. Як повідомила 19 листопада український адвокат екс-прем’єра Марина Долгопола, вирок суду Північного округу штату Каліфорнія від 18 листопада 2009 року «дає змогу говорити про те, що Лазаренко уже відбув своє покарання у США».
Відповідно до цього остаточного вироку, Павла Лазаренка засуджено до 97 місяців позбавлення волі. Захисники називають рішення позитивним. Адже попереднє було суворішим, і їхній підопічний мав відсидіти 108 місяців. Зменшуючи термін покарання, суд врахував зразкову поведінку ув’язненого і відсутність скарг на нього з боку тюремної адміністрації. Так чи інакше – стверджують адвокати – строк ув’язнення Лазаренка (вперше заарештованого у США у лютому 1999 року), на сьогодні уже добіг кінця.
Тепер залишилося полагодити формальності. За повідомленням Долгополої, Бюро в’язниць у термін до трьох місяців має остаточно визначити усі процедурні питання, що стосуються звільнення Лазаренка з-під варти.
Сам опальний екс-прем’єр уже заявив, що, звільнившись, негайно повернеться в Україну. «Одразу ж після закриття справи у США – додому і тільки додому», -- заявив Лазаренко у жовтні в інтерв’ю українським інформагенціям. Більше того – на батьківщині він планує повернути собі бізнес, що колись йому належав. Як стверджує американський в’язень, за час поневірянь у США значна частина його майна і майна його родини (зокрема нерухомість у Дніпропетровську) була відчужена внаслідок рейдерських атак.
Проте, як виглядає, в Україні Лазаренкові зрадіють не всі. Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко уже пригрозив вдягнути на екс-прем’єра наручники, щойно той зійде з трапа літака. Свою негостинність головний міліціонер пояснив тим, що Лазаренко знаходиться в міжнародному розшуку. «Враховуючи те, що він висловив бажання повернутися в Україну, він буде затриманий в аеропорту», -- заявив днями очільник МВС та нинішній соратник прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Луценко пообіцяв також, що після затримання доставить Лазаренка у слідчий ізолятор.
Якщо Павло Лазаренко у розпал виборів повернеться в Україну – чи доброю буде ця новина для Юлії Тимошенко ? Свої міркування з цього приводу в інтерв’ю «Голосу Америки» висловив відомий політолог, наближений до секретаріату президента, Вадим Карасьов:
«Повернення Лазаренка вкрай небажане для Тимошенко. Тому що замість тих тем, які вигідні для неї і невигідні для Януковича, саме у розпал вирішального двобою за президентську посаду знов оживе тема «лихих 90-х», знову говоритимуть про «Єдині енергетичні системи»; можливо, буде навіть якась публічна перепалка між колишнім і нинішнім прем’єр-міністрами. Адже Лазаренко вважає себе ображеним. Він би міг бути на місці Тимошенко сьогодні. А тому скандал може тільки посприяти Януковичу, оскільки боротьба у другому турі буде точитися між ними двома, і чим більше скандалів здійметься навколо того чи іншого фіналіста, тим краще для його суперника по фіналу.
Тому Луценко й натякає Лазаренкові – не треба їхати. Бо зразу ж закриють в якому-небудь КПЗ, щоб він менше роздавав інтерв’ю і менше згадував про те, що було колись у 90-і роки, щоб не спливала тема його партнерства з Тимошенко наприкінці 90-х.
Чи приїде Лазаренко, який заявив про приїзд? Це залежить від того, на чиєму боці він буде грати. Якщо таки приїде, то це означатиме, що він приїде «збивати» рейтинг Тимошенко, зменшувати її шанси на перемогу. Це означатиме, що він працює на користь Януковича. Якщо ж ні – значить, він не втягується в боротьбу, вмиває руки до прояснення ситуації: хто ж стане новим президентом України. А потім уже почне діяти відповідно до того, хто з тих двох переможе», -- сказав Карасьов «Голосу Америки».
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум