Спеціальні потреби

Екс-прем`єр Павло Лазаренко вже скоро буде на волі?


Павло Лазаренко уже відсидів своє в американській тюрмі і невдовзі вийде на свободу. Про це заявили адвокати колишнього прем’єр-міністра, коментуючи остаточний судовий вирок, винесений у справі Лазаренка. Як повідомила 19 листопада український адвокат екс-прем’єра Марина Долгопола, вирок суду Північного округу штату Каліфорнія від 18 листопада 2009 року «дає змогу говорити про те, що Лазаренко уже відбув своє покарання у США».

Відповідно до цього остаточного вироку, Павла Лазаренка засуджено до 97 місяців позбавлення волі. Захисники називають рішення позитивним. Адже попереднє було суворішим, і їхній підопічний мав відсидіти 108 місяців. Зменшуючи термін покарання, суд врахував зразкову поведінку ув’язненого і відсутність скарг на нього з боку тюремної адміністрації. Так чи інакше – стверджують адвокати – строк ув’язнення Лазаренка (вперше заарештованого у США у лютому 1999 року), на сьогодні уже добіг кінця.

Тепер залишилося полагодити формальності. За повідомленням Долгополої, Бюро в’язниць у термін до трьох місяців має остаточно визначити усі процедурні питання, що стосуються звільнення Лазаренка з-під варти.

Сам опальний екс-прем’єр уже заявив, що, звільнившись, негайно повернеться в Україну. «Одразу ж після закриття справи у США – додому і тільки додому», -- заявив Лазаренко у жовтні в інтерв’ю українським інформагенціям. Більше того – на батьківщині він планує повернути собі бізнес, що колись йому належав. Як стверджує американський в’язень, за час поневірянь у США значна частина його майна і майна його родини (зокрема нерухомість у Дніпропетровську) була відчужена внаслідок рейдерських атак.

Проте, як виглядає, в Україні Лазаренкові зрадіють не всі. Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко уже пригрозив вдягнути на екс-прем’єра наручники, щойно той зійде з трапа літака. Свою негостинність головний міліціонер пояснив тим, що Лазаренко знаходиться в міжнародному розшуку. «Враховуючи те, що він висловив бажання повернутися в Україну, він буде затриманий в аеропорту», -- заявив днями очільник МВС та нинішній соратник прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Луценко пообіцяв також, що після затримання доставить Лазаренка у слідчий ізолятор.

Якщо Павло Лазаренко у розпал виборів повернеться в Україну – чи доброю буде ця новина для Юлії Тимошенко ? Свої міркування з цього приводу в інтерв’ю «Голосу Америки» висловив відомий політолог, наближений до секретаріату президента, Вадим Карасьов:

«Повернення Лазаренка вкрай небажане для Тимошенко. Тому що замість тих тем, які вигідні для неї і невигідні для Януковича, саме у розпал вирішального двобою за президентську посаду знов оживе тема «лихих 90-х», знову говоритимуть про «Єдині енергетичні системи»; можливо, буде навіть якась публічна перепалка між колишнім і нинішнім прем’єр-міністрами. Адже Лазаренко вважає себе ображеним. Він би міг бути на місці Тимошенко сьогодні. А тому скандал може тільки посприяти Януковичу, оскільки боротьба у другому турі буде точитися між ними двома, і чим більше скандалів здійметься навколо того чи іншого фіналіста, тим краще для його суперника по фіналу.

Тому Луценко й натякає Лазаренкові – не треба їхати. Бо зразу ж закриють в якому-небудь КПЗ, щоб він менше роздавав інтерв’ю і менше згадував про те, що було колись у 90-і роки, щоб не спливала тема його партнерства з Тимошенко наприкінці 90-х.

Чи приїде Лазаренко, який заявив про приїзд? Це залежить від того, на чиєму боці він буде грати. Якщо таки приїде, то це означатиме, що він приїде «збивати» рейтинг Тимошенко, зменшувати її шанси на перемогу. Це означатиме, що він працює на користь Януковича. Якщо ж ні – значить, він не втягується в боротьбу, вмиває руки до прояснення ситуації: хто ж стане новим президентом України. А потім уже почне діяти відповідно до того, хто з тих двох переможе», -- сказав Карасьов «Голосу Америки».

XS
SM
MD
LG