Спеціальні потреби

Прем’єр-міністр Індії здійснює державний візит у США

У неділю до США з чотириденним державним візитом прибув прем’єр-міністр Індії Манмоган Сінгх. На порядку денному: зустрічі з офіційними представниками і вирішення багатьох важливих питань – війна в Афганістані, кліматичні зміни, ядерне співробітництво, але найголовніше, чи має намір президент Барак Обама підтримувати такі ж тісні стосунки з Індією, як це було за адміністрації Буша. Розмови з президентом Обамою заплановані на вівторок.

Від контр-тероризму до війни в Афганістані, від глобального потепління до нерозповсюдження ядерної зброї. Ці та інші питання, каже заступник державного секретаря США Вільям Бернс, будуть у центрі уваги зустрічей прем’єр-міністра Індії Манмогана Сінгха та президента США Барака Обами:

«Вчені обох країн спільно працюють над покращенням навколишнього середовища, лікарі роблять нові відкриття в медицині, бізнес процвітає і приносить прибутки, освітяни закладають новий фундамент для майбутніх поколінь, а уряди обох країн співпрацюють в поширенні миру та стабільності».

Втім, оглядачі кажуть, що переговори можуть бути досить нелегкими, адже Індія знаходиться в складних відносинах з Китаєм та Пакистаном, які є пріоритетними для США. До того ж Барак Обама, відвідуючи нещодавно Китай, заохочував Пекін і закликав до посилення співпраці з Пакистаном.

В Індії стурбовані досить тісними стосунками Китаю з Пакистаном. До того ж США не приховують, що прагнуть обмежити роль, яку Індія відіграє в Афганістані, через незадоволення того ж Пакистану.

Експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень Тересіта Шейфер каже:

«У Делі дуже занепокоєні тим, що США одного дня можуть вийти з Афганістану, адже тоді вже ніхто, крім Пакистану, не матиме впливу на ту країну».

До того ж для Індії справжньою проблемою залишається небажання Пакистану боротися з терористичним угрупованням Лашкар-і-Таіба, яке базується в цій країні, і яке звинувачують в організації минулорічних терактів в індійському Мумбаї, в яких загинуло 160 людей. Тож, каже аналітик Фонду Карнеґі Ешлі Теліс, Індія підняла логічне запитання:

«США обіцяють боротися проти терористів, які загрожують лише Америці та її союзникам? Чи також проти терористів, які загрожують безпеці Індії»?

Тим часом експерти кажуть, що США та Індія також спробують налагодити співпрацю у боротьбі з глобальним потеплінням та міжнародні
XS
SM
MD
LG