Спеціальні потреби

Переваги та можливі прорахунки стратегії США щодо Афганістану

Головнокомандувач сил США та НАТО в Афганістані Генерал Стенлі Маккристал заявив, що він повністю підтримує план президента Барака Обами. Втім, виведення американських військових сил з Афганістану, яке Обама пропонує почати вже через 18 місяців має залежати від готовності афганських сил самостійно підтримувати безпеку у власній країні. Американські військовослужбовці, які зараз перебувають в Афганістані, вже давно чекали на введенням додаткових сил.

Офіційні представники Кабула вітають збільшення сил НАТО в Афганістані та встановлення дати початку виведення військ з країни. Пересічні афганці у поглядах розділилися. Чимало з них живуть у постійному страху перед Талібаном та потребують допомоги іноземних сил для власної безпеки. Інші хочуть, аби сили НАТО якомога швидше залишили країну.

Військові аналітики рішення Обами надіслати додаткові 30 тисяч військовослужбовців до Афганістану здебільшого підтримують. Вони кажуть, що зараз в Афганістані немає достатньо військ для того, аби проводити кампанію боротьби з бойовиками Талібану.

Нова стратегія США полягає у посиленні безпеки в країні, знешкодженні військових повстанців Талібану та розбудові місцевого самоврядування і сил безпеки. Все це має робитися одночасно.

Однак критики кажуть, що операції боротьби з повстанцями тривають довго, коштують чимало людських життів та грошей та дають сумнівний результат. До того ж оголошена президентом мета – перемога над Аль Кайдою та асоційованими з нею терористичними групами – лише ускладнить позицію військ НАТО в регіоні.

Полковник американської армії у відставці Ендрю Басевіч сумнівається, що перемога в Афганістані зупинить зростання лав прихильників Джихаду. Басевіч каже, що довготермінова присутність військ західних країн в мусульманських державах призводить до того, що до терористів приєднується більше місцевих мешканців. До того ж експерти ставлять під сумнів ймовірність того, що афганська армія та поліція будуть готові до встановленого президентом Обамою терміну.

Співробітник інституту Брукінгса Майкл О’Генлон зазначає: «Навіть якщо в країну буде введено більше американських військ, їм потрібно щонайменше три роки, аби підготувати афганські сили безпеки».

План Обами щодо Афганістану негайно був підданий критиці як його політичними опонентами, так і прихильниками. По-перше, Обама надсилає на 10 тисяч менше військовослужбовців, ніж попросив командувач військ США та НАТО в Афганістані генерал Стенлі Маккристал.

По-друге, республіканці критикують Обаму за те, що він оголосив дату, коли війська США мають бути виведені з країни. На їхню думку, це втримає місцевих мешканців від співробітництва з іноземними військовими силами через побоювання помсти з боку Талібану після того, як війська НАТО залишать країну.

Існують незадоволені і серед демократів. Чимало з них виступають проти війни взагалі та вимагають, аби США негайно вивели всі війська з Афганістану. Інші звертають увагу на те, що ця війна вже і так є занадто дорогою для економіки країни, яка переживає економічний спад. Тепер Конгрес має затвердити фінансування для введення додаткових військ в Афганістан. А це додатково 30 мільярдів доларів на рік.
XS
SM
MD
LG