Спеціальні потреби

Питання щодо історичної ролі Сталіна розпалює дискусії

Історики порівнють нацистський режим з радянською епохою Сталіна, з її репресіями, переселенням, геноцидом цілих народів та таборами для політично ненадійних громадян. Палкі дискусії щодо історичної ролі Йосифа Сталіна тривають навіть через 130 років після його народження. А неоднозначне ставлення до нього починається вже з дати народження.

Сам Йосип Джугашвілі називав 18 грудня 1878-го року – днем свого народження. Втім, прийшовши до влади, цією датою стало 21 грудня 1879-го року. Те, що Сталін заморив голодом, розстріляв, і вислав мільйони людей викликає менше дискусій, аніж питання скільки саме мільйонів людей потерпіло від руки комуністичного лідера.

Нобелівський лауреат Олександр Солженіцин та багато інших називають десятки мільйонів невинних жертв. Втім, просталінський науковець Олександер Батов вважає ці цифри вигадкою. Він визнає знищення двох мільйонів людей і каже, що багато з них добровільно загинули в ім’я індустріального прогресу та перемоги у Другій світовій війні. Втім, були й репресовані, каже Батов:

«Були й інші люди. Ті, які думали про себе, про своє забезпечене майбутнє, яким було наплювати на країну і народ. Їх репресували».

Навіть вождь революції Володимир Ленін попереджав про грубість та нетолерантність Сталіна. Про безсердечність диктатора, звертаючись до Комуністичної партії у 1956-му році, говорив і Микита Хрущов. Радник Хрущова, Федір Бурлацький каже, що його керівник зробив помилку, критикуючи особистість Сталіна, а не його систему. За словами Бурлацького, деякі елементи цієї системи, зокрема залежність від верхівки, продовжують існувати в Росії й сьогодні:

«Лише подивіться на наших керівників, які зараз сидять і читають з папірця, а навколо 30-40 великих діячів дивляться на них і тільки слухають. Це ж не парламентаризм. Це не сучасні відносини. Це залишилось із старих часів».

За словами Бурлацького, радянська система рано чи пізно була приречена на поразку:

«Ради не мали майбутнього. Вони могли служити інститутом поступового переходу до парламентаризму, тобто до таких органів, які приймають верховні рішення і закони. А ради не приймали верховного рішення, вони фактично затверджували ті закони, які подавала рада міністрів, тобто політбюро, тобто Сталін».

Бурлацький каже, що Сталін був втіленням зла. Він не лише знищив мільйони невинних людей, але й залякав тих, хто вижив. Він зашкодив розвитку політичної системи, яка б допомогла Росії вирішувати проблеми сьогодення більш демократичним шляхом.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG