Спеціальні потреби

2009 - ретроспектива подій у галузі охорони здоров’я
У 2009 році найбільш резонансною темою у галузі охорони здоров’я була поява вірусу типу H1N1, який викликає так званий свинячий грип.

У березні Мексика стала епіцентром таємничого спалаху грипу, який вражав здебільшого дітей та молодь. Медики в Мексиці і в США ламали собі голову над захворюванням, що поєднує елементи свинячого, пташиного і людського грипів. Хворобу назвали – свинячий грип. Однак через кілька місяців дослідники почали вживати наукову назву H1N1.

Оскільки Мексика дуже популярне місце для американських туристів, хвороба швидко перекинулася у США, і за межі Північної Америки, в Європу та Азію.

Марґарет Чан, генеральний директор ВООЗ, розпочала серію щоденних брифінгів, на яких з’ясовувала поширення вірусу H1N1 по світі. Одинадцятого червня вона оголосила, що ВООЗ підвищує статус спалахів цього виду грипу до пандемії:

«Ми уважно спостерігаємо за поширенням вірусу. Жодна інша пандемія досі не була виявлена так рано і не піддавалась такому ретельному спостереженню від самого початку».

ВООЗ уповноважила фармацевтичні компанії випробовувати потенційні вакцини, а через місяць розпочались випробування щеплення на людях.

У жовтні перші дози вакцини роздавалися працівникам системи охорони здоров’я, вагітним жінкам, дітям та людям з певними медичними ускладненнями.

Наприкінці грудня ВООЗ повідомила, що від хвороб, спровокованих свинячим грипом у світі померло понад 10 тисяч людей. Більшість з них - в Північній Америці. Зараз епідемія дещо вщухає, але деякі експерти остерігають, що на початку 2010 року може виникнути третя хвиля захворювання.

У 2009-му році в Сполучених Штатах з‘явилися нові рекомендації
комісії експертів щодо застосування маммограми у виявленні і лікуванні раку молочної залози.

Десятиліттями американських жінок закликали робити маммограму щороку, починаючи з сорокарічного віку. Головна мета - виявити рак на ранніх стадіях. Але на ранній стадії важко визначити якою є пухлина - злоякісною чи доброякісною. Тому жінки часто піддавались невиправданому лікуванню, що інколи лише шкодило їх здоров’ю.

Тому американська урядова комісія рекомендувала, щоб жінки вперше проходили маммограму лише коли їм виповниться 50 років. А після того повторювали обстеження що два роки.

Але багато лікарів і жінок висловили своє невдоволення новими рекомендаціями. Деякі лікарі кажуть, що радитимуть своїм пацієнтам їх ігнорувати.

У 2009 році кількість самогубств серед американських військовослужбовців досягла рекордного рівня. Армія розпочала дослідження з метою визначити причини цього явища. А заступник начальника штабу сухопутних військ генерал Пітер Кіарелі заявив, що військові лікарі повинні активніше домагатися лікування для солдатів з психологічними розладами:

«Це абсолютно неприйнятно, щоб люди терпіли мовчки тому що вони побоюються, що над ними насміхатимуться їхні ровесники або їхні начальники, або, що гірше, що це негативно відіб’ється на їхній кар’єрі».
У 2009-му були також підбадьорюючі новини. У вересні ООН повідомила, що кількість дітей що померли не доживши до п’яти років зменшилась у порівнянні з дві тисячі восьмим роком, і вперше за багато років не перевищувала дев’яти мільйонів. У звіті ООН з цього приводу говориться, що причинами цього спаду є ширше застосування імунізації, поширення використання насичених проти москітних сіток, які запобігають малярії, впровадження програм сприяння годуванню груддю, та більш ефективне лікування інших хвороб.

XS
SM
MD
LG