Спеціальні потреби

Організатори екзит-полів нарікають на брак коштів


Консорціум провідних українських соціологічних компаній скаржиться на брак коштів для проведення опитування виборців на виході з дільниць (так званих екзит-полів) у день голосування. Заяву про фінансові труднощі озвучив керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів. «Раніше всі попередні екзит-поли фінансувалися міжнародними донорами. Тепер ми хочемо, щоб цю традицію (проведення досліджень) підтримали українські громадяни і, зокрема, підтримали фінансово, тому що це проект недешевий. Але ми не зібрали достатньо грошей, щоб фінансувати проект повною мірою», – поскаржився Кучерів.

Соціологи оцінюють бюджет дослідження у майже 1,8 мільйона гривень і кажуть, що поки вдалося зібрати лише третину від цієї суми. Традиційно опитування у день голосування майже повністю фінансували західні донорські організації та благодійні фонди. Цьогоріч на проведення екзит-полів вони дали майже 500 тисяч гривень. Більшість цієї суми пожертвував фонд «Відродження» американського фінансиста Джорджа Сороса.

Соціологи звернулися за допомогою до самих учасників перегонів. За словами, Кучеріва, троє претендентів – Володимир Литвин, Олександр Пабат і Петро Симоненко відмовилися фінансувати опитування. Інші поки що розмірковують. Лише народний депутат Анатолій Гриценко, який також змагається за президентське крісло, вніс 50 тисяч гривень. Особисті кошти на проведення дослідження також дали декілька десятків громадян.

Організатори розглядають можливість зменшити кількість дільниць, де проводитимуть опитування, хоча зазначають, що від цього постраждає точність дослідження. На попередніх виборах інтерв'юери опитували людей на 300 дільницях, і статистична погрішність складала близько 1%. Якщо консорціуму доведеться зменшити кількість опитаних, похибка може становити до 2,5% для лідерів перегонів.

Втім, напередодні про проведення власного масштабного дослідження у день голосування заявив телеканал ICTV, який пов'язують із підприємцем Віктором Пінчуком. Телевізійники обіцяють за допомогою світових соціологічних компаній організувати екзит-пол за найкращими міжнародними методиками, які дадуть максимально точний результат. Організатори оприлюднять підсумки дослідження відразу після закриття дільниць і сподіваються, що отримані дані допоможуть підтримати проведення в Україні прозорі, вільні та демократичні вибори нового лідера.

Протягом останнього десятиліття подібні дослідження проводяться в Україні практично під час усіх парламентських та президентських виборів. Результати екзит-полів дозволяють отримати оперативний прогноз підсумків голосування та називають одним із найважливіших елементів контролю за чесністю і прозорістю виборів. Під час попередніх президентських перегонів велика відмінність між даними екзит-полів та офіційними цифрами ЦВК дали підстави говорити про фальсифікації, які вплинули на підсумки голосування.

XS
SM
MD
LG