Спеціальні потреби

Актуально

Організатори екзит-полів нарікають на брак коштів

Консорціум провідних українських соціологічних компаній скаржиться на брак коштів для проведення опитування виборців на виході з дільниць (так званих екзит-полів) у день голосування. Заяву про фінансові труднощі озвучив керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів. «Раніше всі попередні екзит-поли фінансувалися міжнародними донорами. Тепер ми хочемо, щоб цю традицію (проведення досліджень) підтримали українські громадяни і, зокрема, підтримали фінансово, тому що це проект недешевий. Але ми не зібрали достатньо грошей, щоб фінансувати проект повною мірою», – поскаржився Кучерів.

Соціологи оцінюють бюджет дослідження у майже 1,8 мільйона гривень і кажуть, що поки вдалося зібрати лише третину від цієї суми. Традиційно опитування у день голосування майже повністю фінансували західні донорські організації та благодійні фонди. Цьогоріч на проведення екзит-полів вони дали майже 500 тисяч гривень. Більшість цієї суми пожертвував фонд «Відродження» американського фінансиста Джорджа Сороса.

Соціологи звернулися за допомогою до самих учасників перегонів. За словами, Кучеріва, троє претендентів – Володимир Литвин, Олександр Пабат і Петро Симоненко відмовилися фінансувати опитування. Інші поки що розмірковують. Лише народний депутат Анатолій Гриценко, який також змагається за президентське крісло, вніс 50 тисяч гривень. Особисті кошти на проведення дослідження також дали декілька десятків громадян.

Організатори розглядають можливість зменшити кількість дільниць, де проводитимуть опитування, хоча зазначають, що від цього постраждає точність дослідження. На попередніх виборах інтерв'юери опитували людей на 300 дільницях, і статистична погрішність складала близько 1%. Якщо консорціуму доведеться зменшити кількість опитаних, похибка може становити до 2,5% для лідерів перегонів.

Втім, напередодні про проведення власного масштабного дослідження у день голосування заявив телеканал ICTV, який пов'язують із підприємцем Віктором Пінчуком. Телевізійники обіцяють за допомогою світових соціологічних компаній організувати екзит-пол за найкращими міжнародними методиками, які дадуть максимально точний результат. Організатори оприлюднять підсумки дослідження відразу після закриття дільниць і сподіваються, що отримані дані допоможуть підтримати проведення в Україні прозорі, вільні та демократичні вибори нового лідера.

Протягом останнього десятиліття подібні дослідження проводяться в Україні практично під час усіх парламентських та президентських виборів. Результати екзит-полів дозволяють отримати оперативний прогноз підсумків голосування та називають одним із найважливіших елементів контролю за чесністю і прозорістю виборів. Під час попередніх президентських перегонів велика відмінність між даними екзит-полів та офіційними цифрами ЦВК дали підстави говорити про фальсифікації, які вплинули на підсумки голосування.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG