Спеціальні потреби

Американці переспрямували свою увагу на Ємен


Останні два тижні засоби масової інформації у США не припиняють розповідати про терористичну загрозу від осередків Аль-Кайди в Ємені. Причина – ймовірний зв`язок між ними та невдалим терактом минулого місяця у небі над Детройтом.
Ємен. Назва цієї країни тепер уже міцно входить в лексикон американців. Останні два тижні засоби масової інформації не припиняють розповідати про терористичну загрозу від осередків Аль-Кайди, які пустили коріння на території цієї країни. Через погрози нападу, дипломатичне представництво США у Ємені було тимчасово закрито, президент США на день раніше повернувся з відпустки, а американський уряд терміново виділяє мільйони доларів допомоги владі Ємену у боротьбі з тероризмом. І все через терориста-смертника, тренованого, за всіма ознаками, на одній з баз Аль-Кайди у Ємені, який 25 грудня ледь не підірвав пасажирський літак над Детройтом. Чим більше громадськість дізнається про обставини цього невдалого замаху, тим більше переконується, що життя сотень людей врятувало лише чудо.

Один з головних радників президента США з контр-тероризму Джон Бреннан останніми днями окупував інформаційний простір. Він визнав, що система безпеки не змогла вчасно виявити намірів підозрюваного терориста, але заперечив, що про підготовку теракту комусь було відомо.

«Не було жодних розвідувальних даних, жодного натяку на те, що Абдулмуталаб збирається пронести вибухівку на літак».

Однак, республіканці все одно покладають вину на адміністрацію Обами. В тому, що розвідка погано справювала, переконаний зокрема сенатор Кіт Бонд.

Зважаючи на всі ниточки, що вели до спроби теракту, хтось явно має відповідати, за пропущену інформацію. А безпека в аеропортах – це просто жах.

У 2009 році, принаймні у трьох випадках терористичних актів у США їх виконавці так чи інакше були пов’язані з Єменом. У червні, мусульманин вбив військового вербувальника в Арканзасі. У листопаді на техаській базі Форт Гуд - вбивство 13-ти солдатів військовим психологом-мусульманином. І у грудні - спроба підірвати пасажирський літак. Як сказав голова комітету Сенату з питань внутрішньої безпеки Джо Ліберман, в усіх цих інцидентах – спільний знаменник.

«Кожен з цих трьох випадків так чи інакше пов`язаний з Єменом. Тому ми мусимо уважно дивитися саме туди».

Влада Ємену, як заявив радник президента Обами з питань безпеки Бреннан, також хоче за будь-яку ціну нейтралізувати Аль-Кайду на своїй території.

«Уряд Ємену показав своє бажання боротися з Аль-Кайдою, Вони готові прийняти нашу допомогу. А ми готові надати все, що їм необхідно.

Генерал Дейвид Петреус, голова центрального командування США в цьому регіоні, терміново прибув у Ємен, де пообіцяв виділити 140 мільйонів доларів на контр-терористичні заходи і повне сприяння на рівні спецслужб.

Ініціативу підтримали в першу чергу республіканці – серед них конгресмен Пітер Гукстра з комітету Палати представників з питань розвідки. «Збільшення допомоги Ємену – абсолютно необхідне», - зазначив він.

Місцеві сили безпеки разом з американцями вже охороняють дипломатичні представництва в столиці країни – Сані.

Деякі американські законодавці вказують, що боротьба з Аль-Кайдою у Ємені може бути ускладнена через наміри адміністрації Обами закрити в`язницю Гвантанамо на Кубі. Близько дев`яноста утримуваних там осіб походять з Ємену. Саме в цьому, як сказав Гукстра, суть єменської проблеми.

«Основа Аль-Кайди на Аравійському півострові сформована з колишніх в`язнів Гвантанамо. Це люди, яких ми випустили з-під варти. Вони повернулися і знову вийшли на війну з нами».

В понеділок Обама на день раніше повернувся з відпустки у Вашингтон. І перше, що він зробив, це провів засідання зі своїми радниками з безпеки та контр-тероризму.Інше за темою

XS
SM
MD
LG