Спеціальні потреби

У Каліфорнії - нові суперечки щодо одностатевих шлюбів





У Каліфорнії розпочались судові слухання в справі того, чи мають право окремі штати забороняти одностатеві шлюби. Позов до федерального суду подали два гомосексуальні подружжя, які вважають антиконституційною так звану Восьму поправку, яка була винесена на референдум під час виборів 2008 року і схвалена більшістю мешканців Каліфорнії.

Поправка активізувала гомосексуальну громаду Каліфорнії, і слухання, які триватимуть протягом трьох тижнів, обіцяють бути напруженими і контроверсійними.

Дженні Олсен та Джулі Дорф – одностатеве подружжя. Вони мають двох доньок та борються за відміну Восьмої поправки. Джулі Дорф говорить:

«Для нас це не лише питання принципу, прийняття заборони має юридичні наслідки. Тепер, наприклад, якщо хтось з нас помре, інша не зможе успадкувати збереження з її Фонду соціального страхування. А хто страждає у першу чергу – наші діти».

Слухання справи у Верховному суді Каліфорнії стало результатом кампанії, яку активісти руху за права одностатевих пар розпочали відразу після поразки на референдумі в листопаді 2008 року. Тоді за заборону одностатевих шлюбів проголосували 52 відсотки каліфорнійців. Захисники прав геїв та лесбіянок стверджують, що для внесення поправки до Конституції в такому важливому питанні потрібно більше, ніж воля незначної більшості мешканців штату. Говорить професор права Каліфорнійського університету Вікрам Амар:

«На думку противників Восьмої поправки, питання, якого торкається заборона, настільки фундаментальне, що потребує перепису самого тексту Конституції, а не прийняття поправки. Оскільки Восьма поправка була ініційована не законодавцями, вона не є дійсною, тому що не пройшла відповідної процедури».

Референдум 2008 року був другим, під час якого каліфорнійці проголосували проти одностатевих шлюбів, перший раз – у 2000 році. Однак, у 2004 у справу втрутився мер міста Сан-Франциско, який своїм наказом дозволив одностатевим парам міста одружуватись, визначивши, що заборона суперечить Конституції штату. Однак місцевий суд не погодився з мером та знову ж таки прийняв протилежне рішення. Нарешті у травні 2008 року вже Верховний суд штату підтримав позицію мера, давши «зелене світло» одностатевим парам укладати шлюб. Для гомосексуальної громади це була історична перемога – лише за пару місяців одружилось 18 тисяч пар.

Втім настрій змінився, коли під тиском консервативної громади, на чолі з архієпископом Сан-Франциско, питання знову винесли на референдум. Архієпископ Джордж Нідерауер каже:

«Шлюб для Католицької церкви – це союз виключно між чоловіком та жінкою через те, що вони біологічно доповнюють один одного. Вони фізіологічно здатні дати життя дитині та виростити її у стабільній родинній атмосфері».

Суди в Каліфорнії вважають одними з найпрогресивніших в країні: півстоліття тому Верховний суд штату скасував заборону міжрасових шлюбів – на 20 років раніше Верховного суду США.

Професор права Каліфорнійського університету Вікрам Амар пояснює:

«Іноді суди виявляються більш прогресивними, ніж громада. Однак, згодом люди починаються по-іншому бачити ситуацію. Так, коли суди заборонили расову сегрегацію чи дозволили міжрасові шлюби, тоді це вважалося навіть дещо агресивним. Однак вже через 10 років американці підтримували ці рішення, сьогодні ж вони сприймають це як норму».

Незалежно від рішення суду, чи виграють противники чи прихильники Восьмої поправки, справу майже однозначно буде передано на розгляд Верховного суду країни. Адже обидві сторони не збираються поступатися.
XS
SM
MD
LG