Спеціальні потреби

Актуально

Дім Свободи: ситуація із свободою у світі погіршилася

Базована у Сполучених Штатах організація Дім Свободи, яка спостерігає за станом демократії і політичних прав у всьому світі, заявила, що торік загальний стан свободи у світі погіршився вже четвертий рік поспіль. Хоча ця організація вказала, що були деякі поліпшення, торішнє погіршення становить безперебійну тенденцію в майже сорокалітній історії спостереження.

У своєму найновішому звіті Дім Свободи Україну вже п`ятий рік поспіль відводить до категорії «вільних» країн. Втім, як каже науковий директор організації та співредактор звіту Кристофер Вокер, – з деякими застереженнями:

«В Україні, яка є однією з найсильніших демократій у колишньому Радянському Союзі, якщо не брати до уваги балтійських країн, це був рік гострої внутрішньої боротьби, що продовжується. Це було головною картиною протягом останніх кількох років, у результаті якої деякі критично валживі посади в уряді залишалися вакантними. Це також викликало сумніви щодо здатності країни впоратися з викликами глобальної економічної кризи, яка уразила Україну особливо гостро. В кінці року ми уважно спостерігали виборчу кампанію, яка завершиться виборами у січні 2010 року. Було деяке занепокоєння з приводу тиску на деякі засоби масової інформації з боку олігархічних структур, які викикали дискусії у ЗМІ. Не зважаючи на це, Україна відзначилася тим, що має одну із найбільш відкритих і конкурентних політичних систем у колишньому Радянському Союзі, поза Прибалтикою».Щодо інших країн світу – то Дім Свободи каже, що, чи це було брутальне придушення протестів в Ірані, чи масове затримання активістів у Китаї, чи вбивство журналістів і захисників прав людини в Росії, 2009 рік був таким, який позначився посиленням переслідувань захисників прав людини і громадських активістів.

Арч Паддінґтон каже, що торік у 40 країнах зафіксовано деяке погіршення, а в 16 – покращення ситуації:

«Погіршення ситуації помічено в майже кожній частині світу, зокрема в Африці, на Близькому Сході, Латинській Америці та в країнах колишнього Радянського Союзу», - зазначив Паддінґтон.

Дім Свободи дає оцінку кожній країну у своїх щорічних аналізах, даючи їм одну з трьох можливих оцінок у сфері пошанування ними свобод -- «вільна», «частково вільна» і «не вільна». Організація також спостерігає за кількістю країн, які вже вважаються виборними демократіями.

Згідно з цією системою оцінки, із 194 країн і 14 територій, ситуацію в яких вивчав Дім Свободи, кількість «вільних» країн і територій залишилася без змін – 89, але кількість «не вільних» збільшилася протягом останнього року із 42 до 47.

Найгіршу оцінки за минулий рік отримали Бірма, Північна Корея, Тибет, Судан, і Сомалі.

Арч Паддінґтон каже, що частину причини загального погіршення слід шукати в тому, що невелика кількість великих, впливових, геостратегічно самовпевнених країн, таких як Росія, Китай, Венесуела та Іран вважалися прикладами для інших, і вони захищали менші країни з авторитарними режимами.

Втім, обнадійливим він називає появу у багатьох країнах все більше атрибутів громадянського суспільства.

«У багатьох, багатьох країнах, у більшості країн світу, збільшилася кількість громадських організацій. Є неурядові організації, є жіночі організації, екологічні організації, профспілки. І всі вони кидають виклик статусу-кво».

Паддінґтон каже, що погіршення стану свободи в час, коли ці організації зміцнюються, може в перспективі дати позитивний ефект.

Дім Свободи каже, що тоді, як торік в країнах Азії зафіксовано найбільші поліпшення щодо свободи, то Близький Схід залишався найбільш репресивним регіоном у світі. Натомість в Африці помічено найрізкіше погіршення.

Дім Свободи заявив, що 2009 рік позначився також дедалі більшим тиском на журналістів і засоби масової інформації, обмеженнями свободи зібрань і переслідуваннями, скерованими проти громадських активістів, причетними до сприяння політичним реформам і пошануванню прав людини.

Організація також зазначила, що торік президент США Барак Обама опинився в непростій ситуації, коли йому довелося балансувати питання безпеки з обіцяним скасуванням запроваджених адміністрацією президента Буша контроверсійними ініціативами щодо боротьби з тероризмом.

У Західній Європі, де країни змагаються з проблемою напливу іммігрантів з країн з великим мусульманським населенням – каже Паддінґтон – прояви ворожого до іммігрантів ставлення заплямували зокрема імідж Швейцарії і Мальти.


Всі новини дня

Генсек НАТО: Путін намагається використовувати зиму як зброю

генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ

НАТО має посилити підтримку України, щоб не дати президенту РФ Володимиру Путіну жодних шансів поставити її на коліна протягом зими, заявив генсекретар Альянсу Єнс Столтенберґ в інтерв’ю виданню Welt.

За його словами, наразі Путін реагує на поразки з «більшою жорстокістю». З початком зими РФ почала бомбардувати енергетичну систему України, щоб «поставити країну на коліна».

«Путін намагається використовувати зиму як зброю. Але він не досягне цього успіху», – переконаний Столтенберґ.

Генсекретар НАТО зазначив, що чим більше буде військових успіхів України, тим сильнішою буде її позиція в майбутніх переговорах.

«Ми можемо посилити позицію України за столом переговорів, якщо надамо країні військову підтримку. Найкращий спосіб підтримати мир – підтримати Україну», – підкреслив він.

Генсек додав, що всі партнери мають підтримувати та збільшувати допомогу Україні. Це допомогло б українцям відстояти своє право на самозахист.

У цьому контексті він наголосив на ролі Німеччини, сильна підтримка якої має, за його визначенням, вирішальне значення, адже «поставки зброї з Німеччини рятують життя». Зокрема, німецькі системи ППО допоможуть захистити будинки, школи та лікарні від російських ракет.

Столтенберґ визнав, що допомога Україні має певну ціну в західних суспільствах, адже зростання рахунків за їжу та електроенергію означає важкі часи для багатьох домогосподарств у Європі.

«Але ми маємо пам’ятати, що народ України щодня платить своєю кров’ю», – зауважив він.

Столтенберґ наголосив, що якби Путін виграв війну, він та інші деспоти продовжували б використовувати насильство для досягнення своїх цілей.

«Це може означати більше війни та більше страждань. Це зробило б наш світ ще небезпечнішим. У наших власних інтересах, щоб Україна перемогла», – підсумував генеральний секретар Альянсу.

Разом з тим, в інтервю каналу CNN координатор Державного департаменту з питань санкцій Джим О'Браєн заявив, що через американські санкції Росія не може вести в Україні війну сучасного типу.

"Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу", - сказав О'Браєн.

За словами посадовця, санкції Заходу та мужність українського народу змусили Росію відмовитись від її "імперського проекту" зі швидкого завоювання України та змінити заявлені цілі війни: "Це реальні зміни в поведінці Росії. Частково це пов’язано із санкціями, частково з експортним контролем – вони не можуть купувати види товарів, що необхідні для функціонування їхньої армії".

Росія завдала чергового масованого ракетного удару 23 листопада по Києву та інших українських населених пунктах. За даними влади, через атаку на Київ загинули троє людей, серед них – 17-річна дівчина. Постраждали ще 11 людей. За даними поліції, загалом в Україні загинули шість людей, ще 36 поранені.

Як повідомили в Генштабі СЗУ, російських ударів зазнали житлові будинки, ТЕЦ та підстанції у Києві, Київській, Вінницькій, Львівській та Запорізькій областях. Через удари зникло електро- і водопостачання.

В матеріалі використані джерела CNN

Через американські санкції Росія не може вести в Україні війну сучасного типу - посадовець Держдепу

Військовики ЗСУ використовують гаубицю M777 на лінії фронту на Донеччині, 23 листопада 2022. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS

Американські санкції проти Росії мали "суттєвий вплив" у її війні в Україні, заявив координатор Державного департаменту с питань санкцій Джим О'Браєн в інтерв'ю CNN.

"Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу", - сказав О'Браєн.

За словами посадовця, санкції Заходу та мужність українського народу змусили Росію відмовитись від її "імперського проекту" зі швидкого завоювання України та змінити заявлені цілі війни: "Це реальні зміни в поведінці Росії. Частково це пов’язано із санкціями, частково з експортним контролем – вони не можуть купувати види товарів, що необхідні для функціонування їхньої армії".

О'Браєн також підтвердив попередні заяви з Вашингтона, що Америка продовжуватиме допомогу Україні "до кінця цієї війни, поки Україна не переможе".

Нині О'Браєн разом із посолкою США в Україні Бріджит Брінк і міністром інфраструктури України Олександром Курбаковим відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи.

Як Голос Америки повідомляв раніше, Брінк зазначила, що повернулась до Одеси, щоб "побачити, як швидко українські фермери, експортери та порти працюють, що доставити мільйони тон українського зерна країнам світу в рамках програми Чорноморської зернової ініціативи".

Поки Росія використовує продовольство як зброю, Україна зменшує продовольчу небезпеку – посолка США в Україні

Посолка США в Україні Бріджит Брінк

Посолка США в Україні Бріджит Брінк, координатор Державного департаменту с питань санкцій Джим О’Браєн та міністр інфраструктури України Олександр Курбаков відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи.

«Поки Росія використовує продовольство як зброю, президент Зеленський та Україна вживають заходів, щоб зменшити продовольчу небезпеку, спричинену війною Росії. $20 млн підтримки США від USAID через Світову продовольчу програму вже допомагають доставляти зерно з України тим, хто його найбільше потребу», - написала у себе в Твіттер дипломатка.

Очільниця дипмісії зазначила, що повернулась до Одеси, щоб «побачити, як швидко українські фермери, експортери та порти працюють, що доставити мільйони тон українського зерна країнам світу в рамках програми Чорноморської зернової ініціативи».

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) виділило 20 мільйонів доларів на ініціативу "Зерно з України", оголошену президентом України Володимиром Зеленським на саміті G20.

USAID надає підтримку через Всесвітню продовольчу програму ООН для сприяння додатковим поставкам українського зерна через Чорноморську зернову угоду. USAID також "продовжує допомагати українським фермерам, які ризикують життям, щоб нагодувати світ, через Ініціативу стійкості сільського господарства в Україні", інвестувавши в неї 100 мільйонів доларів із прагненням залучити іще 150 мільйонів доларів від інших донорів, фондів та приватного сектору».

Разом ми захистимо Україну - Ріші Сунак розмістив відео на підтримку України 

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак на своїх сторінках у Фейсбук та Твіттер розмістив відеоролик на підтримку України під назвою «Ми віримо в свободу».

«Разом ми ніколи не відступимо, разом ми будемо сильні, разом ми захистимо Україну», - пише у себе на сторінці у Фейсбук Ріші Сунак.

«Я вірю у свободу. Я вважаю, що ми повинні відстоювати основні права, які так важливі для всіх нас. За наш суверенітет, за наше самовизначення та за основи стабільного світового порядку, за відновлення якого ми всі боремось. Українському народу загрожують бомбардування вдень та відключення електроенергії вночі. Але ми знаємо, що наші друзі завжди будуть поруч, щоб допомогти нам пройти через це. Велика Британія – один із наших найстійкіших союзників. Вони дають зброю для нашої боротьби, обладнання, щоб ми могли зігрітися, і дружбу, щоб відновити наш дух. Ми знаємо, вони нас ніколи не підведуть, поки ми боремось за перемогу у цій війні. З вашою допомогою ми отримаємо нашу свободу. Разом ми ніколи не відступимо, разом ми будемо сильними. Разом ми захистимо Україну та свободи, які ми так цінуємо.», - йдеться у відео.

19 листопада Ріші Сунак здійснив неоголошений візит до Києва, де зустрівся з президентом Зеленським. В ході візиту він оголосив про нову оборонну допомогу від Великої Британії для України, яка включає зенітні установки, радари а також засоби боротьби з дронами. Також він заявив про розширення програми тренувань Збройних Сил України, "щоб залучити спеціалізовану експертизу британських медиків та інженерів" а також збільшення допомоги в зимовий період.

Американський астронавт відвідав поранених дітей в київському "Охматдиті"

Астронавт NASA у відставці Скотт Келлі разом із 13-річною Катериною Іоргу, яка втратила матір під час російського обстрілу залізничної станції у Краматорську. 27 листопада 2022. REUTERS/Ruslan Kaniuka

Колишній американський астронавт Скотт Келлі відвідав у київському "Охматдиті" дітей, що постраждали від російської війни в Україні.

Зокрема, Келлі зустрівся із 13-річною Катериною Іоргу, яка втратила матір під час російського обстрілу залізничної станції у Краматорську. "[Коли] я бачу цих поранених дітей, я не знаю, як людина, відповідальна за таке, може спати вночі з чистою совістю. Це справжнє зло, що це відбувається з такою вільною, демократичною країною, як Україна", - сказав Келлі.

Візит астронавта NASA Скотте Келлі до київського "Охматдиту", 27 листопада 2022. REUTERS/Ruslan Kaniuka
Візит астронавта NASA Скотте Келлі до київського "Охматдиту", 27 листопада 2022. REUTERS/Ruslan Kaniuka

58-річний астронавт у відставці, який за чотири польоти у космос провів рекордні 520 днів на орбіті Землі, бере участь у благодійній ініціативі зі збору коштів на карети швидкої допомоги в Україні. "Росія знищує 10 українських машин швидкої на тиждень. Будь ласка, приєднайтесь до мене у зборі коштів для заміни цих засобів порятунку життя", - звернувся він до своїх понад 5 мільйонів підписників у Twitter.

"Я підтримую вас, і є багато людей у США та в усьому світі, які підтримують вас, тому що вони розуміють, що це вторгнення є неправильним. Це аморально, це незаконно. І вони також вірять у демократію, і вони, як і я, цінують те, що ви не тільки захищаєте свою власну країну, але ви захищаєте демократію в усьому світі від диктатора", - сказав астронавт.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

Відео - найголовніше

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00
XS
SM
MD
LG