Спеціальні потреби

Актуально

Дім Свободи: ситуація із свободою у світі погіршилася

Базована у Сполучених Штатах організація Дім Свободи, яка спостерігає за станом демократії і політичних прав у всьому світі, заявила, що торік загальний стан свободи у світі погіршився вже четвертий рік поспіль. Хоча ця організація вказала, що були деякі поліпшення, торішнє погіршення становить безперебійну тенденцію в майже сорокалітній історії спостереження.

У своєму найновішому звіті Дім Свободи Україну вже п`ятий рік поспіль відводить до категорії «вільних» країн. Втім, як каже науковий директор організації та співредактор звіту Кристофер Вокер, – з деякими застереженнями:

«В Україні, яка є однією з найсильніших демократій у колишньому Радянському Союзі, якщо не брати до уваги балтійських країн, це був рік гострої внутрішньої боротьби, що продовжується. Це було головною картиною протягом останніх кількох років, у результаті якої деякі критично валживі посади в уряді залишалися вакантними. Це також викликало сумніви щодо здатності країни впоратися з викликами глобальної економічної кризи, яка уразила Україну особливо гостро. В кінці року ми уважно спостерігали виборчу кампанію, яка завершиться виборами у січні 2010 року. Було деяке занепокоєння з приводу тиску на деякі засоби масової інформації з боку олігархічних структур, які викикали дискусії у ЗМІ. Не зважаючи на це, Україна відзначилася тим, що має одну із найбільш відкритих і конкурентних політичних систем у колишньому Радянському Союзі, поза Прибалтикою».Щодо інших країн світу – то Дім Свободи каже, що, чи це було брутальне придушення протестів в Ірані, чи масове затримання активістів у Китаї, чи вбивство журналістів і захисників прав людини в Росії, 2009 рік був таким, який позначився посиленням переслідувань захисників прав людини і громадських активістів.

Арч Паддінґтон каже, що торік у 40 країнах зафіксовано деяке погіршення, а в 16 – покращення ситуації:

«Погіршення ситуації помічено в майже кожній частині світу, зокрема в Африці, на Близькому Сході, Латинській Америці та в країнах колишнього Радянського Союзу», - зазначив Паддінґтон.

Дім Свободи дає оцінку кожній країну у своїх щорічних аналізах, даючи їм одну з трьох можливих оцінок у сфері пошанування ними свобод -- «вільна», «частково вільна» і «не вільна». Організація також спостерігає за кількістю країн, які вже вважаються виборними демократіями.

Згідно з цією системою оцінки, із 194 країн і 14 територій, ситуацію в яких вивчав Дім Свободи, кількість «вільних» країн і територій залишилася без змін – 89, але кількість «не вільних» збільшилася протягом останнього року із 42 до 47.

Найгіршу оцінки за минулий рік отримали Бірма, Північна Корея, Тибет, Судан, і Сомалі.

Арч Паддінґтон каже, що частину причини загального погіршення слід шукати в тому, що невелика кількість великих, впливових, геостратегічно самовпевнених країн, таких як Росія, Китай, Венесуела та Іран вважалися прикладами для інших, і вони захищали менші країни з авторитарними режимами.

Втім, обнадійливим він називає появу у багатьох країнах все більше атрибутів громадянського суспільства.

«У багатьох, багатьох країнах, у більшості країн світу, збільшилася кількість громадських організацій. Є неурядові організації, є жіночі організації, екологічні організації, профспілки. І всі вони кидають виклик статусу-кво».

Паддінґтон каже, що погіршення стану свободи в час, коли ці організації зміцнюються, може в перспективі дати позитивний ефект.

Дім Свободи каже, що тоді, як торік в країнах Азії зафіксовано найбільші поліпшення щодо свободи, то Близький Схід залишався найбільш репресивним регіоном у світі. Натомість в Африці помічено найрізкіше погіршення.

Дім Свободи заявив, що 2009 рік позначився також дедалі більшим тиском на журналістів і засоби масової інформації, обмеженнями свободи зібрань і переслідуваннями, скерованими проти громадських активістів, причетними до сприяння політичним реформам і пошануванню прав людини.

Організація також зазначила, що торік президент США Барак Обама опинився в непростій ситуації, коли йому довелося балансувати питання безпеки з обіцяним скасуванням запроваджених адміністрацією президента Буша контроверсійними ініціативами щодо боротьби з тероризмом.

У Західній Європі, де країни змагаються з проблемою напливу іммігрантів з країн з великим мусульманським населенням – каже Паддінґтон – прояви ворожого до іммігрантів ставлення заплямували зокрема імідж Швейцарії і Мальти.


Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG