Спеціальні потреби

Можливі фальсифікації - зараз основна тема в Україні


Європейська мережа організацій за спостереженням за виборами (ENEMO) - до якої входять 17 громадських організацій зі Східної Європи - вважає, що спрощення процедури голосування вдома може спричинити фальсифікації на виборах. Про це йдеться в звіті організації щодо передвиборного періоду.

"Оскільки зловживання в ході голосування вдома були одним з основних джерел фальсифікацій під час президентських виборів 2004 року, ENEMO побоюється, що нечіткі процедури такого виду голосування можуть поставити під сумнів весь виборчий процес, створивши можливість для широкомасштабних фальсифікацій", - твердять представники мережі.

Особливо багато про можливі фальсифікації говорить прем’єр - міністр Тимошенко. Сьогодні на засідання уряд ухвалив рішення, яке, за словами Тимошенко, має обмежити можливість таких фальсифікацій.

"Якщо окремі члени дільничних комісій будуть іти на повідку у злочинців і забезпечувати голосування на дому без медичних довідок - то фінансовий ресурс, який пішов на їхнє переміщення від будинку до будинку, якщо вони використовуватимуть свій робочий час, проплачений державою, забезпечуючи незаконне голосування на дому - це розцінюватиметься, як зловживання державними фінансовими ресурсами, за що наступає кримінальна відповідальність", - сказала Тимошенко.

Також уряд відкрив «гарячу» телефонну лінію Кабміну, яка в день голосування на президентських виборах 17 січня 2010 року та після нього, прийматиме скарги громадян щодо порушення їх виборчих прав; а також заяви громадян про виявлені ними факти фальсифікацій виборчого процесу. Телефон «гарячої» лінії: 0-800-507-309.

Заяви про фальсифікації та спроби підкупу виборців оприлюднив і головний міліціонер країни Юрій Луценко. «За останні дні минулого року і на початку цього року ми отримали лавину повідомлень про грубі фальсифікації. У першу чергу мова йде про підкуп виборців», - зазначив він.

За словами міністра, у Тернопільській, Львівській, Волинській, Житомирській областях та в Києві зафіксовані непоодинокі випадки пропозиції від 50 до 500 гривень за голосування за кандидата в президента Віктора Януковича.

Натомість видання «Українська правда» оприлюднила факти, які за законом трактують, як підкуп виборців і від інших кандидатів, зокрема, від БЮТу та Юлії Тимошенко. Йдеться про роздачу продуктових наборів, цукерок та інших подарунків від кандидатів. Подібні факти фіксують такі українські організації як Комітет виборців України та «Опора».

Як сказав для Голосу Америки голова КВУ Олександр Черненко: «Ми стикнулися з поширеним явищем - як підкуп виборців продуктами, послугами - практично, від усіх кандидатів. Але не грошовий підкуп - це типове порушення різних виборів. Та саме грошовий підкуп реально може вплинути на результати виборів».

«Поки що ми фіксуємо процеси, що можуть свідчити про спроби підкупу - це зокрема збір паспортних даних, створення листів людей з потребами і т.д, - каже він. Все це може свідчити про те, що такі сценарії наразі готуються. Але навряд чи це буде задіяно в першому турі. Найімовірніше - у вирішальному, другому турі виборів».

XS
SM
MD
LG