Спеціальні потреби

Слова сенатора-лідера демократів викликали контроверзу

У Сполучених Штатах вийшла книжка про деталі останньої президентської виборчої кампанії в США під назвою «Зміна гри». Видання відразу наробило немало шуму в Вашингтоні, опублікувавши пікантні й навіть скандальні деталі про основних учасників президентських перегонів 2008 року. Під найбільшим шквалом критики опинився лідер демократичної більшості в Сенаті й теперішній відданий соратник Барака Обами – Гарі Рід.

На початку минулої виборчої кампанії він дозволив собі висловлювання на адресу теперішнього президента, які багато хто вважає расистськими і неприйнятними для політика такого рівня.

Автори книжки Марк Галперін та Джон Гейлмен зібрали чимало фактів з останньої кампанії, які багато з її учасників хотіли б якомога швидше забути.

Серед них зізнання з команди Сари Пейлін про те, що вони порадили їй під час дебатів називати Джозефа Байдена по імені Джо. Готуючись до телеефіру, Пейлін постійно робила помилку в його прізвищі, називаючи ОБайден.

Біл Клінтон у розмові з покійним уже Тедом Кеннеді без поваги сказав про тоді ще кандидата – Барака Обаму, «що кілька років тому цей хлопець носив би нам каву».

Також книжка цитує самого Обаму, який роздратований непродуманими висловлюваннями Байдена запитує: «Скільки ще разів Байден буде говорити якісь дурниці».

Але найбільше уваги громадськості отримала інша фраза – лідера демократичної більшості у Сенаті Гарі Ріда, який у приватній розмові перед виборами сказав, що Обама має шанс через світліший колір шкіри і відсутність у нього негритянського діалекту. У понеділок Рід публічно вибачився за свої слова:

«Я вибачився перед президентом і перед усіма за сказане. Я мав би краще підібрати свої слова».

Сам Обама не вважає слова Ріда образливими. Але прийняв вибачення однопартійця, назвавши цей інцидент вичерпаним.

Взагалі Барак Обама високої думки про Ріда:

«Це хороша людина, яка завжди була на позитивному боці історії. Він використав деякі загальновживані слова, щоб підтримати мене, а деякі люди намагаються зробити з цього проблему. Це безглуздо».

Чорношкірий лідер Республіканської партії Майкл Стіл не вважає інцидент завершеним і вимагає відставки Ріда:

«Чи він піде з посади зараз, чи я його скину у листопаді. У будь-якому разі він не буде лідером більшості в 2011-му».

Не всі відомі афроамериканці вважають коментар Ріда образливим. Дехто каже, що нічого поганого в них немає. Адже ні для кого не секрет, що афроамериканці зі світлішим кольором шкіри краще сприймаються у США, ніж більш темношкірі.

Говорить професор соціології Джорджтаунського університету Макл Дайсно:

«Будучи афроамериканцем зі світлішим кольором шкіри і менш кучерявим волоссям, що свідчить про мою подібність до білих, до мене ставляться по-іншому, ніж до тих, у кого темніша шкіра і типове кучеряве волосся».

Чимало досліджень підтверджують, що чим світліша шкіра, тим легше чорношкірому стати обраним до органів влади чи найнятися на роботу.

Говорить Лені Гуйнер з юридичного факультету Гарвардського університету:
«Коментар Сенатора Гарі Ріда, на мою думку, відображає сумну реальність. Йдеться про расизм, який залишається американською проблемою та ігнорується нами».

Ті, хто близько знають Гарі Ріда, кажуть, що той не міг образити Барака Обама расистськими висловлюваннями. І на етапі виборчої кампанії, і після її завершення, кажуть вони, лідер демократів у Сенаті був і є відвертим прихильником теперішнього президента.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG