Спеціальні потреби

Актуально

Виборці в Україні, як здається, не в захваті від кандидатів

У неділю в Україні відбудуться президентські вибори, проте, за всіма ознаками, серед громадян панує незадоволення з приводу як нинішнього президента Віктора Ющенка, так і його двох головних супротивників – прем’єр-міністра Юрії Тимошенко і колишнього прем’єр-міністра Віктора Януковича. На цю тему з багатьма особами в Києві розмовляв наш московський кореспондент Петро Фединський.

Чимало українців кажуть, що вони потерпіли з приводу суперечок між президентом Ющенком і прем’єр-міністром Тимошенко, які підривали урядову політику. Нині говориться, що Ющенка підтримує менше п’яти відсотків громадян. Пані Тимошенко захищає свою репутацію прем’єр-міністра, наполягаючи, що вона запобігла погіршенню стану і без того поганої економіки. А колишній прем’єр-міністр Віктор Янукович – дискваліфікований рішенням Верховного суду у 2004 році, який вирішив, що результати президентських виборів були фальсифіковані – повернувся до політичного життя із напівзабуття.

Виборці підозрюють усіх трьох у корупції і, незважаючи на низький рейтинг, всі вони були висунуті кандидатами своїми політичними партіями.

Віталій Бала, який очолює політичну консалтингову організацію в Києві, каже, що в Україні і далі існує радянського зразка політична система, основана на особистостях. Ця система, додає він, нагороджує їх прихильників і статус кво, а не ідеї:

«Тільки команда зірок може вивести країну з цієї кризи, навіть не одна велика зірка, але ні одна зірка не хоче біля себе багато зірок, щоб ділитися цими славами, скажемо, променями слави, променями влади».

Пан Бала каже, що ця система оточує політиків помічниками,які погоджуються з усім, що скаже лідер. А це, додає він, створює прірву між політиками і народом:

«Коли людина з нічого стає великим начальником, вона моментально намагається навколо себе зробити вакуум, так, щоб не спілкуватися з тими, звідки вона вийшла».

Багато українців кажуть, що вони проголосують скоріше проти всіх, ніж за конкретних кандидатів. Кілька працівників у трьох провідних кампаніях кажуть, що вони не підтримують своїх кандидатів. Але побоюються, що голосування за альтернативних кандидатів буде втратою голосу.

Незважаючи на те, що за посаду президента змагається майже двадцять кандидатів, результати опитування громадської думки вказують на те, що більшість із них не становлять загрози провідним кандидатам.

Професор політичних наук Києво-Могилянської академії Олексій Гарань сказав «Голосу Америки», що українські політики не дозріли так швидко, як виборці:

«У нас є зараз запити на створення політичної сили такого європейського зразка, де є прозора політика, де є прозоре фінансування, де зрозуміло, хто входить до списку, хто ці люди, що ці люди не були замішані в якихось корупційних скандалах. Це якраз те, що мали б зробити ці нові обличчя. Но вони цього не зробили…»

Професор Гарань додає, що нові кандидати повинні були це зробити, але так не сталося. Тому українські виборці змушені тепер вибирати з-поміж старих політиків.

Виборці, незадоволені фаворитами або непевні щодо нових кандидатів, можуть підтримати протестного кандидата Василя Гуменюка, яких після зміни прізвища відомий як Василь Противсіх. Саме його підтримує Валентин із Західної України, який каже:

«В нашій країні немає достойного кандидата, який може вислухати народ, який, наприклад, виріс у простих умовах. Він сам із Західної України, правильно? Він із Західної України, він, значить, щось прожив, побачив, він наприклад, займався сільським господарством, правильно? Він може все це підтягнути».

Результати опитування громадської думки вказують на те, що, за всіма ознаками, жоден з кандидатів не отримає 50% голосів у першому турі виборів в неділю. Тому двоє кандидатів, правдоподібно Юлія Тимошенко і Віктор Янукович, змагатимуться за президентство на другому турі сьомого лютого

Всі новини дня

Яка зброя остаточно трансформує ситуацію на полі бою - ЗМІ

Архівне фото: американсьці M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS). HIMARS, кажуть оглядачі, відіграли значну роль в зміні ходу війни в Україні

Надання США ракетних систем HIMARS дозволило Україні змінити ситуацію на полі бою, пишуть оглядачі. Тепер же закріпити успіхи і остаточно трансформувати хід війни в Україні можуть просунуті дрони США, які поєднують розвідку, нагляд, визначення цілі та ударні можливості, пише Джордж Вілл в колонці для Washington Post. Він нагадує, що наприкінці минулого місяця група конгресменів звернулась до Байдена із запитом про надання таких дронів Україні.

Ці дрони здатні визначити місце розташування російської артилерії під час пострілів, метою яких часто стають цивільні об'єкти, і провести удар перед тим, як артилерію можна пересунути, йдеться в статті.

Тим часом, українці змінюють свої пріоритети щодо запитів західної зброї, готуючись до зими, пише Politico. Більший наголос йде на протиповітряну оборону, бо взимку, як очікується, менше пересувань артилерії, а більше далекобійних обстрілів. "Україна здатна відвернути більшість нападів Росії, але можна очікувати на зростання кількості ракетних ударів Росії по українській інфраструктурі", - говорить виданню колишній голова НАТО Андерс фог Расмуссен.

Наданий на початку жовтня пакет оборонної допомоги США, обсягом 625 мільйонів, зосереджується на потребах контрнаступу у наступні тижні, включаючи високоточні артилерійські ситеми і боєприпаси, але питання противопітряної оборони можуть обговорюватись під час зустрічей в форматі "Рамштайн" наступного тижня, йдеться в статті.

Полишена росіянами зброя: танки, гаубиці, бойові машини та артилерійські снаряди - стала важливим фактором, який значно посилив здатність ЗСУ ефективно наступати, пише Wal Street Journal. Особливо багато полишеної зброї отримали українці після того, як російські сили швидко відступили від Харкова. Багато із захопленої зброї не є сучасною, цитує видання експерта організації Oryx, що відслідковує втрати зброї, Якуба Янковського: "Вони захоплюють як сучасне устаткування, яке можуть достатньо ефективно використати, але є і те, якому місце в музеї".

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Більше

XS
SM
MD
LG