Спеціальні потреби

Актуально

Елсі Гейстінґс: «Загроза фальсифікацій не справдилась»

Елсі Гейстінґс є членом Палати представників Конгресу США і співголовою Комісії з безпеки і співробітництва в Європі (відомої як Гельсінська). Вперше в Україну як провідний міжнародний спостерігач Елсі Гейстінґс приїхав під час Помаранчевої революції, відтак брав участь у місії спостереження ОБСЄ за виборами до Верховної Ради 2006 р. На цьогорічні президентські вибори в Україні конгресмен Гейстінґс прибув як заступник голови делегації спостерігачів від Конгресу США. Делегація працювала в Україні під егідою Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

В інтерв’ю нашим київським кореспондентам конгресмен Елсі Гейстінґс підбив підсумки спостереження за першим туром президентських виборів в Україні:

«Якщо говорити про головну загрозу – виборчих фальсифікацій – то за нашою оцінкою, така загроза не справдилась. Суттєвих фальсифікацій не було, і загалом наша делегація має позитивне враження про вибори в Україні. На цих президентських виборах був представлений широкий спектр кандидатів, які сповідують альтернативні політичні погляди, і це надавало громадянам можливість вибору.

Ми на власні очі переконалися в тому, що кандидати мали змогу вільно вести кампанію в Україні, ситуація була спокійна і контрольована.
Що ж до побоювань деяких кандидатів – мовляв, їхні конкуренти готують фальсифікації – то це було зумовлено не так реальною загрозою, як негативним попереднім досвідом. Саме колишні зловживання могли створити у громадській уяві брак певності в тому, що ці вибори пройдуть чесно.

Що стосується існуючого виборчого законодавства, то воно, принаймні з мого погляду, виконувалося у належний спосіб. І хоч це законодавство містить певні суперечності, істотних порушень допущено не було.

Центральна виборча комісія загалом працювала добре, дотримуючись встановлених норм і строків. Були деякі проблеми зі списками виборців – а саме деяких виборців доводилося вносити в списки у день виборів, – проте питання такого роду виникають завжди. Усі наші спостерігачі свідчили про те, що кожен виборець міг подати скаргу, якщо він вважав за потрібне це зробити, і ці скарги приймалися і розглядалися.

Ми не зафіксували наразі ніяких суттєвих порушень, пов’язаних з голосуванням удома. Так само не було помічено вкидання в урни зайвих бюлетенів чи приписок голосів. Це, зокрема, буде відображено у нашому звіті. У звіті буде відзначено також, як позитив, що реєстр виборців в Україні покращився, а українське медіа-середовище стало плюралістичнішим: ЗМІ надають широкий спектр різноманітної інформації, особливо щодо провідних кандидатів. Водночас як негатив слід згадати, що висвітлення виборчої теми в теленовинах часто-густо було зумовлено тим, що кандидат платить за це висвітлення, аніж об’єктивним журналістським підходом. Сподіваюся, що ця проблема буде вирішена в майбутньому.

Але зрештою всі ми погодилися з тим, що ці вибори були кращі за попередні президентські вибори в Україні. (як і кращі за парламентські вибори, за якими я спостерігав у 2006 році).

Стосовно ж невисокої явки – що ж, завжди хочеться сподіватися, що кожен виборець прийде і проголосує. Але я не можу сказати, що невисока явка на виборчі дільниці у погану погоду є провиною уряду або свідченням кепської підготовки виборів. Це справа громадян, які мають повне право на власний розсуд вирішувати, голосувати чи ні. Ключове питання полягає у тому, що нікому з громадян не перешкоджали у їхньому праві волевиявлення. А те, чи вони скористалися цим правом, це вже їхня справа. І те, що частина виборців не прийшла на вибори, не є чимось унікальним для України. Я завжди сподіваюся на те, що якнайбільше виборців візьме участь у голосуванні, проте я ніколи не бачив стовідсоткової явки навіть у своєму власному виборчому окрузі», -- сказав конгресмен Гейстінґс в інтерв’ю «Голосу Америки».

А тим часом позитивну оцінку виборам оприлюднила місія спостерігачів ОБСЄ. Як заявив у понеділок на прес-конференції в Києві координатор місії Жоао Суареш: «Ці вибори були високої якості». За його словами, вони стали «кроком вперед порівняно з попередніми виборами в Україні».

Представник ОБСЄ відзначив також, що виборча кампанія здебільшого відповідала міжнародним стандартам, а очікуваних масових фальшувань не було виявлено.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG