Спеціальні потреби

Актуально

Спостерігачі суттєвих порушень на виборах не виявили
Вибори в Україні пройшли без особливих порушень. Таку оцінку роблять міжнародні експерти, які спостерігали за кампанією. Незначні відхилення від стандартів були, однак вони суттєво не вплинули на результати голосування, значиться у звітах закордонних місій. Спостерігачі радять якнайшвидше усунути недоліки і обіцяють ще пильніше спостерігати за другим туром голосування.

Загалом міжнародні спостерігачі задоволені тим, як Україна провела президентські вибори. Жодна із місій, які слідкували за демократичністю процесу не виявила суттєвих порушень чи спроб сфальсифікувати результати. Міжнародний республіканський інститут із Сполучених Штатів вважає, що вибори були вміло організовані і ефективно проведені. Це підтвердив керівник делегації спостерігачів від МРІ Джим Колбі.

«Ми переконані, що вибори пройшли чесно і відкрито із дотриманням процедури. Ми гадаємо, що це крок уперед для України в розвитку її демократичних інституцій».

Ці висновки підтверджуюь і в ОБСЄ – цього року організація прислала одну із найчисельніших місій спостерігачів у своїй історії. Заступник голови місії американський конгресмен Елсі Гейстінґс вважає, що суттєвих порушень не було як у день голосування, так і під час виборчої кампанії.

«Наша делегація має позитивні враження про вибори. В них брали участь кандидати, які представляли різні точки зору. Вони мали можливість агітувати за себе. Тож громадяни мали з кого обирати».

Як відмітив директор МРІ в Україні Кріс Голсен, українська влада дотримала обіцянки провести демократичні вибори.

«Ми із задоволенням констатуємо, що на цих виборах не було масового застосування адміністративного ресурсу. І це велика заслуга і безпосередньо президента Ющенка. Незалежно від того, як ви ставилися до його дій на президентській посаді».

Претензії міжнародних спостерігачів – суперечливе виборче законодавство, яке до того ж змінювалося напередодні голосування. Це внесло плутанину у дії виборчих комісій. У новоствореному електронному реєстрі виборців ще вистачає неточностей, до кінця не врегульовані процедури голосування вдома і реєстрації закордонних спостерігачів. Це претензії ще однієї спостережної місії – від європейських інституцій. Місію європейської мережі організацій зі спостереженням за виборами ENEMO очолює Таскин Рахимбек:

«ЦВК має надати чітке роз`яснення процедури внесення виборців до списку. Самі ж партії і органи влади повинні подбати про кращу підготовку членів дільничних комісій».

Водночас спостерігачі не схильні вважати ознакою фальсифікацій розбіжності у результатах екзит-полів. Як каже Колбі, скоріше за все йдеться про відмінності у методології проведення дослідження.

«Екзит пол - не є абсолютно точним способом довідатися громадську думку. Люди можуть керуватися різними мотивами коли кидають бюлетень у скриньку і коли відповідають соціологам на виході з дільниці. В Сполучених Штатах ми дуже часто бачимо подібні випадки, коли результати екзит-полів і голосування відрізнаються. Точність залежить від того, хто проводить дослідження і наскільки правильно відібрані дільниці для опитування».

У другому турі аналітики дають обом кандидатам приблизно рівні шанси і прогнозуюь запеклу боротьбу, а значить і велику спокусу вдатися до незаконних махінацій. Тому іноземні спостережні місії обіцяють ще ретельніше слідкувати за перебігом українських виборів.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG