Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко присвоїв звання Героя України Степану Бандері

Президент Ющенко присвоїв звання Героя України лідерові ОУН Степану Бандері. Про своє рішення глава держави повідомив у п’ятницю під час урочистостей, присвячених Дню Соборності.

Президент процитував слова указу, підписаного 20 січня, в якому мовиться: звання присвоєно «за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу».

Як наголосив Ющенко, «цієї події, безумовно, багато років чекали мільйони українських патріотів». Високого звання провідник ОУН удостоєний посмертно, а відзнаку з рук президента прийняв онук Героя – Степан Бандера.

Прощальний указ Віктора Ющенка не сподобався його потенційному наступникові – фавориту президентських перегонів Віктору Януковичу, який сказав:

«Я вважаю, що президент України має бути президентом усієї України, а не якоїсь однієї її частини», – сказав проросійський політик, коментуючи відзначення провідника українських націоналістів.

Тезу повторила й очолювана Януковичем політична сила. Партія регіонів виступила із заявою, в якій рішення чинного президента названо «кроком до ще більшого розколу країни». Як мовиться в документі, «Присвоєння звання Героя України Степанові Бандері в День Соборності України не сприятиме об’єднанню України». «Ми повинні робити все, щоб зближувати регіони, зближувати людей, а не кидати в народ нове каміння розбрату», – наголошується в заяві, що з’явилась на офіційному сайті партії. Регіонали зажадали також «перегляду нагородної політики президента України».

З неприхованим роздратуванням сприйняли новину і у владних структурах Росії. У сусідній державі, де Степана Бандеру ще з радянських часів вважають фашистом, а слово «бандерівець» вживають замість лайки, рішення українського президента назвали «ганебним». «Сором і ганьба! Якби про це дізналися наші батьки і діди, то від обурення попереверталися б у своїх могилах!», – заявив віце-спікер верхньої палати російського парламенту Юрій Воробйов. А російський комуніст, віце-спікер Держдуми Іван Мельников висловив сподівання на те, що рішення скасують, коли президент Ющенко піде з посади.

«Не варто дуже перейматися з цього приводу. Впевнений, що це рішення тимчасове: зміниться влада, і воно буде скасоване», – заявив член КПРФ в інтерв’ю агенції «Интерфакс».

А тим часом прихильники патріотичних сил в Україні вітають рішення президента, хоч і вважають його дещо запізнілим. Такої думки дотримується, зокрема, відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані, який свого часу виступав «адвокатом» Степана Бандери у телепроекті «Великі українці». Тоді провідник ОУН, за результатами голосування глядацької аудиторії, посів у пантеоні українських героїв третє місце. Ось що сказав Вахтанг Кіпіані в інтерв’ю «Голосу Америки»:

«Мені здається, що президент Ющенко зробив у своєму політичному житті багато помилок, але було і кілька добрих справ, які житимуть і після його політичного відходу на пенсію. Те, що він аж наприкінці свого урядування все-таки наважився дати Бандері Героя, означає, що він дійсно був тією людиною, яка намагалася відсунути вбік радянський концепт історії і запропонувати натомість українське бачення. Але для того, щоб це реалізувати, потрібен час.

Ющенко мав це зробити, скажімо, два роки тому, коли глорифікував Романа Шухевича. Це виглядало дуже дивно: адже Шухевич – генерал армії Бандери. І саме Бандера був тим провідником, ідеї і погляди якого реалізував Герой України Роман Шухевич. Натомість сьогодні, в останній момент, коли президент уже мусить піти і не може дати розпорядження ані Міносвіти, ані Академії наук, щоб ті якось популяризували, пояснювали, власне кажучи, написали правдиву історію Бандери, – це виглядає як дещо запізнілий крок політика, який уже нічого іншого зробити не може», – зазначив Кіпіані.

«Краще пізно, ніж ніколи», – заперечує внук Героя України, який сьогодні прийняв з рук президента орден свого діда. Як вважає громадянин Канади Степан Бандера, Віктор Ющенко обрав для оприлюднення свого рішення слушний час:

«Президент вчинив правильно, що не зробив це під час виборчої кампанії. Якби він це зробив як політик, який балотується в президенти України, то це сприймалося б як спроба прихилити на свій бік певний електорат. Натомість він спокійно і, на мою думку, мудро почекав, щоб завершилася виборча кампанія, і оголосив про своє рішення не як політик, котрий балотується в президенти, а як президент і державний муж».

Що ж до загрози розколу, про яку заявляє Партія регіонів, то на думку Степана Бандери, сама Партія регіонів подібними заявами розколює країну:

«Якщо працювати розважливо, без емоцій, роз’яснювати правду, а не повторювати пропаганду, інспіровану з Москви, і якщо буде копітка систематична робота між Сходом і Заходом України, то немає причин, чому присвоєння звання Героя України Степанові Бандері чи взагалі теми, пов’язані з Другою світовою війною, мусять розколювати Україну», – сказав онук Степана Бандери «Голосу Америки».

Всі новини дня

Домовленість України з МВФ є сигналом і для Росії - експерт Тімоті Еш

Лого МВФ

Міжнародний валютний фонд оголосив про домовленість з Україною щодо нової програми підтримки обсягом 15,6 млрд дол. Дворічну програму узгоджено на робочому рівні, і її затвердження потребує схвалення на рівні виконавчої ради Фонду.

Для того, щоб фінансування стало можливим, наприкінці минулого тижня Фонд змінив правила, дозволивши схвалювати програми для країн "з надзвичайним рівнем непевності". За 77 років своєї історії МВФ не надавав позики країнам, що перебувають у війні, пише Bloomberg.

Програма - це сигнал, який Захід надсилає, зокрема, і Росії, що міжнародна спільнота готова підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, каже Голосу Америки британський економіст Тімоті Еш.

"Гадаю, західні акціонери Фонду однозначно хотіли надіслати сигнал, зокрема, Росії, що Захід, МВФ і міжнародні установи задіяні на довгострокову перспективу. Вони віддані не лише тому, щоб Україна перемогла в конфлікті, але й у відбудові", - сказав Еш, провідний експерт зі стратегії в компанії BlueBay Asset Management.

Потреби України у фінансуванні значно більші, ніж 15,6 млрд дол, але програма МВФ допоможе залучити кредити й від інших, переконаний Еш.

"Вотум довіри від МВФ залучить інших державних кредиторів і, можливо, приватних інвесторів. Очевидно, що уряд США, ЄС та окремі країни Заходу виділили надзвичайний обсяг коштів – можливо до 80 мільярдів доларів за два роки. МВФ не буде нести цей тягар наодинці, все залежить і від допомоги інших кредиторів", - каже експерт.

Голова місії МВФ Гевін Грей висловив подібне сподівання, заявивши, що рішення "дозволить мобілізувати масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів України та партнерів під час тривання програми".

Грей зазначив, що на додаток до гуманітарних страждань, вторгнення Росії до України "має спустошливий вплив на економіку - дільність скоротилась на 30% у 2022 році, значну частину капіталу зруйновано, рівень бідності зріс".

У МВФ очікують на "поступове економічне відновлення в наступні квартали, під час відновлення діяльності, після значної шкоди для цивільної інфраструктури", однак вказують на ризики, пов'язані з можливою ескалацією бойових дій.

Міністр фінансів США Дженет Єллен привітала програму і сказала, що "амбітна програма МВФ з відповідними умовами, є критично важливою для підтримки зусиль України з реформ, включаючи зміцнення стандартів управління, зменшення ризиків корупції, а також для такої необхідної фінансової підтримки". Вона запевнила: "Сполучені Штати будуть з урядом та народом України стільки, скільки необхідно, перед лицем російської несправедливої, незаконної та аморальної війни".

"Важливим кроком підтримки МВФ для країни, що протистоїть російській агресії", назвав оголошення МВФ віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Фонду за домовленість. У мережі Telegram він заявив, що "в умовах рекордного дефіциту бюджету ця програма допоможе нам профінансувати всі критичні видатки, зберегти макрофінансову стабільність та посилити нашу взаємодію з іншими міжнародними партнерами".

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

На розмінування України після війни може піти близько десяти років – експерти. Відео

На розмінування України після війни, за оцінками низки експертів, може піти близько десяти років. США та інші країни уже зараз виділяють кошти для вирішення цієї проблеми на звільнених від російських окупантів територіях.

Блінкен: У бюджеті на 2024 рік США збережуть підтримку України - безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну

Державний секретар США Ентоні Блінкен на слуханнях щодо проекту бюджету на 2024 фінансовий рік. Вашингтон, США, 22 березня 2023 року. REUTERS/Jonathan Ernst

У проекті бюджету США на 2024 рік збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань щодо проекту бюджету США на 2024 рік.

Ентоні Блінкен зазначив, що США мають позитивне бачення майбутнього світу, який є "вільним, безпечним, відкритим і процвітаючим". Держсекретар висловив сподівання, що запропонований проект бюджету допоможе просунути це бачення та розв'язати проблеми, які дійсно важливі для американського народу.

"Перший – це виклик з боку наших стратегічних конкурентів, безпосередня гостра загроза з боку російського самодержавства та агресії. Найбільш руйнівний, звичайно, через його жорстоку агресію проти України", - зазначив Блінкен. Іншою загрозою держсекретар назвав довгостроковий виклик із боку Китайської Народної Республіки.

"Цей бюджет підтримуватиме нашу безпекову, економічну, енергетичну та гуманітарну підтримку України, щоб гарантувати, що війна президента Путіна залишиться стратегічною невдачею. Він посилить наші зусилля, щоб конкурувати з КНР", - зазначив Блінкен.

Він також додав, що друга група викликів для США спричинена глобальними випробуваннями, зокрема, кліматичною кризою, міграцією, продовольчою та енергетичною безпекою, пандеміями, які безпосередньо впливають на життя американців.

Більше

XS
SM
MD
LG