Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко присвоїв звання Героя України Степану Бандері

Президент Ющенко присвоїв звання Героя України лідерові ОУН Степану Бандері. Про своє рішення глава держави повідомив у п’ятницю під час урочистостей, присвячених Дню Соборності.

Президент процитував слова указу, підписаного 20 січня, в якому мовиться: звання присвоєно «за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу».

Як наголосив Ющенко, «цієї події, безумовно, багато років чекали мільйони українських патріотів». Високого звання провідник ОУН удостоєний посмертно, а відзнаку з рук президента прийняв онук Героя – Степан Бандера.

Прощальний указ Віктора Ющенка не сподобався його потенційному наступникові – фавориту президентських перегонів Віктору Януковичу, який сказав:

«Я вважаю, що президент України має бути президентом усієї України, а не якоїсь однієї її частини», – сказав проросійський політик, коментуючи відзначення провідника українських націоналістів.

Тезу повторила й очолювана Януковичем політична сила. Партія регіонів виступила із заявою, в якій рішення чинного президента названо «кроком до ще більшого розколу країни». Як мовиться в документі, «Присвоєння звання Героя України Степанові Бандері в День Соборності України не сприятиме об’єднанню України». «Ми повинні робити все, щоб зближувати регіони, зближувати людей, а не кидати в народ нове каміння розбрату», – наголошується в заяві, що з’явилась на офіційному сайті партії. Регіонали зажадали також «перегляду нагородної політики президента України».

З неприхованим роздратуванням сприйняли новину і у владних структурах Росії. У сусідній державі, де Степана Бандеру ще з радянських часів вважають фашистом, а слово «бандерівець» вживають замість лайки, рішення українського президента назвали «ганебним». «Сором і ганьба! Якби про це дізналися наші батьки і діди, то від обурення попереверталися б у своїх могилах!», – заявив віце-спікер верхньої палати російського парламенту Юрій Воробйов. А російський комуніст, віце-спікер Держдуми Іван Мельников висловив сподівання на те, що рішення скасують, коли президент Ющенко піде з посади.

«Не варто дуже перейматися з цього приводу. Впевнений, що це рішення тимчасове: зміниться влада, і воно буде скасоване», – заявив член КПРФ в інтерв’ю агенції «Интерфакс».

А тим часом прихильники патріотичних сил в Україні вітають рішення президента, хоч і вважають його дещо запізнілим. Такої думки дотримується, зокрема, відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані, який свого часу виступав «адвокатом» Степана Бандери у телепроекті «Великі українці». Тоді провідник ОУН, за результатами голосування глядацької аудиторії, посів у пантеоні українських героїв третє місце. Ось що сказав Вахтанг Кіпіані в інтерв’ю «Голосу Америки»:

«Мені здається, що президент Ющенко зробив у своєму політичному житті багато помилок, але було і кілька добрих справ, які житимуть і після його політичного відходу на пенсію. Те, що він аж наприкінці свого урядування все-таки наважився дати Бандері Героя, означає, що він дійсно був тією людиною, яка намагалася відсунути вбік радянський концепт історії і запропонувати натомість українське бачення. Але для того, щоб це реалізувати, потрібен час.

Ющенко мав це зробити, скажімо, два роки тому, коли глорифікував Романа Шухевича. Це виглядало дуже дивно: адже Шухевич – генерал армії Бандери. І саме Бандера був тим провідником, ідеї і погляди якого реалізував Герой України Роман Шухевич. Натомість сьогодні, в останній момент, коли президент уже мусить піти і не може дати розпорядження ані Міносвіти, ані Академії наук, щоб ті якось популяризували, пояснювали, власне кажучи, написали правдиву історію Бандери, – це виглядає як дещо запізнілий крок політика, який уже нічого іншого зробити не може», – зазначив Кіпіані.

«Краще пізно, ніж ніколи», – заперечує внук Героя України, який сьогодні прийняв з рук президента орден свого діда. Як вважає громадянин Канади Степан Бандера, Віктор Ющенко обрав для оприлюднення свого рішення слушний час:

«Президент вчинив правильно, що не зробив це під час виборчої кампанії. Якби він це зробив як політик, який балотується в президенти України, то це сприймалося б як спроба прихилити на свій бік певний електорат. Натомість він спокійно і, на мою думку, мудро почекав, щоб завершилася виборча кампанія, і оголосив про своє рішення не як політик, котрий балотується в президенти, а як президент і державний муж».

Що ж до загрози розколу, про яку заявляє Партія регіонів, то на думку Степана Бандери, сама Партія регіонів подібними заявами розколює країну:

«Якщо працювати розважливо, без емоцій, роз’яснювати правду, а не повторювати пропаганду, інспіровану з Москви, і якщо буде копітка систематична робота між Сходом і Заходом України, то немає причин, чому присвоєння звання Героя України Степанові Бандері чи взагалі теми, пов’язані з Другою світовою війною, мусять розколювати Україну», – сказав онук Степана Бандери «Голосу Америки».

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG