Спеціальні потреби

Російська Федерація відправляє в Київ нового посла


Посол Російської Федерації Михайло Зурабов прибуває до Києва зранку у понеділок 25 січня. В українському зовнішньополітичному відомстві підтвердили отримання відповідної ноти від російських колег. У документі міститься прохання до МЗС України сприяти зустрічі Зурабова в міжнародному аеропорту «Бориспіль» співробітниками Посольства РФ в Україні. Таким чином після багатомісячної перерви, викликаної політичним простистоянням Росія знову матиме свого посла в Києві. Втім подія супроводжується суперечливими заявами сторін, які не додають ясності про те, коли ж дипломат зможе почати виконувати свої обов'язки.

Згідно з прийнятою процедурою, посол має вручити копії вірчих грамот керівнику Міністерства закордонних справ, а оригінали діючому главі держави. Однак російські мас-медіа повідомили, що МЗС РФ начебто вирішив адресувати документи не вказуючи ім'я Віктора Ющенка. Мовляв, для того, щоб російський Михайло Зурабов вручив грамоти вже новообраному президенту країни.

На ці повідомлення в секретаріаті глави держави відрагували із обуренням. Сам Віктор Ющенко коментуючи ситуацію заявив, що не допустить порушення формальнстей, які оглядачі вважають невипадковими: «Російська сторона поступить так, як того вимагають міжнародні принципи. Не має вірчих грамот, які адресовані «на дєрєвню дєдушкє». Коли ми говоримо про вірчі грамоти президенту України, то хотілося б, безумовно, розуміти, чи це вірчі грамоти президенту Кучмі, чи вірчі грамоти президенту Кравчуку, чи це ввірчі грамоти, які передаються президенту України Віктору Ющенку. Це формальність, але формальність обов'язкова. Тому я дав доручення Міністерству закордонних справ цю маленьку провокацію унеможливити. Я дуже добре розумію, що два міністри закордонних справ України і Росії добре розуміються на міжнародному протоколі, і це питання буде виправлене в найближчий час».

В російському МЗС не кажуть, чи прислухалися до вимог української сторони. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров лише запевнив, що норми протоколу не будуть порушені. «Що стосується вірчих грамот, то Росія завжди пунктуально виконувала протокольні традиції, які існують в дипломатії. Запевняю вас, що так буде і цього разу. Можу підтвердити, що Михайло Зурабов активно готується до поїздки до Києва».

Політолог Володимир Цибулько називає вимоги української сторони цілком виправданими. «Російський естеблішмент звик поводитися із своїми сусідами дещо зверхньо, демонструючи певні жести. Вручити грамоти, в яких немає прізвища президента – це прояв такої зверхності. В ситуації з російським послом Віктор Ющенко просто наполіг на загальноприйняті в світі процедури. І такий формальний підхід виявився для росіян вразливим». Втім, експерт зазначає, що така принциповість президента, який втратив шанси бути переобраним, може додати популярності політичному проекту Віктора Ющенка, з яким він збирається повертатися у велику політику серед патріотично налаштованих виборців.

XS
SM
MD
LG