Спеціальні потреби

Актуально

Дебати не відбулися. Хто виграв, хто програв?

Віктор Янукович – людина слова. Сказав, що не прийде на дебати, і не прийшов. Даремно Юлія Тимошенко до останньої миті сподівалася, що її опонент з’явиться в студії Першого національного телеканалу. Дискусію їй довелося вести з порожньою трибуною. І кандидат у президенти не пропустила нагоди цю ситуацію обіграти.

«Я сьогодні змушена дивитися на пусте місце і бачити це пусте місце. Важливо, щоб це пусте місце не зайняло потім посаду президента держави», – сказала Тимошенко.

Прем’єр-міністр висловила жаль з приводу того, що виборці не зможуть побачити «справжнього Януковича», а «не такого, як він у рекламі», коли піар-команда може «пригладити, напомадити, вкласти йому в уста правильні фрази». Як вона заявила, цього «справжнього Януковича» «піар-штаб просто сховав від вас».

Тимошенко послалася на досвід демократій світу, де президентом зазвичай стає той кандидат, який виграв дебати, і наголосила: прецеденти, коли б один з кандидатів відмовився від участі в передвиборчих дебатах, невідомі.

Як вона додала, «Я не хотіла б, щоб лідером нашої нації, лідером нашого народу, лідером нашої країни став банальний боягуз».

А поки Юлія Тимошенко апелювала до порожньої трибуни на УТ-1, її опонент цього ж вечора завітав на інший телеканал. В ефірі програми «Кращий кандидат» на каналі ICTV Віктор Янукович відповідав на запитання експертів та журналістів. Тим, що лідер Партії регіонів виступив соло, залишилась задоволена його заступниця Ганна Герман. Як вона заявила, рішення Януковича не брати участі в дебатах з Тимошенко було правильним. «Ми правильно зробили, бо там були бруд і брехня», – сказала Герман, схарактеризувавши ефір прем’єрки на каналі УТ-1 як «100 хвилин обману».

А тим часом для виборців відсутність відкритих дебатів між двома головними претендентами на президентську посаду стала безумовним розчаруванням. За даними соцопитувань, більше половини українців називали дебати перед другим туром необхідними, а близько третини заявляли, що це допоможе їм визначитися з вибором.

Коли так, то чи вплине відмова Януковича взяти участь у дебатах з Тимошенко на розклад виборчих симпатій? Хто виграв дебати, які не відбулися?
На думку експертів, ігнорування Януковичем виборчого запиту на дебати може коштувати йому частину голосів. Ось, що сказав «Голосу Америки» керівник школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Я думаю, що якусь частину голосів на цьому Янукович втратив. Питання лише в тому – скільки. Очевидно, Партія регіонів порахувала і вирішила, що їм безпечніше не направляти свого лідера на теледебати. І що так він втратить менше, ніж втратив би, якби прийшов. Але ось у чому річ: відмова Януковича не відповідає нормальній європейській практиці. По-друге, те, що він демонстративно пішов на інший канал, проігнорувавши офіційні теледебати – то це в квадраті неприпустимо. Ми не можемо такого уявити в нормальній європейській країні.

Тому головне – не в тих відсотках, які втратив кандидат. А у тому, що неучасть Януковича у цих дебатах певною мірою делегітимізує його як потенційного президента. Тобто до всієї цієї критики, яка була пов’язана з його малоосвіченістю, кримінальним минулим, нездатністю орієнтуватися в сучасних процесах – додасться тепер іще й відмова від виборчих теледебатів», – каже Гарань.
Відмова від дебатів – це перший крок до згортання демократії в Україні, – застерігає інший відомий експерт Віктор Небоженко.

«Команда Януковича діє за стратегією, яку можна назвати «продати кота в мішку». Тобто вони взагалі принципово його не показують. Стараються, щоб у нього ніде не було безпосереднього, особистого контакту з населенням. Тільки інсценовані зустрічі. І це дало свій результат – ось що цікаво. Для частини виборців прилизаний, гламурний Янукович кращий, ніж безпосередній Янукович. І тому його команда не могла піти на те, щоб відпустити Януковича на дебати з Тимошенко, давши їй можливість «розчавити» Януковича на очах у його власного електорату.

Можливо, «регіонали» прорахувалися, і відмова прийти на дебати розчарувала частину виборців Януковича. Проте головне не в цьому – не в голосах і навіть не в сьогоднішніх президентських виборах.

Проблема в тому, що цей прецедент матиме колосальні політичні наслідки для України. Відмова від дебатів – це заявка на відмову від політичної комунікації влади з населенням. Це означає, що в Україні формується нова традиція неоавторитаризму, яка дуже близька до путінської «постановочної», штучної демократії. Ось у чому загроза!

Сьогодні Янукович відмовився від теледебатів – і це може більшою або меншою мірою вплинути на його результат. Однак тепер, якщо Янукович прийде до влади, він уже принципово не братиме участь у безпосередніх контактах з населенням, а лише так, як це робить Путін у Москві. Тобто на нас чекають широкомасштабні театралізовані політичні вистави, ретельно відрегульовані. Ось у чому проблема – в нас народжується нова авторитарна політична традиція, за взірцем Росії. Коли влада розмовляє з населенням тільки тоді, коли вона сама вважає за потрібне», – сказав експерт в інтерв’ю «Голосу Америки».

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG