Спеціальні потреби

Актуально

ЦВК оголосив попередні результати виборів

Оскаржувати результати виборів – чи визнати поразку і йти в опозицію? Як виглядає, у Юлії Тимошенко ще нема остаточного рішення. Соратники Тимошенко озвучують взаємовиключні заяви, а плановане телезвернення самої лідерки БЮТ відкладається з дня на день.

У середу 10 лютого Центральна виборча комісія повідомила про завершення електронного підрахунку голосів і оприлюднила попередні результати президентських виборів в Україні. Згідно з ними, перемогу здобув Віктор Янукович, за якого проголосували 48,95% виборців. Юлія Тимошенко одержала 45,47% голосів. Жодного з кандидатів не підтримали 4,36% виборців (або понад 1 мільйон громадян). Явка на виборах склала 69,07%.

Цифри назвав голова ЦВК Володимир Шаповал. При цьому він висловив сподівання, що встановлені результати будуть визнані і їх не намагатимуться оскаржити в суді. «Це було б правильно», -- сказав Шаповал, наголосивши, що у нього немає підстав сумніватися в сумлінній роботі виборчих комісій.

Остаточні результати Центрвиборчком обіцяє оголосити на початку наступного тижня – коли надійдуть усі протоколи з «мокрими» печатками.

А тим часом БЮТ чекає на офіційне оголошення результатів виборів, щоб одразу ж розпочати процедуру їх оскарження. Про це заявив у середу бютівець Андрій Кожем`якін. Як він повідомив журналістам, юристи блоку зібрали всі необхідні докази фальсифікацій і вже готуються до судових баталій.

Блок Юлії Тимошенко вимагатиме перерахунку усіх голосів на Сході України і в Криму. Про це заявив інший народний депутат-бютівець Сергій Власенко. У БЮТі підозрюють, що саме в Луганську, Донецьку та Криму могли відбуватися масові фальшування на користь одного з кандидатів. «Якщо кандидат у президенти України Віктор Янукович впевнений у своїй перемозі, то не треба спалювати виборчу документацію, а треба надати можливість перерахувати голоси», -- наголосив Власенко.

Натомість у таборі прем`єрки дедалі відчутніші голоси тих, хто не вважає спроби оскарження результатів виборів доброю ідеєю. На їхню думку, юридичне обґрунтування масових фальсифікацій не матиме успіху, оскільки виборчкоми формувалися на паритетній основі, правоохоронці не зафіксували масових порушень, а міжнародні спостерігачі визнали вибори демократичними. Такої думки, зокрема, дотримується народний депутат-бютівець Святослав Олійник. Як він сказав у середу, найближчими днями слід чекати заяви Юлії Тимошенко про визнання результатів виборів. «Можливо, сьогодні, а можливо, завтра на підставі даних, які аналізує юридичний блок, Юлія Тимошенко зробить свою заяву. Можу прогнозувати, що це буде заява про визнання результатів виборів і перехід в опозиційну політичну діяльність», -- сказав депутат-бютівець.

Наразі, однак, у БЮТі переважає думка «яструбів». Як заявив керівник виборчого штабу Юлії Тимошенко Олександр Турчинов, штаб зажадав від ЦВК перерахунку голосів на 900 дільницях. За його словами, фальсифікації на цих дільницях, які суттєво вплинули на результати виборів, уже юридично доведені. «Ми готові надати ці конкретні докази фальсифікацій міжнародним спостерігачам, журналістам, громадськості та передати до суду», -- підкреслив Турчинов, слова якого цитує прес-служба БЮТ.

Водночас українські експерти висловлюють скепсис щодо перспектив судового оскарження результатів голосування у ІІ турі.

Оскаржувати результати по окремих дільницях нереально, оскільки втрачений час, -- стверджує відомий юрист Валентина Теличенко:

«Це абсолютно нереально. Оскаржувати результати треба було по кожній дільниці по «свіжих слідах». Чекати, поки будуть підбиті підсумки, немає сенсу. За законом, оскаржувати результати по кожній дільниці в суді можна протягом двох днів після того, як складено протокол. Тобто навіть якщо протокол датований понеділком, – це вівторок, середа. Виходить, сьогодні останній день оскарження до суду протоколів про підрахунок голосів на дільницях. Втрачений час означає фактично неможливість ставити під сумнів результати виборів у цілому. Адже визнавати недійсними вибори можна тільки через таке визнання по кожній окремій дільниці. А вже коли по дільниці час буде упущено, то ніякого іншого механізму визнати недійсними результати голосування немає», -- сказала Теличенко «Голосу Америки».

Голова Комітету виборців Україні Олександр Черненко вказує на те, що крім оскарження по окремих дільницях, існує ще один механізм оскарження результатів виборів – через так звані «системні зловживання». Проте й це не спрацює, -- переконаний Черненко:

«Існує два варіанти оскарження результатів виборів. Перший варіант – по дільницях. Зафіксувати порушення на кожній конкретній дільниці та визначити вплив на результати легше, ніж зробити це в цілому по Україні. Проте складність у тому, що відповідні позовні заяви подаються протягом двох днів після виборів. Тобто це мало бути зроблено до вечора вівторка. Такі заяви справді були подані, але, за нашими даними, вони зовсім нечисленні.

Інший варіант – це оскаржувати, власне, самі результати виборів, коли ЦВК підіб`є остаточні підсумки. Коли будуть оголошені остаточні результати, БЮТ може звернутися до Вищого адміністративного суду з тим, щоб визнати їх невідповідними, пославшись на так звані «системні» порушення, які вплинули на результат. Однак самої лише заяви мало, треба мати певні докази, мотивацію. Адже сказати про виявлені «системні» порушення -- це надто загальна фраза. А врахувати в межах України, чи вплинула та кількість порушень, які зафіксовані, на результати волевиявлення, чи ні, -- це практично неможливо. Тому тут ідеться швидше про політико-правове рішення. Наразі ж ми, наша організація не бачить належних підстав, щоб скасовувати вибори і визнавати їх недійсними в межах цілої країни», -- сказав голова правління КВУ «Голосу Америки».

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що рішення оскаржити результати виборів у судах – якщо таке буде прийнято – має на меті не стільки добитись результату, скільки виграти час:

«Думаю, що це намагання все ж таки затримати час для того, щоб виробити найвигіднішу стратегію подальших дій. Адже варіантів дуже багато. Можна просто зараз, сьогодні піти в опозицію. Можна – продовжити перебувати на посаді прем`єр-міністра (навіть якщо проголосують за відставку, це означає залишитись виконувачем обов`язків, далі «коаліціада», і це може затягтися щонайменше на місяць-півтора). Слід враховувати ще й таке – буквально через місяць розпочнеться підготовки до місцевих виборів. І можливо, що ця затримка -- це спроба показати, що Тимошенко готова боротися до кінця за вибір свого електорату, для того щоб мобілізувати виборця на місцевих виборах голосувати за БЮТ.

Я думаю, що Тимошенко, маючи посаду прем`єр-міністра, спробує максимально вичавити з цієї ситуації все можливе, аби її політичним опонентам, як то кажуть, життя медом не здавалося. А вже тоді оголосить про свій перехід в опозицію», -- сказав політолог в інтерв`ю «Голосу Америки».


Всі новини дня

Зруйновані багатоповерхівки, відсутність газу, регулярні обстріли: в яких умовах живуть мешканці Лимана. Відео

Зруйновані багатоповерхівки, відсутність газу та регулярні обстріли – в таких умовах живуть мешканці деокупованого Лимана, що на Донеччині. У власних квартирах зараз мешкають одиниці, більшість людей живе в укриттях, куди перебрались ще протягом російської окупації, яка тривала з травня по жовтень.

Новий великий наступ Росія готує у найближчі пів року - ISW

Фото з відео, розповсюдженого міністерством оборони Росії 12 листопада 2022 р. (Russian Defense Ministry Press Service via AP)

Росія готується до нових наступальних дій в Україні, і планує провести їх на Луганщині у найближчі пів року. Такі прогнози озвучив експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос в інтерв’ю Українській службі “Голосу Америки”.

За його словами, на підготовку до нового наступу вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії. “Росіяни зараз розгортають елементи, які раніше навчалися в Білорусі, наприклад, другу мотострілецьку гвардійську дивізію повертають назад до Росії та до України в Луганську область. Ми також знаємо, що росіяни розміщують там одні зі своїх найкращих підрозділів. Там працює 144-та мотострілецька дивізія і також деякі повітряно-десантні сили”, - розповів Баррос.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Аналітик прогнозує, що наступ, найімовірніше, відбудеться протягом наступних шести місяців. “Це наш поточний прогноз. Дехто повідомляв, що це може статися у найближчі два-три місяці. Єдина проблема з цією оцінкою полягає в тому, що якщо це дійсно так, ви знаєте, що весняний сезон дощів триває у квітні. І якщо росіяни підуть у наступ протягом наступних двох-трьох місяців, це означає, що сезон дощів, ймовірно, передчасно його завершить, бо росіяни будуть змушені взяти оперативну паузу на час дощового сезону”, - пояснив Баррос.

Він додав, що річка Сіверський Донець наразі є дуже надійною позицією для оборони українців. І тому росіяни хочуть спробувати накопичити сили з півдня Луганської області, щоб пройти на північ Донеччини. Водночас за даними Інституту вивчення війни, в Росії недостатньо бойових потужностей, тому вона змушена визначати пріоритетну територію для наступу, аби не розкидати сили.

“Ми зараз бачимо, що росіяни мають недоліки в бойовій потужності, та що вони не мають можливостей для проведення великого наступу одночасно на двох різних частинах театру бойових дій. Виглядає так, що росіяни здатні проводити великий наступ лише на одній ділянці фронту,” - сказав Баррос.

При цьому в американському Інституті вивчення війни вважають, що постачання танків допоможе Україні піти в контрнаступ і саме від швидкості логістики залежить можливість української армії проводити контрнаступальні операції.

Раніше, 31 січня, розвідка Міністерства оборони Великої Британії повідомила, що Росія прагне відтягнути українські сили від Бахмута, розвиваючи новий напрямок на Донеччині, але навряд чи досягне суттєвого оперативного прориву.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Пентагон: над США помітили китайську повітряну кулю-шпигунку

Повітряна куля, яку помітили над штатом Монтана 1 лютого 2023 року. Фото: Chase Doak/via REUTERS 

Сполучені Штати Америки відстежують ймовірно китайську повітряну кулю-шпигунку, помічену над повітряним простором США, заявив 2 лютого високопосадовець оборонного відомства.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Посадовець сказав журналістам, що Пентагон має «високу впевненість», що це китайський висотний аеростат-розвідник, який пролетів над конфіденційними об’єктами для збору інформації.

Одне з місць, де помітили повітряну кулю, було над штатом Монтана, де розташовані 150 шахт міжконтинентальних балістичних ракет.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Пентагон вирішив не збивати повітряну кулю через ризик для людей на землі.

Німеччина готує додаткові танки Україні попри докори Путіна

Міністр оборони Німеччин Борис Пісторіус під час відвідання танкового підрозділу німецької армії. 1 лютого 2023 р.

Російський президент Путін скористався вісімдесятою річницею Сталінградської битви, щоб прирівняти російський напад на Україну до подій Другої Світової війни і гостро скритикував збройну допомогу, яку українцям надає міжнародна спільнота.

Найбільше зброї Україні зараз надають США та Велика Британія, які були учасниками антигітлерівської коаліції, але президент Путін у промові 2 лютого у Волгограді (колишньому Сталінграді) говорив про загрозу Росії від «нацизму», зосередившись на докорах Німеччині.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Наприкінці січня під тиском закликів України та інших урядів і після майже року вагань Німеччина дала згоду, щоб інші країни могли передати українській армії свої танки німецького виробництва, а також Берлін пообіцяв надати 14 власних танків «Леопард-2».

Одночасно з Німеччиною тоді і США оголосили, що нададуть Україні понад 30 американських танків «Абрамс», а раніше 14 своїх танків «Челленджер-2» українцям пообіцяла Велика Британія на додаток до так званих легких танків від Франції.

Тепер Путін, замовчуючи факт, що саме він віддав наказ вторгнутися в Україну, доводить, що Росія, нібито, обороняється.

Він сказав: «Неймовірно, але факт. Нам знову погрожують німецькими танки «Леопард».

Путін не згадав заклики міжнародної спільноти припинити бойові дії і вивести російські війська з України, а натомість проголосив, що Росія має перемогти.

Намагаючись приховати ізоляцію Москви від західних країн - колишніх союзників у війні з нацистською Німеччиною, російський президент заявив, що має «багато друзів у світі включно з Америкою, Північною Америкою та Європою».

Тим часом у Німеччині 3 лютого урядовий речник підтвердив повідомлення, що Берлін готує додаткові партії танків для України і зокрема йдеться про танки старішої моделі - «Леопард-1».

Німецькі джерела повідомляють, що будуть відремонтовані танки «Леопард-1», які зняті з озброєння армії, але зберігаються на складах.

Преса в Німеччині також цитує міністра оборони Бориса Пісторіуса про наміри викупити в Катару 15 самохідних броньованих зенітних установок «Гепард» і передати їх Україні, де вони себе добре зарекомендували для захисту від російської авіації, ракет і дронів.

«Гепарди дуже добре показали себе на війні в Україні. Якщо ми можемо отримати додаткові машини від партнерів, то це точно була б підмога для українців», - цитує міністра газета Sueddeutsche Zeitung.

Дивіться також:

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.

Більше

XS
SM
MD
LG