Спеціальні потреби

Актуально

Байден і Чейні вкотре розійшлися на темі тероризму




Минулі вихідні в ефірі американських інформаційних каналів пройшли під акомпанемент словесної перепалки двох важковаговиків американської політики – віце-президентів теперішнього - Джозефа Байдена і колишнього Ричарда Чейні. В окремих інтерв`ю посадовці сперечалися на тему як найкраще захистити США від терористичної загрози і у яких судах розглядати справи усіх підозрюваних у тероризмі. Розходження у поглядах не є чимось новим для американської політики, але перенесення суперечки на такому високому рівні у ЗМІ – таке трапляється не надто часто.

Жоден з урядовців адміністрації колишнього президента Джорджа Буша не був таким відкритим критиком теперішнього президента Барака Обами як Ричард Чейні. В інтерв`ю інформаційному тижневику каналу ABC, колишній віце-президент нищівно розкритикував рішення адміністрації Обами судити розробника плану терактів 11-го вересня 2001 року у цивільному суді Нью-Йорка.

«Я вважаю, проведення суду над Халідом Шейх Мухамедом у Нью-Йорку – велика помилка. Це дає йому величезну платформу для проведення пропаганди своїх дій по всьому світу. Я переконаний його справа має розглядатися військовим трибуналом Гвантанамо».

Адміністрація Обами врешті відмовилася від проведення суду в Нью-Йорку, але продовжує наполягати, що судове засідання має проходити за процедурою цивільних судів. Байден переконаний, що суд може винести лише одне рішення у цій справі.

«Він не буде виправданий. Його буде визнано винним. Він буде сидіти у в`язниці. У будь-якому разі він не розгулюватиме вулицями Америки».

Втім на думку Чейні, небажання адміністрації Обами застосовувати військові суди у справах підозрюваних у тероризмі викриває іншу велику проблему.

«Це зміна трактування цих злочинів. Дуже важливо розділяти кримінальний акт і терористичний акт. Це не кримінальний акт, коли хтось знищує кілька гектарів площі у Мангеттені, вбиває 3 тисячі американців, підриває у повітря Пентагон –– це акт війни!».

Джозеф Байден відкрито звинуватив свого попередника у лицемірстві і перекрученні історії. Він наголосив, що адміністрація Обами розглядає справу Мухамеда так само, як і справу нігерійця, що намагався підірвати літак над Детройтом минулого грудня, точно так само як колись адміністрація Буша розглядала справу Ричарда Ріда – який намагався підірвати вибухівку на літаку, сховану у підошві черевиків.

«За адміністрації Буша військові суди провели слухання лише у трьох терористичних справах. Двоє з трьох підсудних зараз ходять по вулицях на свободі. У цивільних судах було розглянуто триста справ проти запідозрених у тероризмі – усі вони зараз у федеральних в`язницях і не бачать денного світла».

Байден також заперечив Чейні, що теперішня адміністрація недостатньо активно бореться з терористичними організаціями.

Президент Обама чітко сказав під час свого щорічного звернення до Конгресу, що ми перебуваємо у стані війни з Аль-Кайдою. І ми боремось ефективніше ніж це було до нас. Ми знищили 12 з двадцяти їхніх ватажків, більше сотні інших важливих фігур. Ми загнали їх у підпілля».

Баталію між Чейні та Байденом в ефірі американських телеканалів журналісти вже охрестили танцем двох ведмедів. Важко визначити хто з них переміг – оскільки політики сперечалися заочно, на різних телеканалах. Але виглядає, що суперечка стосовно того, як захистити Америку від тероризму - на цьому не припиниться.


Всі новини дня

Росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони" на тлі повідомлень про атаки ЗСУ - аналітик ISW

Архівне фото: українські військові в Харківській області

Українські сили зараз ведуть наступальні операції по всьому театру бойових дій, але результат цих атак поки невідомий, вважає експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.

Баррос припустив, що росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони", адже повідомлення про напади надходять "по всьому театру бойових дій", а не сконцентровано з певного регіону.

В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.

Напередодні ISW підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей, йдеться в повідомленні аналітиків. Баррос вказує на повідомлення про напади на північному заході, в напрямку Куп'янська, навколо Бахмута, поблизу Авдіївки, на сході Запорізької області, поблизу Волновахи.

"Цю кампанію планували тривалий час, - каже Баррос в інтерв'ю кореспондентці Української служби Голосу Америки Ірині Шинкаренко. - Ми знаємо, що операції з формування для майбутнього контрнаступу України зайняли кілька тижнів. Це нормально. Тож я очікую, що українці матимуть продуктивний літній сезон".

Він висловив переконання, що українці зараз в гарній позиції для наступу: "Бойовий дух українців дуже високий, вони вмотивовані визволяти свої території і протистояти зусиллям росіян, спрямованим на руйнування української державності, ми також знаємо, що Україна оснащена як ніколи".

Як повідомляв Голос Америки, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів відзначив, що Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос.

Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".

Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.

США ввели нові санкції проти росіян за спроби дестабілізації уряду Молдови

Мінфін США звинуватив групу росіян в спробі дестабілізувати уряд Молдови. Архівне фото: урядова будівля в Кишиневі, Молдова

Міністерство фінансів США в понеділок запровадило санкції проти групи осіб, пов'язаної з російською розвідкою, за їхню роль в зловмисних зусиллях російського уряду в тому, щоб дестабілізувати Молдову, йдеться в повідомленні відомства.

"Сьогоднішні санкції проливають світло на триваючі приховані зусилля Росії, спрямовані на дестабілізацію демократичних країн", - заявив заступник міністра фінансів США Браян Нельсон.

В американському міністерстві заявили, що група бере участь в глобальній російській кампанії, пов'язаній з Росією і спрямованій проти України, сусідніх країн, включаючи Молдову, країни Балкан, ЄС, Велику Британію та Сполучені Штати.

Під нові санкції потрапили Костянтин Сапожников, Юрій Маколов, Гліб Хлопонін, Світлана Бойко, Олексій Лосев, Василь Громовіков та Анна Травнікова.

Прозахідний уряд Молдови на початку цього року звинуватив Росію в підготовці зміни уряду. Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску минулого тижня заявив, що Росія протягом 30 років підтримувала сепаратизм у Придністров'ї, незаконно утримувала там війська та ввела ембарго на експорт з Молдови.

"Ці дії та політика Росії щодо Молдови провалилися. Молдова обрала шлях інтеграції в ЄС", - сказав він.

Минулого року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти двох молдовських олігархів Владіміра Плахотнюка та Ілана Шора а також семи росіян і 12 організацій за "участь в корупції та зловмисних операціях впливу" в Молдові. В травні цього року, відповідні санкції запровадив і ЄС.

Москва має сотні миротворців і військових у сепаратистському регіоні Придністров'я на сході Молдови з часу війни між проросійськими сепаратистами та урядовими силами після розпаду СРСР у 1991 році.

Впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. На Заході коментують можливий контрнаступ

Архівне фото: український військовий поблизу машини бойової піхоти Marder під час навчань в Німеччині

Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос. Такими оцінками поділився генерал США у відставці, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів.

Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".

Це відео, каже Гертлінг, демонструє впевненість українських військових "без вихвалянь, без пихи, без повідомлень про те, що відбувається ... просто нюансоване "ми готові і скоро почнемо".

"Ніколи не недооцінюйте свого ворога, але потрібно бути впевненим у своєму потенціалі", - твітує аналітик.

Він протиставляє впевненість українців хаосу, який, за певними ознаками, поширюється в Росії. Зокрема Гертлінг привертає увагу до критики уряду та війська Росії, яка звучить з боку Пригожина, очільника "Групи Вагнера", групи російських бойовиків, визнаної США міжнародною злочинною організацією. Також він вказує на повідомлення про те, що російські військові вбивають командирів перед тим, як дезертирувати, а також на антипутінські підрозділи, що нападають на російське місто Шебекіно.

Посадовці в США висловлювали впевненість в тому, що Україна має необхідне для успішного контрнаступу.

Так, в інтерв'ю CNN в неділю радник з нацбезпеки США Джейк Салліван заявив, що Україна в ході контрнаступу може повернути собі значну територію, яку окупували російські сили. "Ми переконані, що контрнаступ українців зустріне успіх", - зазначив посадовець.

Він, однак, наголосив, що український контрнаступ "не є іспитом". "Ми не будемо оцінювати контрнаступ України і казати: ви добре, чи погано використали те, що ми вам дали. - Ми хочемо підтримати Україну, щоб вона досягнула якомога більшого прогресу на полі бою, і була в якомога більш сильній позиції за столом перемовин".

Гертлінг прогнозує - українській контрнаступ може поєднувати як завдання із утримання території, так і завдання з руйнування ворожих сил. Він вказує - обидва завдання спираються на значну логістичну підготовку.

Напередодні Американський інститут вивчення війни підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей.

Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.

В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.

Бельгія розслідує, чи використовується зброя, призначена для захисту України, на території Росії

Прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо. Архівне фото.

Бельгія розслідує, чи була використана зброя, яку вона надіслала, щоб допомогти Україні захистити свою територію, у бойових діях за кордоном, після того, як у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що обладнання, вироблене бельгійською компанією, виявили в Бєлгородській області Росії.

Прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо застеріг у понеділок від поспішних висновків, оскільки поставки до різних регіонів здійснювались десятиліттями і це могло призвести до того, що зброя може з'явиться в несподіваних місцях.

"Служби оборони та інформації почали розслідування, щоб бути абсолютно впевненими, що там сталося", — сказав Де Кроо бельгійській телекомпанії VRT. На вихідних The Washington Post опублікувала інформацію про те, що зброя з деяких країн-членів НАТО, включаючи Сполучені Штати, Польщу, Чехію та Бельгію, з’явилася в Бєлгороді, який межує з Україною.

Звіт The Post поставив під сумнів, існування в Україні належних засобів контролю. Де Кроо сказав, що країни Європейського Союзу постачали Україні зброю за умови, що зброя використовується лише в країні, яка зазнала вторгнення, для захисту своєї території.

"Правило дуже суворе", – сказав прем’єр, оскільки Росія, швидше за все, розцінить використання зброї за межами України як провокацію Заходу.

Хоча "перетік нашої зброї в інші конфлікти" можливий, сказав де Кроо, якщо підтвердиться, що зброя, призначена для захисту України, використовувалася під час бойових дій у Росії, "ми сприймемо це дуже серйозно".

The Washington Post повідомив, що стаття стосується рейду ополченців Легіону Вільної Росії та Російського добровольчого корпусу, які виступають проти президента Росії Володимира Путіна, до Росії. До групи, за повідомленнями, входять росіяни, які воюють на боці України.

Приватний літак розбився у Вірджинії, після того, як викликав тривогу у Вашингтоні

Архівне фото: Два винищувачі ВПС США F-16 в Афганістані в 2020 році. Подібні літаки піднялись у небо у відповідь на мовчання пілота, який пролітав над столицею США 4 червня 2023 року. Приватний літак розбився в американському штаті Вірджинія

Федеральні слідчі США з’ясовують обставини розбиття приватного літака у неділю в штаті Вірджинія після польоту над столицею країни. Пілот літака не реагував на повідомлення, що змусило військових підняти в повітря два винищувачі.

Поліція штату Вірджинія повідомила, що рятувальники прибули на місце аварії ввечері в неділю та не знайшли вцілілих.

Літак вилетів з аеропорту в Теннессі і майже досягнув запланованого пункту призначення в Нью-Йорку, однак розвернувся і попрямував назад на південний захід.

Федеральне авіаційне управління повідомило, що літак розбився в гірській місцевості поблизу Монтебелло, штат Вірджинія, приблизно за 200 кілометрів на південний захід від Вашингтона.

І Федеральне авіаційне управління, і Національна рада з безпеки на транспорті розслідують інцидент.

Командування протиповітряної оборони Північної Америки (NORAD) повідомило, що винищувачам "дозволено летіти на надзвукових швидкостях, і жителі регіону могли почути ревіння". Реактивні літаки також випустили сигнальні ракети, щоб спробувати привернути увагу пілота літака Cessna 560 Citation V, йдеться в заяві NORAD.

У Білому домі заявили, що президент Джо Байден, який приблизно в той час грав у гольф на об’єднаній базі Ендрюс, "був проінформований про інцидент" і що звук гіперзвукової хвилі було чутно на базі.

Літак зареєстровано на Encore Motors of Melbourne Inc., і The Washington Post і The New York Times повідомили, що власник компанії Джон Румпел сказав, що на борту літака перебували чотири людини, включаючи його доньку, онуку та няню дитини.

Інформація для цієї статті надійшла від Associated Press і Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG