Спеціальні потреби

ВАСУ розпочав процес за позовом Тимошенко проти Януковича


Замість білосніжного вбрання – маленька чорна сукня, замість лагідної усмішки – сталевий блиск у погляді. У перший день судового процесу з оскарження результатів президентських виборів Юлія Тимошенко виглядала не менш ефектно, ніж у день голосування. Втім, анонсована пряма трансляція на Першому національному потривала до прикрого мало, обірвавшись за якихось п’ять хвилин після початку слухань.

Вищий адміністративний суд не дозволив транслювати процес у прямому ефірі. Проти телекамер у залі суду мав заперечення переможець виборів Віктор Янукович, який у справі «Тимошенко проти ЦВК» виступає третьою стороною. Дехто з експертів побачив у цьому лихий для позивачки знак – мовляв, якщо відмовили у трансляції, значить, і кінцеве рішення буде не на її користь. Так чи інакше – глядачам обіцяли показати у прямому ефірі лише найостанніший епізод цієї судової драми: оголошення вердикту.

Узявши слово під спалахами фотокамер, кандидат у президенти Юлія Тимошенко розповіла про те, що привело її в суд. Вона «прийшла захищати не вибори президента, а прийшла захищати Україну», – повідомила прем’єр-міністр і додала: «Я не хочу, щоб майбутнє моєї держави будувалося на обмані та фальші, як це відбулося під час виборів президента 2010 року».

Прем’єрка нарахувала сім технологій фальсифікацій, до яких, на її переконання, вдавався опонент. Вона, зокрема, розповіла суддям про маніпуляції з Державним реєстром виборців, про внесення людей у списки безпосередньо у день голосування, про голосування вдома без медичних довідок та про підкуп виборців. Порушення, за її словами, були системними і могли вилитись у шестизначні цифри, вплинувши на остаточний результат.

«Розрив між мною і Януковичем склав 800 тисяч. Тоді як за додатковими списками проголосували 300 тисяч і 1,3 мільйона проголосували вдома», – наголосила Тимошенко у своєму виступі.

А відтак прем’єр-міністр озвучила вимогу: визнати голосування за межами дільниць таким, що не відбулося. Очільниця уряду зажадала також перевірити Держреєстр виборців, у якому значаться «мертві душі», нежитлові будинки і вулиці, яких не існує в природі.

Під час свого виступу Тимошенко пообіцяла прийняти вердикт суду – якщо він буде об’єктивним. «Якщо все буде встановлено і всебічно та об’єктивно вивчено – я прийму те рішення, яке буде волевиявленням народу. Але я не можу прийняти подвійні стандарти», – підкреслила позивачка.
При цьому Тимошенко заявила: вона вірить у те, що в Україні відбудеться третій тур президентських виборів. А її соратники не виключили, що в разі несприятливого для них рішення Вищого адмінсуду можуть звернутись по оскарження до Верховного суду України. Про це сказав заступник голови фракції БЮТ Сергій Соболєв.

А тим часом лунають різні прогнози щодо того, як довго триватиме розгляд справи у ВАСУ. Одні кажуть, що процес може затягтися – таку думку висловив, зокрема, представник Януковича в суді, перший віце-спікер Олександр Лавринович. Інші запевняють, що вердикт оголосять уже за два дні, – таким прогнозом поділився спікер Володимир Литвин.

Так чи інакше, перший день слухань, на думку оглядачів, закінчився з рахунком 1:1. Коментуючи виступ лідерки БЮТ, її опоненти з Партії регіонів стверджують, що не почули нічого нового, і закидають прем’єрці брак конкретних аргументів.

Отож судовий процес «Тимошенко проти фальшувань» наразі не приніс особливих сенсацій. Хіба що біля будинку Вищого адмінсуду величезна бурулька, упавши з даху, розбила перехожій жінці голову. Потерпіла з серйозними травмами опинилась у лікарні, після того як спробувала обійти біля входу в суд мітинг прихильників Юлії Тимошенко і Віктора Януковича.

XS
SM
MD
LG