Спеціальні потреби

Актуально

‘Європейські метаморфози’ Януковича: оцінка експертів

Віктор Янукович присвятить своє президентство утвердженню європейських цінностей в Україні. Таку заяву новообраний глава держави зробив у своїй статті, що з’явилася днями у впливовому американському виданні «The Wall Street Journal». У публікації під назвою «Україна буде мостом між Сходом і Заходом» Янукович задекларував намір «економічно та політично підготувати Україну до вступу в Євросоюз».

Свій перший закордонний візит новий президент також має намір здійснити у західному напрямку – до Брюсселя. За повідомленням ЗМІ, європейський вояж запланований на 1 березня. Візит до Росії лише другий на черзі – як припускають, він відбудеться вже після призначення нового прем’єр-міністра.

Коментуючи згадані «європейські метаморфози» політика, якого завжди вважали проросійським, в Україні заговорили про шанси перегляду зовнішньополітичних пріоритетів Партії регіонів. Дехто з аналітиків заявляє про те, що великий донецький капітал, який стоїть за Віктором Януковичем, дозрів до усвідомлення вигоди цивілізованих правил гри і готовий повернутися обличчям до Європи. Лунають навіть припущення, що «біло-синя» влада – за іронією долі – зможе зробити більше для наближення України до Євросоюзу, ніж це зробила влада «помаранчева».

Утім, чимало експертів налаштовані скептично. Як кажуть вони, європейські амбіції, що «прорізались» у Віктора Януковича, це лише камуфляж. Партія регіонів – не та структура, яка здатна щиро сприйняти західні цінності – переконаний експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький:

«Думаю, що це за визначенням неможливо. Дозволю собі таку аналогію. У Європі всі з ентузіазмом говорять про Китай, інвестують у китайську промисловість, але ніхто не веде мову про «європеїзацію Китаю». Так, президент Обама поїхав туди, намагався нагадати про права людини, але хіба китайці слухаються? Ні. І це зовсім не означає, що Європа і Америка обуряться і перестануть вкладати туди гроші. Захід воліє не помічати «грішків» Китаю, оскільки з Китаєм вигідно робити бізнес. Те саме, до речі, стосується Росії.

Що ж до нинішніх євроінтеграційних заяв Партії регіонів, то це не більш, ніж імітація. Так, великі олігархічні структури, які стоять за партією і, власне, за перемогою Януковича, мають бізнес-інтереси на Заході. Так, вони хочуть торгувати з Європою, більше того – боротимуться за створення зони вільної торгівлі. Тобто їхня мрія полягає у тому, щоб перетворити Україну на такий самий Китай, де є дешева робоча сила і жодних «гальм» щодо екології, раціонального використання ресурсів, відповідальності перед майбутнім. Тобто те, що «регіонали» декларують європейський вектор, означає лише одне – їм дуже хочеться продавати в Європу свої промислові товари та сільськогосподарську продукцію. І абсолютно не означає, що вони будуть щось серйозне робити, аби ми туди насправді інтегрувалися.

З другого боку – донецький капітал апелює до Європи, тому що боїться Росії. Адже якщо сюди прийде російський бізнес, контрольований спецслужбами, то наших скоробагатьків повідстрілюють, як курчат. Тому вони й далі намагатимуться тримати Україну поміж Сходом і Заходом. Причому того «мосту», про який пише Янукович, не буде. Буде геополітичне болото, з якого весь пасіонарний і розумний елемент тікатиме як від чуми», – сказав Жеребецький «Голосу Америки».

У щирість європейських обіцянок Януковича не вірить й інший експерт Віктор Небоженко. На думку політолога, «європейський вектор» новообраному президентові накидають олігархи з його оточення. Добра новина – каже Небоженко, – полягає у тому, що з думкою «гаманців» партії Януковичу таки доведеться рахуватися:

«Олігархи робили ці вибори, а не Янукович. І, зрозуміло, олігархи не хочуть, щоб Янукович просувався у бік Росії далі свого православного патріотизму. Їх більше влаштовує, звичайно ж, прозахідний шлях. І хоч Янукович, можливо, ще не читав цю статтю у «The Wall Street Journal», яка підписана його іменем, але йому пояснять, що соромно їхати у Вашингтон чи Брюссель, якщо ти не підтвердиш того, що в ній сказано.

Тобто олігархи «обкладають» Януковича західними обіцянками, ось такими статтями підштовхують у бік співпраці з Європою. І я думаю, вони більше за інших зацікавлені в тому, щоб Україна балансувала десь між Росією і Заходом і, можливо, навіть зробила крок у бік Заходу.

Говорити ж про те, що це перейде на рівень якихось західних цінностей – поваги до свободи слова, демократії – навряд чи можна. Адже те, що коїлося на виборах, засвідчує: «регіоналам» простіше декларувати західні цінності, ніж їх реалізувати. Але все одно – перший крок дуже важливий.

Тому я думаю, що коли він поїде на Захід і його питатимуть про його статтю, він на цей час уже знатиме про її існування і, очевидно, говоритиме, що – так, це результат моїх геополітичних роздумів.

Таким чином, Януковича готують до того, що він не тільки «маріонетка Кремля», як кажуть націонал-демократи, але ще й президент. І хоч він здобув цю владу голосами Сходу, проте йому доведеться дбати про євроатлантичну складову зовнішньої політики України», – сказав Небоженко «Голосу Америки».

Поміркований оптимізм стосовно шансів Партії регіонів «європеїзуватись» висловлює також науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко. На його думку, прийняття «регіоналами» цивілізованих правил гри можливе, але буде повільним і вибірковим:

«Цілком зрозуміло, чому з’являються такі матеріали у західній пресі. Адже новообраному президентові дуже хочеться виглядати цивілізовано в очах світової громадськості, створити певні позитивні очікування, а також розвіяти негативні стереотипи – отой неприємний шлейф, який тягнеться за ним після подій п’ятилітньої давнини. Нинішня піар-кампанія Партії регіонів якраз і покликана довести західній аудиторії, що їхній лідер не є якимось монстром, а навпаки, людина європейських устремлінь.

І це добре, що політики з Партії регіонів принаймні готові ставити питання євроінтеграції – інша справа, наскільки вони готові це виконувати. Але в будь-якому разі це зараз одна з магістральних тем для «регіоналів». Адже вони усвідомлюють, що бодай певні засадничі принципи верховенства права треба забезпечити – хоча б заради того, щоб зберегти свою власність незалежно від того, хто сьогодні при владі. Тому для них важливо розвивати тут в Україні політичні, суспільні, правові інститути, які б створили гарантії захисту майнових інтересів. Але з іншого боку, це не значить, що вони готові уже найближчим часом втілювати усі норми і правила, характерні для європейської спільноти. Адже йдеться в основному про велику індустрію, для якої Україна є насамперед ринком робочої сили, і в більшості випадків цей бізнес не готовий прийняти європейські стандарти ринку робочої сили і наслідувати ці стандарти. Так само цей вітчизняний бізнес не готовий прийняти європейські екологічні стандарти, які вимагають величезних інвестицій у застарілу промисловість.

А відтак на сьогоднішній день «регіонали» зацікавлені в дуже повільному рухові в напрямку Європи. Вони не поспішатимуть, роблячи лише окремі обачні кроки, аби максимально скористатися з того, що Європейський Союз знаходиться поряд, що це найбільший у світі ринок, що є перспектива створення зони вільної торгівлі з цим ринком. Що ж до прийняття цивілізованих норм і правил цього ринку, то підхід буде вибірковим і поступовим», – зазначив Сушко в інтерв’ю «Голосу Америки».

Всі новини дня

Посол США в НАТО роз'яснила позицію США щодо визнання Росії державою-терористом

Посолка США в НАТО Джуліанн Сміт

США наразі не вважають корисним визнання Росії в якості держави-спонсора тероризму, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень. Про це посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила під час брифінгу для преси в понеділок.

"Гадаю, ви чули коментарі президента Байдена та інших в адміністрації, - зауважила Сміт відповідаючи на питання преси в понеділок. - Відчуття у Вашингтоні в тому, що це насправді наразі непотрібно, і, насправді, може бути контрпордуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України".

Сміт зауважила, що з цієї причини, "Сполучені Штати зосереджені на тому, щоб із багатьма партнерами та союзниками в світі працювати над санкціями і визначати шляхи запровадження додаткових санкцій, щоб збільшувати тиск на Путіна та його уряд, режим в Москві, а також тиснути на економіку та фактично забороняти російському війську просуватись і створювати нові спроможності в цій війні. Тому зовсереджуємося на поєднанні санкцій, експортних обмежень та іншого".

Минулого тижня 494 голосами "за" Європейський парламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. 58 депутатів проголосувало "проти", а 44 "утрималось". Парламенти Латвії та Естонії раніше окремо оголосили Росію державою-спонсором тероризму.

Сміт спілкувалась з пресою напередодні початку засідання НАТО в Бухаресті. В понеділок державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

Блінкен: продовжимо співпрацю для підтримки перемоги України

Сили ЗСУ на лінії фронту на Донеччині, 24 листопада 2022. (AP Photo/Roman Chop)

Державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

"Ми не можемо дозволити Путіну перемогти, - сказав Столтенберґ. - Це покаже авторитарним лідерам у всьому світі, що вони можуть досягти своїх цілей, використовуючи військову силу - і зробить світ більш небезпечним місцем для всіх нас. Підтримувати Україну в інтересах нашої безпеки".

У нараді міністрів НАТО візьме участь і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Раніше Голос Америки повідомляв, що ця зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

30 вересня 2022 року на тлі запеклих боїв української армії з повномасштабним російським вторгненням Україна знову оголосила подання заявки на вступ в НАТО «у пришвидшеному порядку», але і тепер в Альянсі дали зрозуміти, що вважають такий крок не на часі, хоч і підтвердили українське право на членство в майбутньому.

У статті використано матеріали AP, Reuters

США та Росія використали "лінію деконфліктної ситуації" лише раз з початку війни РФ в Україні - Reuters

Будівля Пентагону, США

ВАШИНГТОН, 28 листопада (Reuters). Лінія зв’язку, створена між військовими Сполучених Штатів і Росії на початку війни Москви проти України, наразі була використана лише один раз, повідомив Reuters офіційний представник США.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Сполучені Штати ініціювали дзвінок через “лінію деконфліктної ситуації”, щоб повідомити про свою стурбованість щодо російських військових операцій поблизу критичної інфраструктури в Україні.

Reuters першим повідомляє про використання “лінії деконфліктної ситуації” поза тестуванням.

Інформацію обмежено щодо конкретного інциденту, який призвів до дзвінка на лінію, яка з’єднує Європейське командування збройних сил США та Центр управління національною обороною Росії.

Офіційний представник відмовився уточнювати, але сказав, що її не було використано, коли ракета впала в Польщі 15 листопада, убивши двох людей. Ймовірно, вибух спричинила українська ракета протиповітряної оборони, але остаточну відповідальність несе Росія, оскільки вона почала війну наприкінці лютого, заявили в НАТО.

Хоча офіційний представник США відмовився уточнити, яка саме діяльність Росії викликала тривогу в США, були публічно визнані інциденти, пов’язані з бойовими діями Росії навколо критичної української інфраструктури.

Сюди входять російські операції навколо Запорізької АЕС України, найбільшої в Європі, яка перебуває під контролем Росії.

Україна також висловила занепокоєння, що Росія може підірвати Новокаховську дамбу, яка стримує величезне водосховище на півдні України. Прорив дамби призведе до затоплення населених пунктів, включно з обласною столицею Херсоном, яку українські війська відбили 11 листопада.

Зв'язок між США та Росією перебуває в центрі уваги з початку вторгнення Росії до її сусіда, враховуючи серйозний ризик того, що прорахунок будь-якої сторони може спричинити прямий конфлікт між державами, які мають ядерну зброю.

КІЛЬКА МЕТОДІВ ЗВ’ЯЗКУ

“Лінія деконфліктної ситуації”— це лише один із кількох способів спілкування військових США та Росії.

Інші військові канали включають нечисленні переговори на високому рівні між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром оборони Росії Сергієм Шойгу. Вищі генерали США та Росії, генерал армії США Марк Міллі та російський генерал Валерій Герасимов, також двічі розмовляли з початку війни, повідомили в його офісі.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван і директор ЦРУ Білл Бернс також контактували з російськими офіційними особами.

Проте відносини між США та Росією знаходяться на найнижчому рівні з часів холодної війни, і Державний департамент США заявив у понеділок, що Москва відклала переговори в Каїрі, спрямовані на відновлення інспекцій щодо ядерної зброї. У російському МЗС підтвердили перенесення переговорів. Жодна сторона не вказала причини.

Відповідаючи на прохання прокоментувати "лінію деконфліктної ситуації", Пентагон лише сказав, що він зберіг кілька каналів для «обговорення критичних питань безпеки з росіянами під час надзвичайної ситуації з метою запобігання прорахункам, військовим інцидентам і ескалації».

«Нас надихають нещодавні розмови високого керівництва Міністерства оборони з російськими колегами, і ми вважаємо, що продовження діалогу має вирішальне значення», — заявив речник Міністерства оборони.

Ні посольство Росії у Вашингтоні, ні міністерство оборони в Москві не відповіли на запити про коментарі.

НЕ ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ ДЛЯ «СКАРГ».

Коли про це було оголошено в березні, Пентагон заявив, що “лінію деконфліктної ситуації” створено, щоб уникнути будь-яких випадкових зіткнень у повітряному просторі НАТО чи на землі.

«Це не створене як універсальна лінія скарг, де ми можемо просто взяти телефонну трубку та висловити занепокоєння щодо того, що Росія робить в Україні», — сказав тоді високопоставлений чиновник оборони США.

Під час холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз підтримували такі гарячі лінії на різних рівнях.

Олександр Вершбоу, колишній посол США в Москві та колишній високопосадовець Пентагону та НАТО, сказав, що ця “лінія деконфліктної ситуації” мала зосередитися на щоденних операціях - на відміну від більш стратегічних розмов між високопосадовцями, такими як Міллі та Герасимов.

Вершбоу провів порівняння з набагато активнішою лінією розв’язання конфлікту в Сирії, де збройні сили США та Росії іноді діють в одному повітряному просторі чи місцевості.

«Ми бачили це в Сирії, де наявність прямого оперативного каналу може принаймні прояснити наміри під час ситуації, що швидко розвивається, коли, можливо, Вашингтон спить», — сказав Вершбоу Reuters.

“Лінія деконфліктної ситуації” перевіряється двічі на день із розмовами російською мовою, повідомив Reuters офіційний представник США. За словами чиновника, російськомовний представник Європейського командування США ініціює ці дзвінки з Вісбадена, Німеччина.

Вісбаден також є місцем розташування нової Групи сприяння безпеці Пентагону в Україні (SAG-U), яка дистанційно підтримує захист київського уряду від російських військ.

Посадовці США на умовах анонімності раніше говорили, що на початку конфлікту вважалось, що лінію можуть застосувати, якщо Сполученим Штатам знадобиться евакуювати американців з окупованої Росією території України.

Один посадовець припустив, що це також могло бути використано, якщо російський винищувач переслідував український літак у польському повітряному просторі або якщо російська ракета перетнула б повітряний простір НАТО.

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

«Я очікую, що одне із послань зустріч міністрів закордонних справ тут, у Бухаресті, це потреба в подальшому посиленні постання як систем ППО, так і запах частин, навчання та боєприпасів», – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Треба готуватись до нових атак Росії по енергетиці України - Столтенберґ. Генштаб ЗСУ каже, що російська авіація вже напоготові

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Президент Росії Володимир Путін намагається використати зиму як зброю у війні проти України, а отже потрібно готуватись до нових атак, тому союзники по НАТО посилили підтримку України. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Бухаресті під час прес-конференції із президентом Румунії Клаусом Йоганнісом напередодні дводенного саміту міністрів закордонних справ країн Альянсу.

Столтенберґ заявив: "Країни Альянсу надають передові системи протиповітряної оборони та різні системи, які можуть протистояти загрозам, зокрема різні типи безпілотників, а також крилаті та балістичні ракети". Генсек закликав країни НАТО посилювати поставки Києву систем протиповітряної оборони, боєприпасів і запасних частин для вже наданої військової техніки.

Йоганніс додав, що зараз існує нагальна потреба у додаткових силах оборони й стримування на східному фланзі НАТО.

"На мою думку, є потреба у збільшенні чисельності військ союзників, але цього недостатньо. [На саміті НАТО 2022 року] в Мадриді рішення [підсилити східний фланг] було досить загальним, усі погодилися, що це потрібно зробити, але [...] додатково потрібні дуже конкретні плани, щоб у разі нападу було дуже точно відомо, хто куди посилає війська, - сказав румунський президент. - Ми не можемо залишати такі рішення на останній момент, щоб потім бути заскоченими зненацька".

Внаслідок останньої масованої атаки Росії на цивільну інфраструктуру України було знеструмлено більше половини країни. Напередодні президент України Володимир Зеленський попередив про майбутні нові "намагання Росії використати холод проти людей": "Ми розуміємо, що терористи готують нові удари і поки у них є ракети – вони не заспокояться. [...] Уся держава готується. Усі сценарії опрацьовуємо, у тому числі з партнерами. [...] Робимо і будемо робити усе можливе, щоб зміцнити нашу оборону. Робимо і будемо робити усе, щоб притягти Росію до відповідальності за цю терористичну війну".

Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун нині повідомив, що зберігається загроза завдання Росією "ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури в глибині території України" і що Кремль "утримує в готовності авіаційне угруповання та кораблі-носії крилатих ракет".

У статті використано матеріали Reuters

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG