Спеціальні потреби

Партійна поляризація політики у США

Президент США Барак Обама запросив республіканців Конгресу зустрітися в четвер, щоб обговорити реформу охорони здоров’я. Це одне з його останніх зусиль нормалізувати стосунки між республіканцями і демократами. Втім, 2010 рік є роком виборів до американського Конгресу, і обидві політичні сили, як виглядає, зосереджують свої зусилля на тому, аби на виборах у листопаді вибороти якомога більше місць у Сенаті і Палаті представників.

Політична боротьба і суперечка між республіканцями та демократами у США протягом останнього року значно посилилися. Деякі законодавці навіть вирішили піти з політики і не балотуватися на новий строк на виборах у листопаді. Серед них є сенатор-демократ з Індіани Еван Бай, який сказав:

«Мені подобається працювати для жителів Індіани, подобається допомагати американцям. Але, мені не подобається Конгрес. Навіть у час такого складного для нації виклику, проблеми людей так і не вирішуються».

Останні опитування громадської думки показують, що чимало американців або розчаровані, або ж розлючені політичною ситуацією у Вашингтоні. Цю проблему підняв президент Обама під час нещодавнього виступу перед конгресменами-республіканцями у Балтиморі:

«Вони обрали нас не для того, щоб ми боролися між собою до переможного кінця. Це не те, чого хотіли наші виборці. Вони обрали нас на ці посади, щоб ми співпрацювали, щоби вирішували проблеми, з якими вони зіштовхуються кожен день».

Республіканці кажуть, що причиною політичної незгоди є демократи, лідери яких у Конгресі постійно ігнорують ініціативи республіканців.

Конгресмен-республіканець зі штату Джорджія Том Прайс звернувся до Обами, кажучи:

«Пане президенте, від вашої адміністрації багато разів надходили заяви про те, що республіканці не пропонують ідей і вирішень».

Історик і політичний аналітик Метт Даллек з Центру двопартійної політики говорить, що існує багато причин погіршення теперішньої політичної нестабільності:

«Це і цілодобове висвітлення у ЗМІ, це постійні перевибори, це вплив грошей на політику… Ситуація з кожним роком лише ускладнюється».

Але так було не завжди, говорить колишній конгресмен Боб Едґар:

«Зараз система стала дуже вузько партійною. Коли я був у Конгресі, тоді нічого не можна було прийняти без спільної участі і демократів і республіканців».

Боб Едґар є президентом заснованої у Вашингтоні групи «Коммон коз». Вони домагаються, щоб політики несли відповідальність за вирішення громадських інтересів. Едґар говорить, що політики з протилежних таборів сьогодні проявляють невелику зацікавленість у співпраці у порівнянні з тим, як було у 70-х і 80-х роках. Він говорить:

«І я думаю це хороше нагадування, що були часи в нашій історії, коли протилежні партії по закінченні виборів переходили до співпраці і служили інтересам людей».

Опитування громадської думки показують, що люди розділяють розчарування Вашингтоном, висловлені сенатором Еваном Баєм. Та Боб Едґар все ще закликає американців бути оптимістами:

«Я вдячний Евану за те, що він сміливо вийшов і сказав, що вирішив відійти від політики і поступився місцем іншому. Але, я прошу всіх нас не ставати цинічними настільки, що систему вже не вдасться виправити».

Втім, це може бути нелегко втілити з огляду на те що республіканці перемогли на останніх виборах до Сенату у штаті Массачусетс і розраховують здобути ще більше місць у Сенаті на виборах у листопаді.
XS
SM
MD
LG