Актуально
У Києві йде підготовка до президентської інавгурації
У Києві тривають останні приготування до інавгурації нового президента. Міністерство закордонних справ уточнює списки гостей, Віктор Янукович репетирує процедуру присяги у Верховній раді, на столичних вулицях прибирають сніг.
На урочисту церемонію запрошено понад 100 іноземних делегацій. Про це повідомив журналістів міністр закордонних справ Петро Порошенко. Як він сказав, наразі свою участь уже підтвердили глави 11 держав, а також керівники парламентів, міністри закордонних справ, очільники впливових міжнародних організацій. «Рівень представництва буде достатньо високим, навіть безпрецедентним», – похвалився Порошенко.
Так, Європейський Союз представлятиме трійка найвищих посадовців. Привітати нового керманича України приїдуть очільниця європейської дипломатії Кетрин Ештон, президент Європарламенту Єжи Бузек і єврокомісар з питань зовнішньої політики та політики сусідства Штефан Фюле.
Представницькою буде і делегація США, яку очолить радник президента Обами з питань нацбезпеки генерал Джеймс Джоунс.
Що ж до північного сусіда, то Російська Федерація довго тримала інтригу – в середу до середини дня не було відомо, чи візьме участь в інавгурації президент Медведєв. Як з’ясувалося зрештою, російський лідер приїхати не зможе – у Кремлі на 25 лютого саме заплановані переговори з президентом Лівану. Відтак надійшло повідомлення, що делегацію Росії може очолити глава адміністрації президента РФ Сергій Наришкін. А ближче до кінця дня Москва передумала і оголосила остаточне рішення: на чолі делегації прибуде спікер Держдуми Борис Гризлов. «Делегацію, мабуть, доведеться очолити мені», – заявив Гризлов, виступаючи у середу в російському парламенті. Він також висловив сподівання на те, що за президента Януковича російсько-українські відносини будуть – за його словами – «більш прийнятними».
З усіх попередників Януковича участь у церемонії візьме лише Леонід Кучма. Хоч екс-президент і прихворів, але прийде розділити радість з новим гарантом, з обранням якого, як сказав Кучма, «все обнулилося» та повернулось на кола свої. Віктор Ющенко ще раніше попередив, що не прийде передавати символічну булаву, а воліє здати наступникові справи у буденній обстановці, у кабінеті на Банковій. Так само не з’явиться й перший президент України Леонід Кравчук, який уже заявив, що не бачить у своїй присутності потреби.
Не поспішає з вітаннями і сторона, що програла. Уряд Тимошенко не зміг собі відмовити у дрібній помсті і не виділив грошей на інавгурацію. «А які гроші потрібні? Януковича на таксі підвезти?» – сказав перший віце-прем’єр Турчинов, відповідаючи на запитання журналістів. У таборі біло-синіх очікують від політичних супротивників нових капостей – і аби попередити можливі, на їх думку, провокації, збираються ночувати у Верховній раді.
А тим часом українські ЗМІ повідомляють про розписаний у деталях план свята. Зранку 25 лютого Віктор Янукович помолиться у Лаврі з предстоятелем Російської православної церкви Кирилом та отримає від московського гостя благословення на президентство. О десятій ранку в парламенті розпочнеться урочисте засідання. Віктор Янукович складе присягу і звернеться до українського народу з інавгураційною промовою. Відтак новий президент прибуде до Секретаріату на Банковій, де на нього чекають військові почесті. По обіді в Українському домі пройде урочисте прийняття для керівників закордонних делегацій. Салюту не обіцяють – натомість увечері Янукович планує відбути в Донецьк на футбольний матч.
Святковий настрій лідерові «біло-синіх», який від завтрашнього дня стане офіційним лідером всієї України, можуть затьмарити хіба що протестувальники. Активісти УНА-УНСО уже пообіцяли пікетувати Києво-Печерську лавру, де нового президента – вперше в історії незалежної України – благословлятиме на «царство» московський патріарх.
Всі новини дня
- Голос Америки
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.
Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.
Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.
«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.
У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.
Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.
«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.
Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.
Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.
Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.
У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).
У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.
На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.
ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.
Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.
Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео
“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Форум