Спеціальні потреби

Актуально

В Україні поменшало прихильників ЄС і НАТО

За останній рік в Україні поменшало прихильників євроінтеграції. Сьогодні в НАТО хоче лише 21% українців. Якби референдум щодо вступу до альянсу відбувся тепер, більшість населення – майже 61% – проголосували б «проти». Такі дані соціологічного опитування, проведеного в грудні 2009 року, оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи».

За даними дослідження, впала підтримка вступу України не тільки до НАТО, але й до ЄС. Якби референдум щодо членства у Європейському Союзі проводився зараз, «за» проголосувала б лише половина громадян – 51%. Під час аналогічного опитування рік тому прихильників ЄС було більше – 56%, а позаторік іще більше – 64%. При цьому сьогодні, як свідчить опитування, помітно знизилась кількість охочих іти на референдум – якщо такий буде оголошений – і щодо НАТО, і стосовно Євросоюзу.

Коментуючи отримані результати, соціологи кажуть про суттєві зміни у зовнішньополітичній орієнтації населення України. «Українці менше цікавляться зовнішньою політикою, менше стало бажаючих рухатись у західному напрямі», – констатує директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів.

Водночас експерт акцентує увагу на разючих регіональних відмінностях. Так, на Заході України, де найбільша підтримка ідеї євроінтеграції, за вступ до НАТО готові проголосувати понад 40% населення, а за приєднання до Європейського Союзу – майже 69%. Натомість на Донбасі і в Криму, де підтримка євроінтеграції найменша, вступ до НАТО вітають лише 4%. Без особливого ентузіазму Донбас і Крим ставляться й до інтеграції в Євросоюз (50% проти), зате дуже хочуть в ЄЕП. За вступ до Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю та Казахстаном тут ладні віддати свої голоси майже 93% населення.

«Ці цифри ілюструють проблему української розділеності», – зазначає Кучерів.

«Раніше вступ до Євросоюзу був ідеєю, що об’єднувала всі регіони. Тепер ні», – коментує результати дослідження науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. Чому так сталося? На думку соціолога, зараз українці прислухаються не стільки до логічних аргументів на користь тієї чи іншої ідеї, скільки до того, який політик її обстоює – «свій» чи «чужий».

«У нас навіть позитивні ідеї – коли їх озвучують політики, яких люди не сприймають – не сприймаються також. Якщо колишній президент Ющенко казав, що ми повинні рухатися в Європу, то частина України, яка органічно не сприймала цього президента, думала: ну, тоді нам в Європу рухатись не треба. І зараз у мене є сподівання: якщо нинішній президент Янукович проголосив у Брюсселі курс на євроінтеграцію і справді хоче просуватись до Європи – то, може, його прихильники також замисляться і змінять думку», – припускає Бекешкіна.

Ще одну можливу причину несприйняття значною частиною українців «курсу на Захід» підказують результати цього ж дослідження. Соціологи запитали респондентів, чи випадало їм бувати в країнах Заходу. Хоч колись у житті, навіть за радянських часів, бодай у сусідній Польщі. «Так» відповіли 14%. При цьому у Східній Україні таких 9%, на Західній Україні – 22%.

«Це, безумовно, впливає на ставлення українців до європейської інтеграції», – переконана Бекешкіна. Соціолог посилається на дані опитування: серед тих 14%, які бували в країнах Заходу, майже 70% за вступ до ЄС.

А тим часом політичні експерти, коментуючи нинішнє розчарування українців «європейським вектором», застерігають: ідеться не про вибір курсу; на кону державність. Саме така альтернатива постає при виборі між ЄС і ЄЕП, – вважає політолог Григорій Перепелиця.

«ЄЕП не є організація для співробітництва; ЄЕП це інтеграційний проект», – наголосив експерт. За його словами, пропонований Януковичем Єдиний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном означав би втрату Україною економічної незалежності і зрештою втрату державного суверенітету.

«Якщо Янукович буде виконувати ті гасла, з якими він ішов на вибори, тоді він – гарант суверенітету – має знищити цей суверенітет. Адже те, що проголошувалось, це абсолютна руйнація державного суверенітету України. Залишається сподіватися, що тепер, як президент, він, очевидно, не зацікавлений в руйнації суверенітету держави, якою керує», – зазначив Перепелиця.

Як додав аналітик, «Повернення до багатовекторної політики це дежав’ю, яке ми вже проходили. Курс на Європу, на євроатлантичну інтеграцію має бути збережений. Ми повинні розвивати співробітництво з Росією, але інтегруватися в Європу».

Всі новини дня

Британські й німецькі танки в Україні «скоро виконуватимуть бойові завдання»

Навчання українських військових на танках Леопард-2 в Іспанії. 13 березня 2023 р.

Українська армія готується до бойового застосування німецьких і британських танків та іншої західної важкої бронетехніки, яку українські представники назвали необхідною для визволення захоплених Росією територій на сході й півдні України.

США також зобов’язалися надати українцям свої важкі танки Абрамс, але першочергово Україна отримує американські бойові машини піхоти Бредлі та інші бронемашини.

Я впевнений, що вони зможуть сприяти важливим досягненням на фронті.

Український міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що британські танки Челленджер-2 вже в Україні, після того, як Велика Британія оголосила, що на Батьківщину після навчання на британських танкових полігонах повернулися українські танкісти.

«Ці чудові машини скоро почнуть виконувати бойові завдання», - написав Олексій Резніков у Twitter 28 березня, з подякою британському прем'єр-міністру Ріші Сунаку та міністру оборони Бену Воллесу.

«Обіцяно - доставлено», - похвалися німецький міністр оборони Борис Пісторіус, повідомивши 27 березня, що 18 сучасних танків Леопард-2 A6 вже в Україні разом з наборами боєприпасів і запчастин.

Німецький урядовець висловив впевненість, що ті танки разом з навченими українськими танкістами «зможуть сприяти важливим досягненням».

За словами Бориса Пісторіуса Німеччина знайшла можливість збільшити свою партію Леопардів ще на чотири одиниці, і що разом з постачаннями зі Швеції та Португалії це створить повноцінну танкову бойову групу.

Першою про рішення надати Україні свої важкі танки заявила Велика Британія.

Провідним ініціатором постачання українцям танків Леопард-2 стала Польща, підштовхнувши німецько-американську домовленість про постачання Україні Леопардів та американських Абрамсів.

До так званої «танкової коаліції» згодом долучилися також такі країни як Іспанія, Канада й інші.

«Ще рік тому ніхто б не міг подумати, що підтримка партнерів буде такою потужною. Що увесь цивілізований світ перезавантажиться і врешті дасть опір кривавому агресору, країні-терористу рф», - написав міністр оборони України 27 березня у Facebook, повідомляючи про прибуття західної бронетехніки включно з американськими і німецькими бойовими машинами піхоти.

Український міністр також заявив у тому дописі: «Всі наші міста будуть звільнені і ми вийдемо на кордони, міжнародно визнані у 1991 році. А ця нова техніка складе добру компанію своїм «побратимам» на полі бою. Невдовзі її переваги завдяки нашим військовим відчують на собі російські окупанти».

Дивіться поширене через Twitter відео українського міністра оборони Олексія Резнікова з британськими танками Челленджер-2 в Україні:

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG