Спеціальні потреби

В Росії розгорівся скандал довкола ДТП високопосадовців


У наші дні в центрі уваги засобів масової уваги в Росії є ефектні автомобільні аварії. До більшості із них причетні автомобілі людей, які займають високі посади в органах влади або привілейоване місце в російському суспільстві. Одна з недавніх аварій стала навіть великим скандалом після того, як міліція безвідповідально створила дуже небезпечну ситуацію для водіїв на московській кільцевій дорозі. Що цікаво, у порушенні питання про розсудливість і чесність російських офіційних осіб, які причетні до тих аварій, велику допомогу дає Інтернет.

Список представників правоохоронних органів у Росії, причетних до автоаварій, і далі збільшується. Кілька днів тому службовця міліції звинувачено в пошкодженні трьох автомобілів, коли він вів машину без шоферських прав. Цього ж самого дня міліціонер у місті Сергіїв Посад ударив 11-річного хлопця на переході для піших. В лютому, як здається, п’яний службовець міліції збив з ніг жінку, коли в’їхав на тротуар у центральному районі Москви. А в місті Воронежі, також в лютому, заарештовано міліціонера після того, як він убив автомобілем людину і втік з місця інциденту. Це сталося після того, як очевидці аварії подали реєстраційний номер автомобіля злочинця. Торік трьох сержантів міліції звільнено з праці за те, що були під впивом алкоголю, коли затримано їх автомобіль на Красній площі в Москві.

І ще один скандал, коли минулого тижня службовець дорожньої автоінспекції наказав кільком водіям сидіти в своїх машинах на московській кільцевій дорозі, а сам у той час намагався зупинити озброєного злочинця. Злочинець врізався у машини. Спочатку міліція відмовилася компенсувати водіям за пошкодження, кажучи, що злочинець утік. Однак під час слухання в Держдумі виявилось, що для пошкодження шин і зупинення машини утікаючого злочинця московська міліція користується «їжаком». Цей інцидент, який тепер називають аферою «людського щита», став відомим лише після того, як один із водіїв, Станіслав Сутягин, поскаржився на «YouTube». Він сказав, що міліція запаркувала свої машини за машинами зупинених цивільних:

«А якщо б він ударив по-іншому, я і мій знайомий могли б загинути, або щось таке. І якщо б він зупинився, причому ті люди могли б легко стріляти, і під вогнем був би я, мій знайомий, пасажир сусідньої машини і водій. Невже наші життя нічого не варті в нашій російській державі? Невже людям, які при владі, глибоко наплювати на те, що в машинах їдуть живі люди?»

Соціолог Степан Львов заявив «Голосу Америки», що представники російських органів правопорядку відкрито конфліктують із суспільством, додаючи, що людське життя в Росії втратило на ціні під час «радянського досвіду» в країні:

«Коли ми жили в Радянському Союзі, коли насправді людина була гвинтиком великої системи і фактично ніяким способом не могла в окремих випадках захистити свої права – ні економічні, ні громадянські, ніякі інші, все це було забуте і забите – то нині, як виходить, ми можемо розраховувати лише на себе. Людина людині – вовк. Таке гасло тепер поширене, і це дуже шкодить нашому суспільству».

Виступаючи у парламенті минулого четверга, начальник московської ДАІ генерал Сергій Казанцев сказав, що його підлеглі тримали в таємниці від нього інформацію про аферу «людський щит»:

В автоаварії попадають також привілейовані люди. У листопаді діти багатих росіян, якій відвідували Швейцарію, вдарили і серйозно поранили пенсіонера. Це сталося під час перегонів на вулиці у взятому на прокат «Ламборгіні». А дочка високопоставленого службовця в Сибіру викликала обурення, коли камера спостереження показала її, як вона перевіряє своє пошкоджене авто, замість того, щоб надати негайну допомогу двом збитим з ніг пішоходам. Одна із цих осіб, як виявилось, загинула, друга – паралізована.

Минулого місяця в Москві загинули дві жінки в результаті лобового зіткнення. В одній машині, а це був «Мерседес» з шофером, був віце-президент енергетичної компанії «Лукоїл».

Численні очевидці сказали, що винним був шофер «Мерседеса». Фотографії і відеозапис, поміщені в Інтернеті, вказують, що великий і важкий «Мерседес» переїхав через середню лінію і врізався в невеликого «Сітроена». Все-таки, міліція заявила, що винен убитий водій.

Незважаючи на Інтернет і обурення громадськості, соціолог Львов каже, що нікому не загрожує серйозне покарання, тому що міліція і еліти в Росії користуються офіційною протекцією. Він додав, що звичайні росіяни, незадоволені з приводу відсутності справедливості, висловлюють свій гнів у відношенні до кожного, хто бажає кращого життя, зі шкодою для кожного, крім еліт:

«Співгромадяни, яких ми звикли вважати багатими, також шкодять своєму іміджу, і тим самим вони наносять серйозну шкоду тому класу, який нині намагається сформуватися в Росії, а саме, середньому класу. Це не багаті люди, це люди, які намагаються стати більш-менш забезпеченими».

Генерал Казанцев пізніше погодився компенсувати водіям, автомобілі яких були пошкоджені з вини міліціонерів. Він також дав їм сертифікати, але водій Сутягин відмовився прийняти його. Він сказав, що не мав виходу, як лише виконати наказ міліції. На Інтеренет-сторінці він сказав, що наступним разом заплатить десять доларів штрафу за відмову виконати наказ міліції. Це краще, ніж ризикувати своїм життям і майном.

XS
SM
MD
LG