Спеціальні потреби

Актуально

Чи змете хвиля протестів міністра Табачника?

Непродумане кадрове рішення чи свідомий виклик? Призначення Дмитра Табачника міністром освіти і науки сколихнуло суспільство, яке – здавалося – не здивуєш уже нічим. Те, що посаду «головного освітянина» в Україні обійняла людина зі скандальною репутацією українофоба, коментують емоційно: «плювок в обличчя нації», «ляпас усьому українству».

Більш спірної кандидатури на роль ідейного опікуна молодого покоління українців справді годі шукати. Адже провідником державної політики в сфері освіти призначений той, хто саму Українську незалежну державу трактує як історичне непорозуміння.

Новий міністр навряд чи зможе прислужитися також програмній меті президента Януковича – пошуку порозуміння між Сходом і Заходом. Професор історії Табачник відомий радикальним відкриттям, згідно з яким Західна Україна – це не Україна. «Галичани практично не мають нічого спільного з народом Великої України», – написав науковець у своїй минулорічній статті «Від Ріббентропа до Майдану» для газети «Известия».

Від приходу в освіту Табачника, який не приховує своїх антиукраїнських поглядів, очікують кардинального обмеження сфери вжитку державної мови та переписування підручників історії, з яких, очевидно, приберуть згадку про Голодомор як геноцид українського народу. Побоюються також, що новий міністр зупинить реформи в освіті, розпочаті минулою владою, – зокрема скасує вступні тести, що обмежили корупцію у вишах.

При цьому Дмитро Табачник має неоднозначну репутацію не лише серед опонентів, але й поміж колег-однопартійців. Регіонал Борис Колесников – нинішній віце-прем»єр в уряді Азарова – свого часу назвав Табачника «дешевим клоуном», а соратниця президента Януковича Ганна Герман присягалася, що Табачника, відомого своїми антиукраїнськими висловлюваннями, не буде в Кабміні.

Так чи інакше, Табачник став найрезонанснішим призначенням в уряді Азарова. Ім»я нового міністра, оголошене з трибуни Верховної Ради 11 березня, опозиція зустріла свистом та вигуками обурення. А вже 12 березня в парламенті зареєстрували вимогу про його відставку – проект подав нашоукраїнець В»ячеслав Кириленко. В Україні тим часом почалися студентські бунти. Акції «Стоп, Табачник!» прокотилися від Херсона до Львова.

Не пускає Табачника в міністерське крісло і Блок Юлії Тимошенко. У вівторок БЮТ оприлюднив відозву з вимогою розглянути питання про відставку на найближчому засіданні парламенту. У своїй відозві бютівці назвали нового міністра освіти «відвертим українофобом з україноненависницькими поглядами» та закликали «зупинити шабаш радикальних антиукраїнських сил».

Натомість заступник глави адміністрації президента Ганна Герман уже заявила: передумов для звільнення новопризначеного міністра нема. До захисту Табачника долучився й новий лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. «Це ще треба подивитися, чия позиція українська, а чия – антиукраїнська», – заявив регіонал. Як він додав, дехто з тих, хто заявляє про українську позицію, насправді руйнує державу.

А тим часом експерти, розгадуючи загадку одіозного призначення, висувають припущення. Одні кажуть, що Табачника пролобіювала Москва, інші – що він покликаний зіграти роль відволікаючого подразника, «червоної ганчірки», якою вимахують перед носом опозиції.

Версію «московського лобі», яке буцімто відіграло роль у призначенні Табачника, заперечив у розмові з «Голосом Америки» політолог Михайло Погребинський.

«Я непогано знаю контакти Дмитра в Росії, і той рівень, який у нього є, не дає можливості серйозно говорити про лобіювання. Я в це не вірю. Скоріше це лобіювання внутрішньоукраїнське. Хто це міг би бути, я не знаю. Але можу нагадати таке: коли міністр культури в команді екс-президента Ющенка Василь Вовкун на засіданні Кабміну зробив грубе зауваження комусь із міністрів, який говорив російською – тоді все було, так би мовити, нормально і жодної публічної реакції суспільства це не викликало. А от Табачник викликає. Я думаю, що це природна реакція постпомаранчевої епохи. Нічого дивного тут немає. І хоч я багато в чому не поділяю поглядів Табачника, але я думаю, що було б неправильно, якби нова адміністрація не витримала цього тиску. Зняти зараз міністра Табачника – це було б помилкою», – вважає Погребинський.

У тому, що відставки Табачника не вдасться добитись, переконаний також інший експерт Віктор Небоженко. Втім, причину політолог називає іншу:

«Вони, звісно ж, не будуть його зараз знімати з тієї простої причини, що на уряд чекають дуже болісні для населення заходи – і підвищення плати за житлово-комунальні послуги, і підвищення пенсійного віку. І оця буря навколо Табачника може відсунути увагу на хибну ціль, «перевести стрілки» з реальних болючих процесів в економіці на віртуальні. Влада розуміє: чим більше говорять про Табачника, тим менше говоритимуть про Януковича та Азарова. Утім, цей відволікаючий маневр діятиме до пори, до часу. Навесні уряд Азарова-Януковича чекають перші студентські виступи, де ставлення до міністра буде всього лише приводом для загального протесту».

Не сподівається на те, що нинішні протести будуть почуті, і відомий правозахисник, радянський дисидент, очільник українського пен-клубу Євген Сверстюк.

«Я думаю, що не лише призначення Табачника, але й усі призначення в новому уряді якоюсь мірою визначають нового президента, його обличчя. Просто у випадку з Табачником найвиразніше проявилася ота інертність в орієнтації на людей позавчорашнього дня. Але ясна річ, що це призначення звучить як виклик українській інтеліґенції. Адже йдеться про фігуру настільки одіозну, що вона вже обросла літературою. Якби видати всі статті, фейлетони і памфлети про Табачника, то вийшла б ціла книжка. Я і сам під впливом його публікацій написав колись есе під назвою «Табачник на службі», що увійшло до моєї книжки «Не мир, а меч». Там образ нинішнього міністра вмонтований в образ гоголівських «Записок сумасшедшего». Що я можу сказати – то є чоловік позавчорашнього дня, який якимсь патологічним чином зорієнтований на імперські цінності», – зауважив Євген Сверстюк у розмові з «Голосом Америки».

Як додав правозахисник, попри всі протести, міністра навряд чи знімуть. За його словами, ця система занадто «залізобетонна», щоб реагувати на виклики суспільства, і це є головна вада нинішнього президента, – вважає Сверстюк.

Всі новини дня

Використання ядерної зброї Росією неприпустиме й змінить природу війни в Україні - генсек НАТО

Генсек НАТО Єнс Столтенберг, 9 вересня 2022. REUTERS/Jonathan Ernst

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав союзників не допустити ескалації російсько-української війни.

"Ми повинні запобігти ескалації цієї війни. Днями ми побачили ескалацію з боку Росії через фіктивні "референдуми", які Росія організовує у чотирьох регіонах України, але також у поєднанні із ядерною риторикою президента Путіна та інших російських лідерів", - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг під час засідання у Європарламенті й додав, - "Це призведе до більшої кількості смертей, до більшого страждання".

"Будь-яке використання ядерної зброї абсолютно неприпустиме й цілком змінить природу конфлікту, й Росія повинна знати, що ядерну війну неможливо виграти й її ніколи не можна вести", - наголосив Столтенберг.

"Коли ми бачимо таку ядерну риторику знову і знову з боку Росії, від президента Путіна, це те, до чого нам треба ставитись серйозно, і тому ми відправляємо чітке послання, що для Росії будуть серйозні наслідки", - наголосив генсек Північноатлантичного Альянсу.

"Якщо ми не реагуватимемо на цю війну, на це брутальне вторгнення, ми ставимо під загрозу не лише безпеку України, а й нашу власну безпеку. Тому що тоді президент Путін та всі авторитарні лідери зроблять висновок, що якщо вони використають військову силу, порушать міжнародне право, вони отримають те, що хочуть", - підкреслив Столтенберг.

Раніше сьогодні, 27 вересня, генеральний секретар НАТО провів розмову із українським президентом Володимиром Зеленським. Єнс Столтенберг підтвердив, що НАТО не визнає "референдумів" на окупованих територіях України: "Фіктивні референдуми, які проводить Росія, не мають легітимності та є грубим порушенням міжнародного права. Ці землі - Україна".

Зеленський у Twitter повідомив, що вони також "обговорили актуальну ситуацію на полі бою та подальшу підтримку Збройних Сил України з боку держав-членів Альянсу".

Секретар РНБО Олексій Данілов у вівторок, 27 вересня, у коментарі "Радіо Свобода" заявив, що українська влада розробила детальну інструкцію для громадян на випадок застосування Росією тактичної ядерної зброї, і має намір найближчими днями "її максимально оприлюднити".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що президент Росії Володимир Путін 21 вересня заявив, що Росія готова використовувати "всі наявні засоби" для захисту "своїх територій", якими вважає й окуповані території України.

4 жовтня Рада Федерації РФ може розглянути питання "включення" окупованих українських регіонів до складу Росії після фіктивних "референдумів", про невизнання яких неодноразово заявляли США, НАТО, ЄС, Велика Британія, Канада, інші держави G7 та низка країн світу.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Reuters

США в Радбезі ООН представлять резолюцію, яка закликає не визнавати змін у статусі України – ЗМІ

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд у вівторок представить резолюцію в Раді Безпеки ООН із засудженням референдумів, які Росія проводить в окупованих регіонах України – ЗМІ

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд у вівторок ввечері представить резолюцію в Раді Безпеки ООН із засудженням референдумів, які Росія проводить в окупованих регіонах України. Про це повідомляють міжнародні ЗМІ з посиланням на офіційного представника США.

Резолюція, яка буде внесена спільно з Албанією, закликатиме країни-члени не визнавати будь-які зміни статусу України, а також зобов’язуватиме Росію вивести свої війська з території свого сусіда, цитують ЗМІ представника США. Очікується, що резолюція матиме символічний характер, оскільки Росія майже напевно накладе на неї вето.

Як повідомляють ЗМІ, у вівторок, 27 вересня, у Нью-Йорку планується проведення позачергового засідання Ради безпеки ООН щодо незаконних «референдумів» на окупованих територіях України. За повідомленнями, на цьому засідані планується виступ президента України Володимира Зеленського.

Як пояснює американський чиновник, у резолюції йтиметься про те, що Радбез ООН не підтримує застосування сили для перекроювання кордонів.

Як повідомив чиновник США, за лаштунками американські дипломати намагатимуться переконати усі країни в Раді Безпеки, включно з дипломатами з Китаю та Індії, проголосувати за цю резолюцію.

Як повідомляється, Вашингтон також може звернутися до Генеральної Асамблеї ООН, щоб надіслати сигнал Росії про те, що країни світу не підтримують її дії, що суперечать Статуту ООН.

«Ми ізолювали Росію в ООН, в Раді безпеки. 141 країна проголосувала за засудження Росії. Ми відсторонили їх від Ради з прав людини. Вони кожного разу, коли ми сидимо в Раді, чують засудження того, що вони роблять», – сказала Томас-Грінфілд в інтерв’ю телеканалу MSNBC минулого тижня.

Як повідомляв «Голос Америки», посол України в ООН звернувся до Ради Безпеки ООН з проханням про термінове позачергове засідання для обговорення голосувань щодо "референдумів", які проводяться на контрольованих Росією частинах України.

Представники США неодноразово заявляли, що не погодяться з результатами «фіктивних» референдумів, які, на їхню думку, Росія використає як привід для анексії окупованих частин України.

Минулого тижня під час Генеральної асамблеї ООН президент України Володимир Зеленський і президент США Джо Байден закликали внести зміни до роботи Ради Безпеки ООН.

У повідомленні використано інформацію CNN, Reuters, MSNBC.

"Українці продовжать повертати відібрані землі. Ми продовжуватимемо їх підтримувати" - Блінкен

"Україна має абсолютне право захищати себе на всій своїй території, і це включає повернення територій, які були незаконно захоплені Росією", - наголосив Державний секретар США Ентоні Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен підкреслив, що Вашингтон готовий накладати нові суворі санкції за анексію окупованих росіянами частин України, де проводились фіктивні, не визнані міжнародною спільнотою "референдуми".

українці дуже ефективно використовують обладнання, зброю, яку ми та багато інших країн надаємо

"Важливо пам’ятати, що тут відбувається. Росія вторглася в Україну, захопила територію, і втілює там диявольський задум: висилає місцеве населення, часто через ці фільтраційні центри, звідки людей можуть або депортувати до Росії, або в інші місця в Україні, або вони просто зникають. Потім вони завозять росіян, встановлюють маріонеткові уряди, а потім проводять «референдуми», результати яких так чи інак підроблюють, щоби потім заявити, що ця територія належить Росії шляхом анексії", - заявив Блінкен.

Держсекретар підкреслив, що США ніколи не визнають результати цих псевдореферендумів.

"І я також чітко казав, що Україна має абсолютне право захищати себе на всій своїй території, і це включає повернення територій, які були незаконно захоплені Росією у той чи інший спосіб. І українці дуже ефективно використовують обладнання, зброю, яку ми та багато інших країн надаємо, аби досягнути саме цього, і ми бачили це на північному сході України та бачимо також на півдні", - сказав Блінкен.

Україна має абсолютне право захищати себе на всій своїй території

"Українці продовжуватимуть робити те, що їм потрібно, щоб повернути відібрані у них землі. Ми продовжуватимемо підтримувати їх у цих зусиллях", - додав держсекретар США.

Тим часом речник Пентагону Пет Райдер заявив, що "проведення цих псевдореферендумів – це спроба змінити наратив і відволікти увагу від факту, що вони [росіяни - ред.] не в змозі досягнути своїх цілей".

"Попри це, нічого не вказує на те, що вони готові припинити бойові дії найближчим часом. Як ми вже казали, Росія може завершити цей конфлікт хоч завтра. Але до того, ми будемо продовжувати підтримувати Україну у їхній боротьбі за захист своєї країни і їхньої суверенної території", - сказав Райдер.

Ці екстремальні заходи лише підкреслюють слабкість Путіна на світовій арені та його відчайдушні спроби вчепитися за владу

Тим часом, Міжнародний республіканський інститут у Вашингтоні оприлюднив нову заяву із засудженням російської війни, нелегітимних "референдумів", масової мобілізації та ядерних погроз Кремля.

"Ці екстремальні заходи лише підкреслюють слабкість Путіна на світовій арені та його відчайдушні спроби вчепитися за владу. Нещодавні знахідки масових поховань не тільки виявили рештки закатованих невинних жертв, вони також викрили справжній характер огидного режиму в Москві, об’єднавши більшу частину світу в протистоянні цій несправедливій війні", - підкреслили представники організації.

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

У вівторок заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України, а Захід "проковтне використання будь-якої зброї в нинішньому конфлікті".

Зараз ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявляла, що США не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози з Кремля сприймають дуже серйозно. "Зараз ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", - сказала вона.

Також "Голос Америки" повідомляв, що сьогодні ввечері Сенат Конгресу США може проголосувати за новий проект короткотермінового федерального бюджету, де, зокрема, закладено додаткові 12,3 мільярдів доларів допомоги для України у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена.

Дивіться також: "Голос Америки" в Ізюмі

Голос Америки в Ізюмі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

Чи вдалося NASA виконати місію і змінити курс астероїда «Діморфос»? Відео

Чи вдалося NASA виконати місію і змінити курс астероїда «Діморфос»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Космічний апарат DART успішно врізався у астероїд під час випробування першої у світі системи захисту планети, яку НАСА розробили, щоб захистити Землю від можливого падіння космічного тіла, що може загрожуватиме життю на планеті.

98 000 росіян прибули в Казахстан після оголошення мобілізації - влада країни

Громадяни Росії стоять у черзі біля будинку обслуговування населення в Оралі, Казахстан

Близько 98 тисяч росіян перетнули кордон Казахстану протягом тижня після того, як президент Володимир Путін оголосив про часткову мобілізацію резервістів для боротьби в Україні. Про це заявили казахські посадовці у вівторок.

Під час оголошення про кількість росіян, які перетинають кордон, міністр внутрішніх справ Казахстану Марат Ахметжанов заявив, що влада не відправлятиме назад в Росію тих, хто ухиляється від призову, якщо вони не перебувають у міжнародному розшуку за кримінальними звинуваченнями.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав своєму уряду допомогти росіянам, які в’їжджають у його країну, «через поточну безвихідну ситуацію».

«Ми маємо подбати про них і забезпечити їхню безпеку. Це питання політичне і гуманітарне. Я доручив уряду вжити необхідних заходів", - сказав Токаєв, додавши, що Казахстан буде вести переговори з Росією щодо ситуації, яка склалася.

Казахстан і Грузія стали найпопулярнішими напрямками виїзду для росіян, хто перетинає кордон на автомобілі, велосипедом або пішки.

Ті, хто мають візи до Фінляндії чи Норвегії, також приїжджають наземним транспортом. Квитки на авіарейси за кордон розкуповуються швидко, попри високі ціни.

Міністерство оборони Росії раніше заявило, що має намір призвати до армії лише 300 000 осіб, які раніше проходили бойову чи іншу військову службу, але з різних російських регіонів надходять повідомлення, що вербувальники також збирали людей, які не входять до цього опису.

Це лише посилило побоювання серед пересічних росіян, що призов буде значно більший, відтак натовпи чоловіків різного віку та походження заповнили аеропорти та пункти перетину кордону.

Раніше"Голос Америки" повідомляв, що служба доходів Міністерства фінансів Грузії заявила про переведення всіх митних пунктів на особливий режим роботи через підвищений транспортний потік в регіоні.

Дивіться також: ООН - про докази воєнних злочинів Росії

ООН має задокументовані докази воєнних злочинів РФ, скоєних в Україні
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG