Спеціальні потреби

Актуально

Український культурний центр - 2001-05-14

ВСТУП: АМЕРИКА -- КРАЇНА ІММІГРАНТІВ. БАГАТО ЕТНІЧНИХ ГРУП ПРИБУЛИ СЮДИ В КІЛЬКОХ МАСОВИХ ХВИЛЯХ. ВІД ПОЧАТКУ ДЕВ’ЯНОСТИХ РОКІВ УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА В США ПОПОВНЮЄТЬСЯ ЧЕТВЕРТОЮ, ЯК ЇЇ НАЗИВАЮТЬ, ‘ЕКОНОМІЧНОЮ’, ХВИЛЕЮ ІММІГРАНТІВ. РІДКО ЦЯ ІНТЕГРАЦІЯ СТАРОГО З НОВИМ ПРОХОДИТЬ ГЛАДКО. ПАРАФІЯ СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА МОЖЕ СЛУЖИТИ ЗРАЗКОМ У ЦЬОМУ ВІДНОШЕННІ.

ТЕКСТ: ФІЛАДЕЛЬФІЯ -- КОЛИСКА АМЕРИКАНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ, ДЕ БУЛО ПІДПИСАНО І ДЕКЛАРАЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ Й КОНСТИТУЦІЯ США. У МІСТІ І В ЙОГО ОКОЛИЦЯХ ЖИВЕ МАЙЖЕ СІМДЕСЯТ ТИСЯЧ ВИХІДЦІВ З УКРАЇНИ ТА ЇХНІХ НАЩАДКІВ, СТВОРЮЮЧИ ОДНУ З НАЙБІЛЬШИХ І НАЙДИНАМІЧНІШИХ ГРОМАД В УКРАЇНСЬКІЙ ДІАСПОРІ.

Юрій Саєвич: «у вісімдесят дев’ятому році делегація з Ленінграду переконала місцевий уряд усунути прапор України з цього місця у центрі Філадельфії, де він майорів з прапорами багатьох інших країн. Мовляв, ‘така країна не існує’. Але українська громада домогляся його повернення туди на його правильне місце і від того часу він є символом її єдности, хоч центр організованого українського життя перенесено далеко на північ, на передмістя Філадельфії».

ЦЕ СТАЛОСЯ ВНАСЛІДОК ДЕМОГРАФІЧНИХ ЗМІН. УКРАЇНСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ В АМЕРИЦІ, ЯК ПРАВИЛО, МАЮТЬ СВОЇ ОКРЕМІ ПРИМІЩЕННЯ. А ЦЕЙ ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР РОБИТЬ ФІЛАДЕЛЬФІЙСЬКУ ГРОМАДУ УНІКАЛЬНОЮ ТИМ, ЩО ЗГУРТОВУЄ ТУТ ПОНАД ВІСІМДЕСЯТ РІЗНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ, ЯКІ Є ЙОГО ЧЛЕНАМИ, А З НИХ СОРОК МАЮТЬ ТУТ СВОЇ ПРИМІЩЕННЯ ТА ВЕДУТЬ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ.

Орися Гевка: «Моя робота є щоби координувати ті всі організації і плянувати програми, котрі центр хоче ставити». (:10)

ОРИСЯ ГЕВКА ВЖЕ СІМНАДЦЯТЬ РОКІВ Є ВИКОНАВЧИМ ДИРЕКТОРОМ ЦЕНТРУ. ВІДКОЛИ У ВІСІМДЕСЯТОМУ РОЦІ З ІНІЦІАТИВИ МІСЦЕВОГО ТОВАРИСТВА ЛІКАРІВ ВИКУПЛЕНО КОЛИШНІЙ ШКІЛЬНИЙ БУДИНОК, ЦЕНТР ВТРИМУЄТЬСЯ НА БЕЗКОРИСЛИВІЙ ПРАЦІ ДОБРОВОЛЬЦІВ.

Орися Гевка: «Допомога для старших людей, допомога для сиріт, допомога для нових іммігрантів. Так що вони всім занимаються -- шукають праці для людей і помешкання, коли потрібно. Навіть були моменти, що люди не мали що їсти, приходили, що їм треба гроші на харчування». (:19)

ДЛЯ НОВОЇ ХВИЛІ ІММІГРАНТІВ З УКРАЇНИ, ЯКА ЛИШЕ В РАЙОНІ ФІЛАДЕЛЬФІЇ НАРАХОВУЄ МАЙЖЕ ДЕСЯТЬ ТИСЯЧ ОСІБ, НАЙБІЛЬШОЮ ПРОБЛЕМОЮ Є НЕЗНАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ. ДЛЯ НИХ ВЕЛИКОЮ ДОПОМОГОЮ Є БЕЗПЛАТНІ КУРСИ.

ІНТЕРШУМ:

ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В США ПРИЇЗД НОВИХ ІММІГРАНТІВ -- ЦЕ КОРИСТЬ, ПОПОВНЕННЯ ЇЇ НОВИМИ СИЛАМИ.

Орися Гевка: «Є багато нових талантів. Ми дуже ними тішимося». (:04)

ДЕЯКІ НОВІ ІММІГРАНТИ СТАЛИ УЧИТЕЛЯМИ В НАРОДНІЙ ШКОЛІ, ІНШІ -- ІНСТРУКТОРАМИ В ПРИВАТНІЙ ШКОЛІ БАЛЕТУ, ЩО ОРЕНДУЄ МІСЦЕ В БУДИНКУ ЦЕНТРУ.

ІНТЕРШУМ РЯДИ ЧОЛОВІЧОГО ХОРУ «ПРОМЕТЕЙ» ТАКОЖ ПОПОВНИЛИСЯ СВІЖИМИ ГОЛОСАМИ З УКРАЇНИ.

ІНТЕРШУМ - РЕПЕТИЦІЯ

У ЦЕНТРІ ВЛАШТОВУЮТЬСЯ ВИСТУПИ ХУДОЖНІХ АНСАМБЛІВ З УКРАЇНИ, ЗУСТРІЧІ З ЇЇ ВИДАТНИМИ ДІЯЧАМИ, ТОЩО. У П’ЯТНИЦЮ ВВЕЧОРІ, В СУБОТУ, КОЛИ ДІТВОРА ПРИХОДИТЬ НА НАВЧАННЯ В НАРОДНІЙ ШКОЛІ ТА НА ПЛАСТОВІ ЗАНЯТТЯ, ТА В НЕДІЛЮ, ТУТ НЕМОВ У ВУЛИКУ ГУДЕ, ЗОВСІМ НЕ ТАК ЯК В БУДНІ ДНІ...

ІНТЕРШУМ – У БІБЛІОТЕЦІ

ЦЕНТР МАЄ НАЙБІЛЬШУ В АМЕРИЦІ УКРАЇНСЬКУ БІБЛІОТЕКУ, ЩО ВІДКРИТА ДЛЯ ЗАГАЛУ -- 16 ТИСЯЧ КНИЖОК.

Орися Гевка: «З нашої бібліотеки ми збираємо книжки та надсилаємо до бібліотек в Україні, котрі до нас зверталися.»

ЦЕНТР НАМАГАЄТЬСЯ ДОПОМАГАТИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ.

Орися Гевка: «Шпиталі в Україні, звертаються за допомогою. Ми вже пару контейнерів допомоги медичної послали.»

ЦЕНТР ВЛАШТОВУЄ ТАКОЖ РОЗВАГОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ. ТУТ, НАПРИКЛАД, ЩОРОКУ ВІДБУВАЄТЬСЯ КОНКУРС НА ЗВАННЯ ‘МІС УКРАЇНА У ФІЛАДЕЛЬФІЇ’. РАЗОМ З ТИМ ОСТАННІМИ РОКАМИ, ЗАВДЯКИ ЗВ’ЯЗКАМ З МІСЦЕВОЮ КРАМНИЦЕЮ МОДЕЛЬНОГО ОДЯГУ, ВЛАШТОВУЮТЬСЯ ПОКАЗИ МОД. МОДЕЛІСТКАМИ Є САМІ УЧАСНИЦІ КОНКУРСУ КРАСИ.

Полтавчанка Неля Вишневська: «Я хочу спробувати себе в цьому конкурсі тому що, поперше, я маю зв’язок з Україною, який ніколи не обірветься, хоча я тут вже понад шість років. Але в той самий час я почуваю, що я хочу репрезентувати Україну в Америці, і тому що я живу тут я почуваю, що я частина цього світу також». (:23) Орися Гевка: «Наша праця все була зв’язана з Україною. То є ціль нашого існування, від самого початку -- зберегти культуру, мову, для наших дітей. Тепер що Україна вільна ми далі -- напрямок самозрозумілий -- як краще помогти Україні.»

НАЙКРАЩА ДОПОМОГА ЯК УКРАЇНІ, ТАК І УКРАЇНСЬКІЙ ДІАСПОРІ ЦЕ -- ПРАЦЯ З МОЛОДДЮ. У ЦЕНТРІ ЩОСУБОТИ ВІДБУВАЄТЬСЯ НАВЧАННЯ ПРИ ‘НАШІЙ УКРАЇНСЬКІЙ РІДНІЙ ШКОЛІ’

У ЦЕНТРІ МАЄ СВОЮ ОКРЕМУ КІМНАТУ ФІЛАДЕЛЬФІЙСЬКА СТАНИЦЯ ОДНІЄЇ З НАЙБІЛЬШИХ УКРАЇНСЬКИХ МОЛОДІЖНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ -- ‘ПЛАСТУ’. ТУТ СИМВОЛІКА ЦІЄЇ СКАУТСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПЛАСТОВИХ КУРЕНІВ ТА БЕЗЛІЧ ЗНІМОК З ПЛАСТОВИХ СВЯТ І ЗЛЕТІВ, І, ЗВИЧАЙНО, З ЛІТНІХ ТАБОРІВ. ПОСТІЙНІ ГЛЯДАЧІ НАШОЇ ПРОГРАМИ МОЖЛИВО ВПІЗНАЮТЬ НАШОГО СПІВРОБІТНИКА ЮРІЯ КРАВЦІВА ЗІ ЗНІМКА З ЙОГО БУЙНОЇ МОЛОДОСТІ.

ТАК САМО ЯК КОЛИСЬ У ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ, У ПЛАСТІ ВИХОВУВАЛОСЬ БАГАТО ПРОВІДНИХ ГРОМАДСЬКИХ ДІЯЧІВ ДІАСПОРИ, І СЬОГОДНІ В ЙОГО РЯДАХ РОСТЕ ЇМ ЗАМІНА.

УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР У ФІЛАДЕЛЬФІЇ ОБ’ЄДНУЄ МІСЦЕВУ УКРАЇНСЬКУ ГРОМАДУ, ДОПОМАГАЄ ЇЙ ЗБЕРЕГТИ СВОЇ НАДБАННЯ І Є МОСТОМ, ЩО ЄДНАЄ ЇЇ З УКРАЇНОЮ.

Всі новини дня

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Байден і Трюдо підписали угоду, яка ускладнить перетин кордону між США і Канадою для шукачів притулку

Президент США Джо Байден із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо у Оттаві, Канада, 24 березня, 2023 р. REUTERS/Blair Gable

У ході свого першого президентського візиту до Канади Джо Байден підписав угоду із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо, спрямовану на те, щоб шукачі притулку не могли перетинати сухопутний кордон США та Канади через неофіційні пункти пропуску.

Як повідомляє Reuters, очікується, що у ході візиту Байден і Трюдо обговорять міграцію, погіршення безпеки та гуманітарну ситуацію на Гаїті, війну в Україні, торгівлю та боротьбу зі зміною клімату.

«У нас немає більшого друга і союзника, ніж Сполучені Штати», – цитує агенція Джастіна Трюдо.

Підписана міграційна угода, що буде згодом опублікована офіційно, дозволяє обом країнам відмовляти шукачам притулку в неофіційних пунктах перетину кордону.

Нова домовленість розширює Угоду про безпечну третю країну (STCA - Safe Third Country Agreement), яка дозволяє США та Канаді повертати шукачів притулку в обох напрямках, але раніше не поширювалась на неофіційні пункти перетину. Тепер вона поширюється на весь кордон.

За домовленістю, біженці з інших країн повинні подати заяву на надання притулку тій країні, куди вони прибули першою. Відтак Канада може відхиляти запити шукачів притулку без розгляду їхніх петицій, якщо вони прибувають через неофіційні пункти пропуску з інших країн через США.

Велика кількість незадокументованих мігрантів намагаються перетнути американсько-канадський кордон через неофіційні пункти пропуску, включаючи Roxham Road, ґрунтову дорогу між Квебеком і штатом Нью-Йорк.

Цю дорогу називають “політичним головним болем для Трюдо”, оскільки десятки тисяч заявників на отримання статусу біженця намагалися перетнули кордон зі США саме тут, - пише видання CBC.

Угода набуде чинності опівночі на початку суботи, 25 березня. Колишній посол США в Канаді Брюс Гейман заявив, що обидві країни “захочуть ще більше зблизитися, оскільки світ стає все більш невизначеним”.

Водночас деякі експерти застерігають про складність виконання нової домовленості, оскільки кордон між Канадою і США є найдовшою у світі неконтрольованою межею, - пише Reuters.

«Я кажу іншим світовим лідерам, з якими зустрічаюся - нам пощастило, що на півночі від нас є Канада. Усі наші цінності однакові. Час від часу ми погоджуємося і не погоджуємося в чомусь, але немає фундаментальної різниці в демократичних цінностях, які ми поділяємо”, - цитує Байдена під час візиту CBC.

Водночас видання відзначає, що між двома країнами були й напружені моменти: “Роки Трампа були випробувальним часом для канадських чиновників. А рішення Байдена скасувати трубопровід Keystone XL, просувати протекціоністську політику, як-от "купуй американське". Призупинення постачань деяких вакцин також викликали подразнення в перші дні його президентства”.

Раніше цього тижня Канада продовжила ще на рік програму міграційної підтримки українців.

Шон Фрейзер, міністр імміграції, біженців та громадянства Канади оголосив, що уряд країни продовжить дію канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки (CUAET).

Українці та члени їхніх сімей можуть до 15 липня 2023 року подавати документи (за межами Канади) на отримання візи CUAET. Власники візи матимуть змогу поїхати до Канади до 31 березня 2024 року. А власники CUAET, які вже перебувають у Канаді, матимуть можливість до 31 березня 2024 року безоплатно продовжити або змінити свій тимчасовий статус.

Послуги з поселення залишаться доступними для українців та членів їхніх сімей після прибуття в Канаду, а також триватиме надання одноразової тимчасової фінансової підтримки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG