Спеціальні потреби

Найвища міра покарання - 2001-06-05


ВСТУП: УЯВІТЬ СОБІ ТАКЕ: СУД ВИЗНАЄ КОГОСЬ ІЗ ВАШИХ РІДНИХ ВИННИМ У ВБИВСТВІ. І ХОЧ ВІН НАСПРАВДІ НЕ ВИНЕН, СУД ВИНОСИТЬ ЙОМУ СМЕРТНИЙ ВИРОК. ТАК, НА ЖАЛЬ, БУВАЄ. БІЛЬШІСТЬ АМЕРИКАНЦІВ СХВАЛЮЄ НАЙВИЩУ МІРУ ПОКАРАННЯ ЗА ЖОРСТОКІ ВБИВСТВА. ПРОТЕ, ЯК СВІДЧАТЬ ДИСКУСІЇ У ПРЕСІ І СЕРЕД ГРОМАДСЬКОСТІ, ВОНИ ВСЕ БІЛЬШЕ ЗАНЕПОКОЄНІ ПОВІДОМЛЕННЯМИ, ЩО У КАМЕРАХ СМЕРТНИКІВ ОПИНЯЮТЬСЯ НЕВИННІ ЛЮДИ.

ВСТУП: ЗА ЦИМИ ТЮРЕМНИМИ СТІНАМИ УВ’ЯЗНЕНІ ВІДБУВАЮТЬ СВОЇ СТРОКИ ПОКАРАНЬ. ПРОТЕ, ЯК ВИЯВИЛОСЯ, ДЕКОМУ ТУТ – ЗАГРОЖУВАЛА СТРАШНА ПЕРСПЕКТИВА ПОПЛАТИТИСЬ ЖИТТЯМ ЗА ЗЛОЧИН, ЯКОГО ВІН НЕ ВЧИНИВ. ЇХ ВЛАСНІ СЛОВА – ОСВІДЧЕННЯ В НЕВИННОСТІ.

В’язень: «Щодня прокинусь і думаю: розплачуюся за когось».

Рональд Джонс - звільнений: «Коли вперше опинився у камері смертників, не міг повірити, що це справді я, засуджений на смерть за чужий злочин».

У ЦІЙ ТЮРМІ ЖИВУТЬ ДЕСЯТКИ СМЕРТНИКІВ, ОЧІКУЮЧИ СТРАТИ. БАГАТО З НИХ ТВЕРДЯТЬ, ЩО НЕВИННІ. З СІМДЕСЯТ СЬОМОГО РОКУ В ІЛЛІНОЙСІ ТРИНАДЦЯТЕРО ЗАСУДЖЕНИХ НА СМЕРТЬ БУЛИ ЗГОДОМ ВИПРАВДАНІ. ЦЕ ЗБУДИЛО ПОБОЮВАННЯ СЕРЕД ПРОТИВНИКІВ СМЕРТНОЇ КАРИ, ЩО ЯКЩО МОРАТОРІЙ БУДЕ ЗНЯТО, ШТАТ ІМЕНЕМ ПРАВОСУДДЯ МОЖЕ РОЗПОЧАТИ СТРАЧУВАТИ «НЕВИННИХ». МОРАТОРІЙ НА ВИКОНАННЯ СМЕРТНИХ ВИРОКІВ ВВЕЛИ В ІЛЛІНОЙСІ МИНУЛОГО СІЧНЯ. ГУБЕРНАТОР ДЖОРДЖ РАЙЯН, ПРИХИЛЬНИК СМЕРТНОЇ КАРИ, ЗРОБИВ БЕЗПРЕЦЕДЕНТНУ ЗАЯВУ, ЩО СИСТЕМА ДОПУСКАЄ ПОМИЛОК.

Джордж Раєн – губернатор штату Іллінойс: «Жахає сама лиш думка, що стратити можуть того, хто страти не заслужив. Не хочу такої відповідальності, аж поки не буду певен остаточно».

Рональд Джонс - звільнений: «Коли сидиш у камері смертників і знаєш, що вони весь час когось страчують, то думаєш: а може я наступний»?

РОНАЛЬД ДЖОНС БУВ ЗВІЛЬНЕНИЙ З ТЮРМИ, ВІДБУВШИ ЧОТИРНАДЦЯТЬ РОКІВ ЗА ВБИВСТВО, ЯКОГО НЕ ВЧИНИВ. ДЖОНС НІБИТО ЗІЗНАВСЯ У ЗГВАЛТУВАННІ І ВБИВСТВІ ЖІНКИ У ВІСІМДЕСЯТ П’ЯТОМУ. ОДНАК ПОЛІЦІЯ, КАЖЕ ВІН, КИЙКАМИ ВИБИЛА З НЬОГО ЦЕ ЗІЗНАННЯ. АДВОКАТ РІЧАРД КАННІНҐГЕМ ПОДАВ АПЕЛЯЦІЮ ВІД ІМЕНІ ДЖОНСА ПІСЛЯ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ОСТАННІЙ ПРОВІВ ВОСІМ РОКІВ У КАМЕРІ СМЕРТНИКІВ. КАННІҐГЕМ ВІРИВ, ЩО ТЕСТ НА ДНК ДАСТЬ ЙОМУ СВОБОДУ.

Річард Канніґгем – юрист: «Знаючи про можливість тесту на ДНК у справі Рональда, і знаючи про тверде переконання Рональда в успішності такого тесту, я розумів, що в цій справі дійсно представляю невинного».

З ЦИМ ПОГОДИВСЯ ВЕРХОВНИЙ СУД ІЛЛІНОЙСУ, ЗНЯВШИ З ДЖОНСА У ДЕВ’ЯНОСТО СЬОМОМУ ВСІ ОБВИНУВАЧЕННЯ. ПРОТЕ ДЖОНС НЕ МОЖЕ ПРОСТИТИ СИСТЕМІ ПРАВОСУДДЯ І НЕ ВІРИТЬ ЩО ДОВГО ЗАЛИШИТЬСЯ ВІЛЬНИМ.

Рональд Джонс - звільнений: «Вони можуть зробити зі мною те саме знов. Можуть схопити на вулиці в будь-який день, посадити під замок, 'навісити' справу, і потім 15 чи більше років я буду доводити, що цього не зробив. Так що навряд чи колись я буду справді вільним».

Ентоні Портер – звільнений: «Я вийшов! Я вільний».

ЕНТОНІ ПОРТЕРА ЗВІЛЬНИЛИ ПІСЛЯ П’ЯТНАДЦЯТИ РОКІВ У КАМЕРІ СМЕРТНИКІВ -- ЗА ДВА ДНІ ДО СТРАТИ СМЕРТЕЛЬНОЮ ІН’ЄКЦІЄЮ ЗА ПОДВІЙНЕ ВБИВСТВО.

ІНТЕРШУМ: обійми

ЗА ОСТАННІ П’ЯТЬ РОКІВ ПРОФЕСОР ЖУРНАЛІСТИКИ З УНІВЕРСИТЕТУ НОРТВЕСТЕРН, ДЕЙВІД ПРОТЕСС, І ЙОГО ТА ІНШІ СТУДЕНТИ ЗНАЙШЛИ ДОКАЗИ НА ВИПРАВДАННЯ СІМОХ СМЕРТНИКІВ В ІЛЛІНОЙСІ.

Дейвид Протесс – професор: «Це дуже невтішно, коли студенти журналістики й університетський професор стають останньою лінією оборони безневинної людини, засудженої до страти. Мене це більш ніж обурює. Багатьом здається надихаючим, що ми врятували невинних людей. Мені це здається тривожними, бо свідчить про вади в системі правосуддя».

ТИМЧАСОМ СТУДЕНТИ-ПРАВНИКИ З КЕНТСЬКОГО КОЛЕДЖУ В ЧІКАГО РАЗОМ З ЇХ ПРОФЕСОРОМ РІЧАРДОМ КЛІНҐОМ ВИТРАТИЛИ БЕЗ ЛІКУ ГОДИН, ЩОБ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ СМЕРТНИКА ЕДГАРА ГОУПА. ВІН ДІСТАВ СВІЙ ВИРОК ЗА ВБИВСТВО ПОЛІЦЕЙСЬКОГО.

Річард Клінґ – професор: «Система просто-таки була затято намірена винести смертний вирок Едгару Гоупу і протягом років це було тяжким уроком для нас. Але з другого боку, це змусило нас бути так само, затятими, добиваючись для нього правосуддя».

СПРАВУ ГОУПА ОЧОЛИЛА МАЙБУТНІЙ ЮРИСТ МОНІКА ЛЕПІ-НЕҐРЕТ. ВОНА РОЗУМІЄ ПРИХИЛЬНИКІВ СМЕРТНОЇ КАРИ, ЩО ВІРЯТЬ У ЦЕ ЯК ЗАСІБ ПРОТИ ЖОРСТОКИХ ЗЛОЧИНІВ. ВОДНОЧАС ХОЧЕ ЗАХИСТИТИ НЕСПРАВЕДЛИВО ЗВИНУВАЧЕНИХ.

Моніка Лепі-Неґрет – юрист: «Якщо хтось повівся жорстоко з іншим і не кається, не хоче змінитись і буде робити те саме, - тоді я за смертну кару. Знов-таки, це мусить бути людина, цілком і беззаперечно винна».

АДВОКАТ ЛЕРРІ МАРШАЛЛ – ЮРИДИЧНИЙ ДИРЕКТОР ЦЕНТРУ УНІВЕРСИТЕТУ НОРТВЕСТЕРН З ПИТАНЬ НЕСПРАВЕДЛИВО ЗВИНУВАЧЕНИХ. ПІСЛЯ РОЗГЛЯДУ НИМ ГУЧНИХ СПРАВ В ІЛЛІНОЙСІ ВІН ОТРИМУЄ БАГАТО ПРОХАНЬ ПРО ДОПОМОГУ ВІД В’ЯЗНІВ-СМЕРТНИКІВ. МАРШАЛЛ ОДНОЗНАЧНО ПРОТИ СМЕРТНОЇ КАРИ, ВВАЖАЮЧИ СПРАВЕДЛИВЕ ЇЇ ЗАСТОСУВАННЯ НЕМОЖЛИВИМ.

Леррі Маршалл – юрист: «Поки рішення в системі виносить людина – в цій системі будуть помилки. Саме тому стільки людей кажуть: не можна бавитися зі смертю».

ЗА СЛОВАМИ ІНШИХ ПРОТИВНИКІВ СМЕРТНОЇ КАРИ, ПОКИ В СИСТЕМІ ПРАВОСУДДЯ ІЛЛІНОЙСУ НЕ БУДЕ ЗДІЙСНЕНО ПЕВНИХ РЕФОРМ, ШТАТ МАЄ ПРИПИНИТИ ТАКОЖ ВИНЕСЕННЯ СМЕРТНИХ ВИРОКІВ ЗАСУДЖЕНИМ.

XS
SM
MD
LG