Спеціальні потреби

Український ВУЗ у США - 2001-06-27


ВСТУП: У ТИСЯЧА ДЕВ’ЯТСОТ ОДИНАДЦЯТОМУ РОЦІ ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КАТОЛИЦКИЙ ЄПСИКОП У СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ – СОЛТЕР ОРТИНСЬКИЙ – ЗАПРОСИВ ДО ЦІЄЇ КРАЇНИ МОНАХИНЬ ЧИНУ СВЯТОГО ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО. ЦІ МОНАХИНІ ВІДКРИЛИ В АМЕРИЦІ ДИТЯЧИЙ ДІМ, СЕРЕДНЮ ШКОЛУ І У СОРОК ВОСЬМОМУ РОЦІ – ВУЗ, ЯКИЙ НАЗИВАЄТЬСЯ «МЕНОР КОЛЕДЖ». ЮРІЙ САЄВИЧ ВІДВІДАВ ЦЕЙ КОЛЕДЖ І ПОВІДОМЛЯЄ ЗВІДТИ ПРО ЙОГО ІСТОРІЮ, КУРСИ НАВЧАННЯ ТА НАГОЛОС НА УКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРУ.

ТЕКСТ: НА П’ЯТНАДЦЯТИ МАЛЬОВНИЧИХ ГЕКТАРАХ ЗЕМЛІ В ПЕРЕДМІСТІ ФІЛАДЕЛЬФІЇ РОЗТАШОВАНИЙ ЄДИНИЙ У СВІТІ ДВОРІЧНИЙ КОЛЕДЖ, ЗАСНОВАНИЙ УКРАЇНЦЯМИ.

Сестра Кекелія – ректор: «Його заснували в тисяча дев’ятсот сорок сьомому році сестри ордену Святого Василія Великого з головною метою дати освіту дітям українських емігрантів після другої світової війни».

«It was started in 1947 by the Sisters of St. Basil the Great with the primary purpose of educating Ukrainian emigrant children after WWII».

СПОЧАТКУ ДО МЕНОР ПРИЙМАЛИ ЛИШЕ ЖІНОК. ДЛЯ ЧОЛОВІКІВ КОЛЕДЖ ВІДКРИВ СВОЇ ДВЕРІ ЩОЙНО У ВІСІМДЕСЯТ ВОСЬМОМУ РОЦІ. З ЧАСОМ ТАКОЖ ПОЧАЛИ ПРИЙМАТИ БЕЗ ОГЛЯДУ НА ЕТНІЧНЕ ПОХОДЖЕННЯ І СЬОГОДНІ ЛИШЕ ОДНА ЧЕТВЕРТА СТУДЕНТСТВА ПРИБЛИЗНО ІЗ СЕМИСОТ ОСІБ Є УКРАЇНСЬКОГО КОРЕНЯ. СЕСТРА КЕКИЛІЯ - В МИРУ МАРІЯ ЮРАСІНСЬКА - РЕКТОР КОЛЕДЖУ МЕНОР.

Сестра Кекелія – ректор:

«Ми даємо гуманітарну освіту з орієнтацією на забезпечення фахом. Ми також є установою, яка серед різних етнічних груп в сша, зокрема в районі Філадельфії, репрезентує українську громаду».

«And we provide a liberal arts career-oriented education and a presence for the Ukrainian community, an institutional presence among all the different types of people here in the United States, especially in the Philadelphia area».

ПРОГРАМА НАВЧАННЯ ОХОПЛЮЄ ПІДГОТОВКУ МЕДИЧНИХ, СТОМАТОЛОГІЧНИХ І ВЕТЕРИНАРНИХ АСИСТЕНТІВ, ВКЛЮЧАЄ РІЗНІ ФАХИ З БІЗНЕСУ, СУДОЧИНСТВА, ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я, КОМП’ЮТЕРНОЇ СПРАВИ. Є І ПОСИЛЕНА ПРОГРАМА З УКРАЇНОЗНАВСТВА.

Сестра Кекелія – ректор: «Ми зокрема хотіли б розгорнути нашу програму в ділянці міжнароднього бізнесу і зв’язки з Україною».

«But we really would like to build up the international business and our ties with Ukraine».

З ПОЗАКЛАСНИХ ЗАНЯТЬ Є СТУДЕНТСЬКІ КЛУБИ ПРИСВЯЧЕНІ РІЗНИМ ГОББІ, І СПОРТ. ЧОЛОВІЧА Й ЖІНОЧА КОМАНДИ З БАСКЕТБОЛУ ТА ЧОЛОВІЧА З ФУТБОЛУ Й ЖІНОЧА З ВОЛЕЙБОЛУ ЗМАГАЮТЬСЯ В УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ ЛІГАХ. КОЛИ УКРАЇНА СТАЛА НЕЗАЛЕЖНОЮ, ЗВІДТИ ТЕЖ ПОЧАЛИ ПРИБУВАТИ СТУДЕНТИ. ЦЬОГО СЕМЕСТРУ ЇХ В МЕНОР НАВЧАЄТЬСЯ ДЕСЯТЬ. НАЙБІЛЬШОЮ ПОПУЛЯРНІСТЮ У НИХ КОРИСТУЮТЬСЯ КУРСИ З УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ.

Юрій Саєвич: «Сестро, ми знаходимось в центрі вивчення української спадщини. Яку роль відіграє цей центр у Вашій програмі навчання»?

Сестра Кекелія – ректор: «Головне завдання - дати неукраїнцям знання про українську культурну спадщину. Ми також здійснюємо програму простягування руки - відвідуємо місцеві школи і громадські центри. І проводимо освітню роботу. Наприклад - ми розробили програму для підготовки людей, що хотіли б працювати в Україні. Ми також зберегли зразки надбань української культури в час, коли український народ був під комунізмом і його культуру нищили».

«First is to educate the non-Ukrainians about the Ukrainian heritage. We also do an outreach program. We visit local schools, local community centers. We also provide education. For example, right now we opened an international educational program with a focus on Ukraine to train people who would like to work in Ukraine. We also maintained so much of the Ukrainian heritage when the Ukrainian nation was under Communism. It was being destroyed».

СЕСТРА КЕКИЛІЯ НАРОДИЛАСЬ У СЕЛІ БІЛЯ ПЕРЕМИШЛЯ. ПІСЛЯ ВІЙНИ ДІВЧИНКОЮ ВИЇХАЛА НА ЗАХІД. УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НЕ ЗАБУЛА, АЛЕ ЛЕГШЕ ЇЙ СПІЛКУВАТИСЬ АНГЛІЙСЬКОЮ.

Юрій Саєвич: «Сестро Кекіліє, дуже Вам дякую за інтерв’ю».

Сестра Кекелія – ректор: «Прошу. Дякую, що ви прийшли».

КУРАТОРОМ ЦЕНТРУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ Є ХРИСТИНА ПРОКОПОВИЧ.

Христина Прокопович – куратор: «Наш центр має кілька завдань. Найважніше є поширити українську культуру і знання про Україну поміж і українським суспільством і американським суспільством, спеціально з шкільними дітьми. І нашими студентами».

З ЦІЄЮ МЕТОЮ ТУТ РЕГУЛЯРНО ВІДБУВАЮТЬСЯ ЕКСКУРСІЇ І ПРОВОДЯТЬСЯ КУРСИ З УКРАЇНСЬКОГО НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА, НА ЯКІ ПРИХОДЯТЬ І ДІТИ, І ДОРОСЛІ, УКРАЇНЦІ І НЕУКРАЇНЦІ.

Христина Прокопович – куратор: «Ті писанки, які є в тих полицях, виробляли люди, які приходили тут на курси і зацікавились і дальше писали писанки».

ТАКОЖ КУРСИ З ВИШИВАННЯ.

Христина Прокопович – куратор: «Карта показує народний одяг в різних частинах України. Дітям дуже цікаво, що в одній частині України убиралися цілком інакше як в других частинах».

Є І КУРСИ З УКРАЇНСЬКОГО ГОНЧАРСТВА ТА ТКАННЯ НА ДІЮЧОМУ ВЕРСТАТІ. КРІМ ЦЬОГО, ПОПУЛЯРНИМИ Є КУРСИ ГРИ НА БАНДУРІ ТА ЩОРІЧНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ. УСПІШНО ПОЄДНАВШИ УКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРУ З НАВЧАННЯМ АМЕРИКАНСЬКОГО БІЗНЕСУ, ПРАВА ТА ІНШИХ ПРЕДМЕТІВ, МЕНОР КОЛЕДЖ - МОЖНА СКАЗАТИ - ВТІЛЮЄ ШЕВЧЕНКІВСЬКІ СЛОВА: «І ЧУЖОМУ НАУЧАЙТЕСЬ І СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ».

ВЕБСТОРІНКА МЕНОР КОЛЕДЖУ: www.manor.edu

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG