Спеціальні потреби

Актуально

Інструкція побудови людини - 2001-07-02

ВСТУП: ЯКБИ МИ ЗІБРАЛИСЯ ПОБУДУВАТИ ЖИВУ ЛЮДИНУ, МУСИЛИ Б ЗІБРАТИ НЕЗЛІЧЕННУ КІЛЬКІСТЬ АТОМІВ ТА МОЛЕКУЛ І ВМІТИ ЇХ РОЗТАШУВАТИ В ДУЖЕ ТОЧНОМУ ПОРЯДКУ. АЛЕ ЖИТТЯ, ЗВИЧАЙНО, ГЛИБОКА ТАЄМНИЦЯ. НЕМОВЛЯТКО НЕВИМОВНО СКЛАДНІШЕ ЗА НАЙСКЛАДНІШИЙ КОМП’ЮТЕР ЧИ АВІАНОСЕЦЬ. НЕЩОДАВНО НАУКОВЦІ В СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ І ВЕЛИКОБРИТАНІЇ РОЗШИФРУВАЛИ ЛЮДСЬКИЙ ГЕНОМ – БІОЛОГІЧНУ, ТАК БИ МОВИТИ, ІНСТРУКЦІЮ ПОБУДОВИ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ. ЦЕ ВЕЛИЧЕЗНЕ ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ – БІЛЬШЕ НАВІТЬ, НІЖ ПОЛІТ ЛЮДИНИ НА МІСЯЦЬ ЧИ РОЗЩЕПЛЕННЯ АТОМА. РОЗШИФРУВАВШИ ГЕНОМ, НАУКОВЦІ, ОДНАК, ЗРОЗУМІЛИ, СКІЛЬКИ ВОНИ ЩЕ НЕ РОЗУМІЮТЬ.

ТЕКСТ: У ДЕСЯТИМІСЯЧНОГО ДЖИНА ЛОНГА БАГАТО СПРАВ. ОКРІМ ГРИ В КУБИКИ, ВІН РОСТЕ. РОСТЕ, ЯК НА ДРІЖДЖАХ. КЛІТИНИ САМОВІДТВОРЮЮТЬСЯ ЗНОВ І ЗНОВ, ЗГІДНО З ГЕНЕТИЧНИМ КОДОМ, ЩО БУВ КОЛИСЬ ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ ЧИМОСЬ НА КШТАЛТ КУБИКІВ ДЖИНА – НАБОРОМ ЛІТЕР БЕЗ СЕНСУ. АЛЕ НЕ ТЕПЕР. ЖУРНАЛ ‘ПРИРОДА’ НЕДАВНО ОПРИЛЮДНИВ ДОСЛІДЖЕННЯ, ЩО СТАЛО ВІХОЮ В РОЗВИТКУ НАУКИ, ДАЮЧИ НАМ ЗМОГУ ВПЕРШЕ ЗАЗИРНУТИ В ТАЄМНИЦЮ ЛЮДСЬКОЇ ПРИРОДИ. ВЧЕНІ, ЩО РОЗШИФРОВУВАЛИ ГЕНОМ, ПРОЗВАЛИ ЙОГО ІНСТРУКЦІЄЮ З ПОБУДОВИ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ. ТЕПЕР ВОНИ ПРОЧИТАЛИ ЦЮ ІНСТРУКЦІЮ – СЕБТО СПІРАЛЬ ДНК В ТРИ МІЛЬЯРДИ ЛІТЕР ЗАВДОВЖКИ, ЩО Є В КОЖНІЙ КЛІТИНІ ВАШОГО ТІЛА.

Доктор Францис Коллінс – директор Інституту дослідження людського геному: «Ми можемо тепер не просто говорити, ‘Ми маєм літери’; ми вперше можемо сказати, що, на нашу думку, вони означають».

І ЩО Ж ВОНИ ОЗНАЧАЮТЬ? НОВИНИ ВОДНОЧАС І ОБНАДІЙЛИВІ, І НЕВТІШНІ. ЯК З’ЯСУВАЛОСЯ, ГЕНИ ЛЮДИНИ – СЕГМЕНТИ ДНК, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ ЇЇ ПРИРОДУ – ТО ЛИШ ПООДИНОКІ ВКРАПЛЕННЯ. ПОНАД 98% ДНК КОЖНОГО З НАС – ЩОСЬ ІНШЕ, ПРИЗНАЧЕННЯ ЧОГО НАРАЗІ НЕВІДОМЕ. БІЛЬШЕ ТОГО – ВВАЖАЛОСЬ, ЩО ЛЮДИ МАЮТЬ В СВОЇХ ХРОМОСОМАХ ДО СТА ТИСЯЧ ВІДМІННИХ ГЕНІВ. НАТОМІСТЬ… ВИЯВЛЕНО ТІЛЬКИ ТРИДЦЯТЬ ТИСЯЧ. ВОНИ ДАЛЕКО СКЛАДНІШІ ЗА ГЕНИ ТВАРИН – І ВСЕ Ж.

Доктор Францис Коллінс – директор Інституту дослідження людського геному: «Можна так сказати: нам здавалося, що ми «Війна і мир», а виявилось, що ми не така вже й хитромудра книга»!

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «У нас лиш удвічі більше генів, ніж у мухи чи хробака. Яке розчарування»

ВЧЕНІ ПОСТАЛИ ПЕРЕД ЗАГАДКОЮ.

Каріна Денніс – редактор журналу «Природа»: «Складність людської природи не зводиться до числа наших генів – вона в деяких складних та заплутаних біологічних процесах, що відбуваються в наших клітинах».

ЯКЩО ТРИ МІЛЬЯРДИ ‘ЛІТЕР’ НАШОГО ГЕНОМУ НЕ МАЮТЬ БАГАТО ГЕНІВ, ДЛЯ ЧОГО ТОДІ ВСІ ОТІ ЗАЙВІ ‘ЛІТЕРИ’? ДОНЕДАВНА ВЧЕНІ НАЗИВАЛИ ЇХ ‘НЕПОТРЕБОМ ДНК’.

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «Маємо сказати, що цей ‘непотріб’ підніс нам кілька сюрпризів: схоже, один з видів так званого ‘зайвого ДНК’ може виявитись носієм дуже корисних функцій в наших власних геномах».

ЩОБ РОЗІБРАТИСЯ З ‘НЕПОТРЕБОМ’ І ГЕНАМИ, ВЧЕНІ МАЮТЬ ПЕРЕСІЯТИ МІЛЬЯРДИ І МІЛЬЯРДИ ‘ЛІТЕР’. ВОНИ ВЖЕ ПІДГОТОВИЛИСЬ ДО АНАЛІЗУ ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ І ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ТВАРИН. ЦЕ ПРОБЛЕМА ІНДУСТРІАЛЬНОГО МАСШТАБУ, І ТАКОЮ Ж БУДЕ ЇЇ РОЗВ’ЯЗКА. ЛОУРЕН ЛИНТОН ЗАВІДУЄ ОДНІЄЮ З ТАК ЗВАНИХ «ГЕНОМНИХ ФАБРИК».

Лаурен Лінтон - Інститут ім. Вайтгеда: «Генрі Форд не винайшов автомобіля, однак він винайшов процес його виробництва».

ЗА МІЖНАРОДНИМ ПРОЕКТОМ ‘ГЕНОМ ЛЮДИНИ’ ЗБУДОВАНО КІЛЬКА ТАКИХ ГЕНОМНИХ ФАБРИК - ВІД КЕМБРИДЖУ В БРИТАНІЇ ДО КЕМБРИДЖУ В ШТАТІ МАССАЧУСЕТС.

ІНТЕРШУМ

ВЧЕНІ ВВАЖАЮТЬ – НАЙГОЛОВНІШЕ ПОПЕРЕДУ.

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «Коли вивчаєш людський геном, бачиш, наскільки обмежені твої можливості. В ньому закладено набагато більше інформації з медицини, фізіології, історії, та еволюції, ніж ми здатні розшифрувати. Це все одно що опинитись у величезній книгозбірні – розкішній стародавній книгозбірні з фоліантами з кожного мислимого предмета, і мати 6 місяців на те, аби перечитати все, що написано там ледь зрозумілою для тебе мовою».

ЦЕ ДОБРА НОВИНА ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ, ТАКИХ ЯК ДОКТОР РОНАЛЬД КРИСТАЛ, ЩО ПРАГНЕ ЗНАЙТИ ГЕНОМУ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ. ВІН СПОДІВАЄТЬСЯ ЛІКУВАТИ ХВОРОБИ СЕРЦЯ ГЕНЕТИЧНИМИ ПРЕПАРАТАМИ ЗАМІСТЬ СКАЛЬПЕЛЯ.

Доктор Рональд Кристал: «Коли маєш словник, маєш слова і маєш їх транскрипцію – це заощаджує вченим роки праці. Тоді вони можуть прикласти цю інформацію до конкретної медичної проблеми, яку досліджують».

ТАКІ МЕДИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, СХОЖЕ, РОЗВИВАЮТЬСЯ ШВИДКО – ТАК ЯК ДЖИН ЛОНГ, І ДОПОМОЖУТЬ ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я БАГАТЬОМ.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG