Спеціальні потреби

Актуально

Укрaїнa і Aмерикa: нa влaсні очі - 2002-03-27

ВСТУП: ОДИН ІЗ КAНДИДAТІВ ДО ВЕРХОВНОЇ РAДИ ДОВОЛІ БAГAТО ПОДОРОЖУВAЛA ПО СВІТІ І КІЛЬКА РОКІВ ЖИЛА ТУТ У В СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ. ЦЕ ГAЛИНA КОВГAНИЧ - КІНОАКТРИСА І КОЛИШНІЙ ДИКТОР УКРАЇНСЬКОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ. ПІД ЧAС ЇЇ НЕЩОДAВНІХ ВІДВІДИН ВAШІНҐТОНУ, ЮРІЙ СAЄВИЧ ВЗЯВ У ПAНІ КОВГAНИЧ ІНТЕРВ’Ю НA ТЕМУ AМЕРИКAНО-УКРAЇНСЬКИХ ВІДНОСИН.

ТЕКСТ: В НАЦІОНАЛЬНОМУ ДЕМОКРАТИЧНОМУ ІНСТИТУТІ ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ГАЛИНА КОВГАНИЧ ЗНАЙОМИТЬСЯ З ЧЛЕНАМИ ДЕЛЕГАЦІЇ, ЩО ДІЛИЛИСЯ СВОЇМИ ВРАЖЕННЯМИ З НЕДАВНІХ ВІДВІДИН УКРАЇНИ, ДЕ СПОСТЕРІГАЛИ ЗА ПОТОЧНОЮ ПЕРЕДВИБОРЧОЮ КАМПАНІЄЮ. ГОЛОВІ ІНСТИТУТУ КОЛИШНЬОМУ ДЕРЖАВНОМУ СЕКРЕТАРЕВІ США МЕДЕЛИН ОЛБРАЙТ ГАЛИНА ВРУЧАЄ СВОЮ ПЕРЕДВИБОРЧУ ПРОГРАМУ ЯК КАНДИДАТ В ОДНОМАНДАТНОМУ ОКРУГУ В КИЄВІ. І ЗАОХОЧУЄ ЇЇ, А ВІДТАК КОЛИШНЬОГО АМЕРИКАНСЬКОГО ПОСЛА ВІЛЬЯМА МІЛЛЕРА ПОСПРИЯТИ НАДАННЮ УКРАЇНІ ДОПОМОГИ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ЇЇ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ, ЗОКРЕМА ПРОБЛЕМИ, ЯКА, ЗА ЇЇ СЛОВАМИ, НАВИСАЄ ЯК ДАМОКЛІВ МЕЧ НАД КИЄВОМ.

Гaлинa Ковгaнич: «Що це означає київське море? Я знову наголошую. Якщо не дай Бог – а зараз київська дамба тримається на волосині -- прорветься ця київська дамба, що це висиплеться на Київ, і взагалі Києва не буде за менш ніж годину. І тоді наша з вами розмова буде ні до чого. Вже не буде цікавитися ні екологічною проблемою, ні економічною, ніхто. Тому що людей просто не буде. Я думаю розумна людина робить те, що найголовніше. А це для найголовніше.»

Юрій Сaєвич: Але як можуть допомогти в цьому Сполучені Штати?

Гaлинa Ковгaнич: «Америки – це є найпрогресивніша і найсильніша країна світу. І я думаю, якщо в Тебе є такий друг, то звернися до нього. І вона дуже гарно ставиться до України. І сьогодні, коли в мене була зустріч з Меделин Олбрайт, я це ще раз відчула. І я вірю, що Сполучені Штати будуть брати якнайактивнішу участь в запобіганні цієї трагедії.»

Юрій Сaєвич: В Україні ви мабуть чули багато голосів про те, що від Америки йдуть лише нарікання і критика і все найгірше на адресу України. А ви переконані таке, що в Америці все таки є друзі України?

Гaлинa Ковгaнич: «Так, абсолютно, я переконана, що Америка це є друг України.»

Юрій Сaєвич: Ви досить багато часу провели тут на американській землі. Що ви тут побачили позитивного, зокрема в політичному житті (системі) країни, з чого Україна могла б брати приклад?

Гaлинa Ковгaнич: «Перше за все, як люди живуть. Їх добробут. Як воно ставляться одно до другого. Законодавство Сполучених Штатів Америки, яке не тільки написане на папері, але і виконується. Я б дуже хотіла, щоб в Україні все це було. І я вірю – це буде.»

Юрій Сaєвич: А яке враження зробила на вас українська діаспора? Адже ж в Україні дехто каже, що українці, американські українці, нічого не роблять, щоб допомогти Україні, а лише критикують.

Гaлинa Ковгaнич: «Критикувати, це дуже легко. Потрібно спочатку розібратися. Я думаю, що українська діаспора в Сполучених Штатах Америки, в Канаді, зробила колосальну роботу в розбудові української держави та й здобуття незалежності України. І потрібно бути вдячними. Потрібно вдячними і подякувати один одному за те, що ми є на світі, за те, що ми шануємо одне другого, за те, що ми допомагаємо одне другому. Деякі люди багаті, а деякі люди дуже середнього достатку, але вони несуть цей долар і вкладають в українську справу. Я думаю, що це ….Це воно так повинно бути.»

Юрій Сaєвич: З того, що ви почули від них почули, як американські українці сприймають те, що відбувається в Україні?

Гaлинa Ковгaнич: «Це дуже болить, це їх дуже болить, те що робиться в Україні. Тому що за десять років української волі, хотілося б побачити більше квітів, результатів. А покищо їх немає. І певне, що українці, які перебувають, які мешкають тут і є громадянами США, в них роздвоєні серця. Все ж таки, вони тілом тут а серцем в Україні. І цього, це ніякі ліки не допоможуть, це нічого не допоможе. Це є наша суть. Це великі патріоти. Мені було дуже приємно ходити по Чікаґо і слухати, чути українську мову, український ресторан, стоять українські пані у вишиваних сорочках. … Я почувала себе так як в Україні. Це було в Чікаго. Називається Юкрейнієн Виледж, або Українське селище. Це було дуже, дуже приємно.»

Юрій Сaєвич: Ви народилися в Магадані. Яка доля занесла Ваших батьків так далеко від рідної землі?

Гaлинa Ковгaнич: «Я думаю вже саме слово Магадан вже говорить само за себе. Мої мама і тато, Ковганич Василь Петрович і Вітраненко, ганна Гнатівна познайомилися в Магадані на засланні як політичні в’язні, одружилися, і народилася я. Вони віддали по десять років свого молодого життя за якраз встановлення української держави.»

Юрій Сaєвич: На ваш погляд, незалежно від допомоги Америки і української діаспори, від чого, чи від кого, остаточно залежить, якою буде дальша доля України?

Гaлинa Ковгaнич: «Я думаю, що якщо щось не подобається, ніколи ні від кого не потрібно чекати, спробуй сам, зроби сам, зміни сам. Все можливо, абсолютно. Але потрібно більше уваги приділяти, самодисцилінуватися, спочатку привести порядок у своїй душі, в своєму тілі, в своїй хаті, зі своєю родиною, а потім іди далі. Не можна ділитися тим, чого ти не маєш. Якщо ти людина нещасна, ти можеш поділитися чим? Своїм нещастям. Але краще ділитися щастям. Тому що людина створена Господом .. для щастя. Люди собі роблять біди, потім їх стараються перестрибнути, чи переповзти, чи в них просто. А людина може все, якщо вона захоче, з Господовим благословінням.

Слава Україні!»

Всі новини дня

Ердоган поговорив з лідерами Швеції та Фінляндії про їхні заявки на вступ до НАТО

Президент Туреччини Реджеп Ердоган. Фото зроблене 14 червня 2021 року, REUTERS/Yves Herman

Президент Туреччини Реджеп Ердоган провів телефонні переговори із лідерами Швеції та Фінляндії в суботу, 21 травня. Він також говорив із генеральним секретарем НАТО.

Ердоган повторив своє занепокоєння що Швеція та Фінляндія буцімто підтримують терористичні організації. Туреччина заявляє про те, що в Швеції і Фінляндії переховуються люди, пов’язані з Робочою Партією Курдистану (РПК), яку Анкара, а також США і ЄС вважають терористичним угрупованням.

За словами Ердогана, Туреччина очікує від Швеції конкретних кроків для вирішення проблем. Він також заявив, що очікує зняття Швецією ембарго на експорт зброї, накладеного на Туреччину після вторгнення країни в Сирію в 2019 році. Прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон заявила, що вдячна за телефонну розмову і сподівається на зміцнення двосторонніх відносин із Туреччиною: «Швеція вітає можливість співпраці у боротьбі з міжнародним тероризмом, а також підтримує внесення РПК до списку терористів», - наголосила Андерссон.

Ердоган висловив занепокоєння щодо «відсутності боротьби із терористичними організаціями» і у ромові з президентом Фінляндії Саулі Нійністе. Президент Фінляндії заявив, що провів «відкриті й прямі» переговори з Ердоганом і погодився продовжити тісний діалог.

Нагадаємо, що раніше після зустрічі голів МЗС країн НАТО у Берліні 15 травня держсекретар США Ентоні Блінкен висловив рішучу впевненість, що Фінляндія та Швеція будуть прийняті до Альянсу, попри деякі заперечення Анкари.

18 травня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн.

Очікуються, як повідомляв Голос Америки, що процес схвалення заявок може тривати кілька тижнів, а тоді, у разі згоди представників усіх 30-ти країн - членів НАТО, має відбутися підписання протоколу про вступ.

Далі країни альянсу повинні ратифікувати документи, що може тривати кілька місяців, але деякі країни вже заявили, що прагнутимуть завершити ратифікацію до того, як парламенти розійдуться на літні канікули.

Важливим етапом у процесі вступу Фінляндії та Швеції в НАТО буде планований на кінець червня саміт альянсу у Мадриді в Іспанії.

Дивіться також: Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

"Мистецтво дарує життя": українських дітей привезуть на лікування до США

На фото: Максим Мельник, власник Sofia-A Gallery привіз на благодійний аукціон 35 творів українських художників. Український дім, Вашингтон, США 20 травня 2022.

Доброчинний аукціон зі збору коштів для дітей, які постраждали від війни в Україні, пройшов у п’ятницю, 20 травня, у приміщенні Українського дому у Вашингтоні.

На аукціоні українського сучасного мистецтва "Мистецтво дарує життя: Україна" виставили 35 творів українських художників, які до Вашингтона привезли київські галереї Sofia-A Gallery та Artfira Gallery.

«Приємна розмова» Віктора Чауса - перша картина, яку організатори виставили на аукціон. ЇЇ придбала віце-президентка Світового банку Стефані Фон Фрідбург. «Діти зображені на картині неймовірно красиві», - сказала Стефані, додавши, що українські діти також заслуговують на мирне життя.

«Приємна розмова» - Віктор Чаус
«Приємна розмова» - Віктор Чаус

За цю картину вона заплатила трохи вище $1000 - стартової ціни більшості виставлених робіт.

Згодом за деякі з творів розгорілася справжня боротьба. Організатори не сумніваються, що їм вдасться продати всі картини та зібрати щонайменше $100 000.

«Це допоможе привезти дітей до Америки на лікування: реабілітацію та протезування. Є підтримка як від Державного департаменту США, так і лікарень у Вашингтоні», - сказав представник Artfira Gallery Олесь Демко у коментарі Голосу Америки.

За інформацією Українського дому, майже 75% робіт Sofia-A Gallery вже продано. Решта - виставлені на віртуальний торг.

Мистецький аукціон - один з багатьох благодійних заходів, які проводяться в Українському домі з початку війни Росії в Україні, щоб допомогти зібрати кошти для постраждалих дітей і родин. "Ми бачимо, що через мистецтво, ми можемо це зробити значно швидише. Ми маємо гарний відгук", - сказала посолка України у США Оксана Маркарова.

Український дім також став офіційним партнером програми "United 24", яка має на меті "консолідувати міжнародні зусилля, спрямовані на надання підтримки Україні в захисті незалежності, територіальної цілісності та суверенітету."

Дивіться також: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Росія заборонила вʼїзд трьом покійним сенаторам США

Сенатор від Республіканської партії Джон Маккейн, нині покійний. Фото зроблене 7 червня 2017 року. AP/Susan Walsh

Росія заборонила вʼїзд для майже 1000 американців включно із президентом США Джо Байденом та віце-президенткою Камалою Гарріс у відповідь на американську підтримку України та санкції США проти Росії. Список громадян США, яким Росія заборонила вʼїзд було опубліковано в суботу, 21 травня, на сайті МЗС Російської Федерації. Офіційною причиною вказано "розпалювання русофобії".

Окрім президента США та віце-президентки вʼїзд у Росію заборонено для сина президента Хантера Байдена, держсекретаря США Ентоні Блінкена, міністра оборони Ллойда Остіна, директора ЦРУ Вільяма Бернса.

У списку з 963 американців, яким Росія заборонила вʼїзд, є також і колишні сенатори США - сенатори від Республіканської партії Джон Маккейн та Оррін Гетч, а також сенатор від Демократичної партії Гаррі Рід. Сенатор Маккейн загинув у 2018 році, сенатор Рід загинув у грудні минулого року, а сенатор Гетч – у травні цього року.

До списку також потрапив актор Морган Фріман. У російському МЗС заявили, що у вересні 2017 року Фріман записав відеозвернення «зі звинуваченням Росії у змові проти США та закликом до боротьби з країною».

Нагадаємо, шо у Сенаті зареєстрували резолюцію, що визнає Росію державою-спонсором тероризму. Співавтори документу - сенатори від обох партій, демократ Ричард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем. У резолюції йдеться, що Сенат вважає дії уряду Росії за головування Володимира Путіна актами тероризму і закликає держсекретаря США визнати Росію державою, яка спонсорує тероризм.

Польща закликала розмістити постійні бази НАТО в країні 

Архівне фото: Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, 25 березня 2022 року REUTERS/Wolfgang Rattay/File Photo

Польський уряд заявив про готовність побудувати бази для розміщення сил НАТО. Про це сказав прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький на безпековому форумі у Варшаві.

"В країнах східного флангу НАТО мають бути створені постійні бази союзників, - вказав Моравецький у четвер. - Польща готова побудувати такі бази на постійній основі, включаючи для підрозділів легкої піхоти", - наводять слова польського посадовця ЗМІ.

Після вторгнення Росії до України, НАТО значно зміцнило східний фланг в основному за рахунок ротаційних сил. Цього тижня посол США в Польщі Марк Бржезінські заявив, що наразі 12 600 американських військових перебувають на базах в Польщі. В країні перебувають, або скоро надійдуть бойові американські танки M1A2 Abrams, артилерійські системи HIMARS та винищувачі F-35, заявив посадовець під час події в американському центрі Атлантична Рада цього тижня, передає агенція USNI.

Польща продовжує надавати Україні військову, гуманітарну та економічну допомогу. Цього тижня Польща надала Україні значну кількість запчастин та боєприпасів для винищувачів Міг-29, пише одне з провідних польських видань Onet.

Німеччина планує надати Україні перші зенітні системи Gepard в липні

Зенітна система Gepard під час тренувань німецької армії у Мюнстері, Німеччина. Фото зроблене 20 червня 2007 року. Reuters/Крістін Харісіус

У липні Німеччина передасть Україні перші 15 зенітних самохідних установок Gepard, призначених для прикриття сухопутних сил від повітряних атак, повідомило інформаційне агентство Reuters, посилаючись на заяву речника Міністерства оборони Німеччини.

Міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт повідомила про це міністрові оборони України Олексію Резнікову під час їхньої розмови по відеозв’язку, додав речник.

Gepard стануть одним із перших видів важких озброєнь, поставлених Німеччиною Україні. Раніше Берлін оголосив готовність передати Україні самохідні артилерійські установки.

Наприкінці квітня уряд Німеччини під тиском прихильників більш масштабної допомоги Україні вирішив виділити Києву сім самохідних артилерійських установок (САУ) і самохідні зенітні установки. Коли Україна отримає САУ, невідомо, хоча вже розпочалося навчання українських екіпажів, які воюватимуть на них.

Україна також має отримати достатньо боєприпасів для зенітних установок Gepard. У Німеччині їх зняли з озброєння кілька років тому. Значна їхня кількість перебуває в арсеналах Бундесверу.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?

Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG