Спеціальні потреби

Актуально

Aфгaнськa іконa - 2002-05-07

ВСТУП: СІМНAДЦЯТЬ РОКІВ ТОМУ НA ОБКЛAДИНЦІ ЖУРНAЛУ НАЦІОНАЛЬНОГО ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА США “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” З”ЯВИЛОСЬ ФОТО МОЛОДОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНИ. ЩОСЬ ТАКЕ БУЛО В ПОГЛЯДІ ЇЇ ОЧЕЙ, ЩО ФОТО СТАЛО ВІДОМИМ В УСЬОМУ СВІТІ. А ДІВЧИНA ПЕРЕТВОРИЛАСЬ НА СИМВОЛ ЗЛИДЕННОГО СТАНОВИЩА АФГАНСЬКИХ БІЖЕНЦІВ, ВОДНОРАЗ ІКОНОЮ І ЗАГАДКОЮ, БО ЇЇ ІМ”Я ЗАЛИШАЛОСЯ НЕВІДОМИМ. У СІЧНІ ЦЬОГО РОКУ ФОТОГРАФ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” СТІВ МАК-КАРРІ ПОЇХАВ ДО АФГАНІСТАНУ, ЩОБ ЇЇ РОЗШУКАТИ. ПРО ФОТОГРАФА І АФГАНСЬКУ ДІВЧИНУ РОЗПОВІДАЄ ЮРІЙ СAЄВИЧ.

ІНТЕРШУМ:

ВИ МОЖЕТЕ НЕ ЗНАТИ ФОТОГРАФА СТІВА МАК-КАРРІ, ПРОТЕ УСЬОМУ СВІТОВІ ВІДОМЕ ЙОГО ФОТО МОЛОДЕНЬКОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНКИ.

МУЗИКA

ВОНО З”ЯВИЛОСЬ У ВІСІМДЕСЯТ П”ЯТОМУ НА ОБКЛАДИНЦІ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК”.

МУЗИКA Стів Мaк-Кaррі, фотогрaф “Вона невимовно гарна, хоч одразу видно – щось її гнітить”.

ТОДІШНЯ РАДЯНСЬКА ОКУПАЦІЯ ЗМУСИЛА БАГАТЬОХ АФГАНЦІВ ТІКАТИ В СУСІДНІЙ ПАКИСТАН.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Село, де вона жила, було все поруйноване, і вони мусили тікати, фактично рятуючи своє життя, і йшли тиждень чи два, поки дістались одного з таборів біженців у Пакистані”.

У ВІСІМДЕСЯТ ЧЕТВЕРТОМУ СТІВ МАК-КАРРІ МІСЯЦЯМИ ЗНІМАВ БІЖЕНЦІВ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Якось мені випало проходити повз намет, і я почув голоси, що долинали зсередини – юні дівочі голоси, і я подумав, що це має бути початкова школа. І я помітив там у кутку намету мале дівча, з отими неймовірними очима – з поглядом пронизливим, невідступним. Я був вражений і вирішив зробити знімок”.

ЗНІМОК, ЩО ПРИВЕРНЕ УВАГУ ВСЬОГО СВІТУ. Стів Мак-Каррі, фотограф: “Люди хотіли знати, хто вона, і як їй можна допомогти, хотіли послати їй гроші, хотіли взяти за дочку. Були навіть чоловіки, охочі з нею одружитись”.

У СТІВА МАК-КАРРІ В ТОЙ ДЕНЬ, КОЛИ ВІН РОБИВ ЦЕЙ ЗНІМОК, НЕ БУЛО ПЕРЕКЛАДАЧА. ОТОЖ ВІН НЕ ЗНАВ ІМЕНІ ДІВЧИНКИ. А ПІДЧАС ПОВТОРНИХ ВІДВІДИН ПРОТЯГОМ РОКІВ, ПРОБУВАВ ЇЇ РОЗШУКАТИ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Взагалі-то ніхто не вірив, що це можливо – розшукати її, через те що ходили чутки, буцімто вона загинула, буцімто її вбили, буцімто вона померла при пологах”.

У СІЧНІ ДВІ ТИСЯЧІ ДРУГОГО РОКУ СТІВ МАК-КАРРІ, ШУКАЮЧИ ДІВЧИНКУ З ФОТОГРАФІЇ, ПОЇХАВ ДО ПАКИСТАНУ. МАНДРІВКУ ЗАДОКУМЕНТУВАВ ТЕЛЕКАНАЛ ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Це був, по суті, останній шанс її знайти, бо єдина ниточка, за яку вхопитись, це був табір біженців, і його ось-ось мали знести”.

ЧОЛОВІК У ТАБОРІ БІЖЕНЦІВ ЗГАДАВ ДІВЧА НА ФОТО, БО ВОНИ БУЛИ СУСІДАМИ. ПІСЛЯ РОКІВ, ПРОВЕДЕНИХ У ТАБОРІ, ВОНА ПОВЕРНУЛАСЯ ДО АФГАНІСТАНУ. ЦЕЙ ЧОЛОВІК ПРИВІЗ ЇЇ В ПЕШАВАР. І ХОЧ ЗБІГЛО 17 РОКІВ…

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли ми врешті знайшли Шарбат Ґула і вона увійшла в двері, у мене і тіні сумніву не було, я в ту ж мить знав, що це вона”. ШАРБАТ ҐУЛА, ЯКІЙ ТЕПЕР МАЙЖЕ ТРИДЦЯТЬ, БАЧИЛА СТІВА МАК-КАРРІ ЛИШ ВДРУГЕ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Вона зрозуміла, що ця фотографія мала дуже позитивний ефект для афганського народу і світу. І тим вона була дуже щаслива”. МУЗИКA

І ВОНА ЗНОВУ ДОЗВОЛИЛА СЕБЕ СФОТОГРАФУВАТИ.

МУЗИКA

БАТЬКИ ШАРБАТ ҐУЛА ЗАГИНУЛИ В АФГАНІСТАНІ ВІД РАДЯНСЬКИХ БОМБ, КОЛИ ЇЙ НЕ БУЛО Й ДЕСЯТИ. ВОНА ОДРУЖЕНА І МАЄ ТРЬОХ ДІТЕЙ – ЧЕТВЕРТЕ ПОМЕРЛО НЕМОВЛЯМ.

ПAУЗA

ЗА ЦІ РОКИ СТІВ ОТРИМАВ ТИСЯЧІ ЛИСТІВ ВІД ЛЮДЕЙ, ЯКІ КАЖУТЬ – ФОТО ШАРБАТ ҐУЛА, А ТЕПЕР ЇЇ ІСТОРІЯ ДАЛА ЇМ НАДІЮ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли я бачу, яким тяжким було життя Шарбат і як вона все-таки живе і сподівається, це дає і мені силу в моєму власному житті. І я бачу, що найважливіше за все – жити”.

А ТЕПЕР І ШАРБАТ ҐУЛА ТА ЇЇ РОДИНА МАЮТЬ НАДІЮ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Ми сказали їм, як тільки зустрілися з нею, що хочемо чимось їй відплатити і допомогти, щось зробити для неї зараз, тому що вона давала так багато стільком людям стільки років. Вона захотіла, щоб її діти отримали освіту, і захотіла здійснити хадж – релігійне паломництво в Мекку”.

ТО БУЛО ВСЬОГО ЛИШ ФОТО ОДНІЄЇ БІЖЕНКИ, ОДНІЄЇ МАЛЕНЬКОЇ ШКОЛЯРКИ. І ВОДНОЧАС – ІСТОРІЯ ЦІЛОЇ КРАЇНИ. В ЛИСТІ ДО СТІВА МАК-КАРРІ ХТОСЬ НАПИСАВ: “ІРОНІЯ ДОЛІ: АФГАНСЬКУ ДІВЧИНКУ РОЗШУКАЛИ ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ НЕВІДОМОСТІ… ОСЬ ТАК І ВСЯ КРАЇНА АФГАНІСТАН – МИ ВІДКРИВАЄМО ЇЇ ЗАНОВО ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ ЗАБУТТЯ”.

МУЗИКA

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG