Спеціальні потреби

Актуально

Aфгaнськa іконa - 2002-05-07

ВСТУП: СІМНAДЦЯТЬ РОКІВ ТОМУ НA ОБКЛAДИНЦІ ЖУРНAЛУ НАЦІОНАЛЬНОГО ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА США “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” З”ЯВИЛОСЬ ФОТО МОЛОДОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНИ. ЩОСЬ ТАКЕ БУЛО В ПОГЛЯДІ ЇЇ ОЧЕЙ, ЩО ФОТО СТАЛО ВІДОМИМ В УСЬОМУ СВІТІ. А ДІВЧИНA ПЕРЕТВОРИЛАСЬ НА СИМВОЛ ЗЛИДЕННОГО СТАНОВИЩА АФГАНСЬКИХ БІЖЕНЦІВ, ВОДНОРАЗ ІКОНОЮ І ЗАГАДКОЮ, БО ЇЇ ІМ”Я ЗАЛИШАЛОСЯ НЕВІДОМИМ. У СІЧНІ ЦЬОГО РОКУ ФОТОГРАФ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК” СТІВ МАК-КАРРІ ПОЇХАВ ДО АФГАНІСТАНУ, ЩОБ ЇЇ РОЗШУКАТИ. ПРО ФОТОГРАФА І АФГАНСЬКУ ДІВЧИНУ РОЗПОВІДАЄ ЮРІЙ СAЄВИЧ.

ІНТЕРШУМ:

ВИ МОЖЕТЕ НЕ ЗНАТИ ФОТОГРАФА СТІВА МАК-КАРРІ, ПРОТЕ УСЬОМУ СВІТОВІ ВІДОМЕ ЙОГО ФОТО МОЛОДЕНЬКОЇ АФГАНСЬКОЇ ДІВЧИНКИ.

МУЗИКA

ВОНО З”ЯВИЛОСЬ У ВІСІМДЕСЯТ П”ЯТОМУ НА ОБКЛАДИНЦІ “НЕШНЛ ДЖЕОҐРЕФІК”.

МУЗИКA Стів Мaк-Кaррі, фотогрaф “Вона невимовно гарна, хоч одразу видно – щось її гнітить”.

ТОДІШНЯ РАДЯНСЬКА ОКУПАЦІЯ ЗМУСИЛА БАГАТЬОХ АФГАНЦІВ ТІКАТИ В СУСІДНІЙ ПАКИСТАН.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Село, де вона жила, було все поруйноване, і вони мусили тікати, фактично рятуючи своє життя, і йшли тиждень чи два, поки дістались одного з таборів біженців у Пакистані”.

У ВІСІМДЕСЯТ ЧЕТВЕРТОМУ СТІВ МАК-КАРРІ МІСЯЦЯМИ ЗНІМАВ БІЖЕНЦІВ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Якось мені випало проходити повз намет, і я почув голоси, що долинали зсередини – юні дівочі голоси, і я подумав, що це має бути початкова школа. І я помітив там у кутку намету мале дівча, з отими неймовірними очима – з поглядом пронизливим, невідступним. Я був вражений і вирішив зробити знімок”.

ЗНІМОК, ЩО ПРИВЕРНЕ УВАГУ ВСЬОГО СВІТУ. Стів Мак-Каррі, фотограф: “Люди хотіли знати, хто вона, і як їй можна допомогти, хотіли послати їй гроші, хотіли взяти за дочку. Були навіть чоловіки, охочі з нею одружитись”.

У СТІВА МАК-КАРРІ В ТОЙ ДЕНЬ, КОЛИ ВІН РОБИВ ЦЕЙ ЗНІМОК, НЕ БУЛО ПЕРЕКЛАДАЧА. ОТОЖ ВІН НЕ ЗНАВ ІМЕНІ ДІВЧИНКИ. А ПІДЧАС ПОВТОРНИХ ВІДВІДИН ПРОТЯГОМ РОКІВ, ПРОБУВАВ ЇЇ РОЗШУКАТИ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Взагалі-то ніхто не вірив, що це можливо – розшукати її, через те що ходили чутки, буцімто вона загинула, буцімто її вбили, буцімто вона померла при пологах”.

У СІЧНІ ДВІ ТИСЯЧІ ДРУГОГО РОКУ СТІВ МАК-КАРРІ, ШУКАЮЧИ ДІВЧИНКУ З ФОТОГРАФІЇ, ПОЇХАВ ДО ПАКИСТАНУ. МАНДРІВКУ ЗАДОКУМЕНТУВАВ ТЕЛЕКАНАЛ ГЕОГРАФІЧНОГО ТОВАРИСТВА.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Це був, по суті, останній шанс її знайти, бо єдина ниточка, за яку вхопитись, це був табір біженців, і його ось-ось мали знести”.

ЧОЛОВІК У ТАБОРІ БІЖЕНЦІВ ЗГАДАВ ДІВЧА НА ФОТО, БО ВОНИ БУЛИ СУСІДАМИ. ПІСЛЯ РОКІВ, ПРОВЕДЕНИХ У ТАБОРІ, ВОНА ПОВЕРНУЛАСЯ ДО АФГАНІСТАНУ. ЦЕЙ ЧОЛОВІК ПРИВІЗ ЇЇ В ПЕШАВАР. І ХОЧ ЗБІГЛО 17 РОКІВ…

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли ми врешті знайшли Шарбат Ґула і вона увійшла в двері, у мене і тіні сумніву не було, я в ту ж мить знав, що це вона”. ШАРБАТ ҐУЛА, ЯКІЙ ТЕПЕР МАЙЖЕ ТРИДЦЯТЬ, БАЧИЛА СТІВА МАК-КАРРІ ЛИШ ВДРУГЕ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Вона зрозуміла, що ця фотографія мала дуже позитивний ефект для афганського народу і світу. І тим вона була дуже щаслива”. МУЗИКA

І ВОНА ЗНОВУ ДОЗВОЛИЛА СЕБЕ СФОТОГРАФУВАТИ.

МУЗИКA

БАТЬКИ ШАРБАТ ҐУЛА ЗАГИНУЛИ В АФГАНІСТАНІ ВІД РАДЯНСЬКИХ БОМБ, КОЛИ ЇЙ НЕ БУЛО Й ДЕСЯТИ. ВОНА ОДРУЖЕНА І МАЄ ТРЬОХ ДІТЕЙ – ЧЕТВЕРТЕ ПОМЕРЛО НЕМОВЛЯМ.

ПAУЗA

ЗА ЦІ РОКИ СТІВ ОТРИМАВ ТИСЯЧІ ЛИСТІВ ВІД ЛЮДЕЙ, ЯКІ КАЖУТЬ – ФОТО ШАРБАТ ҐУЛА, А ТЕПЕР ЇЇ ІСТОРІЯ ДАЛА ЇМ НАДІЮ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Коли я бачу, яким тяжким було життя Шарбат і як вона все-таки живе і сподівається, це дає і мені силу в моєму власному житті. І я бачу, що найважливіше за все – жити”.

А ТЕПЕР І ШАРБАТ ҐУЛА ТА ЇЇ РОДИНА МАЮТЬ НАДІЮ В ЖИТТІ.

Стів Мак-Каррі, фотограф: “Ми сказали їм, як тільки зустрілися з нею, що хочемо чимось їй відплатити і допомогти, щось зробити для неї зараз, тому що вона давала так багато стільком людям стільки років. Вона захотіла, щоб її діти отримали освіту, і захотіла здійснити хадж – релігійне паломництво в Мекку”.

ТО БУЛО ВСЬОГО ЛИШ ФОТО ОДНІЄЇ БІЖЕНКИ, ОДНІЄЇ МАЛЕНЬКОЇ ШКОЛЯРКИ. І ВОДНОЧАС – ІСТОРІЯ ЦІЛОЇ КРАЇНИ. В ЛИСТІ ДО СТІВА МАК-КАРРІ ХТОСЬ НАПИСАВ: “ІРОНІЯ ДОЛІ: АФГАНСЬКУ ДІВЧИНКУ РОЗШУКАЛИ ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ НЕВІДОМОСТІ… ОСЬ ТАК І ВСЯ КРАЇНА АФГАНІСТАН – МИ ВІДКРИВАЄМО ЇЇ ЗАНОВО ПІСЛЯ СТІЛЬКОХ РОКІВ ЗАБУТТЯ”.

МУЗИКA

Всі новини дня

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Папа Франциск закликав Путіна зупинити «спіраль насильства і смерті»

Pope Francis

Папа Римський Франциск закликав президента Росії Володимира Путіна зупинити «спіраль насильства і смерті» через війну РФ в Україні.

Заява Франциска, зроблена 2 жовтня під час публічного виступу на площі Святого Петра у Ватикані, є одним із найрішучіших зауважень, які він зробив після вторгнення Росії 24 лютого.

Римо-католицький лідер також засудив зростаючий ризик ядерної війни, назвавши це «абсурдом».

Франциск також закликав президента України Володимира Зеленського «бути відкритим» до мирних пропозицій щодо припинення війни.

Коментарі понтифіка прозвучали через два дні після того, як Путін оголосив, що Росія анексує чотири регіони України, частково окуповані російськими військами.

У своїй промові 30 вересня Путін також вдався до завуальованих погроз щодо використання ядерної зброї, повторюючи свої заяви, в яких він попередив Захід, що «це не блеф».

У Кремлі поки не відреагували на коментарі Папи Римського.

Раніше, 21 вересня, Папа Римський назвав Україну “мученицькою” і закликав світ єднатися навколо неї. Про це глава Католицької церкви сказав після того, як порозмовляв про ситуацію в Україні із католицьким кардиналом, який відвідав звільнені території українського сходу.

«Я хочу сказати про жахливе становище мученицької України. Кардинал Краєвський поїхав туди четвертий раз, вчора я з ним розмовляв. Він там допомагає в районі Одеси і навколо неї. Він розповів мені про біль цих людей, про жорстокість і жах, про закатовані тіла, які вони знаходять. Давайте єднатися з цим народом, таким благородним і таким мученицьким”, - сказав Папа Франциск.

17 вересня під час візиту до прифронтової зоні, доставляючи гуманітарну допомогу людям, кардинал Краєвський потрапив під обстріл. "Вперше в житті я не знав, куди втікати… бо не достатньо просто бігти, потрібно знати, куди", – сказав тоді представник Ватикану.

Поразка РФ у Лимані свідчить, що Путін депріоритизує утримання Луганщини на користь областей на півдні - IWS

Українські військовики у Лимані, Донеччина, 1 жовтня 2022 Oleksiy Biloshytskyi/via REUTERS

Поразка російських сил у місті Лиман свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями особисто контролює кожен крок (micromanaging - ред.) російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України. Так вважають експерти вашингтонського Інституту дослідження війни (IWS).

"Українські та російські джерела постійно вказують на те, що російські війська продовжують зміцнювати російські позиції в Херсонській та Запорізькій областях, незважаючи на нещодавнє згортання фронту Харків-Ізюм і навіть після знищення російських позицій навколо Лимана", - йдеться у повідомленні IWS. - "Рішення не укріплювати вразливі лінії фронту у Куп’янську чи Лимані найімовірніше було прийнято Путіним, а не військовим командуванням, і це свідчить про те, що Путін набагато більше дбає про утримання стратегічної території Херсонської та Запорізької областей, ніж про Луганську область".

Російська влада назвала звільнення Лимана силами ЗСУ "виведенням" на "більш вигідні рубежі".

2 жовтня президент України Володимир Зеленський повідомив, що "Станом на 12:30 Лиман зачищено повністю".

Військовик ЗСУ знімає прапор угруповання ДНР у Лимані, Донеччина, 1 жовтня 2022 Oleksiy Biloshytskyi/via REUTERS
Військовик ЗСУ знімає прапор угруповання ДНР у Лимані, Донеччина, 1 жовтня 2022 Oleksiy Biloshytskyi/via REUTERS

"Вихід Росії з Лимана також є серйозною політичною невдачею, враховуючи, що він розташований у Донецькій області, регіоні, який Росія нібито мала на меті «звільнити» і намагалася незаконно анексувати", – йдеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Лиман із травня використовувався Росією як ключовий тиловий район для підтримки солдатів, які воюють у Донецькій області на сході України.

Тим часом, український Генштаб повідомив, що українські війська відбили російську наземну атаку на Козачу Лопань, що за 5 км від кордону Харківської області та Росії. "Такі напади свідчать про те, що президент Росії Володимир Путін, ймовірно, зберігає за мету відновлення контролю над територією за межами незаконно анексованих областей і готовий виділити російські військові засоби для таких наступальних дій, а не присвятити їх для захисту від українського контрнаступу на Донбасі", - вважають оглядачі IWS.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Більше

XS
SM
MD
LG