Спеціальні потреби

Актуально

10.05.02  -  В цьому випуску: Чому США не підтримують міжнародний кримінальний суд; Війна і права полонених; Росія і поправка Джексона-Веніка; Балтія і НАТО; Українська панорама. - 2002-05-10

Редакційна стаття газети Вол стріт джорнел пояснює, чому США вийшли з підписаного КЛІНТОНОМ в останній день при владі договору про створення міжнародного кримінального суду. Він, по-перше, мав би право верховної інстанції над рішеннями судів США. По-друге, на відміну від вільних суспільств на кшталт американського, де суди контролюються демократичними інститутами, міжнародний кримінальний суд є, по суті, непідконтрольний, і міг би перешкоджати захисту США власних національних інтересів у глобальній війні з тероризмом, пишеться у редакційній Вол стріт джорнел.

Редакційна стаття газети Крісчен сайєнс монітор торкається історичних викликів, які війна з тероризмом поставила перед американською юридичною системою, а саме: право або політична доцільність? Іншими словами, чи можна затримувати підозрюваного у тероризмі без обмеження терміну, якщо це суперечить конституційному принципу презумпції невиновності? Міністр юстиції США ДЖОН ЕШКРОФТ, виступає за безстрокове затримання матеріальних свідків у справі тероризму. Але федеральні окружні судді, такі, як суддя ШІРА ШЕЙНДЛІН з Нью-йорку, заперечують це. ШЕЙНДЛІН нещодавно наказала звільнити з-під варти йоданського студента на тій підставі, що висунуті проти нього обвинувачення були пред’явлені, коли він перебував під незаконним арештом. Це, на думку Крісчен сайєнс монітор, є доказом того, що, не дивлячись на колосальні випробування, американська юридична система залишається частиною загальної системи взаємної перевірки - - балансів і противаг.

Торкаючись російсько-американських стосунків, МАЙКЛ МАКФОЛ професор Стендфордського університету, пише про необхідність якнайскорішого скасування конгресом поправки ДЖЕКСОНА-ВАНІКА від сімдесят четвертого року, накладеної на Росію за обмеження виїзду євреїв. Ця поправка перешкоджає надання Росії преференцій статусу у торгівлі зі США. Наразі в Росії нема перешкод для імміграції, пише МАКФОЛ, тому цей релікт холодної війни мусить бути скасований. Натомість конгресу, уважає експерт, слід ініціювати нові акти, скеровані проти придушення Росією свободи преси і совісті, порушень засадничих прав людини і громадян у Чечні, тощо, пише газета Вашингтон пост, говорячи, що БУШУ буде доцільно обговорити ці питання під час його зустрічі з ПУТІНИМ у Москві.

Оглядачка газети Вашингтон таймс ЕЛЛЕ ДЕЙЛ пише на редакційній сторінці часопису про другий раунд поширення НАТО. Увійти до альянсу прагнуть країни Балтії, Словаччина, Словенія, Болгарія, Румунія, Македонія і Албанія. Нагадуючи, що Росія фактично стала двадцятим членом НАТО, і що остаточна позиція Росії щодо членства балтійських країн невідома, оглядачка пише про позицію польського президента ОЛЕКСАНДРА КВАСЬНЄВСЬКОГО. Він є одним з небагатьох, хто з обережністю ставиться до зближення Росії і альянсу. На його думку, нова формула Ради Росія-НАТО мусить залишити незмінною функцію провідних натовських інститутів, зокрема, принцип єдності прийняття рішень і відповідальності за їх реалізацію, пише Вашингтон таймс.

Панорама українських подій: ТАРАС СТЕЦЬКІВ, один з небагатьох старожилів Ради з початку дев’яностих років, пише у газеті Київ-пост про демократичні перспективи оновлення українського суспільства в результаті останніх виборів. Наразі Україна, на його думку, стоїть на порозі стратегічних змін. З одного боку, спостерігається економічне пожвавлення. З іншого, нинішню владну структуру можна поставити у чітки рамки, яки б не дозволяли їй негативно впливати на економіку. Перша сесія нової Ради, на думку СТЕЦЬКІВА, мусить створити нову комісію з розслідувань продаж зброї. У дев’яносто другому році запаси зброї в Україні оцінювалися у дев’яносто мільярдів доларів. За даними іноземних спецслужб, було продано обладнання на суму тридцять п’ять мільярдів. Де гроші,--ставить сакраментальне питаня ТАРАС СТЕЦЬКІВ на сторінках газети Київ-пост, закликаючи до якнайповнішого розслідування цих фактів і покарання винних у можливому розкраденні України.

НАТАЛІЯ ФЕДУЩАК пише у газеті Вашінгтон таймс про вірогідну продаж КУЧМОЮ радарних комплексів пасивного спостереження Кольчуга Іраку сумою на сто мільйонів доларів. Інформація про це міститься на плівках МЕЛЬНИЧЕНКА. Київ відкидає ці обвинувачення. ФЕДУЩАК пише про обережну, але стурбовану реакцію держдепу на це, і про те, що Вашингтон мав серйозну розмову з Києвом про розповсюдження зброї. Деякі експерти сумніваються в автентичності плівок, наполягаючи на їх експертизі в Україні. ЮЩЕНКО, пише ФЕДУЩАК у газеті Вашингтон таймс, серйозно сприймає ці обвинувачення і бажає знати правду без емоцій.

І на закінчення випуску--газета Лос анджелес таймс повідомляе про телефонні записи, перехоплені правоохоронцями Каліфорнії, на яких українці ТЕТЯНА КОМІСАРУК та її чоловік, ВАЛЕРІЙ, обговорюють шляхи доставки до США нелегальних українських іммігрантів, включно з жінками, через мексиканський кордон. Жінок згодом змушували до проституції. Драматизм ситуації, пише Лос анджелес таймс, у тому, що бажання кращого життя у Штатах штовхали цих людей проникати туди незаконним шляхом. Проти КОМІСАРУКІВ і їх підручних порушено кримінальну справу, пише Лос анджелес таймс.

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG