Спеціальні потреби

Актуально

10.05.02  -  В цьому випуску: Чому США не підтримують міжнародний кримінальний суд; Війна і права полонених; Росія і поправка Джексона-Веніка; Балтія і НАТО; Українська панорама. - 2002-05-10

Редакційна стаття газети Вол стріт джорнел пояснює, чому США вийшли з підписаного КЛІНТОНОМ в останній день при владі договору про створення міжнародного кримінального суду. Він, по-перше, мав би право верховної інстанції над рішеннями судів США. По-друге, на відміну від вільних суспільств на кшталт американського, де суди контролюються демократичними інститутами, міжнародний кримінальний суд є, по суті, непідконтрольний, і міг би перешкоджати захисту США власних національних інтересів у глобальній війні з тероризмом, пишеться у редакційній Вол стріт джорнел.

Редакційна стаття газети Крісчен сайєнс монітор торкається історичних викликів, які війна з тероризмом поставила перед американською юридичною системою, а саме: право або політична доцільність? Іншими словами, чи можна затримувати підозрюваного у тероризмі без обмеження терміну, якщо це суперечить конституційному принципу презумпції невиновності? Міністр юстиції США ДЖОН ЕШКРОФТ, виступає за безстрокове затримання матеріальних свідків у справі тероризму. Але федеральні окружні судді, такі, як суддя ШІРА ШЕЙНДЛІН з Нью-йорку, заперечують це. ШЕЙНДЛІН нещодавно наказала звільнити з-під варти йоданського студента на тій підставі, що висунуті проти нього обвинувачення були пред’явлені, коли він перебував під незаконним арештом. Це, на думку Крісчен сайєнс монітор, є доказом того, що, не дивлячись на колосальні випробування, американська юридична система залишається частиною загальної системи взаємної перевірки - - балансів і противаг.

Торкаючись російсько-американських стосунків, МАЙКЛ МАКФОЛ професор Стендфордського університету, пише про необхідність якнайскорішого скасування конгресом поправки ДЖЕКСОНА-ВАНІКА від сімдесят четвертого року, накладеної на Росію за обмеження виїзду євреїв. Ця поправка перешкоджає надання Росії преференцій статусу у торгівлі зі США. Наразі в Росії нема перешкод для імміграції, пише МАКФОЛ, тому цей релікт холодної війни мусить бути скасований. Натомість конгресу, уважає експерт, слід ініціювати нові акти, скеровані проти придушення Росією свободи преси і совісті, порушень засадничих прав людини і громадян у Чечні, тощо, пише газета Вашингтон пост, говорячи, що БУШУ буде доцільно обговорити ці питання під час його зустрічі з ПУТІНИМ у Москві.

Оглядачка газети Вашингтон таймс ЕЛЛЕ ДЕЙЛ пише на редакційній сторінці часопису про другий раунд поширення НАТО. Увійти до альянсу прагнуть країни Балтії, Словаччина, Словенія, Болгарія, Румунія, Македонія і Албанія. Нагадуючи, що Росія фактично стала двадцятим членом НАТО, і що остаточна позиція Росії щодо членства балтійських країн невідома, оглядачка пише про позицію польського президента ОЛЕКСАНДРА КВАСЬНЄВСЬКОГО. Він є одним з небагатьох, хто з обережністю ставиться до зближення Росії і альянсу. На його думку, нова формула Ради Росія-НАТО мусить залишити незмінною функцію провідних натовських інститутів, зокрема, принцип єдності прийняття рішень і відповідальності за їх реалізацію, пише Вашингтон таймс.

Панорама українських подій: ТАРАС СТЕЦЬКІВ, один з небагатьох старожилів Ради з початку дев’яностих років, пише у газеті Київ-пост про демократичні перспективи оновлення українського суспільства в результаті останніх виборів. Наразі Україна, на його думку, стоїть на порозі стратегічних змін. З одного боку, спостерігається економічне пожвавлення. З іншого, нинішню владну структуру можна поставити у чітки рамки, яки б не дозволяли їй негативно впливати на економіку. Перша сесія нової Ради, на думку СТЕЦЬКІВА, мусить створити нову комісію з розслідувань продаж зброї. У дев’яносто другому році запаси зброї в Україні оцінювалися у дев’яносто мільярдів доларів. За даними іноземних спецслужб, було продано обладнання на суму тридцять п’ять мільярдів. Де гроші,--ставить сакраментальне питаня ТАРАС СТЕЦЬКІВ на сторінках газети Київ-пост, закликаючи до якнайповнішого розслідування цих фактів і покарання винних у можливому розкраденні України.

НАТАЛІЯ ФЕДУЩАК пише у газеті Вашінгтон таймс про вірогідну продаж КУЧМОЮ радарних комплексів пасивного спостереження Кольчуга Іраку сумою на сто мільйонів доларів. Інформація про це міститься на плівках МЕЛЬНИЧЕНКА. Київ відкидає ці обвинувачення. ФЕДУЩАК пише про обережну, але стурбовану реакцію держдепу на це, і про те, що Вашингтон мав серйозну розмову з Києвом про розповсюдження зброї. Деякі експерти сумніваються в автентичності плівок, наполягаючи на їх експертизі в Україні. ЮЩЕНКО, пише ФЕДУЩАК у газеті Вашингтон таймс, серйозно сприймає ці обвинувачення і бажає знати правду без емоцій.

І на закінчення випуску--газета Лос анджелес таймс повідомляе про телефонні записи, перехоплені правоохоронцями Каліфорнії, на яких українці ТЕТЯНА КОМІСАРУК та її чоловік, ВАЛЕРІЙ, обговорюють шляхи доставки до США нелегальних українських іммігрантів, включно з жінками, через мексиканський кордон. Жінок згодом змушували до проституції. Драматизм ситуації, пише Лос анджелес таймс, у тому, що бажання кращого життя у Штатах штовхали цих людей проникати туди незаконним шляхом. Проти КОМІСАРУКІВ і їх підручних порушено кримінальну справу, пише Лос анджелес таймс.

Всі новини дня

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Більше

XS
SM
MD
LG