Спеціальні потреби

Актуально

06.09.02  -  Дипломатична прірва між США та їх союзниками гли́бшає; Панкі́йська ущелина - кубло́ терористів аль-Кайди - чи ні. Та Право України бути частиною  розширеного Є-еС. - 2002-09-07

З дискусій з іноземними дипломатами, експертами і журналістами, а також з розмов з представниками адміністрації у Вашингтоні можна зробити один висновок - що з часу терористичних атак на США рік тому значно поглибшала прірва між Сполученими Штатами і рештою світу. Таку думку висловлює ҐЛЕН КЕССЛЕР у газеті «Вашингтон пост». Причину цього іноземні представники вбачають у легковажному підході США до міжнародних договорів, у баченні усього через призму війни з тероризмом, а також через непослідовність дій і заяв американських посадових осіб. Європейські офіційні особи кажуть, що вони почувають себе відчуженими від американської політики, зокрема щодо Близького Сходу і захисту навколишнього середовища. КЕССЛЕР пише, що міністр закордонних справ Єгипту АХМЕД МАГЕР надав спеціальну назву відомому вислову президента БУША «ви або з нами, або проти нас», назвавши його «даллаським синдромом».

В Європі дали про себе чути голоси лівих сил, які твердять, що хоча атак з боку аль-Кайди не можна виправдати, то все ж, ці люди представляли інтереси палестинців, бідного населення третього світу і жертв американського імперіялізму. Перед лицем тероризму, європейські ліві сили змінили тему, підкреслюючи потребу скасування заборгованості третього світу і усунення негативних наслідків глобального порядку, основаного на вільній торгівлі. Проте, як підкреслює МАЙКЕЛ ІГНАТЬЄФФ, європейці, зокрема ліві сили, повинні усвідомити що їх цінності свободи майже ідентичні з американськими і що на їх сторожі стоїть Америка.

Темі боротьби з тероризмом приділена увага в статті ПІТЕРа БЕЙКЕРа в газеті «Вашингтон пост», який пише про ситуацію в Панкіській ущелині в Грузії. Панкіська ущелина, цей мальовничий, але вийнятий з-під контролю будь-якої законної влади закуток Кавказьких гір, розташований на кордоні з Чечнею,став. за словами газети, притулком для торговців наркотиків, викрадачів і - згідно з американською розвідкою - невеликих груп терористів аль-Кайди.

Під тиском Вашингтону і Москви грузинський уряд недавно надіслав туди тисячу військовослужбовців для встановлення свого контролю над тим районом. Однак, дотепер не було знайдено незаконних елементів. Навіть міністр закордонних справ Грузії КОБА НАРЧЕМАШВІЛІ, який оглянув ущелинну разом з групою журналістів, висловив думку, що екстремісти залишили це місце.Всупереч твердженню Вашингтону, що в ущелині знийшли притулок десятки іноземних терористів, на це не знайдено багатьох доказів.

Навіть президент Грузії ЕДУАРД ШЕВАРДНАДЗЕ, який участю у війні з тероризмом хоче зміцнити зв’язки із Сполученими Штатами, за всіма ознаками, скептично оцінює повідомлення про можливість перебування в Панкіській ущелині великої кількості бойовиків аль-Кайди: «Час покаже - сказав він на прес-конференції в столиці країни Тбілісі - чи вони там були, чи ні. Як я спочатку казав, я не виключаю, що вони є в Панкіській ущелині, але ми не маємо достовірних доказів».

Кореспондент газети «Вашингтонг пост» пише, що ШЕВАРДНАДЗЕ зробив усе можливе, щоб не знайти будь-якого ворожого бойовика чи невловимого міжнародного терориста. Він відстрочив розшукувальну операцію в ущелині до часу, коли чеченські бойовики залишили район для участі в боях у Чечні, врешті напередодні самої операції повідомив про час її проведення. Опісля він захищав своє рішення бажанням уникнути жертв, зокрема серед цивільного населення.

Проте, російські керівники, посилаючись на приклад війни в Афганістані, твердять, що ситуації в Пакіській ущелині не можна врегулювати без участі російських військ, натякаючи, що вони можуть ввести свої сили на територію Грузії.

Впливова британська газета ділових кіл «Файнаншел таймс» помістила листа-реакцію на статтю СТЕФАНА ВАҐСТИЛЯ «Україна дивиться на Захід». Автором листа є ЧАРЛЗ ТАННЮК представник консервативної групи законодавців Європейського парламенту, що займається питаннями закордонної політики. Автор листа різко не погоджується з ВАҐСТИЛЕМ щодо оцінки ситуації в Україні та її місця в Європі. Він, серед іншого, звертає увагу на те, що репутація України надзвичайно добра коли йдеться про права національних меншин. Україна співпрацює з Заходом у врегулюванні становища на Балканах, підтримує боротьбу з міжнародним тероризмом, придушує піратство у сфері інтелектуальної власності. Новий генеральний прокурор - продовжує ЧАРЛЗ ТАННОК - порушив справу корупції на високому рівні і виявив організаційні неполадки, які довели до недавньої катастрофи під час авія-шоу у Львові. Все-таки, підкреслює він, на саміті Україна-ЄеС у липні цього року міністр закордонних справ Великобританії ДЖЕК СТРО запропонував, так звану, «політику сусідніх держав», яка ставить Україну на рівні з Молдовою і зокрема Білоруссю, яку він вважає диктаторською країною. ТАННОК не погоджується з такою політикою Європейського Союзу, яка пропонує Україні лише партнерство і угоду про співробітництво, подібно як у відносинах з Казахстаном. Якщо Туреччині бути кандидаткою на членство в Є-еС, то, за твердженням ТАННОКА, Україна напевно заслугодує на місце в розширеній структурі союзу після дві тисячі четвертого року.

.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG