Спеціальні потреби

13.09.02  -  Ультиматум БУША ООН; Іракський гамбіт ШРЕДЕРА; Америка відзначає День Пам’яті; Чи легко буде усунути Кучму? Червона загроза в Україні. - 2002-09-14


Провідні газети світу коментують «іракський» виступ президента Буша в ООН. Редакційна Крісчен сайєнс монітор пише, що президент погрозив ООН взяти під сумнів її легітимнисть, якщо вона не вдасться до швидких дій проти воєнних програм Іраку. Буш кинув рукавичку ООН у четвер, відзначає газета, говорячи: «Дійте на фоні викликів, які кидає Гуссейн світовому співтовариству, бо самотня війна США з Іраком буде викликом ООН.» Історія по боці президента, відзначає Крісчен сайєнс монітор, нагадуючи про колапс Ліги націй, яка не спромоглася стримати фашизм Муссоліні в Італії.

А Файненшл таймс, коментуючи у редакційній «іракський» виступ Буша, відзначає, що він вперше наголосив в ньому не лише на силових акціях проти Багдаду, але й на широкому спектрі дипломатичних заходів. Останні, на думку Файненшл таймс, можуть поширити підтримку зміни режиму в Іраку за межі нинишньої коаліції США та Великобританії. Редакційна Нью йорк таймс додає, що, згода співпрацювати наразі з Радою Безпеки ООН, привертає увагу світу до небезпеки режиму в Багдаді і запрошує критиків до дій, а не до закликів Білого Дому виявляти обачливість на фоні викликів Гуссейна світовій безпеці.

Холодним душем для заціпенілої іракської делегації в ООН, пише редакційна Вашингтон таймс, виявився ультиматум Буша її хазяїну: припинити репресії проти цивільного населення, або опинитися перед загрозою війни. Буш запропонував ООН роль не судді, або трибуналу щодо Іраку, а союзника у поваленні режиму Саддама, говорить редакційна Вашинґтон Таймс. Редакційна Вашингтон пост, втім, відзначає, що виступ Буша не пояснив, чому є нагальною зміна режіму в Багдаді, коли битва з Аль-кайдою ще на дворі, Афганістан нестабійльний, а Близький схід--вибухонебезпечний, і європейські союзники непевні, як Буш виконуватиме обіцянку запровадити демократизацію в Іраку.

Один з таких, пише редакційна Вол стріт джорнел, канцлер Німеччини Шредер, розіграв іракський гамбіт у себе вдома, вставши в опозицію до можливих військових США, у надії виграти перевибори вдома на хвилі несприйняття американської політики щодо Іраку більшістю німців. Але редакційна уважає, що своєю заявою Шредер підважив фундаментальні підвалини німецько-американських стосунків, і тим самим занапастив власну виборчу стратегію.

Весь світ спостерігав за відзначенням роковини терористичних нападів на США. Американські газети відгукнулися на цю подію низкою редакційних статей. Газета Огайо Плейн Ділер пише, що за гіркою іронією долі, вона трапилася на одинадцятий день дев’ятого місяця, а дев’ять-одинадцять--це телефон невідкладної допомоги у країні. Чарльзтон Пост і Кур’єр зі штату Південна Кароліна пишуть, що американці все ще пам’ятають минулорічний гнів і те, що завдання війни з тероризмом ще не виконані. До «закінчення праці» в цьому сенсі закликає і редакційна Детройт Ньюс, наголошуючи на небезпеці ісламського тероризму, на загрозі нехтування безпекою в аеропортах, прозорості кордонів, нехлюйстві уряду у захисті власних громадян.

З українських подій---чи легко буде усунути Кучму від влади, запитує Директор американської недержавної фундації Дім Свободи, Адріян Каратницький, у газеті Вол стріт джорнел-Європа. Ні, уважає аналітик. По-перше, Кучма має величезні повноваження за Конституцією; по-друге, він міцно тримає під контролем місцевих олігархів, у тому числі і депутатів з їх числа; по-третє, він контролює більшість ЗМІ. Кучма----хитрий політик, пише Каратницький, який грає на протиріччях у стані опозиції. Однак магнати з таборів Кучми та Ющенка, говорить Каратницький, вже почали залашту́нкові переговори щодо гарантій імунітету в післякучмівську еру, сподіваючись, що Ющенко може бути тим, з ким варто домовлятися.

«Стережіться червоних!»---закликає редакційна англомовної газети Київ-пост, коментуючи обережність, з якою блок Ющенка ставиться до закликів трьох інших опозиційних груп---комуністів, соціалістів та тимошенківців. Обіцянки комуністів демократизувати українське суспільство, уважає газета, сумнівні, бо надходять від тих, хто цього ніколи не робив при владі. Партія все ще зберігає ядро затятих ленінців, а партійні ідеологи віддані найгіршим рисам системи, яка мільйонами винищувала українців, і кому наразі вони обіцяють демократію і процвітання. Тимошенко зкомпроментувала себе, пише Київ-пост, безсоромними обіймами з Симоненком. Марш під червоними знаменами заплямував би і репутацію Ющенка, і відкинення цієї перспективи допомогло б йому у ймовірній битві за президентське крісло з Тимошенко.

І на закінченя випуску---українець з Канади Євген Герасимів пише листа до газети Вашінгтон пост, коментуючи статтю Енн Ніво про звірства росіян в Чечні, про яку ми повідомляли у попередніх оглядах. Герасимів пише, що такими ж методами головорізи НКВС/КДБ винищували українських вояків за незалежність у сорокові-п’ятдесяті роки.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG