Спеціальні потреби

Актуально

13.09.02  -  Ультиматум БУША ООН; Іракський гамбіт ШРЕДЕРА; Америка відзначає День Пам’яті; Чи легко буде усунути Кучму? Червона загроза в Україні. - 2002-09-14

Провідні газети світу коментують «іракський» виступ президента Буша в ООН. Редакційна Крісчен сайєнс монітор пише, що президент погрозив ООН взяти під сумнів її легітимнисть, якщо вона не вдасться до швидких дій проти воєнних програм Іраку. Буш кинув рукавичку ООН у четвер, відзначає газета, говорячи: «Дійте на фоні викликів, які кидає Гуссейн світовому співтовариству, бо самотня війна США з Іраком буде викликом ООН.» Історія по боці президента, відзначає Крісчен сайєнс монітор, нагадуючи про колапс Ліги націй, яка не спромоглася стримати фашизм Муссоліні в Італії.

А Файненшл таймс, коментуючи у редакційній «іракський» виступ Буша, відзначає, що він вперше наголосив в ньому не лише на силових акціях проти Багдаду, але й на широкому спектрі дипломатичних заходів. Останні, на думку Файненшл таймс, можуть поширити підтримку зміни режиму в Іраку за межі нинишньої коаліції США та Великобританії. Редакційна Нью йорк таймс додає, що, згода співпрацювати наразі з Радою Безпеки ООН, привертає увагу світу до небезпеки режиму в Багдаді і запрошує критиків до дій, а не до закликів Білого Дому виявляти обачливість на фоні викликів Гуссейна світовій безпеці.

Холодним душем для заціпенілої іракської делегації в ООН, пише редакційна Вашингтон таймс, виявився ультиматум Буша її хазяїну: припинити репресії проти цивільного населення, або опинитися перед загрозою війни. Буш запропонував ООН роль не судді, або трибуналу щодо Іраку, а союзника у поваленні режиму Саддама, говорить редакційна Вашинґтон Таймс. Редакційна Вашингтон пост, втім, відзначає, що виступ Буша не пояснив, чому є нагальною зміна режіму в Багдаді, коли битва з Аль-кайдою ще на дворі, Афганістан нестабійльний, а Близький схід--вибухонебезпечний, і європейські союзники непевні, як Буш виконуватиме обіцянку запровадити демократизацію в Іраку.

Один з таких, пише редакційна Вол стріт джорнел, канцлер Німеччини Шредер, розіграв іракський гамбіт у себе вдома, вставши в опозицію до можливих військових США, у надії виграти перевибори вдома на хвилі несприйняття американської політики щодо Іраку більшістю німців. Але редакційна уважає, що своєю заявою Шредер підважив фундаментальні підвалини німецько-американських стосунків, і тим самим занапастив власну виборчу стратегію.

Весь світ спостерігав за відзначенням роковини терористичних нападів на США. Американські газети відгукнулися на цю подію низкою редакційних статей. Газета Огайо Плейн Ділер пише, що за гіркою іронією долі, вона трапилася на одинадцятий день дев’ятого місяця, а дев’ять-одинадцять--це телефон невідкладної допомоги у країні. Чарльзтон Пост і Кур’єр зі штату Південна Кароліна пишуть, що американці все ще пам’ятають минулорічний гнів і те, що завдання війни з тероризмом ще не виконані. До «закінчення праці» в цьому сенсі закликає і редакційна Детройт Ньюс, наголошуючи на небезпеці ісламського тероризму, на загрозі нехтування безпекою в аеропортах, прозорості кордонів, нехлюйстві уряду у захисті власних громадян.

З українських подій---чи легко буде усунути Кучму від влади, запитує Директор американської недержавної фундації Дім Свободи, Адріян Каратницький, у газеті Вол стріт джорнел-Європа. Ні, уважає аналітик. По-перше, Кучма має величезні повноваження за Конституцією; по-друге, він міцно тримає під контролем місцевих олігархів, у тому числі і депутатів з їх числа; по-третє, він контролює більшість ЗМІ. Кучма----хитрий політик, пише Каратницький, який грає на протиріччях у стані опозиції. Однак магнати з таборів Кучми та Ющенка, говорить Каратницький, вже почали залашту́нкові переговори щодо гарантій імунітету в післякучмівську еру, сподіваючись, що Ющенко може бути тим, з ким варто домовлятися.

«Стережіться червоних!»---закликає редакційна англомовної газети Київ-пост, коментуючи обережність, з якою блок Ющенка ставиться до закликів трьох інших опозиційних груп---комуністів, соціалістів та тимошенківців. Обіцянки комуністів демократизувати українське суспільство, уважає газета, сумнівні, бо надходять від тих, хто цього ніколи не робив при владі. Партія все ще зберігає ядро затятих ленінців, а партійні ідеологи віддані найгіршим рисам системи, яка мільйонами винищувала українців, і кому наразі вони обіцяють демократію і процвітання. Тимошенко зкомпроментувала себе, пише Київ-пост, безсоромними обіймами з Симоненком. Марш під червоними знаменами заплямував би і репутацію Ющенка, і відкинення цієї перспективи допомогло б йому у ймовірній битві за президентське крісло з Тимошенко.

І на закінченя випуску---українець з Канади Євген Герасимів пише листа до газети Вашінгтон пост, коментуючи статтю Енн Ніво про звірства росіян в Чечні, про яку ми повідомляли у попередніх оглядах. Герасимів пише, що такими ж методами головорізи НКВС/КДБ винищували українських вояків за незалежність у сорокові-п’ятдесяті роки.

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG