Спеціальні потреби

Актуально

27.09.02  -  Чи продавала Україна «Кольчуги» Іраку? Кучма у глухому куті; Європа і іракська криза; Міжнародне радіо і арабський світ. - 2002-09-28

Українські події знову зайняли центральне місце у коментарях англомовної преси минулого тижня. Нью йорк таймс пише, що США, виходячи з аналізу спеціалістами Фе-Бе-Ер таємних магнітофонних записів, зроблених майором Мельниченком у кабінеті Кучми, дійшли висновку, що український президент особисто схвалив у липні двохтисячного року продаж Іраку систему пасивного радарного спостереження Кольчуга. Уряд США, тимчасово, заморозив надання Україні допомоги сумою у п’ятдесят п’ять мільйонів доларів в рамках Акту на підтримку Свободи до перегляду американської політики щодо ситуації, яка склалася, пише Нью йорк таймс, попереджаючи про можливість інших дій Вашингтону.

Якщо тільки підтвердиться підозра, що Кольчуги таки знаходяться в Іраку, продовжує часопис, то це викличе серйозніші покарання Україні, передбачені американським законодавством і режимом міжнародних санкцій проти Іраку, накладених ООН. Цю інформацію США довели до відома своїх союзників в НАТО, як також українським урядовцям. Реакція Києва--категоричне «ні», пише Нью йорк таймс.

Газета Вашингтон пост пише, що вірогідний продаж Кольчуг Іраку може суттєво пошкодити міжнародним позиціям України на Заході, в той час як США готуються до можливої війни з Багдадом для усунення режиму Гуссейна, який обвинувачується у розробці зброї масового ураження і зв’язках з Аль-кайдою. Зростаюча конфронтація з Вашингтоном, нагадує Вашингтон пост, співпала з політичною кризою в самій Україні, де опозиція вимагає відставки Кучми.

Кучму загнали в глухий кут, уважає англомовна Київ пост. З одного боку, йому протистоїть активна і згуртована опозиція в країні. З іншого, на міжнародній арені він швидко перетворюється на парію. Із звуженням спектру його реакцій на ці виклики, крім категоричного «ні», уважає Київ Пост, у нього не залишається нічого іншого, як подати у відставку. Газета з іронією ставиться до завірянь українських високопосадовців в надійності системи моніторингу про́дажу зброї за кордон, нагадуючи, що крізь неї якимсь чином непоміченими проскочили суми порядку тридцяти мільярдів доларів у дев’яностих роках.

З не меншою критикою Київ пост пише про фактичний провал української політики США. Протягом останніх років, вони накачували Україну мільярдами доларів, немовби спрямованих на розбудову демократії. Насправді ж ці гроші, пише газета, більше стосувалися стримування Росії, нагадуючи про свої численні нагадування Вашингтонові про хибність підтримки Кучми навіть тоді, коли стали відомі масштаби його корупції. Газета також запитує: якщо іракський фрагмент запису плівок Мельниченка, визнано правдивим, то чи не є це підтвердженям, що всі сімсот годин записів також дійсні, а отже, Кучма реально вчинив всі злочини, про які йдеться на плівках, в тому числі наказав вбити Гонгадзе?

Київ-пост, однак, сумнівається, що Кучма піде. На її думку, він намагатиметься розрядити ситуацію, водночас посилюючи тиск на медія та опозиційні партії. Але це лише занурить країну далі в міжнародну ізоляцію і покаже хибність концепції «європейського вибору» в кучмівській інтерпретації, яка не визнає перемогу опозиції на виборах, фактично вводить цензуру у медія, застосовує насилля до демонстрантів, пише Київ-пост.

А що Європа, запитує Нью йорк таймс. Як там ситуація зі ставленням до кризи навколо Іраку? Незважаючи на декларовану єдність у питаннях зовнішньої політики країн ЄС, три провідні країни союзу--Британія, Франція, і Німеччина,-- діють, скоріше, як лебідь, рак і щука, аніж співають в один голос. Британія повністю підтримує можливість воєнних акцій проти Багдаду. Франція за резолюцію ООН по Іраку, але без положення про застосування сили. А канцлер Німеччини Шредер пообіцяв ніколи не брати участи у воєнних діях проти Іраку, і завдяки цьому виграв вибори.

Що сталося з європейцями, запитує Нью йорк таймс? На її думку, для лівих урядів і діячів Європи, місце спільного ворога, яким колись був Радянський союз, заступили наразі США. Вони кажуть, що ЄС потрібен їм для протидії «ковбойській наддержаві,» себто США. Наразі кожна європейська країна розривається між занепокоєнням щодо США, і захопленням від цієї країни, пише Нью йорк таймс, нагадуючи, що єдина Європа мусить співпрацювати для своєї ж вигоди, з Америкою, а не вступати в конфронтацію з нею.

І на закінчення випуску-балтиморська Сан запитує, чи варто американському уряду витрачати майже сімдесят мільйонів доларів на побудову арабськомовної системи супутникового телебачення для країн Близького Сходу у надії донести до них американські ідеали і позитивний прообраз США. Чи будуть вони нас слухати, запитує Сан. Газета говорить, що інформація, спонсорована урядом, часто-густо сприймається з недовірою, як пропаганда. Альтернативою цим мега-проектам, на думку Сан, може бути розбудова місцевих незалежних медія в арабському світі і краще використання радіостанцій Голос Америки і радіо Свобода для розбудови демократії в арабському світі. Водночас необхідно налагоджувати програми обміну журналістами, щоб прищеплювати стандарти об’єктивності працівникам з країн арабського світу, пише балтиморська Сан.

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG