Спеціальні потреби

Актуально

27.09.02  -  Чи продавала Україна «Кольчуги» Іраку? Кучма у глухому куті; Європа і іракська криза; Міжнародне радіо і арабський світ. - 2002-09-28

Українські події знову зайняли центральне місце у коментарях англомовної преси минулого тижня. Нью йорк таймс пише, що США, виходячи з аналізу спеціалістами Фе-Бе-Ер таємних магнітофонних записів, зроблених майором Мельниченком у кабінеті Кучми, дійшли висновку, що український президент особисто схвалив у липні двохтисячного року продаж Іраку систему пасивного радарного спостереження Кольчуга. Уряд США, тимчасово, заморозив надання Україні допомоги сумою у п’ятдесят п’ять мільйонів доларів в рамках Акту на підтримку Свободи до перегляду американської політики щодо ситуації, яка склалася, пише Нью йорк таймс, попереджаючи про можливість інших дій Вашингтону.

Якщо тільки підтвердиться підозра, що Кольчуги таки знаходяться в Іраку, продовжує часопис, то це викличе серйозніші покарання Україні, передбачені американським законодавством і режимом міжнародних санкцій проти Іраку, накладених ООН. Цю інформацію США довели до відома своїх союзників в НАТО, як також українським урядовцям. Реакція Києва--категоричне «ні», пише Нью йорк таймс.

Газета Вашингтон пост пише, що вірогідний продаж Кольчуг Іраку може суттєво пошкодити міжнародним позиціям України на Заході, в той час як США готуються до можливої війни з Багдадом для усунення режиму Гуссейна, який обвинувачується у розробці зброї масового ураження і зв’язках з Аль-кайдою. Зростаюча конфронтація з Вашингтоном, нагадує Вашингтон пост, співпала з політичною кризою в самій Україні, де опозиція вимагає відставки Кучми.

Кучму загнали в глухий кут, уважає англомовна Київ пост. З одного боку, йому протистоїть активна і згуртована опозиція в країні. З іншого, на міжнародній арені він швидко перетворюється на парію. Із звуженням спектру його реакцій на ці виклики, крім категоричного «ні», уважає Київ Пост, у нього не залишається нічого іншого, як подати у відставку. Газета з іронією ставиться до завірянь українських високопосадовців в надійності системи моніторингу про́дажу зброї за кордон, нагадуючи, що крізь неї якимсь чином непоміченими проскочили суми порядку тридцяти мільярдів доларів у дев’яностих роках.

З не меншою критикою Київ пост пише про фактичний провал української політики США. Протягом останніх років, вони накачували Україну мільярдами доларів, немовби спрямованих на розбудову демократії. Насправді ж ці гроші, пише газета, більше стосувалися стримування Росії, нагадуючи про свої численні нагадування Вашингтонові про хибність підтримки Кучми навіть тоді, коли стали відомі масштаби його корупції. Газета також запитує: якщо іракський фрагмент запису плівок Мельниченка, визнано правдивим, то чи не є це підтвердженям, що всі сімсот годин записів також дійсні, а отже, Кучма реально вчинив всі злочини, про які йдеться на плівках, в тому числі наказав вбити Гонгадзе?

Київ-пост, однак, сумнівається, що Кучма піде. На її думку, він намагатиметься розрядити ситуацію, водночас посилюючи тиск на медія та опозиційні партії. Але це лише занурить країну далі в міжнародну ізоляцію і покаже хибність концепції «європейського вибору» в кучмівській інтерпретації, яка не визнає перемогу опозиції на виборах, фактично вводить цензуру у медія, застосовує насилля до демонстрантів, пише Київ-пост.

А що Європа, запитує Нью йорк таймс. Як там ситуація зі ставленням до кризи навколо Іраку? Незважаючи на декларовану єдність у питаннях зовнішньої політики країн ЄС, три провідні країни союзу--Британія, Франція, і Німеччина,-- діють, скоріше, як лебідь, рак і щука, аніж співають в один голос. Британія повністю підтримує можливість воєнних акцій проти Багдаду. Франція за резолюцію ООН по Іраку, але без положення про застосування сили. А канцлер Німеччини Шредер пообіцяв ніколи не брати участи у воєнних діях проти Іраку, і завдяки цьому виграв вибори.

Що сталося з європейцями, запитує Нью йорк таймс? На її думку, для лівих урядів і діячів Європи, місце спільного ворога, яким колись був Радянський союз, заступили наразі США. Вони кажуть, що ЄС потрібен їм для протидії «ковбойській наддержаві,» себто США. Наразі кожна європейська країна розривається між занепокоєнням щодо США, і захопленням від цієї країни, пише Нью йорк таймс, нагадуючи, що єдина Європа мусить співпрацювати для своєї ж вигоди, з Америкою, а не вступати в конфронтацію з нею.

І на закінчення випуску-балтиморська Сан запитує, чи варто американському уряду витрачати майже сімдесят мільйонів доларів на побудову арабськомовної системи супутникового телебачення для країн Близького Сходу у надії донести до них американські ідеали і позитивний прообраз США. Чи будуть вони нас слухати, запитує Сан. Газета говорить, що інформація, спонсорована урядом, часто-густо сприймається з недовірою, як пропаганда. Альтернативою цим мега-проектам, на думку Сан, може бути розбудова місцевих незалежних медія в арабському світі і краще використання радіостанцій Голос Америки і радіо Свобода для розбудови демократії в арабському світі. Водночас необхідно налагоджувати програми обміну журналістами, щоб прищеплювати стандарти об’єктивності працівникам з країн арабського світу, пише балтиморська Сан.

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG