Спеціальні потреби

Актуально

04.10.02  -  Скандал з Кольчугами триває; Що робити з Кучмою? Радянські злочини в Україні і Латвії; Мазепа: Кінематографічна версія української історії. - 2002-10-05

Скандал навколо Кольчуг набуває обертів, пишеться в редакційній статті газети Вол стріт джорнел під заголовком «Слизький українець.» У передмові до статті наводиться уривок із запису майора Мелниченка, який уряд США офіційно визнав справжнім, і в якому Кучма дає санкцію Малєву на продаж Кольчуг Іраку. Парадокс ситуації, продовжує газета, у тому, що Кучма, один із найбільших отримувачів американської допомоги, схвалив постачання локаторів державі, яка, з їхньою допомогою, могла збивати англійські і американські літаки, що патрулюють зони, зоборонені для польотів на півночі і півдні країни. Особливу тривогу Білого Дому викликало можливе вживання Кольчуг проти союзницьої авіації в разі початку воєнних ударів по диктаторському режимі Гуссейна, відзначає Вол стріт джорнел.

Говорячи, що у США більше немає підстав вірити Кучмі, коли він завіряє про бажання якнайретельніше розібратися в цій справі, часопис запитує: може, вся допомога Україні була помилкою? Газета відзначає позитивні, на її погляд, моменти політики України, у яких допомога Вашингтону зіграла ключову роль, а саме: позбавлення від ядерної зброї, та полагодження стосунків з Росією без повернення до російської орбіти, у чому були і є зацікавлені російські «я́струби.» Нинішній скандал, уважає Вол стріт джорнел, є нагадуванням, що західний фланг колишньої радянської імперії усе ще потребує американської уваги, і що тільки Україна з трьох слов’янських держав, декларує прагнення вступити до НАТО та ЄС. Висловлюючи надію, що Захід ще може заохотити Кучму до поваги до демократичних цінностей, редакційна Вол стріт джорнел наполягає, що уряд у Києві і Кучма повинні бути цілком прозорими щодо взаємин з Іраком, а якщо ембарго проти Багдаду було порушено, Кучма мусить відповісти за це перед міжнародним співтовариством і власними виборцями.

Редакційна англомовного тижневика Київ-пост наполягає, що прозорим мусить бути й Вашингтон, зокрема, оприлюднити все, що йому відомо про скандал з Кольчугами, і сказати, чому американський уряд оприлюднив зміст уривка з Кольчугами лише зараз, через п’ять місяців після того, як Мельниченко передав йому фрагмент. Не роблячи цього, уважає газета, Білий Дім послаблює свою позицію, даючи Києву можливість обвинуватити його у намаганні замінити Кучму Ющнеко, і у веденні інформаційної війни проти президента. Така стратегія в реальності не має шансів усунути Кучму, зазначає Київ-пост, і може лише підштовхнути Україну до Москви. Свідченням цього може бути запланована зустріч Кучми і Путіна у Запоріжжі. Чим скоріше Вашингтон оприлюднить все, що йому відомо про можливі поставки Кольчуг до Іраку, тим вірогідніше він уникне дальшого погіршення стосунків з країною, яка залишається важливим союзником, незважаючи на вибрики її керівництва, підсумовує Київ-пост.

Інша стаття цієї газети торкається непокараної спадщини радянських злочинів в Україні. Тарас Кузьо, автор статті, пише про пам’ятники більшовицьким та радянським тиранам, зокрема, батьку «червоного» терора і кату української незалежності сімнадцятого року, Леніну, які все ще стирчать у багатьох українських містах. У Києві гранітне втілення більшовицького терориста бовваніє на початку бульвара Шевченка. Ще більш парадоксальним є те, що Ілліч дивиться на Бесарабський ринок, тобто на вільну торгівлю, винищенню якої був присвячений більшовицький переворот. Кузьо нагадує, що звірства комуністичного режиму набагато перевершили фашистські. Втім, в Україні, яку більшовики намагалися знищити у роки Голодомору та Великого Терору тридцятих і повоєнних років, людиновбивча суть радянства і досі не засуджена, пише Тарас Кузьо.

Українські комуністи заперечують штучність Голодомору, і не несуть за це відповідальності. Їх у цьому підтримують ліві політики і професура Заходу, які й досі уважають Сталіна великим керівником, а колгоспи--втіленням прогресу, відзначає Кузьо, нагадуючи, що з пост-радянських країн лише Латвія і Естонія судили колишніх кадебістів, які винищували і висилали до Сибіру борців за незалежність. Це викликало істеричну реакцію Кремля. Доки Україна не спокутує гріхи радянських злочинів, пише професор Кузьо, доти там не будуть задушені зерна духовногорабства.

Цю ж тему заторкує столична Вашингтон пост, відзначаючи, що Кремль у своїй війні з історією, навіть визнавши існування пакту Молотова-Рібентропа, що розіп’яв Європу між Гітлером і Сталіним, все ще уважає анексію Латвії добровільним актом. В Росії не було Нюренбергського процесу над авторами геноциду і Гулагу, відзначає Вашингтон пост.

А артистична секція часопису вміщує детальну рецензію на фільм українського режисера Юрія Ільєнка, «Молитва за гетьмана Мазепу,» який нещодавно вийшов на екрани. Івана Мазепу, колишнього улюбленця Петра-Першого, а згодом союзника шведського короля Карла-дванадцятого у війні з Росією, росіяни безустанку піддають анафемі за «зраду.» Для України фільм «Молитва» став частиною триваючих пошуків національної ідентичності, а його центральний персонаж, блискуче зіграний, пише рецензент, Богданом Ступкою, передає блиск і брутальність тих часів. Ільєнко думав зняти цей фільм ще за радянських часів тридцять років тому, але йому заборонила це цензура. А про Мазепу він сказав, що «якби Карл розбив Петра під Полтавою, і виконав свою обіцянку надати Україні незалежність, гетьмана запам’ятали б як українського Джроджа Вашингтона,» пише Вашингтон пост.

Всі новини дня

Столтенберг: НАТО надає Україні всеосяжний пакет допомоги 

NATO-SUMMIT/

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що лідери Альянсу під час саміту у Мадриді погодились затвердити всеосяжний пакет допомоги Україні.

«Ми погодимося на комплексний пакет допомоги для України, ми готові продовжувати нашу підтримку в час, коли Україна має справу з жорстокістю в Європі, якої ми не бачили з часів Другої світової війни», – сказав Єнс Столтенберг у середу, 29 червня, на прес-конференції в Мадриді.

Генеральний секретар Альянсу додав, що пакет допомоги передбачатиме постачання Україні засобів безпечної комунікації, палива, медичного обладнання, обладнання для протидії мінам, хімічним і біологічним загрозам, бронежилети а також сотні портативних систем проти дронів.

«У довгостроковій перспективі ми допоможемо Україні перейти від радянського обладнання до сучасного обладнання НАТО, підвищити оперативну сумісність та подальше зміцнення її інститутів оборони та безпеки», – сказав Столтенберг.

“Сильна та незалежна Україна є необхідною складовою стабільності євроатлантичної зони”, - наголосив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу.

На прес-конференції у Мадриді Столтенберг також оголосив, що лідери НАТО підтримали нову концепцію стратегії НАТО 2022, яка визначає, що “Росія становить найбільшу і пряму загрозу нашій безпеці”.

Він висловив переконання, що війна в Україні закінчиться за столом переговорів.

“Ця війна на якомусь моменті закінчиться за столом переговорів. Але важливо, щоб Україна отримала угоду на її умовах, які були б прийнятними для України”, - сказав Єнс Столтенберг.

Генсек додав, що під час саміту лідери НАТО повторили політику “відкритих дверей” для України.

Як повідомляв "Голос Америки", на відкритті саміту НАТО генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ заявляв, що у відповідь на войовничість Росії НАТО зміцнюється й зосереджує більші оборонні потужності на сході Європи.

Держдеп: «Вся Україна зараз – місце скоєння злочину». Відео

Держдеп: «Вся Україна зараз – місце скоєння злочину». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Звіт ООН про права людини: «шокуючі наслідки війни в Україні»

Слідчі несуть тіла людей, вбитих, за заявами української влади, на території, що контролювалась російськими військами під Києвом, 13 червня 2022 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Нова доповідь Управління ООН з прав людини назває «шокуючими» наслідки для ситуації з правами людини збройного нападу Російської Федерації на Україну. У доповіді зафіксовані незаконні вбивства у понад 30 населених пунктах України, випадки сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, зокрема, зґвалтування, групового зґвалтування, катування, жорстокого поводження з полоненими, відмови від надання медичної допомоги та багато інших порушень міжнародного гуманітарного права.

Щоденні вбивства цивільних осіб, катування, зникнення й інші порушення повинні припинитися
Матільда Богнер

На презентації доповіді голова ММПЛУ Матільда Богнер сказала, що якщо війну не можна припинити, дотримання норм міжнародного гуманітарного права є «абсолютно необхідним мінімумом».

«Щоденні вбивства цивільних осіб, катування, зникнення й інші порушення повинні припинитися. Якщо бойові дії не зупиняться, то абсолютно необхідний мінімум – це повне дотримання міжнародного гуманітарного права (МГП) та права прав людини, дотримання зобов'язань захищати кожну цивільну жінку, чоловіка та дитину, а також тих, хто не бере участі в бойових діях (hors de combat)», – сказала голова ММПЛУ Матільда Богнер.

Підтверджено щонайменше 300 незаконних вбивств у понад 30 населених пунктах

У звіті члени Моніторингової місії ООН, які побували в Україні, підтвердили повідомлення української влади та численних свідків про щонайменше 300 незаконних вбивств, включно зі стратами цивільних осіб у понад 30 населених пунктах. Йдеться про містечка і села у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях, де відбувалися вбивства в той час, коли ці території перебували під контролем збройних сил Російської Федерації наприкінці лютого та в березні, мовиться у звіті.

Як зазначено у документі, кількість вбитих українців, що опинилися під російською окупацією, «може збільшитися, коли з’являтимуться нові докази». Звіт говорить, що тільки в Бучі моніторингова місія задокументувала, щонайменше 50 цивільних осіб, які були вбиті Збройними силами Росії поки місто перебувало під їхнім контролем. У доповіді згадано не лише про вбивства, але і описані випадки катування та жорстокого поводження з цивільними особами.

У доповіді мовиться, що норми міжнародного гуманітарного права, які регулюють ведення бойових дій, порушували «у багатьох випадках збройні сили Російської Федерації та меншою мірою Збройні сили України». Йшлося про невживання максимальної кількості «заходів, щоб уникнути або щонайменше звести до мінімуму випадкову загибель цивільного населення та пошкодження цивільних об'єктів».

«Для розуміння всього масштабу сексуального насильства можуть знадобитися роки» – представниця ООН

Представники ООН також зафіксували, перевірили і підтвердили 23 випадки сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, зокрема, зґвалтування, групове зґвалтування, катування, примус до публічного роздягання, погрози сексуального насильства

Представники ООН також зафіксували, перевірили і підтвердили 23 випадки сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, зокрема, зґвалтування, групове зґвалтування, катування, примус до публічного роздягання, погрози сексуального насильства. У доповіді мовиться, що моніторингова місія з’ясувала, що «більшість випадків були вчинені на місцевостях, які контролюються збройними силами Російської Федерації, але також були випадки й на місцевостях, які контролюються урядом» України.

«Через активні бойові дії, небезпеку, масові переміщення та стигму, жертви СНПК часто не можуть або не хочуть говорити з іншими або подавати офіційну скаргу в правоохоронні органи. Для розуміння всього масштабу сексуального насильства в цьому контексті можуть знадобитися роки», – сказала Матільда Богнер.

Як зазначено у доповіді, підтверджено щонайменше «248 випадків свавільного затримання представників місцевих органів влади, журналістів, активістів громадянського суспільства та інших цивільних осіб». Серед цих випадків звіт називає 6 підтверджених жертв – одна жінка та п'ять чоловіків, яких було згодом знайдені мертвими. У доповіді мовиться, що під час бойових дій зафіксовано 17 випадків загибелі журналістів, працівників медіа та блогерів, а також ще 14 випадків поранення журналістів. Відповідальність за ці дії місія покладає на «збройні сили Російської Федерації та пов'язані озброєні групи», яких експерти місії вважать імовірно винними.

Але представники ООН також зафіксували 12 випадків, зникнення людей, підозрюваних у співпраці з російською армією. За словами звіту, може йтися про «насильницькі зникнення, скоєні українськими правоохоронними органами щодо осіб, підозрюваних у підтримці збройних сил Російської Федерації та пов'язаних озброєних груп».

Також у доповіді підтверджені заяви про примусовий військовий призов чоловіків пов'язаними з Росією озброєними групами в Донецькій та Луганській областях. Представники ООН нагадують у звіті, що «примус цивільних осіб до служби в лавах збройних сил ворожої сторони є тяжким порушенням міжнародного гуманітарного права». Також звіт нагадує, що «чоловіки, які були примусово призвані, не повинні зазнавати кримінального переслідування з боку органів влади України просто за участь у бойових діях».

Доповідь Управління ООН з прав людини підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ) та охоплює період від початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого і до 15 травня 2022 року.

Мінʼюст США застерігає російські сили від скоєння воєнних злочинів в Україні. Відео

НАТО запрошує Фінляндію та Швецію. Байден говорить про "натоїзацію" Європи, замість бажаної для Путіна "фінляндизації"

Загальне фото саміту НАТО в Мадриді, 29 червня 2022 року. (Фото Стефан Руссо/Pool via REUTERS)

НАТО офіційно запросило Фінляндію та Швецію до членства в Альянсі. "Членство Фінляндії та Швеції посилить безпеку в цих країнах, зміцнить НАТО і безпеку Євроатлантичного регіону, - йдеться в заяві. - Безпека Фінляндії та Швеції безпосередньо важливі для Альянсу, включаючу під час процедури вступу".

Для того, щоб вступити в дію, рішення про вступ Фінляндії та Швеції до Альянсу має бути ратифіковане парламентами країн- учасниць НАТО. Запрошення до членства в НАТО стало можливим після того, як країни досягнули компромісу з Туреччиною. Швеція та Фінляндія погодились поважати застереження країни щодо діяльності низки мереж, які Туреччина вважає терористичними.

Президент США Джо Байден привітав рішення Туреччини. "Я хочу подякувати вам за вирішення ситуації стосовно Фінляндії та Швеції і всю неймовірну роботу, яку ви робите із виведення зена з України", - сказав Байдер президенту Туреччини Таїпу Ердогану на зустрічі під час саміту НАТО в Мадриді у середу.

Путін отримав "натоїзацію" Європи замість бажаної для нього "фінляндизації", заявив президент США Джо Байден, коментуючи посилення ролі НАТО. "Це (поширення НАТО - ред) саме те, чого він не хотів, - сказав Байден про Путіна, - і саме те, що потрібно, щоб гарантувати безпеку Європи".

В Мадриді триває саміт країн НАТО. Президент США Джо Байден в середу оголосив низку заходів, які США вживають, щоб зміцнити безпеку Європи, зокрема створення постійного штабу 5-го корпусу Сухопутних військ в Польщі, збільшення кількість військових, які на ротаційній основі розміщуються в країнах Балтії а також утримувати контингент в Румунії, тощо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG