Спеціальні потреби

Актуально

04.10.02  -  Скандал з Кольчугами триває; Що робити з Кучмою? Радянські злочини в Україні і Латвії; Мазепа: Кінематографічна версія української історії. - 2002-10-05

Скандал навколо Кольчуг набуває обертів, пишеться в редакційній статті газети Вол стріт джорнел під заголовком «Слизький українець.» У передмові до статті наводиться уривок із запису майора Мелниченка, який уряд США офіційно визнав справжнім, і в якому Кучма дає санкцію Малєву на продаж Кольчуг Іраку. Парадокс ситуації, продовжує газета, у тому, що Кучма, один із найбільших отримувачів американської допомоги, схвалив постачання локаторів державі, яка, з їхньою допомогою, могла збивати англійські і американські літаки, що патрулюють зони, зоборонені для польотів на півночі і півдні країни. Особливу тривогу Білого Дому викликало можливе вживання Кольчуг проти союзницьої авіації в разі початку воєнних ударів по диктаторському режимі Гуссейна, відзначає Вол стріт джорнел.

Говорячи, що у США більше немає підстав вірити Кучмі, коли він завіряє про бажання якнайретельніше розібратися в цій справі, часопис запитує: може, вся допомога Україні була помилкою? Газета відзначає позитивні, на її погляд, моменти політики України, у яких допомога Вашингтону зіграла ключову роль, а саме: позбавлення від ядерної зброї, та полагодження стосунків з Росією без повернення до російської орбіти, у чому були і є зацікавлені російські «я́струби.» Нинішній скандал, уважає Вол стріт джорнел, є нагадуванням, що західний фланг колишньої радянської імперії усе ще потребує американської уваги, і що тільки Україна з трьох слов’янських держав, декларує прагнення вступити до НАТО та ЄС. Висловлюючи надію, що Захід ще може заохотити Кучму до поваги до демократичних цінностей, редакційна Вол стріт джорнел наполягає, що уряд у Києві і Кучма повинні бути цілком прозорими щодо взаємин з Іраком, а якщо ембарго проти Багдаду було порушено, Кучма мусить відповісти за це перед міжнародним співтовариством і власними виборцями.

Редакційна англомовного тижневика Київ-пост наполягає, що прозорим мусить бути й Вашингтон, зокрема, оприлюднити все, що йому відомо про скандал з Кольчугами, і сказати, чому американський уряд оприлюднив зміст уривка з Кольчугами лише зараз, через п’ять місяців після того, як Мельниченко передав йому фрагмент. Не роблячи цього, уважає газета, Білий Дім послаблює свою позицію, даючи Києву можливість обвинуватити його у намаганні замінити Кучму Ющнеко, і у веденні інформаційної війни проти президента. Така стратегія в реальності не має шансів усунути Кучму, зазначає Київ-пост, і може лише підштовхнути Україну до Москви. Свідченням цього може бути запланована зустріч Кучми і Путіна у Запоріжжі. Чим скоріше Вашингтон оприлюднить все, що йому відомо про можливі поставки Кольчуг до Іраку, тим вірогідніше він уникне дальшого погіршення стосунків з країною, яка залишається важливим союзником, незважаючи на вибрики її керівництва, підсумовує Київ-пост.

Інша стаття цієї газети торкається непокараної спадщини радянських злочинів в Україні. Тарас Кузьо, автор статті, пише про пам’ятники більшовицьким та радянським тиранам, зокрема, батьку «червоного» терора і кату української незалежності сімнадцятого року, Леніну, які все ще стирчать у багатьох українських містах. У Києві гранітне втілення більшовицького терориста бовваніє на початку бульвара Шевченка. Ще більш парадоксальним є те, що Ілліч дивиться на Бесарабський ринок, тобто на вільну торгівлю, винищенню якої був присвячений більшовицький переворот. Кузьо нагадує, що звірства комуністичного режиму набагато перевершили фашистські. Втім, в Україні, яку більшовики намагалися знищити у роки Голодомору та Великого Терору тридцятих і повоєнних років, людиновбивча суть радянства і досі не засуджена, пише Тарас Кузьо.

Українські комуністи заперечують штучність Голодомору, і не несуть за це відповідальності. Їх у цьому підтримують ліві політики і професура Заходу, які й досі уважають Сталіна великим керівником, а колгоспи--втіленням прогресу, відзначає Кузьо, нагадуючи, що з пост-радянських країн лише Латвія і Естонія судили колишніх кадебістів, які винищували і висилали до Сибіру борців за незалежність. Це викликало істеричну реакцію Кремля. Доки Україна не спокутує гріхи радянських злочинів, пише професор Кузьо, доти там не будуть задушені зерна духовногорабства.

Цю ж тему заторкує столична Вашингтон пост, відзначаючи, що Кремль у своїй війні з історією, навіть визнавши існування пакту Молотова-Рібентропа, що розіп’яв Європу між Гітлером і Сталіним, все ще уважає анексію Латвії добровільним актом. В Росії не було Нюренбергського процесу над авторами геноциду і Гулагу, відзначає Вашингтон пост.

А артистична секція часопису вміщує детальну рецензію на фільм українського режисера Юрія Ільєнка, «Молитва за гетьмана Мазепу,» який нещодавно вийшов на екрани. Івана Мазепу, колишнього улюбленця Петра-Першого, а згодом союзника шведського короля Карла-дванадцятого у війні з Росією, росіяни безустанку піддають анафемі за «зраду.» Для України фільм «Молитва» став частиною триваючих пошуків національної ідентичності, а його центральний персонаж, блискуче зіграний, пише рецензент, Богданом Ступкою, передає блиск і брутальність тих часів. Ільєнко думав зняти цей фільм ще за радянських часів тридцять років тому, але йому заборонила це цензура. А про Мазепу він сказав, що «якби Карл розбив Петра під Полтавою, і виконав свою обіцянку надати Україні незалежність, гетьмана запам’ятали б як українського Джроджа Вашингтона,» пише Вашингтон пост.

Всі новини дня

Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео

Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,

Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Дар’я Каленюк - виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції, членкиня Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.

“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.

Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.

“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.

Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.

"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.

Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.

Дивіться також:

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?

Путін не має "плану відходу", й це ускладнює перемовини - дискусія в університеті Джорджтаун

Акція на підтримку України біля посольства Росії у Вашингтоні, 24 лютого 2023. AP Photo/Jose Luis Magana

Президент Росії Володимир Путін не має "запасного варіанту" у питанні війни в Україні, що може ускладнити потенційні мирні переговори. Таку думку висловила Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США під час дискусії "Україна через міжнародний об'єктив" у Джорджтаунському університеті.

За словами Петерлін, Путін не має варіанту "я поїду в Сочі [на схилі віку - ред.], і це буде фантастично, і я житиму там своїм життям". Натомість він знає, яка доля спіткала інших світових диктаторів, зокрема, лівійського лідера Муаммара Каддафі, що був убитий повстанцями наприкінці громадянської війни в країні.

"Найбільший виклик для такого диктатора як Путін - це те, що він насправді не має "плану відходу" чи плану щодо закінчення власної влади та повноважень, тож це додає труднощів у переговорах з ним", - сказала Петерлін. Вона порівняла ставлення глави Кремля до України із насильницькими взаєминами у парі: "Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися – на психологічному рівні чи на рівні міжнародної безпеки".

Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися.
Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США

При цьому колишня високопосадовиця висловила підтримку скептичній позиції Джеймса Джефрі, колишнього посла США в Іраку, Туреччині та Албанії, який частково розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна.

Під час дискусії загалом звучали міркування про сценарії перемовин із російським президентом, навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені, щоб дати йому ілюзію здобутків.

"Війна в Україні закінчиться "як усі війни" - припиненням вогню. Але небезпека триватиме", - сказала під час дискусії Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона. "Перемир'я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером", - сказала Дойл.

А старша викладачка Школи урядування й громадської служби імені Буша (The Bush School of Government & Public Service) Катерина Шинкарук пояснила, що "важливо мати таку розмову" про можливі сценарії завершення війни, "але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії".

За її словами, попри висловлені на конференції в Джорджтауні позиції, загалом у Вашингтоні "є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України".

США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

Словаччина, у разі прийняття пропозиції від США, заплатить 340 мільйонів доларів за гелікоптери AH-1Z Viper у рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів. Фото: Cpl. Harley Robinson/U.S. Marine Corps via AP

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.

Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.

Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».

Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.

Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.

“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.

Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Більше

XS
SM
MD
LG