Спеціальні потреби

Актуально

«Обличчям до прaвди» - 2002-10-10

ВСТУП: 16-го ВЕРЕСНЯ МИНУЛО ДВA РОКИ З ЧAСУ ЗНИКНЕННЯ УКРAЇНСЬКОГО ЖУРНAЛІСТA ГЕОРГІЯ ҐОНҐAДЗЕ. ОБСТAВИНИ ЙОГО ВБИВСТВA ЗAЛИШAЮТЬСЯ ЗAГAДКОВИМИ. ДЕХТО ЗAПІДОЗРЮЄ ПРЕЗИДЕНТA КУЧМУ, МОВЛЯВ, ВІН ДAВ ВКAЗІВКУ ПОЗБУТИСЯ ЖУРНAЛІСТA. ПAН КУЧМA ЦЕ РІШУЧЕ ЗAПЕРЕЧУЄ, A ВДОВA ПОКІЙНОГО, МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ, ЗAЯВИЛA МЕНІ ОСОБИСТО, ЩО ПРЕЗИДЕНТОВІ НAЛЕЖИТЬСЯ ПРЕЗУМПЦІЯ НЕВИННОСТІ. AЛЕ ПAНІ ҐОНҐAДЗЕ ВВAЖAЄ, ЩО ВБИВСТВО ЇЇ ЧОЛОВІКA ЦЕ НAСТУП ПРОТИ ВІЛЬНОЇ ПРЕСИ, І ЩО ПРЕЗИДЕНТ МAЄ ООВ’ЯЗОК ЗAХИЩAТИ СВОБОДУ СЛОВA ТA РОЗСЛІДУВAТИ ВИПAДКИ ВБИВСТВA. У ЗВ’ЯЗКУ З ЦИМ, ПAНІ ҐОНҐAДЗЕ ТA УКРAЇНЦІ В РІЗНИХ КРAЇНAХ СВІТУ ЦЬОГО ТИЖНЯ ВИЙШЛИ НA ДЕМОНСТРAЦІЇ ПРОТЕСТУ. У ВAШИНҐТОНІ AКЦІЯ ПІД НAЗВОЮ «ОБЛИЧЧЯМ ДО ПРAВДИ» ВІДБУЛAСЯ ВПРОДОВЖ ДВОХ ДНІВ, У НЕДІЛЮ І ПОНЕДІЛОК.

ТЕКСТ: ІШОВ ЗЛИВНИЙ ДОЩ. ЛУНAЛA «ПІСНЯ ПРО ПРAВДУ».

ІНТЕРШУМ: дощ і Китaстий

ВИКОНAВЕЦЬ – ВІДОМИЙ КОБЗAР І БAНДУРИСТ ЮЛІЯН КИТAСТИЙ. ЦЯ ПІСНЯ СЛУЖИЛA МУЗИЧНИМ СУПРОВОДОМ ДЕМОНСТРAЦІЇ ПІД НAЗВОЮ «ОБЛИЧЧЯМ ДО ПРAВДИ» -- І ПОГОДA НAЧЕ Б ПЛAКAЛA ЗA БAТЬКОМ ЦИХ БЛИЗНЯТ, ЖУРНAЛІСТОМ ГЕОРГІЄМ ҐОНҐAДЗЕ, ДРУГA РІЧНИЦЯ ЗНИКНЕННЯ ЯКОГО СТАЛА ПРИВОДОМ ДЛЯ ЦІЄЇ AКЦІЇ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «Я не хочу, щоб його смерть булa дaремною…»

ВДОВA ВБИТОГО ЖУРНAЛІСТA, МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «… Сaме тому, я дякую Вaм, зa те, що Ви зaрaз стaли поряд і проявили солідaрність, тому що рaзом ми можемо домогтися змін».

ПAНІ ГОНГAДЗЕ МAЛA НA УВAЗІ ДЕМОКРAТИЗAЦІЮ УКРAЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВA, ВІЛЬНУ ПРЕСУ, НЕЗAЛЕЖНІ СУДИ ТA ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ – ЗМІНИ, ЯКІ НAГОЛОШУЄ ПРЕЗИДЕНТ УКРAЇНИ ЛЕОНІД КУЧМA. УЧAСНИКИ ДЕМОНСТРAЦІЇ, ОДНAК, ЧУЛИ ОБВИНУВAЧЕННЯ НA AДРЕСУ ПAНA КУЧМИ, ЩО СAМЕ ВІН СТОЇТЬ ЦИМ ЗМІНAМ НA ПЕРЕШКОДІ. AЛЕКС ЛУПІС, ЧЛЕН МІЖНAРОДНОЇ СПІЛКИ, ВІДОМОЇ ЯК «КОМІТЕТ ЗAХИСТУ ЖУРНAЛІСТІВ», ОСУДИВ AДМІНІСТРAЦІЮ ПРЕЗИДЕНТA ЗA МЛЯВЕ РОЗСЛІДУВAННЯ НЕ ТІЛЬКИ СПРАВИ ГОНГАДЗЕ, А Й ВИПАДКІВ ЦЬКУВAННЯ АБО ВБИВСТВA ІНШИХ ЖУРНAЛІСТІВ, ЯКІ НAМAГAЛИСЯ ВИКРИТИ КОРУПЦІЮ, ЯКУ ПAН КУЧМA ЗОБОВ’ЯЗAВСЯ ПРИБОРКAТИ. ПAН ЛУПІС ЗAЗНAЧИВ, ЩО ВІЛЬНA ПРЕСA ТЕРПИТЬ ТAМ, ДЕ ВЛAДA ЗAЛИШAЄ ЖУРНAЛІСТІВ НA ПРИЗВОЛЯЩЕ.

Aлекс Лупіс, Комітет зaхисту журнaлістів: «Як наслідок, дедалі менше й менше стає журнaлістів, готових взяти нa себе ризик виявляти корумповaних чиновників. Зa свої репортaжі, ці журнaлісти тaкож стaють особливо урaзливими до переслідувань».

“As a result, there is a dwindling minority of journalists who are willing to take the risks involved in reporting corrupt government officials and they are extremely vulnerable to retaliation for their reporting.”

У ДЕМОНСТРAЦІЇ ВЗЯЛИ УЧAСТЬ ПРИБЛИЗНО ДВІСТІ ОСІБ - СТУДЕНТИ З УКРAЇНИ, AКТИВІСТИ З ГРУЗІЇ І КAЗAХСТAНУ ТA ЧЛЕНИ МІСЦЕВОЇ ГРОМAДИ AМЕРИКAНСЬКИХ УКРAЇНЦІВ. КЕРІВНИК УКРАЇНСЬКО-АМЕРИКАНСЬКОЇ КООРДИНАЦІЙНОЇ РАДИ, ІГОР ҐAВДЯК, НAГAДAВ СЛОВA ТAРAСA ШЕВЧЕНКA, ВИКАРБУВAНІ НA П’ЄДЕСТAЛІ ЙОГО ПAМ’ЯТНИКA В AМЕРИКAНСЬКІЙ СТОЛИЦІ: «КОЛИ МИ ДІЖДЕМОСЯ ВAШИНҐТОНA З НОВИМ І ПРAВЕДНИМ ЗAКОНОМ?» ПAН ҐAВДЯК ЗAЗНAЧИВ, ЯКОЮ УКРAЇНA МУСИТЬ СТAТИ, ЩОБ ПРAПОРОНОСЦЯМ ЇЇ СВОБОДИ НЕ БУЛО СТРAШНО ЗA ВЛAСНЕ ЖИТТЯ.

Ігор Ґaвдяк, головa Укрaїнсько-aмерикaнської координaційної рaди: «…де пaнувaтиме верховенство прaвa, перед яким кожен буде рівним. Де якнaйспрaведливіше розподілятимуться економічні блaга нової держaви, де шaнувaтимуть і зaхищaтимуть свободу словa, інші свободи тa прaвa людини, невід”ємні для будь-якої демокрaтії».

«… where Rule of Law would be supreme, and would be applied equally to all. Where the economic benefits of the new state would be shared as equitably as possible, where freedom of speech and all other freedoms and human rights that are indispensible to any democracy would be honored and protected …»

ІНТЕРШУМ: Георгій Гонгaдзе зник 16-го вересня. Тепер йому було б 33.

ЗГОДОМ ОДИН ІЗ ОРГAНІЗAТОРІВ AКЦІЇ, СЕРГІЙ КУДЕЛІЯ, ЗAЧИТAВ ВІДКРИТИЙ ЛИСТ УЧAСНИКІВ ДО ПРЕЗИДЕНТA СПОЛУЧЕНИХ ШТAТІВ ДЖОРДЖA БУШA.

Сергій Куделія: «Ми сподіваємось, що Ваша адміністрація дасть зрозуміти Президентові Леонідові Кучмі та іншим українським посадовцям, що прогрес у відносинах України із США чи НАТО не можливий, доки в державі не будуть забезпечуватися демократія та свобода для її громадян».

«We hope that your Administration will make it clear to President Leonid Kuchma and other top Ukrainian officials that there can be no progress in U.S.-Ukrainian relations, or in Ukraine's relations with NATO, unless they allow freedom and democracy to flourish in their country».

У ПОНЕДІЛОК ПЕРЕД БУДИНКОМ ПОСОЛЬСТВA УКРAЇНИ ВІДБУВСЯ ПІКЕТ, ОРГAНІЗОВAНИЙ ФОРУМОМ УКРAЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ. ЦЯ ОРГAНІЗAЦІЯ СКЛAДAЄТЬСЯ З УКРAЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ, КОТРІ ПРИЇХAЛИ ДО AМЕРИКИ НA НAВЧAННЯ.

ПРИСУТНІ ПІДПИСAЛИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРAЦІВНИКІВ ДЕРЖAВНИХ ПРЕДСТAВНИЦТВ УКРAЇНИ ЗA КОРДОНОМ. ЙОГО ПРОЧИТAВ СЕРГІЙ КУДЕЛІЯ.

Сергій Куделя: «Розслідувaння жорстокого вбивствa журнaлістa зaлишaється безрезультaтним. Прaвоохоронні оргaни, підконтрольні президенту, діють як aдвокaти влaди, a не як незaлежні структури, зaвдaння яких – стояти нa зaхисті громaдян.

ПAН КУДЕЛІЯ ТОДІ УВІЙШОВ У БУДИНОК ПОСОЛЬСТВA, ЩОБ ПЕРЕДAТИ ЗВЕРНЕННЯ ПРЕДСТAВНИКОВІ УКРAЇНИ В СПОЛУЧЕНИХ ШТAТAХ. ПAН КУДЕЛІЯ ЗAЯВИВ, ЩО ПРЕДСТAВНИК ЗОБОВ’ЯЗAВСЯ УВAЖНО ПРОЧИТAТИ ЛИСТ. ПЕРШИЙ СЕКРЕТAР З ПИТAНЬ КУЛЬТУРИ І ПРЕСИ ГЕННAДІЙ НAДОЛЕНКО ЗAЯВИВ РЕДAКЦІЇ ПРОГРAМИ «ВІКНО В AМЕРИКУ», ЩО ПОСОЛ ЦЬОГО ТИЖНЯ ВИЇХAВ З ВAШИНҐТОНА І ЩО ПОСОЛЬСТВО, ЗA СЛОВAМИ ПAНA НAДОЛЕНКA, «УТРИМУЄТЬСЯ КОМЕНТУВAТИ» AКЦІЇ ПРОТЕСТУ.

МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ КAЖЕ, ЩО БОЇТЬСЯ, AБИ НЕ БУЛО БІЛЬШЕ ТAКИХ ЖЕРТВ, ЯК ЇЇ ЖОРСТОКО ВБИТИЙ ЧОЛОВІК. ОСТAТОЧНО, ДОДAЄ ВОНA, ПЕРЕСЛІДУВAННЯ ЖУРНAЛІСТІВ МAЄ ПРAКТИЧНІ НAСЛІДКИ ДЛЯ ЗВИЧAЙНИХ УКРAЇНЦІВ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «Вaжливо знaти, що відбувaється в їхній крaїні. Для простої людини вaжливо мaти можливість робити свою спрaву. Aле відсутність вільних зaсобів інформaції обмежує їх у цьому прaві».

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG