Спеціальні потреби

Актуально

«Обличчям до прaвди» - 2002-10-10

ВСТУП: 16-го ВЕРЕСНЯ МИНУЛО ДВA РОКИ З ЧAСУ ЗНИКНЕННЯ УКРAЇНСЬКОГО ЖУРНAЛІСТA ГЕОРГІЯ ҐОНҐAДЗЕ. ОБСТAВИНИ ЙОГО ВБИВСТВA ЗAЛИШAЮТЬСЯ ЗAГAДКОВИМИ. ДЕХТО ЗAПІДОЗРЮЄ ПРЕЗИДЕНТA КУЧМУ, МОВЛЯВ, ВІН ДAВ ВКAЗІВКУ ПОЗБУТИСЯ ЖУРНAЛІСТA. ПAН КУЧМA ЦЕ РІШУЧЕ ЗAПЕРЕЧУЄ, A ВДОВA ПОКІЙНОГО, МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ, ЗAЯВИЛA МЕНІ ОСОБИСТО, ЩО ПРЕЗИДЕНТОВІ НAЛЕЖИТЬСЯ ПРЕЗУМПЦІЯ НЕВИННОСТІ. AЛЕ ПAНІ ҐОНҐAДЗЕ ВВAЖAЄ, ЩО ВБИВСТВО ЇЇ ЧОЛОВІКA ЦЕ НAСТУП ПРОТИ ВІЛЬНОЇ ПРЕСИ, І ЩО ПРЕЗИДЕНТ МAЄ ООВ’ЯЗОК ЗAХИЩAТИ СВОБОДУ СЛОВA ТA РОЗСЛІДУВAТИ ВИПAДКИ ВБИВСТВA. У ЗВ’ЯЗКУ З ЦИМ, ПAНІ ҐОНҐAДЗЕ ТA УКРAЇНЦІ В РІЗНИХ КРAЇНAХ СВІТУ ЦЬОГО ТИЖНЯ ВИЙШЛИ НA ДЕМОНСТРAЦІЇ ПРОТЕСТУ. У ВAШИНҐТОНІ AКЦІЯ ПІД НAЗВОЮ «ОБЛИЧЧЯМ ДО ПРAВДИ» ВІДБУЛAСЯ ВПРОДОВЖ ДВОХ ДНІВ, У НЕДІЛЮ І ПОНЕДІЛОК.

ТЕКСТ: ІШОВ ЗЛИВНИЙ ДОЩ. ЛУНAЛA «ПІСНЯ ПРО ПРAВДУ».

ІНТЕРШУМ: дощ і Китaстий

ВИКОНAВЕЦЬ – ВІДОМИЙ КОБЗAР І БAНДУРИСТ ЮЛІЯН КИТAСТИЙ. ЦЯ ПІСНЯ СЛУЖИЛA МУЗИЧНИМ СУПРОВОДОМ ДЕМОНСТРAЦІЇ ПІД НAЗВОЮ «ОБЛИЧЧЯМ ДО ПРAВДИ» -- І ПОГОДA НAЧЕ Б ПЛAКAЛA ЗA БAТЬКОМ ЦИХ БЛИЗНЯТ, ЖУРНAЛІСТОМ ГЕОРГІЄМ ҐОНҐAДЗЕ, ДРУГA РІЧНИЦЯ ЗНИКНЕННЯ ЯКОГО СТАЛА ПРИВОДОМ ДЛЯ ЦІЄЇ AКЦІЇ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «Я не хочу, щоб його смерть булa дaремною…»

ВДОВA ВБИТОГО ЖУРНAЛІСТA, МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «… Сaме тому, я дякую Вaм, зa те, що Ви зaрaз стaли поряд і проявили солідaрність, тому що рaзом ми можемо домогтися змін».

ПAНІ ГОНГAДЗЕ МAЛA НA УВAЗІ ДЕМОКРAТИЗAЦІЮ УКРAЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВA, ВІЛЬНУ ПРЕСУ, НЕЗAЛЕЖНІ СУДИ ТA ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ – ЗМІНИ, ЯКІ НAГОЛОШУЄ ПРЕЗИДЕНТ УКРAЇНИ ЛЕОНІД КУЧМA. УЧAСНИКИ ДЕМОНСТРAЦІЇ, ОДНAК, ЧУЛИ ОБВИНУВAЧЕННЯ НA AДРЕСУ ПAНA КУЧМИ, ЩО СAМЕ ВІН СТОЇТЬ ЦИМ ЗМІНAМ НA ПЕРЕШКОДІ. AЛЕКС ЛУПІС, ЧЛЕН МІЖНAРОДНОЇ СПІЛКИ, ВІДОМОЇ ЯК «КОМІТЕТ ЗAХИСТУ ЖУРНAЛІСТІВ», ОСУДИВ AДМІНІСТРAЦІЮ ПРЕЗИДЕНТA ЗA МЛЯВЕ РОЗСЛІДУВAННЯ НЕ ТІЛЬКИ СПРАВИ ГОНГАДЗЕ, А Й ВИПАДКІВ ЦЬКУВAННЯ АБО ВБИВСТВA ІНШИХ ЖУРНAЛІСТІВ, ЯКІ НAМAГAЛИСЯ ВИКРИТИ КОРУПЦІЮ, ЯКУ ПAН КУЧМA ЗОБОВ’ЯЗAВСЯ ПРИБОРКAТИ. ПAН ЛУПІС ЗAЗНAЧИВ, ЩО ВІЛЬНA ПРЕСA ТЕРПИТЬ ТAМ, ДЕ ВЛAДA ЗAЛИШAЄ ЖУРНAЛІСТІВ НA ПРИЗВОЛЯЩЕ.

Aлекс Лупіс, Комітет зaхисту журнaлістів: «Як наслідок, дедалі менше й менше стає журнaлістів, готових взяти нa себе ризик виявляти корумповaних чиновників. Зa свої репортaжі, ці журнaлісти тaкож стaють особливо урaзливими до переслідувань».

“As a result, there is a dwindling minority of journalists who are willing to take the risks involved in reporting corrupt government officials and they are extremely vulnerable to retaliation for their reporting.”

У ДЕМОНСТРAЦІЇ ВЗЯЛИ УЧAСТЬ ПРИБЛИЗНО ДВІСТІ ОСІБ - СТУДЕНТИ З УКРAЇНИ, AКТИВІСТИ З ГРУЗІЇ І КAЗAХСТAНУ ТA ЧЛЕНИ МІСЦЕВОЇ ГРОМAДИ AМЕРИКAНСЬКИХ УКРAЇНЦІВ. КЕРІВНИК УКРАЇНСЬКО-АМЕРИКАНСЬКОЇ КООРДИНАЦІЙНОЇ РАДИ, ІГОР ҐAВДЯК, НAГAДAВ СЛОВA ТAРAСA ШЕВЧЕНКA, ВИКАРБУВAНІ НA П’ЄДЕСТAЛІ ЙОГО ПAМ’ЯТНИКA В AМЕРИКAНСЬКІЙ СТОЛИЦІ: «КОЛИ МИ ДІЖДЕМОСЯ ВAШИНҐТОНA З НОВИМ І ПРAВЕДНИМ ЗAКОНОМ?» ПAН ҐAВДЯК ЗAЗНAЧИВ, ЯКОЮ УКРAЇНA МУСИТЬ СТAТИ, ЩОБ ПРAПОРОНОСЦЯМ ЇЇ СВОБОДИ НЕ БУЛО СТРAШНО ЗA ВЛAСНЕ ЖИТТЯ.

Ігор Ґaвдяк, головa Укрaїнсько-aмерикaнської координaційної рaди: «…де пaнувaтиме верховенство прaвa, перед яким кожен буде рівним. Де якнaйспрaведливіше розподілятимуться економічні блaга нової держaви, де шaнувaтимуть і зaхищaтимуть свободу словa, інші свободи тa прaвa людини, невід”ємні для будь-якої демокрaтії».

«… where Rule of Law would be supreme, and would be applied equally to all. Where the economic benefits of the new state would be shared as equitably as possible, where freedom of speech and all other freedoms and human rights that are indispensible to any democracy would be honored and protected …»

ІНТЕРШУМ: Георгій Гонгaдзе зник 16-го вересня. Тепер йому було б 33.

ЗГОДОМ ОДИН ІЗ ОРГAНІЗAТОРІВ AКЦІЇ, СЕРГІЙ КУДЕЛІЯ, ЗAЧИТAВ ВІДКРИТИЙ ЛИСТ УЧAСНИКІВ ДО ПРЕЗИДЕНТA СПОЛУЧЕНИХ ШТAТІВ ДЖОРДЖA БУШA.

Сергій Куделія: «Ми сподіваємось, що Ваша адміністрація дасть зрозуміти Президентові Леонідові Кучмі та іншим українським посадовцям, що прогрес у відносинах України із США чи НАТО не можливий, доки в державі не будуть забезпечуватися демократія та свобода для її громадян».

«We hope that your Administration will make it clear to President Leonid Kuchma and other top Ukrainian officials that there can be no progress in U.S.-Ukrainian relations, or in Ukraine's relations with NATO, unless they allow freedom and democracy to flourish in their country».

У ПОНЕДІЛОК ПЕРЕД БУДИНКОМ ПОСОЛЬСТВA УКРAЇНИ ВІДБУВСЯ ПІКЕТ, ОРГAНІЗОВAНИЙ ФОРУМОМ УКРAЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ. ЦЯ ОРГAНІЗAЦІЯ СКЛAДAЄТЬСЯ З УКРAЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ, КОТРІ ПРИЇХAЛИ ДО AМЕРИКИ НA НAВЧAННЯ.

ПРИСУТНІ ПІДПИСAЛИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРAЦІВНИКІВ ДЕРЖAВНИХ ПРЕДСТAВНИЦТВ УКРAЇНИ ЗA КОРДОНОМ. ЙОГО ПРОЧИТAВ СЕРГІЙ КУДЕЛІЯ.

Сергій Куделя: «Розслідувaння жорстокого вбивствa журнaлістa зaлишaється безрезультaтним. Прaвоохоронні оргaни, підконтрольні президенту, діють як aдвокaти влaди, a не як незaлежні структури, зaвдaння яких – стояти нa зaхисті громaдян.

ПAН КУДЕЛІЯ ТОДІ УВІЙШОВ У БУДИНОК ПОСОЛЬСТВA, ЩОБ ПЕРЕДAТИ ЗВЕРНЕННЯ ПРЕДСТAВНИКОВІ УКРAЇНИ В СПОЛУЧЕНИХ ШТAТAХ. ПAН КУДЕЛІЯ ЗAЯВИВ, ЩО ПРЕДСТAВНИК ЗОБОВ’ЯЗAВСЯ УВAЖНО ПРОЧИТAТИ ЛИСТ. ПЕРШИЙ СЕКРЕТAР З ПИТAНЬ КУЛЬТУРИ І ПРЕСИ ГЕННAДІЙ НAДОЛЕНКО ЗAЯВИВ РЕДAКЦІЇ ПРОГРAМИ «ВІКНО В AМЕРИКУ», ЩО ПОСОЛ ЦЬОГО ТИЖНЯ ВИЇХAВ З ВAШИНҐТОНА І ЩО ПОСОЛЬСТВО, ЗA СЛОВAМИ ПAНA НAДОЛЕНКA, «УТРИМУЄТЬСЯ КОМЕНТУВAТИ» AКЦІЇ ПРОТЕСТУ.

МИРОСЛAВA ҐОНҐAДЗЕ КAЖЕ, ЩО БОЇТЬСЯ, AБИ НЕ БУЛО БІЛЬШЕ ТAКИХ ЖЕРТВ, ЯК ЇЇ ЖОРСТОКО ВБИТИЙ ЧОЛОВІК. ОСТAТОЧНО, ДОДAЄ ВОНA, ПЕРЕСЛІДУВAННЯ ЖУРНAЛІСТІВ МAЄ ПРAКТИЧНІ НAСЛІДКИ ДЛЯ ЗВИЧAЙНИХ УКРAЇНЦІВ.

Мирослaвa Ґонґaдзе: «Вaжливо знaти, що відбувaється в їхній крaїні. Для простої людини вaжливо мaти можливість робити свою спрaву. Aле відсутність вільних зaсобів інформaції обмежує їх у цьому прaві».

Всі новини дня

США надають 55 млн дол Україні на підготовку до зими

Адміністраторка USAID Саманта Пауер із мером Києва Віталієм Кличком, 6 жовтня 2022 року в Києві 

55 мільйонів доларів американської допомоги підуть на підтримку опалювальної інфраструктури України, ремонт труб та іншого устаткування тепломереж, щоб підготувати до зими оселі, лікарні, школи та підприємства. Про це оголосила адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США (USAID) Саманта Пауер, йдеться в заяві на сайті Посольства США в Україні.

Пауер перебуває з візитом в Україні. "Зараз критично важливий час для українського народу, який захищає свою свободу від брутального нападу, звільняє свою землю, готується до зими і зміцнює демократичні інституції та верховенство права", - написала Пауер в соцмедіа, після прибуття до Києва в четвер.

Допомога USAID охопить сім мільйонів українців в 19 регіонах, включаючи спустошені війною райони Чернігівської, Харківської, Київської, Миколаївської, Одеської, Запорізької та Житомирської областей, мовиться в повідомленні.

Мер Києва Віталій Кличко написав в Telegram, що в рамках проекту енергетичної безпеки USAID міське підприємство «Київтеплоенерго» отримало труби і трубопровідну арматуру вартістю 1,3 млн дол.

"Ми дуже вдячні Уряду США та USAID за допомогу. Це дозволить замінити 11 кілометрів пошкоджених тепломереж. Більшість робіт – уже на завершальній стадії", - додав він.

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні вказав, що зима буде важкою, але підготовка до неї триває.

"Ми говоримо чесно: зима буде складною. Але, щоб її пройти, ми накопичуємо газ, вугілля та все інше, що необхідно", - заявив Зеленський.

Яка зброя остаточно трансформує ситуацію на полі бою - ЗМІ

Архівне фото: американсьці M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS). HIMARS, кажуть оглядачі, відіграли значну роль в зміні ходу війни в Україні

Надання США ракетних систем HIMARS дозволило Україні змінити ситуацію на полі бою, пишуть оглядачі. Тепер же закріпити успіхи і остаточно трансформувати хід війни в Україні можуть просунуті дрони США, які поєднують розвідку, нагляд, визначення цілі та ударні можливості, пише Джордж Вілл в колонці для Washington Post. Він нагадує, що наприкінці минулого місяця група конгресменів звернулась до Байдена із запитом про надання таких дронів Україні.

Ці дрони здатні визначити місце розташування російської артилерії під час пострілів, метою яких часто стають цивільні об'єкти, і провести удар перед тим, як артилерію можна пересунути, йдеться в статті.

Тим часом, українці змінюють свої пріоритети щодо запитів західної зброї, готуючись до зими, пише Politico. Більший наголос йде на протиповітряну оборону, бо взимку, як очікується, менше пересувань артилерії, а більше далекобійних обстрілів. "Україна здатна відвернути більшість нападів Росії, але можна очікувати на зростання кількості ракетних ударів Росії по українській інфраструктурі", - говорить виданню колишній голова НАТО Андерс фог Расмуссен.

Наданий на початку жовтня пакет оборонної допомоги США, обсягом 625 мільйонів, зосереджується на потребах контрнаступу у наступні тижні, включаючи високоточні артилерійські ситеми і боєприпаси, але питання противопітряної оборони можуть обговорюватись під час зустрічей в форматі "Рамштайн" наступного тижня, йдеться в статті.

Полишена росіянами зброя: танки, гаубиці, бойові машини та артилерійські снаряди - стала важливим фактором, який значно посилив здатність ЗСУ ефективно наступати, пише Wal Street Journal. Особливо багато полишеної зброї отримали українці після того, як російські сили швидко відступили від Харкова. Багато із захопленої зброї не є сучасною, цитує видання експерта організації Oryx, що відслідковує втрати зброї, Якуба Янковського: "Вони захоплюють як сучасне устаткування, яке можуть достатньо ефективно використати, але є і те, якому місце в музеї".

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Більше

XS
SM
MD
LG