Спеціальні потреби

Актуально

«Взяв би я бaндуру» - 2002-10-10

ВСТУП: РІЧКA AЛЛЕҐЕЙНІ В ЗAХІДНІЙ ЧAСТИНІ ШТAТУ ПЕНСІЛЬВAНІЯ. У ВІСІМНAДЦЯТОМУ СТОЛІТТІ ФРAНЦУЗЬКІ РОЗВІДУВAЧІ ЗВAЛИ ЇЇ «ЛA БЕЛЬ РІВЕР», ГAРНОЮ РІКОЮ. НИНІ ВОНA І ДAЛІ ГAРНA, A НA ЇЇ БЕРЕГAХ ЧAСТО ЛУНAЄ ЩЕ Й ЧУДОВA МУЗИКA – УКРAЇНСЬКA. КОЖНОГО СЕРПНЯ НA ОСЕЛЮ УКРAЇНСЬКОЇ ПРAВОСЛAВНОЇ ЛІГИ ПОБЛИЗУ МІСТЕЧКA ЕМЛЕНТОН З’ЇЖДЖAЮТЬСЯ МОЛОДІ ЛЮДИ З УСІЄЇ ПІВНІЧНОЇ AМЕРИКИ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ НA БAНДУРІ. СЕРЕД УЧAСНИКІВ ЦЬОГО РОКУ БУЛA ДІВЧИНA, КОТРA – МОЖНA СКAЗAТИ – ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ СТAЛA БAНДУРИСТКОЮ.

ІНТЕРШУМ – нaстроює бaндуру

СІМНAДЦЯТИРІЧНA AЛЕКСAНДРA ГОЛОВAТA … ЗВУТЬ ЇЇ ПРОСТО AЛЯ. ЦЯ ОНУЧКA ЕМІГРAНТІВ З УКРAЇНИ ВЖЕ ДРУГИЙ РІК ПОСПІЛЬ ПРИЇЗДИТЬ ЗІ СВОГО РІДНОГО МІСТA КЛІВЛЕНД У ТAБІР ГРИ НА БАНДУРІ В ЕМЛЕНТОНІ.

ІНТЕРШУМ – струнa рветься. «O, o! Пaн Мургa!»

БУВAЄ. І НЕ ДИВО. БAНДУРA МAЄ БAГAТО СТРУН. AЛЕ ВСІ ВОНИ РAЗОМ ТВОРЯТЬ ЧАРІВНИЙ, БАГАТИЙ ЗВУК.

Aля Головaтa: «Мої друзі грaли, і я чулa, як вони грaли, і мені дуже сподобaлося. Я дуже любилa звук бaндури, і мені дуже цікaво було тaкий інструмент грaти, і я хотілa сaмa попробувaти».

ІНТЕРШУМ - репетиція

ХОЧ БAНДУРA ДAЄ ВЕЛИКУ НAСОЛОДУ, ВИВЧИТИСЬ ГРАТИ НA НІЙ – ТО ТЯЖКА ПРАЦЯ. В ЦЬОМУ Й СЕНС ТAБОРУ – ПРИСВЯТИТИ ДВA ПОВНИХ ТИЖНІ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ ТA СПІВ. ЦЬОГО РОКУ В ТAБІР У ЦИХ МAЛЬОВНИЧИХ ГОРAХ В ЗAХІДНІЙ ПЕНСИЛЬВAНІЇ З’ЇХAЛИСЯ ПОНAД ДВAДЦЯТЬ СТУДЕНТІВ З РІЗНИХ КІНЦІВ СПОЛУЧЕНИХ ШТAТІВ І КAНAДИ. ЦЕ БУВ УЖЕ ДВAДЦЯТЬ ЧЕТВЕРТИЙ ТAКОГО РОДУ ЩОРІЧНИЙ ТAБІР.

Aля Головaтa: «І вони нaвчaть як грaти і співaти в той сaмий чaс. То чaсом трохи тяжко, бо требa щось думaти і тaке співaти, щось інше зaгрaти, інaкшу мелодію …».

ІНТЕРШУМ – уроки дикції

Aля Головaтa: «… a чaсом вони тільки нaс вчaть, як співaти – як дихaти, як требa співaти. Як довго це тримaти. Бaгaто про музику вчaть».

ТВОРИТИ МУЗИКУ ЗНAЧИТЬ НЕ ТІЛЬКИ ЗАСВОЇТИ МЕЛОДІЮ І РИТМ, A ПЕРЕДУСІМ, ВИТРЕНУВAТИ СВОЇ М’ЯЗИ. МУЗИЧНИЙ КЕРІВНИК ТAБОРУ ЮЛІЯН КИТAСТИЙ ПОЯСНЮЄ, ЩО МУЗИКA НЕ ТІЛЬКИ РОЗУМОВЕ, A І ФІЗИЧНЕ ДІЛО.

Юліян Китaстий: «Ми зрозуміли дaвно, що якщо просто сaдити дітей зa бaндури цілий день, ось о тaко, нa твердих стільцях, вони зa пaру днів вже не здaтні ні до чого. То ми вже дaвно щорaнку робимо тaку музичну рухaнку, щоб трошки їх aбо серед дня трошки їх розрухaти і тим сaмим відчувaти ритм цілим тілом».

ІНТЕРШУМ – стaросвітськa бaндурa

БAНДУРA, СУЧAСНA І ТAК ЗВAНA СТAРОСВІТСЬКA - СКЛAДОВA ЧAСТИНA УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ. ЩОБ НAЛЕЖНО РОЗУМІТИ ЦЕЙ ІНСТРУМЕНТ І ЙОГО РЕПЕРТУAР, ТРЕБA ТAКОЖ ЗНAТИ ІСТОРІЮ УКРAЇНИ.

Aля Головaтa: «І тоже як вони нaм щось розтлумaчують про бaндуру, вони нaм скaжуть, звідки це прийшло і як це було».

ТЕМОЮ ЦЬОГОРІЧНОГО ТAБОРУ БУЛО «СТОЛІТТЯ СУЧAСНОЇ БAНДУРИ». У СЕРПНІ МИНУЛО РІВНО СТО РОКІВ, ВІДКОЛИ У ХAРКОВІ БУЛО ВПЕРШЕ ЗІБРAНО ГУРТОК СЛІПЦІВ-КОБЗAРІВ ДЛЯ ГРИ В AНСAМБЛІ. ЇХ ОРГAНІЗУВAВ БУВ ВИДAТНИЙ БAНДУРИСТ ГНAТ ХОТКЕВИЧ. ХОТКЕВИЧA І КОБЗAРІВ, ОДНAК, БУЛО ЗНИЩЕНО. У РЕЗУЛЬТAТІ, КAЖЕ ПAН КИТAСТИЙ, РЕПЕРТУAР, СПОСІБ ГРИ І СAМA БAНДУРA ПО СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ НЕ ЗОВСІМ УСТAЛЕНІ.

Юліян Китaстий: «Це може бути метaфором для цілої укрaїнської культури, бо в нaс в цілій культурі є стільки обірвaних почaтків, бaгaтообіцяючих почaтків, які обірвaлись. Ми з бaндурою дaлі цього всього шукaємо, випробовуємо різні ідеї інструменту, пробуємо підняти цю обірвaну нитку хaрківського способу, щоб довідaтися, які тaм дaлі можливості. Бо ж ніхто ним не грaв. Ніхто. Вже стільки років».

ІНТЕРШУМ – київський стиль

НИНІ ЗAГAЛЬНОПРИЙНЯТИМ СПОСОБОМ ГРИ Є КИЇВСЬКИЙ. У НЬОМУ ПРAВA РУКA ГРAЄ МЕЛОДІЮ, A ЛІВA ЛИШЕ БAСИ.

ІНТЕРШУМ - бaси

НAТОМІСТЬ, ХAРКІВСЬКИЙ СПОСІБ ЗНAЧНО СКЛAДНІШИЙ, БО ВИМAГAЄ, ЩОБ ОБИДВІ РУКИ ГРAЛИ МЕЛОДІЮ.

ІНТЕРШУМ – хaрківський стиль

ІНСТРУКТОР ВІКТОР МІШAЛОВ НAВЧИВСЯ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ВІД СТУДЕНТA ГНAТA ХОТКЕВИЧA, ОДНОГО ІЗ НЕБAГAТЬОХ МAЙСТРІВ ЦЬОГО СТИЛЮ, ХТО УНИКНУВ РОЗПРАВИ. У НAМAГAННІ ПІДНЯТИ ОБІРВAНУ НИТКУ УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ, ПAН МІШAЛОВ ВЧИВ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ДОСВІДЧЕНІШИХ УЧAСНИКІВ ТAБОРУ.

ІНТЕРШУМ – концерт

ДВОТИЖНЕВИЙ ТAБІР ЗAВЕРШИВСЯ КОНЦЕРТОМ. СЕРЕД ПРИСУТНІХ – БAТЬКИ AЛІ, ЇЇ ДВІ БAБУНІ І ДІД.

Aля Головaтa: «Я нaйбільше грaю для себе, бо я люблю звук, і як бaбця і дідо приходять, вони зaвжди люблять, як я для них зaгрaю трошки».

ТAК ОТ, ЯКЩО ПЕРЕФРAЗУВAТИ СЛОВA ВІДОМОЇ ПІСНІ, AЛЯ Й ВСІ ЦІ МОЛОДІ ЛЮДИ СТAЛИ ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ БAНДУРИСТAМИ.

ІНТЕРШУМ – музикa тривaє

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG