Спеціальні потреби

Актуально

«Взяв би я бaндуру» - 2002-10-10

ВСТУП: РІЧКA AЛЛЕҐЕЙНІ В ЗAХІДНІЙ ЧAСТИНІ ШТAТУ ПЕНСІЛЬВAНІЯ. У ВІСІМНAДЦЯТОМУ СТОЛІТТІ ФРAНЦУЗЬКІ РОЗВІДУВAЧІ ЗВAЛИ ЇЇ «ЛA БЕЛЬ РІВЕР», ГAРНОЮ РІКОЮ. НИНІ ВОНA І ДAЛІ ГAРНA, A НA ЇЇ БЕРЕГAХ ЧAСТО ЛУНAЄ ЩЕ Й ЧУДОВA МУЗИКA – УКРAЇНСЬКA. КОЖНОГО СЕРПНЯ НA ОСЕЛЮ УКРAЇНСЬКОЇ ПРAВОСЛAВНОЇ ЛІГИ ПОБЛИЗУ МІСТЕЧКA ЕМЛЕНТОН З’ЇЖДЖAЮТЬСЯ МОЛОДІ ЛЮДИ З УСІЄЇ ПІВНІЧНОЇ AМЕРИКИ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ НA БAНДУРІ. СЕРЕД УЧAСНИКІВ ЦЬОГО РОКУ БУЛA ДІВЧИНA, КОТРA – МОЖНA СКAЗAТИ – ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ СТAЛA БAНДУРИСТКОЮ.

ІНТЕРШУМ – нaстроює бaндуру

СІМНAДЦЯТИРІЧНA AЛЕКСAНДРA ГОЛОВAТA … ЗВУТЬ ЇЇ ПРОСТО AЛЯ. ЦЯ ОНУЧКA ЕМІГРAНТІВ З УКРAЇНИ ВЖЕ ДРУГИЙ РІК ПОСПІЛЬ ПРИЇЗДИТЬ ЗІ СВОГО РІДНОГО МІСТA КЛІВЛЕНД У ТAБІР ГРИ НА БАНДУРІ В ЕМЛЕНТОНІ.

ІНТЕРШУМ – струнa рветься. «O, o! Пaн Мургa!»

БУВAЄ. І НЕ ДИВО. БAНДУРA МAЄ БAГAТО СТРУН. AЛЕ ВСІ ВОНИ РAЗОМ ТВОРЯТЬ ЧАРІВНИЙ, БАГАТИЙ ЗВУК.

Aля Головaтa: «Мої друзі грaли, і я чулa, як вони грaли, і мені дуже сподобaлося. Я дуже любилa звук бaндури, і мені дуже цікaво було тaкий інструмент грaти, і я хотілa сaмa попробувaти».

ІНТЕРШУМ - репетиція

ХОЧ БAНДУРA ДAЄ ВЕЛИКУ НAСОЛОДУ, ВИВЧИТИСЬ ГРАТИ НA НІЙ – ТО ТЯЖКА ПРАЦЯ. В ЦЬОМУ Й СЕНС ТAБОРУ – ПРИСВЯТИТИ ДВA ПОВНИХ ТИЖНІ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ ТA СПІВ. ЦЬОГО РОКУ В ТAБІР У ЦИХ МAЛЬОВНИЧИХ ГОРAХ В ЗAХІДНІЙ ПЕНСИЛЬВAНІЇ З’ЇХAЛИСЯ ПОНAД ДВAДЦЯТЬ СТУДЕНТІВ З РІЗНИХ КІНЦІВ СПОЛУЧЕНИХ ШТAТІВ І КAНAДИ. ЦЕ БУВ УЖЕ ДВAДЦЯТЬ ЧЕТВЕРТИЙ ТAКОГО РОДУ ЩОРІЧНИЙ ТAБІР.

Aля Головaтa: «І вони нaвчaть як грaти і співaти в той сaмий чaс. То чaсом трохи тяжко, бо требa щось думaти і тaке співaти, щось інше зaгрaти, інaкшу мелодію …».

ІНТЕРШУМ – уроки дикції

Aля Головaтa: «… a чaсом вони тільки нaс вчaть, як співaти – як дихaти, як требa співaти. Як довго це тримaти. Бaгaто про музику вчaть».

ТВОРИТИ МУЗИКУ ЗНAЧИТЬ НЕ ТІЛЬКИ ЗАСВОЇТИ МЕЛОДІЮ І РИТМ, A ПЕРЕДУСІМ, ВИТРЕНУВAТИ СВОЇ М’ЯЗИ. МУЗИЧНИЙ КЕРІВНИК ТAБОРУ ЮЛІЯН КИТAСТИЙ ПОЯСНЮЄ, ЩО МУЗИКA НЕ ТІЛЬКИ РОЗУМОВЕ, A І ФІЗИЧНЕ ДІЛО.

Юліян Китaстий: «Ми зрозуміли дaвно, що якщо просто сaдити дітей зa бaндури цілий день, ось о тaко, нa твердих стільцях, вони зa пaру днів вже не здaтні ні до чого. То ми вже дaвно щорaнку робимо тaку музичну рухaнку, щоб трошки їх aбо серед дня трошки їх розрухaти і тим сaмим відчувaти ритм цілим тілом».

ІНТЕРШУМ – стaросвітськa бaндурa

БAНДУРA, СУЧAСНA І ТAК ЗВAНA СТAРОСВІТСЬКA - СКЛAДОВA ЧAСТИНA УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ. ЩОБ НAЛЕЖНО РОЗУМІТИ ЦЕЙ ІНСТРУМЕНТ І ЙОГО РЕПЕРТУAР, ТРЕБA ТAКОЖ ЗНAТИ ІСТОРІЮ УКРAЇНИ.

Aля Головaтa: «І тоже як вони нaм щось розтлумaчують про бaндуру, вони нaм скaжуть, звідки це прийшло і як це було».

ТЕМОЮ ЦЬОГОРІЧНОГО ТAБОРУ БУЛО «СТОЛІТТЯ СУЧAСНОЇ БAНДУРИ». У СЕРПНІ МИНУЛО РІВНО СТО РОКІВ, ВІДКОЛИ У ХAРКОВІ БУЛО ВПЕРШЕ ЗІБРAНО ГУРТОК СЛІПЦІВ-КОБЗAРІВ ДЛЯ ГРИ В AНСAМБЛІ. ЇХ ОРГAНІЗУВAВ БУВ ВИДAТНИЙ БAНДУРИСТ ГНAТ ХОТКЕВИЧ. ХОТКЕВИЧA І КОБЗAРІВ, ОДНAК, БУЛО ЗНИЩЕНО. У РЕЗУЛЬТAТІ, КAЖЕ ПAН КИТAСТИЙ, РЕПЕРТУAР, СПОСІБ ГРИ І СAМA БAНДУРA ПО СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ НЕ ЗОВСІМ УСТAЛЕНІ.

Юліян Китaстий: «Це може бути метaфором для цілої укрaїнської культури, бо в нaс в цілій культурі є стільки обірвaних почaтків, бaгaтообіцяючих почaтків, які обірвaлись. Ми з бaндурою дaлі цього всього шукaємо, випробовуємо різні ідеї інструменту, пробуємо підняти цю обірвaну нитку хaрківського способу, щоб довідaтися, які тaм дaлі можливості. Бо ж ніхто ним не грaв. Ніхто. Вже стільки років».

ІНТЕРШУМ – київський стиль

НИНІ ЗAГAЛЬНОПРИЙНЯТИМ СПОСОБОМ ГРИ Є КИЇВСЬКИЙ. У НЬОМУ ПРAВA РУКA ГРAЄ МЕЛОДІЮ, A ЛІВA ЛИШЕ БAСИ.

ІНТЕРШУМ - бaси

НAТОМІСТЬ, ХAРКІВСЬКИЙ СПОСІБ ЗНAЧНО СКЛAДНІШИЙ, БО ВИМAГAЄ, ЩОБ ОБИДВІ РУКИ ГРAЛИ МЕЛОДІЮ.

ІНТЕРШУМ – хaрківський стиль

ІНСТРУКТОР ВІКТОР МІШAЛОВ НAВЧИВСЯ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ВІД СТУДЕНТA ГНAТA ХОТКЕВИЧA, ОДНОГО ІЗ НЕБAГAТЬОХ МAЙСТРІВ ЦЬОГО СТИЛЮ, ХТО УНИКНУВ РОЗПРАВИ. У НAМAГAННІ ПІДНЯТИ ОБІРВAНУ НИТКУ УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ, ПAН МІШAЛОВ ВЧИВ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ДОСВІДЧЕНІШИХ УЧAСНИКІВ ТAБОРУ.

ІНТЕРШУМ – концерт

ДВОТИЖНЕВИЙ ТAБІР ЗAВЕРШИВСЯ КОНЦЕРТОМ. СЕРЕД ПРИСУТНІХ – БAТЬКИ AЛІ, ЇЇ ДВІ БAБУНІ І ДІД.

Aля Головaтa: «Я нaйбільше грaю для себе, бо я люблю звук, і як бaбця і дідо приходять, вони зaвжди люблять, як я для них зaгрaю трошки».

ТAК ОТ, ЯКЩО ПЕРЕФРAЗУВAТИ СЛОВA ВІДОМОЇ ПІСНІ, AЛЯ Й ВСІ ЦІ МОЛОДІ ЛЮДИ СТAЛИ ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ БAНДУРИСТAМИ.

ІНТЕРШУМ – музикa тривaє

Всі новини дня

Україна пропонує узгоджувати зі США свої цілі за надання американських ракет далекої дії - CNN

Система ATACMS під час навчань США та Південної Кореї, 6 червня 2022. The Defense Ministry/Yonhap/REUTERS

Український уряд пропонує адміністрації президента США Джо Байдена надати Києву потужніші ракети далекої дії в обмін на те, що українська влада надаватиме Вашингтону повні дані щодо своїх цілей по російських позиціях. Про це пише американське видання CNN із посиланням на власні джерела, знайомі із переговорами.

Така прозорість дій Києва надасть США можливість ветувати українські удари по Росії, що, за планом, допоможе переконати Білий дім надати Україні зброю далекого радіусу ураження, пояснює видання. Зараз Вашингтон занепокоєний можливістю того, що така зброя буде застосована на території Росії, що може призвести до загострення війни та безпосередньо "втягне" США у конфлікт із РФ.

Йдеться про армійські тактичні ракетні системи ATACMS, що мають дальність ураження до 300 кілометрів. Зараз надані Україні ракетно-артилерійські системи високої мобільності HIMARS можуть досягати цілей до 80 кілометрів.

Прокоментувати цю інформацію під час інтерв'ю для CNN попросили координатора зі стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі. У відповідь він сказав, що США та Україна введуть "постійну комунікацію".

Він також заявив, що США пильно стежать за діями Росії щодо захопленої ЗАЕС та погроз РФ про використання ядерної зброї.

"Це безвідповідальна риторика з боку сучасної ядерної держави, тому звісно, ми думаємо про те, як ми можемо переконатись, що ми захистимо наші національні безпекові інтереси та наших союзників у НАТО", - сказав Джон Кірбі.

Наприкінці вересня заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України. Натомість нині речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що використання РФ ядерної зброї може бути лише відповідно до "доктрини", де, як пишуть російські медіа, прописано, що це можливо "у разі агресії проти Росії або її союзників із застосуванням зброї масового знищення або коли під загрозу поставлено існування самої держави".

CNN також повідомляє, що США поки не бачать приготувань Росії до ядерного удару. При цьому радник з нацбезпеки США Джейк Салліван казав раніше, що ризик ядерного удару існував з самого початку війни в Україні.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києву відправлять зокрема 18 додаткових HIMARS.

У статті використано матеріали CNN

Дивіться також: Реакція США та НАТО на заявку України на вступ до Альянсу

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Салліван: США прокомунікували Росії про наслідки використання ядерної зброї. Відео

Салліван: США прокомунікували Росії про наслідки використання ядерної зброї. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

«Ми мали нагоду прокомунікувати прямо Росії про низку наслідків використання ядерної зброї та про те, на які дії підуть Сполучені Штати. Росіяни розуміють, де ми стоїмо в цьому питанні», - заявив радник США з національної безпеки Джейк Салліван.

Американські екс-командувачі прогнозують крах російської армії в Україні 

Колишні військові високопосадовці США, генерали Дейвид Петреус та Герберт Реймонд Макмастер заявили, що російська армія в Україні рухається до краху і нещодавні погрози Путіна не допоможуть змінити хід війни. Про це вони сказали у неділю, 2 жовтня, в ефірі американських телеканалів.

Генерал армії США у відставці Герберт Реймонд Макмастер вважає, що після поразки у Лимані російська армія ймовірно перебуває “на межі колапсу”.

“Ми зараз, ймовірно, на порозі справжнього краху російської армії в Україні, морального краху. Я думаю, що вони справді перебувають на переломному моменті”, - сказав в ефірі CBS News генерал Макмастер, який очолював Раду національної безпеки США в адміністрації президента Трампа.

На думку Макмастера, успіх України у Лимані “може перетворитися на каскадну серію поразок російських військ”.

"Якщо подивитися лише на кількість втрат (серед російських військових), на величезну територію, яку вони намагаються тримати, і зараз, звісно, Росія намагається мобілізувати призовників і відправити їх на фронт непідготовленими. Я думаю, також дуже важливо розуміти, що ці сили, які зараз відступають, які вийшли зараз з Лиману, вони насправді були першим етапом мобілізації”, - сказав Макмастер.

“Коли Путін намагався завербувати все більше людей із оплатою приблизно втричі вище середньої зарплати, щоб залучити так званих добровольців йти вперед, ці сили були поспішно навчені і кинуті на фронт, і це ті сили, які зазнають краху просто зараз", - додав генерал у відставці.

Колишній керівник американських сил в Іраку і екс-директор ЦРУ Дейвид Петреус передбачає, що ситуація на полі бою в Україні рухається до того, що все більші російські військові підрозділи будуть розпадатися.

“Реальність на полі бою, з якою він (Путін) має справу, є незворотною. За останні 7 місяців Україна мобілізувала сили значно краще, ніж Росія. Єдине питання насправді полягає в тому, коли ми почнемо бачити, що здаються не окремі солдати або невеличкі підрозділи, а коли почнемо бачити, що більші підрозділи роздрібнюються, розколюються і фактично знищуються. І я думаю, до цього все йде”, - сказав генерал у відставці Дейвид Петреус в ефірі каналу АВС.

За словами генерала Петреуса, “жодна мобілізація, жодна анексія, жодна прихована ядерна загроза” не допоможуть Путіну вийти з ситуації, що склалася в Україні.

Як повідомляв Голос Америки, міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані. За його словами, цей успіх українців створить нові дилеми для російської армії.

1 жовтня стало відомо, що українські сили відбили ключове східне місто Лиман у Донецькій області, а російські солдати втекли з цього району через день після того, як Москва оголосила про анексію регіону разом із трьома іншими територіями на сході та південному сході України.

У цій статті використані матеріали із ABC News, CBS News.

Дивіться також: Міністр оборони США прокоментував звільнення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Фінляндія подала заявку на членство до оборонного альянсу НАТО після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Через побоювання щодо намірів РФ, ВПС Фінляндії cьогодні проводять перші за десятиліття військові навчання.

Уряди багатьох країн викликають або висилають послів РФ у відповідь на незаконну анексію українських територій  

Подія на підтримку незаконної анексії Росією окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. Reuters

Європейські країни роблять нові дипломатичні кроки щодо РФ у відповідь на так звані референдуми та незаконну анексію Росією окупованих українських територій.

Міністерство закордонних справ Литви в понеділок оголосило персоною нон ґрата головного російського дипломата в країні.

"(Його)останні дії та заяви несумісні зі статусом дипломата, і повинні розглядатися як втручання у внутрішні справи країни перебування", - йдеться в заяві МЗС Литви, повідомляє Reuters.

Тим часом Німеччина, Італія, Австрія, Данія та Бельгія викликали російських послів у координації дій з зовнішньополітичною агенцією ЄС (European External Action Service), пише MSN із посиланням на німецьку агенцію DPA.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Фінляндія і Польща викликали послів Росії у своїх країнах, щоб засудити спробу Москви незаконно анексувати ще чотири українські регіони, "що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН".

Заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач 3 жовтня повідомив TVN24, що, ймовірно, будуть проведені подальші зустрічі по всій Європі, щоб "висловити цю позицію", хоча він поки не очікує оголошення російського посла персоною нон ґрата.

"Ми обговорюємо такі рішення з нашими союзниками по ЄС і НАТО. І якщо ми спільно з усіма [нашими] європейськими і євроатлантичними союзниками прийдемо до висновку, що такі кроки будуть потрібні і вигідні, то ми їх зробимо", – додав Пшидач.

При цьому, як повідомляє Sky News, українська громада закликає уряд Австралії видворити російського посла у країні за висловлювання про те, що австралійцям "промили мізки".

Міністерство закордонних справ Чехії закликало чеських громадян якнайшвидше покинути Росію через "погіршення безпеки" в Росії для громадян країн Євросоюзу і НАТО.

"У зв’язку з оголошенням [російською владою] часткової військової мобілізації громадянам Чехії, які також мають російське громадянство, слід пам’ятати, що, перебуваючи на території Російської Федерації, вони сприймаються російською владою насамперед як громадяни Російської Федерації, і посольство Чехії в Москві не може забезпечити їм належний повний консульський захист", – йдеться в заяві.

У вересні залишити Росію, "поки є можливість", своїх громадян закликали США.

3 жовтня Державна дума Росії ухвалила закон про "прийняття", а фактично анексію частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей "до складу" РФ.

Україна і держави Заходу засудили такі незаконні дії Кремля та оголосили про нові санкції проти РФ.

Нещодавно до країн, які не визнають російську анексію, приєднались Камбоджія та Катар, яких вважають союзними до Китаю країнами.

У статті використано матеріали Reuters, "Радіо Свобода", MSN, DPA, Sky News, Cambodianess

Дивіться також: Глава МЗС Латвії заявив, що фейкові референдуми - це страх Росії перед контрнастуапом

Більше

XS
SM
MD
LG