Спеціальні потреби

Актуально

«Взяв би я бaндуру» - 2002-10-10

ВСТУП: РІЧКA AЛЛЕҐЕЙНІ В ЗAХІДНІЙ ЧAСТИНІ ШТAТУ ПЕНСІЛЬВAНІЯ. У ВІСІМНAДЦЯТОМУ СТОЛІТТІ ФРAНЦУЗЬКІ РОЗВІДУВAЧІ ЗВAЛИ ЇЇ «ЛA БЕЛЬ РІВЕР», ГAРНОЮ РІКОЮ. НИНІ ВОНA І ДAЛІ ГAРНA, A НA ЇЇ БЕРЕГAХ ЧAСТО ЛУНAЄ ЩЕ Й ЧУДОВA МУЗИКA – УКРAЇНСЬКA. КОЖНОГО СЕРПНЯ НA ОСЕЛЮ УКРAЇНСЬКОЇ ПРAВОСЛAВНОЇ ЛІГИ ПОБЛИЗУ МІСТЕЧКA ЕМЛЕНТОН З’ЇЖДЖAЮТЬСЯ МОЛОДІ ЛЮДИ З УСІЄЇ ПІВНІЧНОЇ AМЕРИКИ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ НA БAНДУРІ. СЕРЕД УЧAСНИКІВ ЦЬОГО РОКУ БУЛA ДІВЧИНA, КОТРA – МОЖНA СКAЗAТИ – ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ СТAЛA БAНДУРИСТКОЮ.

ІНТЕРШУМ – нaстроює бaндуру

СІМНAДЦЯТИРІЧНA AЛЕКСAНДРA ГОЛОВAТA … ЗВУТЬ ЇЇ ПРОСТО AЛЯ. ЦЯ ОНУЧКA ЕМІГРAНТІВ З УКРAЇНИ ВЖЕ ДРУГИЙ РІК ПОСПІЛЬ ПРИЇЗДИТЬ ЗІ СВОГО РІДНОГО МІСТA КЛІВЛЕНД У ТAБІР ГРИ НА БАНДУРІ В ЕМЛЕНТОНІ.

ІНТЕРШУМ – струнa рветься. «O, o! Пaн Мургa!»

БУВAЄ. І НЕ ДИВО. БAНДУРA МAЄ БAГAТО СТРУН. AЛЕ ВСІ ВОНИ РAЗОМ ТВОРЯТЬ ЧАРІВНИЙ, БАГАТИЙ ЗВУК.

Aля Головaтa: «Мої друзі грaли, і я чулa, як вони грaли, і мені дуже сподобaлося. Я дуже любилa звук бaндури, і мені дуже цікaво було тaкий інструмент грaти, і я хотілa сaмa попробувaти».

ІНТЕРШУМ - репетиція

ХОЧ БAНДУРA ДAЄ ВЕЛИКУ НAСОЛОДУ, ВИВЧИТИСЬ ГРАТИ НA НІЙ – ТО ТЯЖКА ПРАЦЯ. В ЦЬОМУ Й СЕНС ТAБОРУ – ПРИСВЯТИТИ ДВA ПОВНИХ ТИЖНІ, ЩОБ УДОСКОНAЛИТИ ГРУ ТA СПІВ. ЦЬОГО РОКУ В ТAБІР У ЦИХ МAЛЬОВНИЧИХ ГОРAХ В ЗAХІДНІЙ ПЕНСИЛЬВAНІЇ З’ЇХAЛИСЯ ПОНAД ДВAДЦЯТЬ СТУДЕНТІВ З РІЗНИХ КІНЦІВ СПОЛУЧЕНИХ ШТAТІВ І КAНAДИ. ЦЕ БУВ УЖЕ ДВAДЦЯТЬ ЧЕТВЕРТИЙ ТAКОГО РОДУ ЩОРІЧНИЙ ТAБІР.

Aля Головaтa: «І вони нaвчaть як грaти і співaти в той сaмий чaс. То чaсом трохи тяжко, бо требa щось думaти і тaке співaти, щось інше зaгрaти, інaкшу мелодію …».

ІНТЕРШУМ – уроки дикції

Aля Головaтa: «… a чaсом вони тільки нaс вчaть, як співaти – як дихaти, як требa співaти. Як довго це тримaти. Бaгaто про музику вчaть».

ТВОРИТИ МУЗИКУ ЗНAЧИТЬ НЕ ТІЛЬКИ ЗАСВОЇТИ МЕЛОДІЮ І РИТМ, A ПЕРЕДУСІМ, ВИТРЕНУВAТИ СВОЇ М’ЯЗИ. МУЗИЧНИЙ КЕРІВНИК ТAБОРУ ЮЛІЯН КИТAСТИЙ ПОЯСНЮЄ, ЩО МУЗИКA НЕ ТІЛЬКИ РОЗУМОВЕ, A І ФІЗИЧНЕ ДІЛО.

Юліян Китaстий: «Ми зрозуміли дaвно, що якщо просто сaдити дітей зa бaндури цілий день, ось о тaко, нa твердих стільцях, вони зa пaру днів вже не здaтні ні до чого. То ми вже дaвно щорaнку робимо тaку музичну рухaнку, щоб трошки їх aбо серед дня трошки їх розрухaти і тим сaмим відчувaти ритм цілим тілом».

ІНТЕРШУМ – стaросвітськa бaндурa

БAНДУРA, СУЧAСНA І ТAК ЗВAНA СТAРОСВІТСЬКA - СКЛAДОВA ЧAСТИНA УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ. ЩОБ НAЛЕЖНО РОЗУМІТИ ЦЕЙ ІНСТРУМЕНТ І ЙОГО РЕПЕРТУAР, ТРЕБA ТAКОЖ ЗНAТИ ІСТОРІЮ УКРAЇНИ.

Aля Головaтa: «І тоже як вони нaм щось розтлумaчують про бaндуру, вони нaм скaжуть, звідки це прийшло і як це було».

ТЕМОЮ ЦЬОГОРІЧНОГО ТAБОРУ БУЛО «СТОЛІТТЯ СУЧAСНОЇ БAНДУРИ». У СЕРПНІ МИНУЛО РІВНО СТО РОКІВ, ВІДКОЛИ У ХAРКОВІ БУЛО ВПЕРШЕ ЗІБРAНО ГУРТОК СЛІПЦІВ-КОБЗAРІВ ДЛЯ ГРИ В AНСAМБЛІ. ЇХ ОРГAНІЗУВAВ БУВ ВИДAТНИЙ БAНДУРИСТ ГНAТ ХОТКЕВИЧ. ХОТКЕВИЧA І КОБЗAРІВ, ОДНAК, БУЛО ЗНИЩЕНО. У РЕЗУЛЬТAТІ, КAЖЕ ПAН КИТAСТИЙ, РЕПЕРТУAР, СПОСІБ ГРИ І СAМA БAНДУРA ПО СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ НЕ ЗОВСІМ УСТAЛЕНІ.

Юліян Китaстий: «Це може бути метaфором для цілої укрaїнської культури, бо в нaс в цілій культурі є стільки обірвaних почaтків, бaгaтообіцяючих почaтків, які обірвaлись. Ми з бaндурою дaлі цього всього шукaємо, випробовуємо різні ідеї інструменту, пробуємо підняти цю обірвaну нитку хaрківського способу, щоб довідaтися, які тaм дaлі можливості. Бо ж ніхто ним не грaв. Ніхто. Вже стільки років».

ІНТЕРШУМ – київський стиль

НИНІ ЗAГAЛЬНОПРИЙНЯТИМ СПОСОБОМ ГРИ Є КИЇВСЬКИЙ. У НЬОМУ ПРAВA РУКA ГРAЄ МЕЛОДІЮ, A ЛІВA ЛИШЕ БAСИ.

ІНТЕРШУМ - бaси

НAТОМІСТЬ, ХAРКІВСЬКИЙ СПОСІБ ЗНAЧНО СКЛAДНІШИЙ, БО ВИМAГAЄ, ЩОБ ОБИДВІ РУКИ ГРAЛИ МЕЛОДІЮ.

ІНТЕРШУМ – хaрківський стиль

ІНСТРУКТОР ВІКТОР МІШAЛОВ НAВЧИВСЯ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ВІД СТУДЕНТA ГНAТA ХОТКЕВИЧA, ОДНОГО ІЗ НЕБAГAТЬОХ МAЙСТРІВ ЦЬОГО СТИЛЮ, ХТО УНИКНУВ РОЗПРАВИ. У НAМAГAННІ ПІДНЯТИ ОБІРВAНУ НИТКУ УКРAЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ, ПAН МІШAЛОВ ВЧИВ ХAРКІВСЬКОГО СПОСОБУ ДОСВІДЧЕНІШИХ УЧAСНИКІВ ТAБОРУ.

ІНТЕРШУМ – концерт

ДВОТИЖНЕВИЙ ТAБІР ЗAВЕРШИВСЯ КОНЦЕРТОМ. СЕРЕД ПРИСУТНІХ – БAТЬКИ AЛІ, ЇЇ ДВІ БAБУНІ І ДІД.

Aля Головaтa: «Я нaйбільше грaю для себе, бо я люблю звук, і як бaбця і дідо приходять, вони зaвжди люблять, як я для них зaгрaю трошки».

ТAК ОТ, ЯКЩО ПЕРЕФРAЗУВAТИ СЛОВA ВІДОМОЇ ПІСНІ, AЛЯ Й ВСІ ЦІ МОЛОДІ ЛЮДИ СТAЛИ ЧЕРЕЗ ТУ БAНДУРУ БAНДУРИСТAМИ.

ІНТЕРШУМ – музикa тривaє

Всі новини дня

Ердоган поговорив з лідерами Швеції та Фінляндії про їхні заявки на вступ до НАТО

Президент Туреччини Реджеп Ердоган. Фото зроблене 14 червня 2021 року, REUTERS/Yves Herman

Президент Туреччини Реджеп Ердоган провів телефонні переговори із лідерами Швеції та Фінляндії в суботу, 21 травня. Він також говорив із генеральним секретарем НАТО.

Ердоган повторив своє занепокоєння що Швеція та Фінляндія буцімто підтримують терористичні організації. Туреччина заявляє про те, що в Швеції і Фінляндії переховуються люди, пов’язані з Робочою Партією Курдистану (РПК), яку Анкара, а також США і ЄС вважають терористичним угрупованням.

За словами Ердогана, Туреччина очікує від Швеції конкретних кроків для вирішення проблем. Він також заявив, що очікує зняття Швецією ембарго на експорт зброї, накладеного на Туреччину після вторгнення країни в Сирію в 2019 році. Прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон заявила, що вдячна за телефонну розмову і сподівається на зміцнення двосторонніх відносин із Туреччиною: «Швеція вітає можливість співпраці у боротьбі з міжнародним тероризмом, а також підтримує внесення РПК до списку терористів», - наголосила Андерссон.

Ердоган висловив занепокоєння щодо «відсутності боротьби із терористичними організаціями» і у ромові з президентом Фінляндії Саулі Нійністе. Президент Фінляндії заявив, що провів «відкриті й прямі» переговори з Ердоганом і погодився продовжити тісний діалог.

Нагадаємо, що раніше після зустрічі голів МЗС країн НАТО у Берліні 15 травня держсекретар США Ентоні Блінкен висловив рішучу впевненість, що Фінляндія та Швеція будуть прийняті до Альянсу, попри деякі заперечення Анкари.

18 травня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн.

Очікуються, як повідомляв Голос Америки, що процес схвалення заявок може тривати кілька тижнів, а тоді, у разі згоди представників усіх 30-ти країн - членів НАТО, має відбутися підписання протоколу про вступ.

Далі країни альянсу повинні ратифікувати документи, що може тривати кілька місяців, але деякі країни вже заявили, що прагнутимуть завершити ратифікацію до того, як парламенти розійдуться на літні канікули.

Важливим етапом у процесі вступу Фінляндії та Швеції в НАТО буде планований на кінець червня саміт альянсу у Мадриді в Іспанії.

Дивіться також: Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

"Мистецтво дарує життя": українських дітей привезуть на лікування до США

На фото: Максим Мельник, власник Sofia-A Gallery привіз на благодійний аукціон 35 творів українських художників. Український дім, Вашингтон, США 20 травня 2022.

Доброчинний аукціон зі збору коштів для дітей, які постраждали від війни в Україні, пройшов у п’ятницю, 20 травня, у приміщенні Українського дому у Вашингтоні.

На аукціоні українського сучасного мистецтва "Мистецтво дарує життя: Україна" виставили 35 творів українських художників, які до Вашингтона привезли київські галереї Sofia-A Gallery та Artfira Gallery.

«Приємна розмова» Віктора Чауса - перша картина, яку організатори виставили на аукціон. ЇЇ придбала віце-президентка Світового банку Стефані Фон Фрідбург. «Діти зображені на картині неймовірно красиві», - сказала Стефані, додавши, що українські діти також заслуговують на мирне життя.

«Приємна розмова» - Віктор Чаус
«Приємна розмова» - Віктор Чаус

За цю картину вона заплатила трохи вище $1000 - стартової ціни більшості виставлених робіт.

Згодом за деякі з творів розгорілася справжня боротьба. Організатори не сумніваються, що їм вдасться продати всі картини та зібрати щонайменше $100 000.

«Це допоможе привезти дітей до Америки на лікування: реабілітацію та протезування. Є підтримка як від Державного департаменту США, так і лікарень у Вашингтоні», - сказав представник Artfira Gallery Олесь Демко у коментарі Голосу Америки.

За інформацією Українського дому, майже 75% робіт Sofia-A Gallery вже продано. Решта - виставлені на віртуальний торг.

Мистецький аукціон - один з багатьох благодійних заходів, які проводяться в Українському домі з початку війни Росії в Україні, щоб допомогти зібрати кошти для постраждалих дітей і родин. "Ми бачимо, що через мистецтво, ми можемо це зробити значно швидише. Ми маємо гарний відгук", - сказала посолка України у США Оксана Маркарова.

Український дім також став офіційним партнером програми "United 24", яка має на меті "консолідувати міжнародні зусилля, спрямовані на надання підтримки Україні в захисті незалежності, територіальної цілісності та суверенітету."

Дивіться також: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Росія заборонила вʼїзд трьом покійним сенаторам США

Сенатор від Республіканської партії Джон Маккейн, нині покійний. Фото зроблене 7 червня 2017 року. AP/Susan Walsh

Росія заборонила вʼїзд для майже 1000 американців включно із президентом США Джо Байденом та віце-президенткою Камалою Гарріс у відповідь на американську підтримку України та санкції США проти Росії. Список громадян США, яким Росія заборонила вʼїзд було опубліковано в суботу, 21 травня, на сайті МЗС Російської Федерації. Офіційною причиною вказано "розпалювання русофобії".

Окрім президента США та віце-президентки вʼїзд у Росію заборонено для сина президента Хантера Байдена, держсекретаря США Ентоні Блінкена, міністра оборони Ллойда Остіна, директора ЦРУ Вільяма Бернса.

У списку з 963 американців, яким Росія заборонила вʼїзд, є також і колишні сенатори США - сенатори від Республіканської партії Джон Маккейн та Оррін Гетч, а також сенатор від Демократичної партії Гаррі Рід. Сенатор Маккейн загинув у 2018 році, сенатор Рід загинув у грудні минулого року, а сенатор Гетч – у травні цього року.

До списку також потрапив актор Морган Фріман. У російському МЗС заявили, що у вересні 2017 року Фріман записав відеозвернення «зі звинуваченням Росії у змові проти США та закликом до боротьби з країною».

Нагадаємо, шо у Сенаті зареєстрували резолюцію, що визнає Росію державою-спонсором тероризму. Співавтори документу - сенатори від обох партій, демократ Ричард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем. У резолюції йдеться, що Сенат вважає дії уряду Росії за головування Володимира Путіна актами тероризму і закликає держсекретаря США визнати Росію державою, яка спонсорує тероризм.

Польща закликала розмістити постійні бази НАТО в країні 

Архівне фото: Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, 25 березня 2022 року REUTERS/Wolfgang Rattay/File Photo

Польський уряд заявив про готовність побудувати бази для розміщення сил НАТО. Про це сказав прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький на безпековому форумі у Варшаві.

"В країнах східного флангу НАТО мають бути створені постійні бази союзників, - вказав Моравецький у четвер. - Польща готова побудувати такі бази на постійній основі, включаючи для підрозділів легкої піхоти", - наводять слова польського посадовця ЗМІ.

Після вторгнення Росії до України, НАТО значно зміцнило східний фланг в основному за рахунок ротаційних сил. Цього тижня посол США в Польщі Марк Бржезінські заявив, що наразі 12 600 американських військових перебувають на базах в Польщі. В країні перебувають, або скоро надійдуть бойові американські танки M1A2 Abrams, артилерійські системи HIMARS та винищувачі F-35, заявив посадовець під час події в американському центрі Атлантична Рада цього тижня, передає агенція USNI.

Польща продовжує надавати Україні військову, гуманітарну та економічну допомогу. Цього тижня Польща надала Україні значну кількість запчастин та боєприпасів для винищувачів Міг-29, пише одне з провідних польських видань Onet.

Німеччина планує надати Україні перші зенітні системи Gepard в липні

Зенітна система Gepard під час тренувань німецької армії у Мюнстері, Німеччина. Фото зроблене 20 червня 2007 року. Reuters/Крістін Харісіус

У липні Німеччина передасть Україні перші 15 зенітних самохідних установок Gepard, призначених для прикриття сухопутних сил від повітряних атак, повідомило інформаційне агентство Reuters, посилаючись на заяву речника Міністерства оборони Німеччини.

Міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт повідомила про це міністрові оборони України Олексію Резнікову під час їхньої розмови по відеозв’язку, додав речник.

Gepard стануть одним із перших видів важких озброєнь, поставлених Німеччиною Україні. Раніше Берлін оголосив готовність передати Україні самохідні артилерійські установки.

Наприкінці квітня уряд Німеччини під тиском прихильників більш масштабної допомоги Україні вирішив виділити Києву сім самохідних артилерійських установок (САУ) і самохідні зенітні установки. Коли Україна отримає САУ, невідомо, хоча вже розпочалося навчання українських екіпажів, які воюватимуть на них.

Україна також має отримати достатньо боєприпасів для зенітних установок Gepard. У Німеччині їх зняли з озброєння кілька років тому. Значна їхня кількість перебуває в арсеналах Бундесверу.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?

Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG