Спеціальні потреби

Актуально

30.10.02  -  Як поліпшити пам’ять; чому американські школярі погано рахують. - 2002-10-30

Напевно, немає серед нас таких, які б час від часу не скаржилися на пам’ять. Як поліпшити запам’ятовування, розмірковують американські вчені, і рекомендують кілька корисних прийомів. Венді Елд, спеціаліст з мнемотехніки, один з них називає «три ер»-за англійськими літерами слів «записати-рекорд», «зберегти--рітейн», та «відтворити-рітрів». Вона пояснює суть цього прийому так:

«Вам необхідно визначитися, яку інформацію ви хочете запам’ятати, і ви це записуєте. Опісля необхідно визначити, куди помістити її, тобто не просто вкинути в мозок, а організувати і класифікувати певним чином, прив’язати до чогось. А коли ви готові відтворити інформацію, то ви вже знаєте, куди йти і де її знайти.»

Пам’ять і запам’ятовування вимагають значної дисципліни, уважає Венді Елд, говорячи ще про один прийом мнемотехніки: «Є багато таких прийомів, але більшість з них мають справу з використанням яскравих візуальних образів. Чим вони яскравіші, конкретніші, тим більше впливають на всі ваші відчуття, і тим краще ви запам’ятовуєте. Скажімо, як запам’ятати прізвище Кемпбел? Ви розбиваєте його на два слова--кемп--табір, і белл-дзвін, і відразу у вашій пам’яті постає людина у таборі, де ви були колись в дитинстві, і вона дзвонить у дзвін, який тримає в руці, і ви чуєте цей звук всередині себе, і вдихаєте запах соснових голок. Отож, ви ніколи вже не забудете пана Кемпбелла. Це--метод асоціативного запам’ятовування.»

Але як втримати асоціативний ряд у пам’яті, щоб не забути його? Венді Елд говорить:

«Ми забуваємо від невживання. Наприклад, ви вивчали іноземну мову, а потім не вживали її. Згодом знання цієї мови зникають, вам все важче говорити на ній. Інша причина забування-це депресія. Коли у нас психічне або фізичне захворювання, наша здатність запам’ятовувати і зберігати інформацію суттєво знижується.»

А як застосувати техніку трьох ер---записування, збереження і відтворення---до вивчення іноземної мови? Енді говорить по це так:

«Асоціюйте нові слова з чимось. Ось, наприклад, як запам’ятати назви п’яти Великих Озер-Гурон, Онтаріо, Мічіган, Ері та Суперіор. Візьмімо перші літери їх, і отримаємо слово «хоумс», себто доми.»

Але не зупиняйтесь лише на акронімі «доми,» радить Енді, йдіть глибше, уявіть плавучі доми на воді, і людей, що говорять: «Які ці озера гарні, і ми можемо жити в наших плавучих домах, вода тут така чиста.» Таким чином, у пам’яті виникає цілісний образ життєвої ситуації, або «гештальт» німецькою мовою. У ньому немовби вмонтоване слово, або поняття, яке необхідно запам’ятати, і воно має зміст у контексті цілісного гештальту. Отже, наша пам’ять-це не хаотичний набір розрізнених слів, а цілісна система осмислених гештальтів, або ситуативно-образних систем. І вдосконалення пам’яті полягає у поширенні гештальтів, асоціативних ланок нашого життя.

Брак навичок створення системи цілісного запам’ятовування у американських школярів, пише газета Вашингтон пост, призводить до погіршення вміння рахувати в пам’яті, без калькулятора. Наприклад, школярам-учасникам олімпіади, було важко відповісти на запитання: «Яким буде чотирьохвідсотковий податок на продаж, якщо ціна покупки дев’яносто доларів?» Брак навичок практичної арифметики викликає серйозне занепокоєння американських вчених-педагогів та федеральних властей. Чому, можна запитати, хіба не простіше взяти кишеньковий калькулятор, де зазначена функція процента, і порахувати на ньому? Так, але не для мозку, який формується, відповідають педагоги. Людський мозок і пам’ять у процесі формування вимагають постійного тренування і переходу від натурального калькулятивного ряду-згадайте рахування на паличках або рахівниці у дитсадку і школі, операцій додавання, множення, тощо з абстрактними числами. Брак навичок рахувати у пам’яті, замінений в дитинстві калькулятором, може призвести до функціональної математичної неписьменності людей у дорослому віці, себто до нерозуміння, що таке процентна ставка на кредит, зворотна пропорція, і інші практичні речі життя. Іншими словами, уважають американські вчені-педагоги, необхідна цілісна система математичних навичок, розуміння їх базисного значення. У противному випадку чотирьохвідсотковий податок на дев’яносто доларів буде дорівнювати чотирьом, або п’яти доларам, але ніяк не трьом і шести десятим долара.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG