Спеціальні потреби

22.11.02  -  Автошколи для підлітків; новий Мерседес екстра-класу. - 2002-11-22


Трохи статистики: щороку у США підлітки за кермом у віці від шістнадцяти до двадцяти років створюють понад півтора мільйона дорожньо-транспортних пригод, в яких гинуть близько п’яти тисяч юнаків і дівчат. Хоча водії цієї вікової категорії складають лише сім відсотків від загального числа водіїв у США, саме вони потрапляють у чотирнадцять відсотків фатальних ДТП у країні. Невміле або неуважне керування автомобілями підлітками вже сягнуло масштабів національної проблеми. Ще зовсім недавно у середніх загальноосвітних школах учнів вчили водити авта. Але зі збільшенням ціни і страховки за автомобілі та плати викладачам, багато шкіл скасували ці програми. Натомість приватні автошколи, куди батьки приводять своїх чад, переживають справжній бум. Ось одна з таких, у місті Дулус, штат Джорджия. Там, після розповіді викладача про правила дорожнього руху та техніку водіння, студенти по одному заходять до окремої кімнати, де їхні навички перевіряє віртуальний тренажер:

«Ці інструкції попередять заздалегідь про повороти та інші маневри, які ви мусите виконати під час водіння. Не треба робити будь-які повороти або змінювати напрямок без інструкцій, продовжуйте рух...»

Водійський тренажер має сидіння, запалювання, кермо, педалі, панель та три екрани, які створюють обзор у двісті сімдесят градусів-як у справжньому авті. Завдання такого тренажера-не лише навчити елементарним навичкам водіння, але насамперед відтворити дії молодих водіїв за реальних обставин. Викладач може змоделювати дощ, сніг, навіть «проколоти» шину. Студенти мусять самі вибиратися з пригоди. Такі програми охоплюють десятки тисяч юнаків і дівчат і розраховані на вироблення у них навичок безпечного керування сучасними автомобілями.

Ось, наприклад, таким новим Мерседесом, дітищем концерну Даймлер-Крайслер, про який повідомляє авто-сторінка газети Вашингтон пост. Йдеться про найкращий у світі седан класу люкс-«Майбах-п’ятдесят сім» та «шістдесят два» (це довжина шассі). Філософія фірми у ви́падку з цим автомобілем така: для прогресу, необхідно постійно створювати ексклюзивні моделі, невеликими, зібраними вручну, партіями. Для дуже заможних клієнтів. Тих, які можуть дозволити собі будь-яку машину. Які хочуть якість Мерса, але водночас-не просто ще один Мерс, але ексклюзивний автомобіль, як кінозірка хоче мати сукню, створену лише для неї. «Майбахи», названі так в честь Вільгельма Майбаха, першого дизайнера фірми Мерседес-Бенц, створюються для індивідуального замовника, вручну. Двигун-п’ятсот п’ятдесят сил, дванадцять циліндрів. Працює практично нечутно. Всередині машина нагадує синтез корпоративного літака і комп’ютеризованого помешкання. Там є дистанційно керовані відеомонітори, портали для факсів та портативних комп’ютерів. Дотиком пальця дах стає прозорим або повністю блокує світло. Майбах коштує від трьохсот десяти тисяч доларів. Фірма створюватиме до тисячі машин на рік. На наступний рік всі моделі вже розпродані, причому двадцять п’ять пішло в одні руки десь на Близькому Сході. До США пішло чотириста екземплярів, а більшість, можливо, стане потроху витісняти лави «шестисотих» Мерсів в Європі та країнах колишнього радянського союзу.

XS
SM
MD
LG