Спеціальні потреби

Актуально

20.12.02  -  Іран може мати ядерні бомби; Україна у вогні міжнародної критики; Чи підтримають чеченці останній мирний план Кремля? - 2002-12-21

Число країн, які мають (або можуть мати) ядерну зброю, все збільшується. Столична Вашингтон пост пише, що за останні п’ять років Іран використовував мережу підставних фірм для маскування своїх таємних планів побудувати заводи виробництва збагаченого урану або плутонію-компонентів ядерної зброї. Заводи розташовані поблизу міст Натанз та Арак на південь від Тегерану, повідомляює опозиційне угруповання Національна рада спротиву Ірану. Про існування об’єктів іранський уряд повідомив МАГАТЕ лише після оприлюднення інформації про них опозицією минулого серпня, пише Вашингтон пост.

Російські та українські науковці,- продовжує часопис,- допомагали у реалізації таємних проектів, а матеріали для них представники іранських підставних фірм здобували в Індії та Китаї. Іранські урядовці, пише Вашингтон пост, заперечують ядерні амбіції Тегерану, пояснюючи існування цих заводів та проектів намаганнями мати ядерні джерела енергії в додаток до нафто-газових. США скептично ставляться до цих пояснень і поділилися своїми занепокоєннями з цього приводу з росіянами, повідомляє Вашингтон пост.

Поряд з Іраком, Іраном та близько-східними проблемами, світова преса значне місце приділила і українським негараздам. Британська Файненшл таймс коментує рекомендацію Міжнародної організації для протидії відмиванню брудних грошей (ФАТФ) ввести санкції проти України через брак спротиву цій практиці. Міністерство фінансів США у зв’язку з цим вимагає від банків ідентифікувати утримувачів рахунків при грошових трансакціях між Україною і США на суму у понад п’ятдесят тисяч доларів. США, зазначає Файненшал таймс, вказують на недостатність зусиль України у галузі протидії відмиванню грошей, зокрема, на неповідомлення правоохоронних органів про великі операції. Разом з тим, як відзначає інша газета - Вол стріт джорнел, міністерство фінансів США не має доказів, що Україна була притулком для грошей терористів, а вказує на слабкість законів, які б протидіяли цьому.

Коресподентка газети Вашингтон пост Шерон Лафраньєр у статті під заголовком «Тактика залякування посилюється в Україні,» аналізує стиль так званої «дозованої демократії» по-українськи. Її ознаки: тиск на нелояльних владі бізнесменів. Якщо раніше від бізнесу вимагалося знайти «дах» від якогось із місцевих «братків,» то наразі від них вимагається присяга на лояльність про-президентським силам, пише Лафраньєр. Далі - тиск на медія. Президента, як рекомендують темники з його адміністрації, зображувати лише у позитивному світлі. Поразки, як у Празі на саміті НАТО, демонструвати, як дипломатичні перемоги. Ще один напрямок тиску - на суддів, які наважуються відходити від «телефонного права.» Як приклад, Лафраньєр посилається на суддю Печерського райсуду Замкове́нка, який відпустив Юлію Тимошенко з в’язниці у березні минулого року, а наразі ризикує сам туди потрапити за обвинуваченнями у зловживанні посадою. Все це призвело до нинишньої кризи у стосунках США і України -- яка колись була третім найбільшим отримувачем американської допомоги, пише Вашингтон пост.

Канадська Ґлоб енд Мейл у статті «Його (тобто Кучми) репутацію неможливо зіпсувати» наводить слова керівника Головного інформуправління адміністрації президента Сергія Васильєва, якому приписують авторство темників. Він вперше назвав організаторів касетного скандалу. Це, на його думку, «підробка, сфабрикована працівниками американської адміністрації, які виступають за відставку Кучми і заміну його ...Ющенком.» У зв’язку з цим, Ґлоб енд мейл відзначає посилення анти-американської тональності і риторики в українських медія, як і те, що Кучмі досі вдавалося виходити сухим із хвиль все гучніших скандалів, і що всі ці кризи за кордоном виглядають набагато серйознішими, ніж всередині країни.

Журнал Тайм пише, з посиланнями на бізнесмена Михайла Свистовича, пов’язаного з Нашою Україною, що урядові чиновники змовилися закривати будь-який незалежний від режиму бізнес, особливо ЗМІ. Протести проти Кучми, на думку Свистовича, не мають успіху, оскільки треба не обіцяти скинути його, а міняти менталітет населення, як у Польщі робила Солідарність. Віктор Ющенко уважає, що Україна, не створивши системи гарантій демократії, вже живе у диктатурі. Поки там не зміниться система, причому під тиском з середини, продовжує лідер Нашої України, матимемо тільки клони Кучми, пише журнал Тайм.

Торкаючись чеченської кризи у Росії і останньої ініціативи Кремля з проведення конституційного референдуму у республіці, Крісчен сайєнс монітор запитує, чи підтримають чеченці це намагання Путіна поставити віз перед коня, себто запровадити атрибути миру до закінчення війни. Населення Чечні опинилося наразі між двома вогнями: воно не підтримує сепаратистів на кшталт Шаміля Басаєва, і водночас уважає росіян джерелом всіх негараздів. В цьому плані остання ініціатива Кремля розцінюється чеченцями як замасковане намагання поховати навічно питання незалежності Чечні, пише Крісчен сайєнс монітор.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG