Спеціальні потреби

Актуально

16.01.03  -  Чим є і не є клонування людини; старі традиційні ліки від гіпертонії такі ж ефективні, як і нові. - 2003-01-17

Нещодавно, коли канадська секта Клонейд оголосила про вірогідне народження першої клонованої дитини, з новою силою спалахнули етичні дебати навколо проблеми клонування. Сторони поділилися: одні кажуть, що людині негоже перебирати на себе роль Бога і створювати генетичні копії собі подібних. Інші заперечують, кажучи, що клонування, яке природним чином трапляється у близнюків, могло б бути прекрасним знаряддям лікування бездітних подружжів. Генетичний механізм клонування простий, як і все геніальне, говорить Ян Вітковський, біохімік зі штату Нью Йорк і співавтор підручника про ДНК:

«Для нього необхідні два компоненти-людина, яку клонують, себто донор генетичного матеріалу. Теоретично, достатньо однієї клітини, яка містить всю генетичну інформацію про дану особу. Другий компонент-жіноча яйцеклітина, генетичний матеріал якої заміняють на донорський. поміщають її у пробірку, а після початку клітинного поділу, трансплантують назад у матку, де відбувається розвиток плоду. Якщо ж замість генетичного матеріалу донора в матку трансплантується генетичний матеріал самої матері, то дитина буде її точною генетичною копією, каже професор Вітковський.»

Це не означає, продовжує він, що вони не будуть відрізнятися у психіці і поведінці. Приклад-генетично ідентичні близнюки, у яких однакова ДНК, але різні особистості, на формування яких впливає соціальне середовище. Тому не виключено, що це якраз і підриватиме основну тезу представників Клонейд, які за допомогою клонування сподіваються досягти не лише фізичного, але й соціального, безсмертя, себто передавати набутий досвід від особи до клона. А що, коли слухняний і мудрий, за задумом, клон перетвориться на страховинного Франкенштейна? Та й ще з бажанням безмежного розмноження? Від такої перспективи, як кажуть, мурашки по шкірі. Однак наразі це-з області фантазій. Реальна проблема така: як нам готуватися до появлення клонованих дітей, якщо воно-таки станеться, якими будуть їх стосунки з іншими дітьми, із суспільством? Чи не перетворяться вони на месій або парій двадцять першого століття? А що, коли клонуванням займуться терористи, для яких не існує етичних або соціальних заповідей? Відповіді на ці питання, як завжди, дасть життя, тому трошки почекаємо...

А ось на питання про порівняльну ефективність старих і нових ліків від гіпертонії, суперечки навколо якого точилися роками, відповідь, здається, знайдена, пише нещодавній випуск журналу Американської медичної асоціації. Нові--це, так звані, придушувачі гіпертензивного ферменту у крові, який викликає звуження і тромбування артерій. Препарати цієї групи у США: акупріл, капотен, лотензін, прінівіл, та інші. Старі--це добре відомі діуретики, або сечогонні препарати. Вони виводять сіль та воду з крові, знижуючи тиск в артеріях. Нові препарати в кілька разів дорожчі за діуретики. А чи ефективніші? Ні, кажуть дослідники, які грунтують свою відповідь на обстеженні тридцяти трьох тисяч хворих на коронарні захворювання серця. Говорить один з учасників цього дослідження, доктор Пол Велтон:

«Головним результатом нашого дослідження було те, що жоден з нових препаратів проти підвищеного тиску, не виявився кращим, ніж добре відомі діуретики, у попередженні інфарктів.»

Вартість останніх-від одного до трьох центів за таблетку у порівнянні з доларом і більше-за таблетку нових препаратів. Результати цього дослідження можуть спонукати лікарів виписувати частіше діуретики своїм пацієнтам. Проблема, однак, в тому, що фармацевтичні фірми скоротили їх випуск.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG