Спеціальні потреби

Актуально

16.01.03  -  Вірне розуміння того, що таке жир, може врятувати життя; ліки від артриту допомагають і при коронарних захворюваннях серця. - 2003-01-17

Напевно, жодна речовина в нашому організмі не викликала в останні десятиліття стільки суперечок, як жир. З одного боку, це--резервуар енергії, необхідної для функціонування організму, основний компонент клітинних мембран. З іншого-це те, що робить наші фігури далекими від ідеалів грецької античності, тому від нього треба позбавлятися за будь-яку ціну. Інколи і людського життя: побоювання потовстіти можуть викликати психічне захворювання-булімію-порівняне з депресією, щось на кшталт розумового несприйняття самої ідеї харчування. На булімію хворіла, як відомо, принцеса Діана, якій, як ми пам’ятаємо, аж ніяк не загрожували зайві кілограми. Але більшість людей у США,-досить лише зайти в американське метро, або просто пройтися вулицями,-булімією не страждають. Вони просто товстіють. Ожиріння вже давно стало національною хворобою США. Майже шістдесят відсотків дорослого населення і приблизно половина дітей мають зайву вагу і цілий букет хвороб, викликаних нею-артрит, атеросклероз, гіпертонію, діабет, та інші.

Дієтологи та лікарі, занепокоєні цим, радять переключатися з жирів на вуглеводи, як головний енергетичний імпульс. Але цукор з легкістю перетворюється на жир в організмі, і карбогідратні дієти проблеми не вирішують. Необхідно зрозуміти роль жиру і холестерину в організмі, радять експерти, і не мучити дієтами себе і рідних.

Отже, почнемо подорож до світу жирів та холестеринів. Дев’яносто п’ять відсотків жиру в організмі існують у вигляді тригліцеридів, або простих жирів. В свою чергу, тригліцериди існують у двох різновидах-насичені жири, які тверді при кімнатній температурі, і ненасичені, які рідкі. Насичені жири мають тваринне походження-м’ясо, жовтки яєць, сири, і риба. Ненасичені жири мають рослинне походження, і розрізняються за ступенем легкості засвоєння організмом і участі, зокрема, у будуванні клітинних мембран. Омега-три, шість, та дев’ять--це все ненасичені жирні кислоти, джерелом яких є риба та рослинні масла, і всі вони становлять клас простих жирів, або тригліцеридів.

Складні жири-це сполуки жирових клітин з іншими хімічними речовинами, зокрема, фосфором та білками. Фосфоліпіди, як ми казали, є головною складовою клітинних мембран і стійкості наших тканин. Якщо уявити, що зникли всі фосфоліпіди, то від людини залишиться у буквальному сенсі мокра пляма, бо зникнуть клітинні мембрани.

А ліпопротеїни також існують у двох іпостасях-з низькою і високою щільністю. Їх праця подібна до руху транспорту по вулиці з двобічним рухом: ліпопротеїни з низькою щільністю транспортують холестерин та харчування до клітин з печінки через кров. А ліпопротеїни з високою щільністю виводять залишки холестерину з тканин назад до печінки, які і виводяться природним чином.

Де джерело загрози? З боку ліпідів низької щільності та пов’язаного з ними холестерину. Саме вони відкладаються на стінах судин. А ліпіди високої щільності, навпаки, намагаються якомога скоріше очистити організм від шкідливого холестерину.

Фізична активність, зокрема, вправи на витривалість, збільшують в крові кількість ліпідів з високою щільністю, оскільки кров рухається швидче. Саме тут інтуїтивно зрозуміла теза про користь фізичних вправ--пам’ятаєте: бігом від інфаркту!-отримує свою біохімічну інтепретацію. А відповідно, і практичні рекомендації-не тікати від жирів, заплющивши очі, а споживати корисні жири, насамперед, ненасичені, легко розщеплювані, які містяться в рибі, горіхах, насінні. І уникати шкідливих жирів, насамперед тих, які піддавались хімічній обробці. Вони--головний компонент тістечок, тортів, перекусок, салатних заправок, чіпсів, взагалі, їжі, яка зазнала попередньої обробки. І саме вони блокують наші судини.

Кілька слів про ліки, які запобігають цьому. Про це повідомляє агентство Ройтер з посиланням на останні відкриття швейцарських медиків, опубліковані у нещодавному числі журналу Circulation-Кровообіг. Вони встановили, що ліки проти запалень, пов’язаних з артритами, знижують ризик серцевих захворювань, роблячи гнучкішими наші артерії. Запалення, як наразі уважають все більше кардиологів, є фактором серцевих захворювань. З цього погляду артеросклероз-закупорка артерій-є запальним процесом, який викликається не лише відкладенням холестерину на стінках судин, але й запаленням. Джерелом останнього може бути інфекція, викликана бактеріями. Але з’являються все більше даних про те, що запалення викликаються дією окислених ліпопротеїнів низької щільності, які утворюють так звані ксантомні, або пінисті, клітини. Під мікроскопом вони дійсно нагадують розплавлений поролон темно-червого кольору. Пінисті клітини-головна складова тромбів, які ведуть до інфарктів. Тромби, супроводжуючи запалення, перешкоджають доступу крові до тканин, викликаючи їх кальцинізацію і омертвіння. Отже, некроз артеріальних тканин може траплятися і до, а не лише після, інфарктів, як уважалося. Нові ліки проти артриту, особливо Селебрекс, розраховані на запобігання не-інфекційних запалень, і тому вони зменшують ризик інфарктів, повідомляють швейцарські медики.

Всі новини дня

Астронавт NASA відвідав дітей в лікарні «Охматдит». Відео

Астронавт NASA відвідав дітей в лікарні «Охматдит». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Колишній астронавт NASA Скотт Келлі відвідав дитячу лікарню «Охматдит» в Києві. Келлі є послом фандрейзингової ініціативи United24.

Генсек НАТО: Путін намагається використовувати зиму як зброю

генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ

НАТО має посилити підтримку України, щоб не дати президенту РФ Володимиру Путіну жодних шансів поставити її на коліна протягом зими, заявив генсекретар Альянсу Єнс Столтенберґ в інтерв’ю виданню Welt.

За його словами, наразі Путін реагує на поразки з «більшою жорстокістю». З початком зими РФ почала бомбардувати енергетичну систему України, щоб «поставити країну на коліна».

«Путін намагається використовувати зиму як зброю. Але він не досягне цього успіху», – переконаний Столтенберґ.

Генсекретар НАТО зазначив, що чим більше буде військових успіхів України, тим сильнішою буде її позиція в майбутніх переговорах.

«Ми можемо посилити позицію України за столом переговорів, якщо надамо країні військову підтримку. Найкращий спосіб підтримати мир – підтримати Україну», – підкреслив він.

Генсек додав, що всі партнери мають підтримувати та збільшувати допомогу Україні. Це допомогло б українцям відстояти своє право на самозахист.

У цьому контексті він наголосив на ролі Німеччини, сильна підтримка якої має, за його визначенням, вирішальне значення, адже «поставки зброї з Німеччини рятують життя». Зокрема, німецькі системи ППО допоможуть захистити будинки, школи та лікарні від російських ракет.

Столтенберґ визнав, що допомога Україні має певну ціну в західних суспільствах, адже зростання рахунків за їжу та електроенергію означає важкі часи для багатьох домогосподарств у Європі.

«Але ми маємо пам’ятати, що народ України щодня платить своєю кров’ю», – зауважив він.

Столтенберґ наголосив, що якби Путін виграв війну, він та інші деспоти продовжували б використовувати насильство для досягнення своїх цілей.

«Це може означати більше війни та більше страждань. Це зробило б наш світ ще небезпечнішим. У наших власних інтересах, щоб Україна перемогла», – підсумував генеральний секретар Альянсу.

Разом з тим, в інтервю каналу CNN координатор Державного департаменту з питань санкцій Джим О'Браєн заявив, що через американські санкції Росія не може вести в Україні війну сучасного типу.

"Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу", - сказав О'Браєн.

За словами посадовця, санкції Заходу та мужність українського народу змусили Росію відмовитись від її "імперського проекту" зі швидкого завоювання України та змінити заявлені цілі війни: "Це реальні зміни в поведінці Росії. Частково це пов’язано із санкціями, частково з експортним контролем – вони не можуть купувати види товарів, що необхідні для функціонування їхньої армії".

Росія завдала чергового масованого ракетного удару 23 листопада по Києву та інших українських населених пунктах. За даними влади, через атаку на Київ загинули троє людей, серед них – 17-річна дівчина. Постраждали ще 11 людей. За даними поліції, загалом в Україні загинули шість людей, ще 36 поранені.

Як повідомили в Генштабі СЗУ, російських ударів зазнали житлові будинки, ТЕЦ та підстанції у Києві, Київській, Вінницькій, Львівській та Запорізькій областях. Через удари зникло електро- і водопостачання.

В матеріалі використані джерела CNN

Через американські санкції Росія не може вести в Україні війну сучасного типу - посадовець Держдепу

Військовики ЗСУ використовують гаубицю M777 на лінії фронту на Донеччині, 23 листопада 2022. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS

Американські санкції проти Росії мали "суттєвий вплив" у її війні в Україні, заявив координатор Державного департаменту с питань санкцій Джим О'Браєн в інтерв'ю CNN.

"Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу", - сказав О'Браєн.

За словами посадовця, санкції Заходу та мужність українського народу змусили Росію відмовитись від її "імперського проекту" зі швидкого завоювання України та змінити заявлені цілі війни: "Це реальні зміни в поведінці Росії. Частково це пов’язано із санкціями, частково з експортним контролем – вони не можуть купувати види товарів, що необхідні для функціонування їхньої армії".

О'Браєн також підтвердив попередні заяви з Вашингтона, що Америка продовжуватиме допомогу Україні "до кінця цієї війни, поки Україна не переможе".

Нині О'Браєн разом із посолкою США в Україні Бріджит Брінк і міністром інфраструктури України Олександром Курбаковим відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи.

Як Голос Америки повідомляв раніше, Брінк зазначила, що повернулась до Одеси, щоб "побачити, як швидко українські фермери, експортери та порти працюють, що доставити мільйони тон українського зерна країнам світу в рамках програми Чорноморської зернової ініціативи".

Поки Росія використовує продовольство як зброю, Україна зменшує продовольчу небезпеку – посолка США в Україні

Посолка США в Україні Бріджит Брінк

Посолка США в Україні Бріджит Брінк, координатор Державного департаменту с питань санкцій Джим О’Браєн та міністр інфраструктури України Олександр Курбаков відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи.

«Поки Росія використовує продовольство як зброю, президент Зеленський та Україна вживають заходів, щоб зменшити продовольчу небезпеку, спричинену війною Росії. $20 млн підтримки США від USAID через Світову продовольчу програму вже допомагають доставляти зерно з України тим, хто його найбільше потребу», - написала у себе в Твіттер дипломатка.

Очільниця дипмісії зазначила, що повернулась до Одеси, щоб «побачити, як швидко українські фермери, експортери та порти працюють, що доставити мільйони тон українського зерна країнам світу в рамках програми Чорноморської зернової ініціативи».

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) виділило 20 мільйонів доларів на ініціативу "Зерно з України", оголошену президентом України Володимиром Зеленським на саміті G20.

USAID надає підтримку через Всесвітню продовольчу програму ООН для сприяння додатковим поставкам українського зерна через Чорноморську зернову угоду. USAID також "продовжує допомагати українським фермерам, які ризикують життям, щоб нагодувати світ, через Ініціативу стійкості сільського господарства в Україні", інвестувавши в неї 100 мільйонів доларів із прагненням залучити іще 150 мільйонів доларів від інших донорів, фондів та приватного сектору».

Разом ми захистимо Україну - Ріші Сунак розмістив відео на підтримку України 

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак на своїх сторінках у Фейсбук та Твіттер розмістив відеоролик на підтримку України під назвою «Ми віримо в свободу».

«Разом ми ніколи не відступимо, разом ми будемо сильні, разом ми захистимо Україну», - пише у себе на сторінці у Фейсбук Ріші Сунак.

«Я вірю у свободу. Я вважаю, що ми повинні відстоювати основні права, які так важливі для всіх нас. За наш суверенітет, за наше самовизначення та за основи стабільного світового порядку, за відновлення якого ми всі боремось. Українському народу загрожують бомбардування вдень та відключення електроенергії вночі. Але ми знаємо, що наші друзі завжди будуть поруч, щоб допомогти нам пройти через це. Велика Британія – один із наших найстійкіших союзників. Вони дають зброю для нашої боротьби, обладнання, щоб ми могли зігрітися, і дружбу, щоб відновити наш дух. Ми знаємо, вони нас ніколи не підведуть, поки ми боремось за перемогу у цій війні. З вашою допомогою ми отримаємо нашу свободу. Разом ми ніколи не відступимо, разом ми будемо сильними. Разом ми захистимо Україну та свободи, які ми так цінуємо.», - йдеться у відео.

19 листопада Ріші Сунак здійснив неоголошений візит до Києва, де зустрівся з президентом Зеленським. В ході візиту він оголосив про нову оборонну допомогу від Великої Британії для України, яка включає зенітні установки, радари а також засоби боротьби з дронами. Також він заявив про розширення програми тренувань Збройних Сил України, "щоб залучити спеціалізовану експертизу британських медиків та інженерів" а також збільшення допомоги в зимовий період.

Більше

Відео - найголовніше

Астронавт NASA відвідав дітей в лікарні «Охматдит». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00
XS
SM
MD
LG