Спеціальні потреби

Актуально

16.01.03  -  Вірне розуміння того, що таке жир, може врятувати життя; ліки від артриту допомагають і при коронарних захворюваннях серця. - 2003-01-17

Напевно, жодна речовина в нашому організмі не викликала в останні десятиліття стільки суперечок, як жир. З одного боку, це--резервуар енергії, необхідної для функціонування організму, основний компонент клітинних мембран. З іншого-це те, що робить наші фігури далекими від ідеалів грецької античності, тому від нього треба позбавлятися за будь-яку ціну. Інколи і людського життя: побоювання потовстіти можуть викликати психічне захворювання-булімію-порівняне з депресією, щось на кшталт розумового несприйняття самої ідеї харчування. На булімію хворіла, як відомо, принцеса Діана, якій, як ми пам’ятаємо, аж ніяк не загрожували зайві кілограми. Але більшість людей у США,-досить лише зайти в американське метро, або просто пройтися вулицями,-булімією не страждають. Вони просто товстіють. Ожиріння вже давно стало національною хворобою США. Майже шістдесят відсотків дорослого населення і приблизно половина дітей мають зайву вагу і цілий букет хвороб, викликаних нею-артрит, атеросклероз, гіпертонію, діабет, та інші.

Дієтологи та лікарі, занепокоєні цим, радять переключатися з жирів на вуглеводи, як головний енергетичний імпульс. Але цукор з легкістю перетворюється на жир в організмі, і карбогідратні дієти проблеми не вирішують. Необхідно зрозуміти роль жиру і холестерину в організмі, радять експерти, і не мучити дієтами себе і рідних.

Отже, почнемо подорож до світу жирів та холестеринів. Дев’яносто п’ять відсотків жиру в організмі існують у вигляді тригліцеридів, або простих жирів. В свою чергу, тригліцериди існують у двох різновидах-насичені жири, які тверді при кімнатній температурі, і ненасичені, які рідкі. Насичені жири мають тваринне походження-м’ясо, жовтки яєць, сири, і риба. Ненасичені жири мають рослинне походження, і розрізняються за ступенем легкості засвоєння організмом і участі, зокрема, у будуванні клітинних мембран. Омега-три, шість, та дев’ять--це все ненасичені жирні кислоти, джерелом яких є риба та рослинні масла, і всі вони становлять клас простих жирів, або тригліцеридів.

Складні жири-це сполуки жирових клітин з іншими хімічними речовинами, зокрема, фосфором та білками. Фосфоліпіди, як ми казали, є головною складовою клітинних мембран і стійкості наших тканин. Якщо уявити, що зникли всі фосфоліпіди, то від людини залишиться у буквальному сенсі мокра пляма, бо зникнуть клітинні мембрани.

А ліпопротеїни також існують у двох іпостасях-з низькою і високою щільністю. Їх праця подібна до руху транспорту по вулиці з двобічним рухом: ліпопротеїни з низькою щільністю транспортують холестерин та харчування до клітин з печінки через кров. А ліпопротеїни з високою щільністю виводять залишки холестерину з тканин назад до печінки, які і виводяться природним чином.

Де джерело загрози? З боку ліпідів низької щільності та пов’язаного з ними холестерину. Саме вони відкладаються на стінах судин. А ліпіди високої щільності, навпаки, намагаються якомога скоріше очистити організм від шкідливого холестерину.

Фізична активність, зокрема, вправи на витривалість, збільшують в крові кількість ліпідів з високою щільністю, оскільки кров рухається швидче. Саме тут інтуїтивно зрозуміла теза про користь фізичних вправ--пам’ятаєте: бігом від інфаркту!-отримує свою біохімічну інтепретацію. А відповідно, і практичні рекомендації-не тікати від жирів, заплющивши очі, а споживати корисні жири, насамперед, ненасичені, легко розщеплювані, які містяться в рибі, горіхах, насінні. І уникати шкідливих жирів, насамперед тих, які піддавались хімічній обробці. Вони--головний компонент тістечок, тортів, перекусок, салатних заправок, чіпсів, взагалі, їжі, яка зазнала попередньої обробки. І саме вони блокують наші судини.

Кілька слів про ліки, які запобігають цьому. Про це повідомляє агентство Ройтер з посиланням на останні відкриття швейцарських медиків, опубліковані у нещодавному числі журналу Circulation-Кровообіг. Вони встановили, що ліки проти запалень, пов’язаних з артритами, знижують ризик серцевих захворювань, роблячи гнучкішими наші артерії. Запалення, як наразі уважають все більше кардиологів, є фактором серцевих захворювань. З цього погляду артеросклероз-закупорка артерій-є запальним процесом, який викликається не лише відкладенням холестерину на стінках судин, але й запаленням. Джерелом останнього може бути інфекція, викликана бактеріями. Але з’являються все більше даних про те, що запалення викликаються дією окислених ліпопротеїнів низької щільності, які утворюють так звані ксантомні, або пінисті, клітини. Під мікроскопом вони дійсно нагадують розплавлений поролон темно-червого кольору. Пінисті клітини-головна складова тромбів, які ведуть до інфарктів. Тромби, супроводжуючи запалення, перешкоджають доступу крові до тканин, викликаючи їх кальцинізацію і омертвіння. Отже, некроз артеріальних тканин може траплятися і до, а не лише після, інфарктів, як уважалося. Нові ліки проти артриту, особливо Селебрекс, розраховані на запобігання не-інфекційних запалень, і тому вони зменшують ризик інфарктів, повідомляють швейцарські медики.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG