Спеціальні потреби

Актуально

24.01.03  -  Дебати бути чи не бути війні з Іраком тривають. Це питання обговорювалося на сторінках найпотужніших американських видань цього тижня. У випуску також нафтові війни Росії, цього разу проти Латвії. - 2003-01-25

«Один у полі воїн» називається редакційна стаття газети Крищен Саєнц Манитор, яка аналізує складну ситуацію, в якій опинився президент Буш, переконуючи і власне населення і країни-союзники розпочати війну проти Іраку. «Погроза Буша розпочати військові дії сприймається більш серйозно, аніж докази Буша про загрозу від Іраку», каже газета, вважаючи, що президент досі не зумів переконати світ у правильності своєї позиції. Залишившись на однині із важким рішенням бути чи не бути війні, Буш має зважити два важливих фактори. З одного боку це противоєнні настрої все більшої кількості американців, які після подій одинадцятого вересня остерігаються нових терористичних актів, ставлячи в один ряд Саддама Гусейна з Осама Бін Ладеном. З другого боку, це непідтримка союзників у Європі, які, хоч і проти війни сьогодні, пам’ятаючи історію власних війн, завтра дивитимуться на Сполучені Штати, як на собаку, яка гавкає але не кусає, якщо США не зуміє примусити Ірак відмовитися від зброї.

«Жадоба, гордість і бажання провчити Сполучені Штати, ось які мотиви політики Франції щодо Іраку» каже у своєму коментарі Макс Бут, який під назвою «Чому вони кричать ні» опублікувала Лос Анджелес Таймс. Коментар є реакцією на погрозу Міністра закордонних справ Франції Доменіка Ді Віллепіна застосувати вето Ради Безпеки і заблокувати будь-які військові дії проти Іраку не чекаючи на висновки експертів ООН. Зацікавлення Франції потрібно шукати в бізнесовій угоді на півтора мільярда доларів, яку Франція заключила з теперішнім іракським урядом і може її втратити у разі приходу демократичної влади. А історична французька гордість та бажання відновити вплив на глобальному рівні, користуючись правом постійного крісла у Раді Безпеки ООН, яке було надано президентом Рузвельтом, дозволяють Франції закривати очі на грубі порушення Іраком так званої Резолюції 1441, яку підписала і Франція.

«Як ми знаємо, що Ірак говорить неправду?» ставить питання Кондоліза Райс, радник президента Буша з питань національної безпеки в однойменній статті опублікованій в газеті Нью-Йорк Таймс. У статті Пані Райс аналізує поведінку Іраку після вимоги Ради Безпеки ООН щодо розброєння і закриття програм випробування ядерної, біологічної та хімічної зброї. «Саддам Гусейн і не думає розброюватися», каже пані Райс і протиставить Іраку Україну і Казахстан, які добровільно віддали зброю масового ураження. «Ці країни, - пише вона,- дозволили експертам оглянути їхні військові арсенали, дали відповідь на усі поставлені запитання і провели відкрите та швидке роззброєння». Ірак, натомість, робить все можливе, щоб перешкодити інспекторам виконувати свою роботу. Крім того, звіт Іраку на дванадцять тисяч сторінок можна вважати просто брехливим, після того як інспектори знайшли порожні боєголовки та докази про закупівлю Іраком сировини для виготовлення ядерної зброї, пише Кондоліза Райс.

Росіян більше цікавлять власні проблеми ніж Ірак, вважає Джейн Вейлен. У статті «Низька активність Москви стосовно Іраку», надрукованій у газеті Вол стріт Джорнал журналістка висловлює думку, що новітня політика Кремля змінилася щодо іракського питання порівняно з радянськими часами, коли культивувалися близькі стосунки з арабським світом. І демонстрація, яка пройшла у Москві проти, нібито, американського агресора, що простягає руки на Ірак тому підтвердження, бо прийшло на неї всього сто п’ятдесят осіб. Взагалі останні опитування громадської думки показали, що значно збільшилась кількість росіян (сорок відсотків опитаних), які вважають, що Росія повинна підтримати антитерористичні акції Сполучених Штатів і в тому числі військові дії проти Іраку. Багато росіян також вважає, що президент Путін підтримує дружні стосунки з президентом Бушем, щоб взяти участь у поділі іракської нафти після успішного завершення операції, а також щоб забезпечити мовчання Вашінгтону щодо його розправи з повстаннями у Чечні.

«Латвійські магістралі порожніють із збільшенням тиску російської нафти», аналізує цікавий феномен Сабріна Таверніз в статті, опублікованій у газеті Нью-Йорк Таймс. Із збільшенням виробництва і експорту російської нафти важко повірити, що її не вистачає аби заповнити магістраль, яка веде до Балтійського порту Вентспільс. Не дивлячись на офіційні відмовки російської сторони, представники латвійської компанії Вентспільс Нафта вважають, що такий бойкот магістралі має за мету заставити латвійську сторону продати свою магістраль. Таким чином, Росія намагається встановити економічний контроль над країною, яка політично зробила свій вибір і найближчим часом буде прийнята до Європейського Союзу. Сабіна Таверз вважає, що латвійський приклад є підтвердженням того, що Росія зробить все можливе, щоб відновити контроль над всіма нафтовими магістралями Східної Європи, які були побудовані за радянських часів для транспортування російської нафти.

Підготувала Ольга Онишко.

Всі новини дня

Більшість американців не відчувають досягнень адміністрації Байдена й не вірять обом партіям - опитування

Будівля Капітолію у день виступу президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні", Вашингтон, 7 лютого 2023. REUTERS/Elizabeth Frantz

Шість з десяти американців вважають, що президент США Джо Байден досяг "не дуже багато" чи "мало або нічого" за час свого президентства, свідчить опитування напередодні звернення президента до Конгресу "Про стан справ у країні".

В дослідженні громадської думки телеканалу ABC і видання The Washington Post респондентів запитували про те, чи вони вбачають прогрес в ініціативах американського лідера - від розбудови інфраструктури країни й підвищення доступності електромобілів до створення робочих місць. Лише 36% опитаних заявили, що Байден досяг "багато" за два роки у Білому домі.

Але загалом результати опитування свідчать, що більшість американців також мають мало довіри й політичним опонентам Байдена - Республіканській партії, пише WP.

Зокрема, спікеру Палати представників Кевіну Маккарті у прийнятті правильних рішень щодо майбутнього країни "значну" або "достатню" довіру мають лише двоє з 10 американців, а загалом також 72% кажуть, що їм бракує довіри до республіканців у Конгресі, у порівнянні із 68% – Байдену та 70% – демократам у Конгресі.

Раніше Голос Америки повідомляв, що промова президента США перед Конгресом у вівторок може ознаменувати неофіційний початок президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Традиційно виступ "Про стан справ у країні" дає главі держави чи не найбільшу телевізійну аудиторію та можливість звернутись до своїх виборців й опонентів.

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед гостей цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

У Facebook знали, що дані користувачів могли використати розробники з РФ і Китаю для шпигунства - сенатори США

Засновник і керівник Facebook Марк Цукерберг під час слухань у Палаті представників Конгресу США щодо впливу соцмережі на фінансовий сектор країни, 23 жовтня 2019. AP Photo/Andrew Harnik

Двоє американських сенаторів звернулися до засновника Facebook Марка Цукерберга з листом з питаннями про доступ російських розробників до потенційно конфіденційної інформації користувачів сервісу. Співробітники соціальної мережі знали, що дані можуть бути використані для шпигунства, стверджується в зверненні.

Текст листа, підписаного демократом Марком Ворнером та республіканцем Марко Рубіо, цитується у повідомленнях їхніх офісів. У ньому йдеться про події 2018 року. Тоді соціальна мережа розповіла про передачу частини персональних даних користувачів виробникам електроніки у Китаї.

Сенатори заявляють, що ця інформація могла бути доступна розробникам програмного забезпечення з країн підвищеного ризику, зокрема Китаю, Росії, Ірану та Північній Кореї.

Доступ до даних, йдеться у зверненні, отримали 92 тисячі розробників із Китаю та 42 тисячі розробників із Росії. Сенатори запитали Цукерберга, чи змогла його компанія ідентифікувати цих розробників, зв’язатися з ними і з’ясувати, яку інформацію вони могли зібрати.

Документи, на які посилаються сенатори, були опубліковані в рамках судового розгляду справи проти соціальної мережі, який триває. Він пов’язаний із можливим недбалим поводженням з особистими даними після викриттів щодо компанії Cambridge Analytica.

Як нагадує «Голос Америки», у 2018 році стало відомо, що Facebook надав доступ до ключових інтерфейсів розробникам із китайських компаній – виробників мережевого обладнання, таких як Huawei, OPPO та TCL.

В результаті китайські компанії отримали доступ до широкої інформації про користувачів соцмережі, в тому числі до даних профілю, ідентифікаторів користувачів, їхніх фотографій та навіть особистих повідомлень.

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці перебрали контроль над більшістю у Палаті представників США, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову по американському телебаченню дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані, зокрема, його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову президент виголошує під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, де більшість мають демократи, і Палати представників, де більшість - за республіканцями. Також присутні урядовці з Кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема, голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал підтримки жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ президента Байдена, це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця Білого дому. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віцепрезиденту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення до народу.

Цього року Республіканська партія обрала для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прессекретаркою Білого дому за президентства Дональда Трампа.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG