Спеціальні потреби

Актуально

28.01.03  -  В цьому випуску-інформаційні технології у війні з тероризмом; Нові автомобілі в Америці та Європі. - 2003-01-28

Як очікується, нове міністерство внутрішньої безпеки США витратить майже шість мільярдів доларів на розробку інформаційних технологій, спрямованих на боротьбу з тероризмом. Колишній губернатор штату Вірджінія, Джім Гілмор, наразі очолює урядову комісію з вивчення шляхів боротьби з тероризмом. Він вказує на занепокоєння спеціалістів можливістю поєднання тер-атак проти інформаційних інфраструктур з фізичними атаками на американські об’єкти:

«В останні роки занепокоєння комісії викликала можливість одночасних атак на інтернет або обчислювальні мережі разом із застосуванням звичайної зброї або зброї масового ураження. Ми покладаємося на можливості інтернету та інформаційних комунікацій попередити та зреагувати на такі атаки, щоб мінімізувати їх шкоду. Але якщо ці мережі вивести з ладу, то шкода від атак може значно збільшитися,» - каже Гілмор.

Експерти уважають, що вдосконалення збирання та поширення інформаційних техологій може бути одним з найефективніших засобів і війні з тероризмом. Деякі експерти, втім, занепокоєні, щоб концентрація великих масивів інформації в руках уряду не порушувала громадянських свобод американців. Джим Гілмор уважає, що збереження балансу між потребою уряду в інформації для боротьби з тероризмом, і захистом індивідуальних свобод є найбільшим викликом для США з часів другої світової війни:

«Весь фокус полягає у знаходженні найліпшого з можливих підходів до збирання анти-терористичної інформації. Необхідно вдосконалити технологію і комунікації з тим, щоб забезпечити надання інформації у вірні руки. Необхідно запевнитися, щоб заходи комп’ютерної безпеки не могли бути виведені з ладу ворогами або будь-ким іншим. І все це треба робити, одночасно зберігаючи американські цінності та громадянські свободи. Це є виклик, з яким ми наразі маємо справу,» - зазначає Гілмор.

Комісія, яку він очолює, рекомендувала уряду, щоб він створив внутрішнє розвідувальне агентство, яке б збирало інформацію про можливі тератаки, і доповідало безпосередньо президенту Бушу. Втім, об’єднаний комітет американського Конгресу зайняв інший підхід, рекомендуючи створити посаду голови з проблем розвідки з міністерськими повноваженнями. На думку Джіма Гілмора, незважаючи на підвищення інтересу до використання інформаційних технологій у війні з тероризмом, пріорітетним має бути захист демократії і збереження особистих свобод американців.

А зараз про нові автомобілі у США та Європі. Нью Йорк таймс повідомляє про запуск у виробництво фордівського пікапу еФ-150, нагадуючи, що легкі вантажівки серії Форд-еФ протягом двадцяти років були найпопулярнішими в країні. Директор дослідницького Центру автомобілебудування Дейвід Коул з ентузіазмом говорить про нову вантажівку еФ-150:

«Це знаменита машина! Всі деталі опрацьовано, все на місці з погляду функціональності. Лише одна проблема залишається, це собівартість та рентабельність» - каже Коул.

Новий Форд випускатиметься у понад дванадцяти модифікаціях, вартістю від вісімнадцяти до тридцяти семи тисяч доларів.

До автолюбителів США також надійшов всюдихід «Гаммер»---нова модель фірми Ей-Ем Дженерал, базованої у штаті Індіана, яка випускає відомі автомобілі «Гамві» для збройних сил США. Для цих машин характерний специфічний «розпластаний» силует. Цивільна версія «Гаммера» напевно, змусила б затріпотіти серця «крутих» хлопців. Модель просто не має аналогів з добре відомими версіями Джипів та Хонд, які борознять вулиці європейських міст. Від всіх них вона відрізняється чітко окресленим військовим дизайном. По суті це--легкий танк, але з інтер’єром шестисотого Мерса. Колеса всюдиходу з шинами підвищеної прохідності обертає восьмициліндровий турбодизель потужністю у сто дев’яносто п’ять кінських сил і об’ємом у шість з половиною літрів. Вартість--від п’ятдесяти трьох тисяч доларів.

Ну, а в Європі, як пише Файненшл таймс, БееМВе зустріла Новий Рік запуском у виробництво нової моделі Роллс-Ройсу---першої з часу придбання німцями символу англійського авто- і літакобудування чотири роки тому. Покупець першої машини побажав залишитися анонімним. Нова модель Ролсу завдовшки майже в шість метрів, коштує близько чотирьохсот тисяч доларів, має дванадцятициліндровий двигун фірми БееМВе об’ємом у шість і три чверті літра, і розвиває швидкість у двісті сорок кілометрів на годину. Планується випускати тисячу машин на рік, причому половину очікують продавати у США, двадцять п’ять відсотків--у Великобританії, і решту--в інших країнах.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG